
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 березня 2018 року о/об 12 год. 28 хв.Справа № 808/423/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача Баркова В.О., представника відповідача Нікогосян Л.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельне підприємство "Технопром" (69002, м.Запоріжжя, вул.Крива бухта, буд.2; код ЄДРПОУ 32845419)
до Міськрайонного управління у Запорізькому районі та м.Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69059, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39999808)
про скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельне підприємство "Технопром" (надалі - позивач або ТОВ "Виробничо-торгівельне підприємство "Технопром") звернулось до суду з адміністративним позовом до Міськрайонного управління у Запорізькому районі та м.Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) скасувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1375/207-17 від 01.08.2017; 2) зобов'язати відповідача видати новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, розташованої за адресою: Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Крива бухта, буд.2, із застосуванням локального фактору "знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні".
У позові позивачем зазначено (а.с.5-9), що 12.12.2012 між ТОВ "Виробничо-торгівельне підприємство "Технопром" та Запорізькою міською радою укладено Договір оренди землі, відповідно до п.1 якого орендодавець - Запорізька міська рада на підставі рішення 23 сесії 6 скликання Запорізької міської ради від 26.06.2012 №53/159 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничо-складського приміщення і офісу з прибудовою топічної, яка знаходиться у м.Запоріжжя, вул.Крива Бухта, 2, за умовами якого в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5342 га, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1. Відповідно до пп.14.6 п.14 Договору, розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. 24.01.2018 відповідно до п.139 "Порядку ведення Державного земельного кадастру", затвердженого 17.10.2012 постановою Кабінету Міністрів України №1051, ТОВ "Виробничо-торгівельне підприємство "Технопром" звернулося до Міжрайонного управління у Запорізькому районі та м Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області із Повідомленням про виявлення технічної помилки, а саме незастосування впливу локального фактору "знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні", стосовно земельної ділянки кадастровий номер: НОМЕР_1. Право позивача на користування вказаною земельною ділянкою підтверджується договором оренди. Знаходження земельної ділянки кадастровий номер: НОМЕР_1 в санітарно-захисній зоні підтверджується Рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", яким введено в дію Нормативну грошову оцінку міста Запоріжжя та договором оренди та Витягом від 18.07.2012 до договору оренди, з якого вбачається, що під час розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки враховано той факт, що вона знаходиться в санітарно-захисній зоні із значенням коефіцієнту 0,80. Незастосування відповідачем впливу локального фактору "знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні" підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.08.2017 №1375/207-17. При отриманні Витягу від 01.08.2017 за №1375/207-17 набув чинності "Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489. У кінці таблиці 1.7 Додатку 1 "Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", затвердженого 27.01.2006 наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11, містилася примітка щодо фактору розташування земельної ділянки в санітарно-захисній зоні, а саме про застування фактору для земельних ділянок на яких розташовані виробничі та інші об'єкти, які не є джерелами відповідного виду забруднення. У чинному "Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів" ця примітка відсутня. Зазначена помилка призвала до того, що при розрахунку відповідачем грошової оцінки земельної ділянки: НОМЕР_1 не був врахований та застосований вплив локального фактору "знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні", а це в свою чергу призводить до зайвих витрат позивача в розмірі 127272,00 грн. на рік. Відповідно до Витягу від 01.08.2017 за №1375/207-17, сукупний локальний коефіцієнт складає 1,36. Розмір сукупного коефіцієнту також зазначений в таблиці Витягу. Розмір грошової оцінки земельної ділянки позивача - 21210411,00 грн. Орендна плата складає 636312,00 грн. Тобто, 53026,00 грн. в один місяць користування земельною ділянкою. Рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 за №7 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" введена величина (в розмірі 0,8) локального фактору "знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні". При врахуванні розміру цього локального фактору, сукупний локальний коефіцієнт встановить 1,088. У такому разі, розмір грошової оцінки земельної ділянки позивача встановить: 16968328,00 грн. Тобто, оренда плата за користування земельної ділянки за рік встановить: 509049,00 грн. та 42420,00 грн. на один місць користування. Таким чином, помилка відповідача призводить до того, що розмір щомісячних зайвих витрат позивача на користування земельною ділянкою становить 10606,00 грн. У рік позивач переплачує за оренду ділянку 127272,00 грн. На думку позивача, відповідач після отримання Повідомлення про помилку повинен був діяти у відповідності до пунктів 141-143 "Порядку ведення Державного земельного кадастру". Однак, вказаних дій відповідач не вчинив, чим порушив "Порядок ведення Державного земельного кадастру", що в свою чергу призводить до порушення прав позивача. Oўа-n Oўа-n Oўа-n Oўа-n Oўа-n Oўа-n Oўа-n Oўа-n Oўа-n Oўа-n Oўа-n Oўа-n Oўа-
Представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.38-47), в якому зазначено, що при виконанні грошової оцінки земель використовувались матеріали попередньої нормативної грошової оцінки земель м.Запоріжжя ("Діпромісто", 2007р.), генерального плану міста Запоріжжя ("Діпромісто", затверджений у 2003р., протягом останніх років інститутом-розробником проводяться роботи з внесення змін до генплану), інформація відділів міської держадміністрації, міського комітету статистики, окремих підприємств та установ міста. Відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213, грошова оцінка земель населених пунктів визначається за встановленою формулою, яка є незмінною. Крім того коефіцієнти, на підставі яких розраховується нормативна грошова оцінка земель є факторами, впливання на які будь-якими юридичними, фізичними особами або органами місцевого самоврядування чи іншими органами є неможливими, так як вони розраховуються згідно норм діючого законодавства та порядок розрахунку встановлено Кабінетом Міністрів України. Розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок у місті Запоріжжя виконується відповідно до Технічної документації із нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, яка виконана Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст "Діпромісто" ім.Ю.М. Білоконя та затвердженої рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7. Значення коефіцієнтів впливу локальних факторів Км3 розраховані для м.Запоріжжя в Технічній документації про нормативну грошову оцінку м.Запоріжжя 2013р., яка затверджена рішенням Запорізької міської ради №7 (додаток №2) від 30.06.2015. Згідно порядку, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за №1647/29777) "Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, вид використання земельної ділянки: "03.07 розташування виробничо-складське приміщення офіс з прибудовою топічної". Відповідно до Розділу 5 "Визначення зон прояву локальних факторів та значень локальних коефіцієнтів" Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя 2013, наявність санітарно-захисних зон: території складів, баз а також екологічно нешкідливих виробництв відповідно діючих нормативів мають 50-метрові санітарні розриви, що на думку відповідача узгоджується з п.4.5 ДБН 360-32 Державні будівельні норми "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень". Згідно таблиці 1.7 "Локальні коефіцієнти на місцеположення земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони" Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української ААУ від 27.01.2006 за №18/15/21/11 санітарно-гігієнічні фактори місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні - 0,80-0,96 (за приміткою: застосовується для земельних ділянок, на яких розташовані виробничі та інші об'єкти, які не є джерелами відповідного виду забруднення). Таким чином, під час здійснення нормативної грошової оцінки локальний коефіцієнт "Земельна ділянка розташована в санітарно-захисній зоні" - 0,80 не застосовується до суб'єктів, які є джерелами відповідного виду забруднення. Згідно листа Департаменту екології та природних ресурсів від 13.01.2016 (вх.№13-279/0/1 від 26.01.2016) стало відомо, що ТОВ "Виробничо-торгівельне підприємство "Технопром" відноситься до підприємств, яким видано дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у межах міста Запоріжжя (позивачем 19.07.2013 отримано Дозвіл №2310136300-42 на викиди забруднення речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, із терміном дії до 18.07.2018). Отже, при проведенні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки: м.Запоріжжя, вул.Крива бухта, 2, не підлягає застосуванню понижуючий локальний фактор на місцезнаходження земельної ділянки, як "санітарно-захисна зона" з коефіцієнтом впливу 0,80. Таким чином, розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої за адресою: м.Запоріжжя, вул.Крива Бухта, 2 було виконано з урахуванням вимог чинного законодавства.
Представник відповідача заперечував проти позову, просив у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення представників учасників справи, розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
12.12.2012 між ТОВ "Виробничо-торгівельне підприємство "Технопром" та Запорізькою міською радою укладено Договір оренди землі, відповідно до п.1 якого орендодавець - Запорізька міська рада на підставі рішення 23 сесії 6 скликання Запорізької міської ради від 26.06.2012 №53/159 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничо-складського приміщення і офісу з прибудовою топічної, яка знаходиться у м.Запоріжжя, вул.Крива Бухта, 2, за умовами якого в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5342га, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 (а.с.10-21).
Відповідно до пп.14.6 п.14 Договору оренди землі від 12.12.2012 розмір орендної плати переглядається у разі: затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
У Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель (вих.№1207Ж від 18.07.2012) на земельну ділянку з кадастровим №2310100000:01:013:0073 (м.Запоріжжя, вул.Крива бухта, 2) зазначено: функціональне призначення земельної ділянки - "розташування виробничо-складського приміщення і офісу з прибудової топічної"; коефіцієнт місцерозташування (Км2) - "2,30"; сукупний коефіцієнт впливу локальних факторів (Км3) - "0,87"; коефіцієнт функціонального призначення (Кф) - "2,50"; нормативна оцінка одного кв.м. земельної ділянки, грн. - 1160,68 (а.с.23).
Позивачем надано до суду частину Технічну документацію щодо нормативної грошової оцінки земель ТОВ "Виробничо-торгівельне підприємство "Технопром" (розташування виробничо-складського приміщення і офісу з прибудової топічної м.Запоріжжя, вул.Крива бухта, 2), розробленої у 2012 році. В Розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, серед іншого, зазначено: "… Земельні ділянки підлягають впливу локальних факторів: "водоохоронна зона" - 1,01; "санітарно-захисна зона" - 0,80; Сукупний локальний коефіцієнт (Км3) складатиме: … 0,87..." (а.с.26-29).
24.05.2017 ТОВ "Виробничо-торгівельне підприємство "Технопром" звернулось до відповідача (вх.№19-234/0/276-17) з заявою про надання Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (а.с.52).
Відповідачем 16.06.2017 сформовано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (вих.№1375/207-17 від 01.08.2017), який позивач просить визнати протиправним та скасувати (а.с.30, 51).
У вказаному Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (вих.№1375/207-17 від 01.08.2017) зазначено: "… Локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: - Місце знаходження земельної ділянки в зоні пішоходної доступності до громадських центрів - 1.12; - у зоні магістралей підвищеного містоформувального значення - 1.10; - у зоні пішоходної доступності швидкісного морського та зовнішнього пасажирського транспорту - 1.08; - не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0.95; - у зоні залягання ґрунтових вод меньше трьох метрів (Км3=0.9) Пер. (15.43%) - 0.98; - у зоні регулювання забудови - 1.10. Сукупний коефіцієнт Км3: 1.36; Коефіцієнт Кф: 2.50; Нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, грн.: 0.00; Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки: 1.519; Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн.: 21210411.00 …".
Судом досліджено "Повідомлення про виявлення технічної помилки фізичною або юридичною особою" подане 24.01.2018 позивачем до Міжрайонного управління у Запорізькому районі та м.Запоріжжі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області (вх.№19-118/0/156-18 від 01.02.2018) в якому зазначено наступне: "… Відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру повідомляємо про виявлення технічної помилки, а саме незастосування впливу локального фактору "знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні", у Витязі з Державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.08.2017 №1375/207-17, кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_1. На час видачі зазначеного Витягу утратив чинність Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджений Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук України 27 січня 2006 року № 18/15/21/11 (далі - нечинний Порядок). Натомість, при отриманні Заявником Витягу від 01.08.2017 №1375/207-17 набув чинності Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489 (далі - чинний Порядок). У кінці таблиці 1.7. Додатку 1 нечинного Порядку, містилася примітка щодо фактору розташування земельної ділянки в санітарно-захисній зоні, а саме про застування фактору для земельних ділянок на яких розташовані виробничі та інші об'єкти, які не є джерелами відповідного виду забруднення . У чинному Порядку це примітка відсутня. Зазначена помилка призвала до того, що не при розрахунку грошової оцінки земельної ділянки: НОМЕР_1 не був врахований та застосований вплив локального фактору "знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні", а це в свою чергу призводить до зайвих витрат Заявника в розмірі 127272,00 грн. на рік. …" (а.с.31-32; 88-89).
За результатом розгляду цього "Повідомлення про виявлення технічної помилки фізичною або юридичною особою" відповідач листом за вих.№0-8-0.18-242/117-18 від 21.02.2018 повідомив позивача про наступне: "… Розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок у місті Запоріжжя виконується відповідно до Технічної документації із нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, яка виконана Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст "Діпромісто" ім.Ю.М.Білоконя та затвердженої рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7. Нормативно-правовою базою для технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Запоріжжя 2013р. є: Земельний кодекс України; Методика грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 за №213); Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Державного комітета України по земельним ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлового-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11 та інші. Значення коефіцієнтів впливу локальних факторів Км3 розраховані для м.Запоріжжя в Технічній документації про нормативну грошову оцінку м.Запоріжжя 2013р. з урахуванням коефіцієнтів затверджених вище наведеним Порядком, та затверджені рішенням Запорізької міської ради №7 (додаток №2) від 30.06.2015. …" (а.с.90).
Позовні вимоги не підлягають задоволенню з урахуванням викладеного вище та через наступне.
1. Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною (ч.4 ст.5 Закону України "Про оцінку земель").
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель").
Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами (ч.7 ст.5 Закону України "Про оцінку земель").
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ч.1 ст.18 Закону України "Про оцінку земель").
Як зазначено у ч.3 ст.18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Згідно з ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Як зазначено у п.1 Розділу ІІІ "Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", затвердженого 25.11.2016 наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №489, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за №1647/29777 (надалі - "Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів"), за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи (додаток 8) як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (додаток 9).
Термін "адміністративний акт" згідно з Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи (77)31 (прийнятою Комітетом Міністрів від 28.09.1977 на 275-му засіданні заступників міністрів) означає будь-який окремий захід або прийняте рішення, які за своїм характером безпосередньо впливають на права або інтереси як фізичних осіб, так і юридичних, в ході здійснення публічної влади.
Згідно з п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Звідси, сформований 16.06.2017 Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (вих.№1375/207-17 від 01.08.2017), який позивач просить визнати протиправним та скасувати - не є рішенням суб'єкта владних повноважень у контексті ст.19 КАС України і не може бути визнаний протиправним і скасованим.
2. Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Як зазначено у п.3 Розділу І "Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани територій, відомості Державного земельного кадастру, дані інвентаризації земель та державної статистичної звітності.
Рішенням Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконаної Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст "Діпромісто" ім.Ю.М.Білоконя.
Вказане рішення органу місцевого самоврядування позивач не оскаржив, доказів скасування Рішення Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015 до суду не надав.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч.3 ст.23 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до п.1 "Положення про Державне агентство земельних ресурсів України", затвердженого 08.04.2011 Указом Президента України №445/2011 (надалі - "Положення про Державне агентство земельних ресурсів України"), Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Згідно з пп.6 п.4 "Положення про Державне агентство земельних ресурсів України" Держземагентство відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.
Як передбачено пп.12 п.4 "Положення про Головне управління Держгеокадастру в області", затвердженого 29.09.2016 наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за №1391/29521, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: веде поземельні книги та видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.
Санітарно-захисні зони створюються навколо об'єктів, які є джерелами виділення шкідливих речовин, запахів, підвищених рівнів шуму, вібрації, ультразвукових і електромагнітних хвиль, електронних полів, іонізуючих випромінювань тощо, з метою відокремлення таких об'єктів від територій житлової забудови (ч.1 ст.114 Земельного кодексу України).
У п.6 Розділу ІІ "Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів" (який 27.12.2016 набрав чинності і діяв на 16.06.2017 - на день формування Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (вих.№1375/207-17 від 01.08.2017), який є предметом спору у справі) зазначено: "6. Коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки (Км), обумовлюється трьома групами рентоутворювальних факторів регіонального, зонального та локального характеру і обчислюється за формулою: Км = Км1 х Км2 х Км3, (2) де Км1 - регіональний коефіцієнт, який характеризує залежність рентного доходу від місцеположення населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва і розселення; Км2 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони); Км3 - локальний коефіцієнт, який враховує місце розташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони. Вихідними даними для обчислення коефіцієнта Км є затверджені матеріали Генеральної схеми планування території України, схем планування території Автономної Республіки Крим та областей, генеральні плани населених пунктів у частині, яка характеризує існуючий стан населеного пункту. Значення коефіцієнтів установлюються за результатами пофакторних оцінок кожної групи з урахуванням питомої ваги рентоутворювальних факторів у формуванні загального рентного доходу в межах населеного пункту та його економіко-планувальних зон".
Позивачем не доведено наявність змін у Генеральному плані міста Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради №4 від 15.09.2004, який містить у собі вихідні данні для обчислення коефіцієнта Км, інших коефіцієнтів.
У п.10 Розділу ІІ "Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів" зазначено: "… Значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. Значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Встановлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій та електронних цифрових карт масштабу не менше ніж 1:10000 - для міст з чисельністю населення понад 100 тис. осіб, та 1:5000 - для інших населених пунктів. …".
Пояснювальна записка до Технічної документацію щодо нормативної грошової оцінки земель ТОВ "Виробничо-торгівельне підприємство "Технопром" 2012р. (у розділі 5 якої, відповідно до вимог Стандарту державного комітету України із земельних ресурсів: "Оцінка земель. Правила розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів" СОУ ДКЗР 00032632-012:2009, і повинні визначатися зони прояву локальних факторів та значень локальних коефіцієнтів) локального фактору "знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні" - не містить.
Позивач ані у позові, ані у доданих до нього документах, не вказав підстави для застосування локального фактору "знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні" у визначенні частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці з кадастровим №2310100000:01:013:0073 (питому вагу цього локального фактору у формуванні загального рентного доходу з урахуванням місцезнаходження земельної ділянки у відповідній економіко-планувальній зоні - не вказано). Конкретних, змістовних аргументів до включення (чи не включення) цього локального фактору до нормативної грошової оцінки саме цієї земельної ділянки позивач у позові - не навів.
Відтак, документально позивачем не доведено наявність помилок (чи то невідповідностей) у технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконаної Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст "Діпромісто" ім.Ю.М.Білоконя.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч.4 ст.78 КАС України).
У постанові Запорізького окружного адміністративного суду від 09.08.2017, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2017, у справі №808/884/17, серед іншого, зазначено: "… судом встановлено, що 13 січня 2016 року Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області звернулося до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації з проханням надати перелік підприємств яким видано дозвіл на викид забруднення речовин в атмосферне повітря у межах міста Запоріжжя … Листом від 15.01.2016 Департаментом екології та природних ресурсів надано відповідь на запит Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області, в якому серед інших вказано підприємство ТОВ "ВТП "Технопром", як таке що має дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря у межах міста Запоріжжя … Представником позивача не заперечувалась наявність у ТОВ "ВТП "Технопром" дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та здійснення діяльності, пов'язаної з такими викидами … Відповідно до розділу 5 "Визначення зон прояву локальних факторів та значень локальних коефіцієнтів" Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, складеного Державним підприємством Державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М. Білоконя та затвердженого рішенням Запорізької міської ради №7, території складів, баз, а також екологічно нешкідливих виробництв відповідно до діючих нормативів мають 50-метрові санітарні розриви (ДБН 360-92, п.4.5). За нормами Порядку №18/15/21/11, а саме таблиці 1.7 "Локальні коефіцієнти на місцеположення земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони" визначено, що санітарно-гігієнічні фактори місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні складають 0,80-0,96, проте, таблиця 1.7 містить примітку відповідно до якої вказані коефіцієнти застосовуються для земельних ділянок, на яких розташовані виробничі та інші об'єкти, які не є джерелами відповідного виду забруднення. Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що локальний фактор "земельна ділянка розташована в санітарно-захисній зоні" не може застосовуватись до земельної ділянки, орендованої позивачем, оскільки підприємство-позивач є джерелом викидів забруднюючих речовин. …" (а.с.80-87).
Зворотного позивач суду не довів.
Як передбачено п.178 "Порядку ведення Державного земельного кадастру", затвердженого 17.10.2012 постановою Кабінету Міністрів України №1051 (надалі - "Порядок ведення Державного земельного кадастру"), витяг з Державного земельного кадастру є дійсним протягом трьох місяців з моменту його видачі, крім витягу про земельну ділянку для оформлення права на спадщину, що видається спадкоємцям, та витягу з Державного земельного кадастру, що видається для підтвердження державної реєстрації земельної ділянки або внесення інших відомостей до Державного земельного кадастру, які є безстроковими.
Звідси, інформація у Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель (вих.№1207Ж від 18.07.2012), на яку посилається позивач в обґрунтування позовних вимог - є застарілою, оскільки цей Витяг не є безстроковим.
3. Стосовно доводів позивача щодо неналежного, на його думку, розгляду "Повідомлення про виявлення технічної помилки фізичною або юридичною особою" поданого відповідачу (а.с.31-32, 88-89), то суд бере до уваги те, що відповідно до п.143 "Порядку ведення Державного земельного кадастру" Державний кадастровий реєстратор під час розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей.
Відповідно до п.144 "Порядку ведення Державного земельного кадастру", якщо факт невідповідності відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей, підтверджено, Державний кадастровий реєстратор за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру: 1) складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки за формою згідно з додатком 30; 2) безоплатно виправляє допущену помилку (крім випадків, коли технічна помилка допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру); 3) письмово повідомляє не пізніше наступного дня про виправлення помилки заінтересованим особам за формою згідно з додатком 31 (у тому числі власників, користувачів земельних ділянок, а також третіх осіб, інтересів яких стосувалося виправлення помилок); 3-1) надсилає державному реєстраторові прав на нерухоме майно повідомлення за формою згідно з додатком 31 в електронній формі; 4) безоплатно видає заявникові за його бажанням витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру на заміну документа, в якому виявлено помилку. Технічний адміністратор Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в режимі реального часу забезпечує передачу повідомлення Державного кадастрового реєстратора до державного реєстратора прав на нерухоме майно, яким надсилалося повідомлення відповідно до пункту 139-1 цього Порядку.
Як зазначено в абз.1 п.150 "Порядку ведення Державного земельного кадастру", якщо за результатами розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки Державним кадастровим реєстратором встановлено, що відомості Державного земельного кадастру відповідають інформації, що міститься в документах, які є підставою для їх внесення, але потребують виправлення у зв'язку з виявленням технічних помилок у таких документах, Державний кадастровий реєстратор повідомляє про це заявникові згідно з додатком 34 із зазначенням документів та технічних помилок у них, виправлення яких має передувати виправленню відповідних відомостей у Державному земельному кадастрі.
Однак, під час розгляду "Повідомлення про виявлення технічної помилки фізичною або юридичною особою" поданого позивачем (вх.№19-118/0/156-18 від 01.02.2018) не було встановлено технічних помилок. Факт невідповідності відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей, не підтверджено.
Звідси, підстав для вжиття державним кадастровим реєстратором ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області заходів, передбачених п.143-п.150 "Порядку ведення Державного земельного кадастру" (на чому наполягає позивач) - не існувало.
З урахуванням наведеного, суд не може зобов'язати відповідача видати новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, розташованої за адресою: Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Крива бухта, буд.2, із застосуванням локального фактору "знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні".
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права висловлена і колегіями суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постановах: від 26.10.2016 у справі №815/6973/13-а; від 30.03.2016 у справі №2а/0470/5301/12.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги ТОВ "Виробничо-торгівельне підприємство "Технопром" не є обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Рішення виготовлено у повному обсязі 22.03.2018.
Суддя О.О. Прасов