Рішення № 72883204, 19.03.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
810/738/18
Номер документу
72883204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2018 року справа № 810/738/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в м. Києві за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд визнати протиправною відмову відповідача щодо проведення перерахунку належної йому пенсії та зобов’язати відповідача здійснити даний перерахунок пенсії.

Позовні вимоги вмотивовані тим, відповідачем неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 04.12.2017 № 7248/109/1007/17 про заробітну плату, одержану в зоні відчуження, оскільки вона видана згідно із судовим рішенням та відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідач проти позову заперечував та надав до суду письмовий відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позову, аргументуючи це тим, що у пенсійній справі позивача вже наявна довідка про заробітну плату від 13.01.2012, з якої обчислено пенсію по інвалідності. Також зазначив, що в нову довідку позивача враховано одноразову компенсаційну виплату, факт одержання якої нічим не підтверджується, а Порядком обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким керується Пенсійний орган, встановлено, що обчислення таких пенсій відбувається виходячи із заробітної плати, яка була одержана за роботу в зоні відчуження.

Ухвалою суду від 19.02.2018 відкрито спрощене провадження в даній адміністративній справі.

Дослідивши наявні матеріали справи у їх сукупності, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про наступне.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням категорії 1 №090839 та вкладкою до нього від 28.04.2004 №125903 (а.с. 18).

Як пенсіонер, якому пенсія призначена по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, позивач перебуває на обліку в Ірпінському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області.

Оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 був розрахований на підставі довідки від 26.08.2016 №Г-275, до якої не було включено всі виплати, які він отримав за роботу в зоні відчуження, позивач звернуся з позовом до Київського окружного адміністративного суду, у якому просив зобов`язати Бородянський РВ ГУ МВС України у Київській області видати йому довідку з урахуванням всіх отриманих виплат.

Постановою КОАС від 18.07.2017 в адміністративній справі №810/2042/17 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано Бородянський РВ ГУ МВС України у Київській області видати позивачу довідку про грошове утримання з урахуванням перерахунку і врахуванням раніше оплаченої заробітної плати з коефіцієнтом 4 за роботу у зоні відчуження, з якої раніше нараховувалась пенсія, для пред'явлення до органів Управління пенсійного фонду України для нарахування пенсії (а.с. 7-13).

На виконання вказаної постанови ОСОБА_1 було видано довідку від 04.12.2017 №7248/109/1007/17 (а.с. 14).

У грудні 2007 року позивач звернувся до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки від 04.12.2017 №7248/109/1007/17.

Розглянувши вказану заяву, відповідач у своєму листі від 02.02.2018 №1/07 відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що в довідку включені виплати, зарахування яких для призначення пенсії не передбачено чинним законодавством (а.с. 6).

Вважаючи таку відмову протиправною, а свої права порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

У свою чергу, процедура та порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210.

Так, пунктом першим вказаного Порядку встановлено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно із пунктом 7 Порядку № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

При цьому, в силу пп. 4 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29.10.1992 № 09-3751/1032/3к/13-412/308 в разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. При цьому, визначена таким чином заробітна плата не індексується, не виплачується, а тільки враховується при нарахуванні пенсії.

До того ж, у листі Мінсоцполітики від 09.06.1995 № 224/8.13 передбачено, що підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII закріплено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

З аналізу зазначених норм убачається, що пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначаються на підставі довідок про період роботи в зоні відчуження, які видаються підприємствами, установами та організаціями.

Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 на підставі постанови КОАС від 18.07.2017, яка набрала законної сили було видано довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 04.12.2017 № 7248/109/1007/17. Суд звертає увагу на те, що вказана постанова оскаржена не була, тому довідка є такою, що відповідає вимогам законодавства.

Щодо посилань відповідача на недоведеність дійсності одержання позивачем зазначених у довідці виплат, суд зауважує, що встановлення такого факту має місце під час вирішення питання про видачу відповідної довідки. Однак, за даних конкретних обставин, вказана довідка вже оформлена та видана на підставі судового рішення, оцінку якому суд надати не в праві.

Так, у поданій позивачем до Пенсійного органу довідці від від 04.12.2017 № 7248/109/1007/17 чітко вказана заробітна плата за роботу в зоні відчуження в 1986-1990, із якої визначається пенсія. На зворотній стороні довідки наведений розрахунок - пояснення до довідки, де розписані та розраховані всі виплати та нарахування щодо позивача.

При цьому, суд зауважує, що відповідач може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст, який в даному випадку безпідставно поставлений під сумнів.

А тому, на думку суду, відмова відповідача у перерахунку пенсії з причин сумніву в отриманні позивачем включених у довідку виплат, не ґрунтується на нормах чинного законодавства та є протиправною.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відмова Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області у здісненні перерахунку пенсії позивача, є протиправною та такою, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов – задовольнити.

Визнати протиправною відмову Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Бородянського РВ ГУ МВС України у Київській області від 04.12.2017 №7248/109/1007/17.

Зобов`язати Ірпінське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Бородянського РВ ГУ МВС України у Київській області від 04.12.2017 №7248/109/1007/17, починаючи з 15.12.2017.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.