Рішення № 72883053, 22.03.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
806/35/18
Номер документу
72883053
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/35/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черноліхова С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016;

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії на підставі довідки № 85/200 від 08.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, постанови Кабінету Міністрів України № 900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу МВС України № 138 від 17.02.2017 "Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських" без обмеження максимального розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що йому призначена пенсія відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та відповідно до статті 63 цього Закону вона підлягає перерахунку у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення. УМВС України в Житомирській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області було надіслано довідку про підвищений розмір грошового забезпечення № 85/200 від 08.05.2017, проте відповідач протиправно не здійснює перерахунок пенсії, мотивуючи це відсутністю бюджетних коштів. Вважає бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправною та такою, що суперечить положенням чинного законодавства.

Ухвалою від 16.01.2018 відкрито спрощене провадження у справі без виклику (повідомлення) сторін.

Ухвалами суду від 12.02.2018 та від 19.03.2018 відповідно, провадження у справі зупинено та поновлено у зв'язку із набранням чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/8/18.

26.01.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому останнє просило відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1.

В обгрунтування відзиву відповідач зазначив, що вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності за період з 01.01.2016 до надходження в управління довідки від 08.05.2017 разом із заявою від 28.11.2017 є необґрунтованою, оскільки за змістом Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №45 від 13.02.2008, перерахунок здійснюється з моменту надходження документів про розмір грошового забезпечення. Також, згідно ч.2 ст.51 Закону, перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто в даному випадку з 01.12.2017, тому позовні вимоги за період з 01.01.2016 по 30.11.2017 необхідно залишити без розгляду. Крім того, перерахунок пенсії буде проведений після надходження бюджетних коштів.

Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідку № 85/200 від 08.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1.

З метою отримання інформації про бездіяльність відповідача щодо не перерахунку пенсії, ОСОБА_1 28.11.2017 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області.

Листом № 3904/Н-11 від 11.12.2017 Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомило позивача, що перерахунок та виплата пенсії забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України і буде здійснений після їх надходження на такі потреби.

Не погоджуючись із бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахування пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.

Досліджуючи правомірність заявлених вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч.3,4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно абз. 2 п. 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII, із змінами згідно із Законом №900-УІІІ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ст.102 Закону України “Про Національну поліцію”, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (надалі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно п.2 Порядку №45 Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до ч.2,ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на викладені норми законодавства, у відповідача після отримання довідки № 85/200 від 08.05.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, виник обов’язок з перерахунку його пенсії.

За таких обставин, не здійснюючи перерахунок та виплату пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України порушило указане право позивача.

При цьому посилання на невиплату перерахованої пенсії внаслідок відсутності бюджетних коштів є необґрунтованим, оскільки законодавством, що врегульовує пенсійне забезпечення, не передбачено такої підстави для звільнення від обов’язку з перерахунку та виплати пенсії.

Необгрунтованість цієї позиції також підтверджується сталою практикою Європейського суду з прав людини. Так, в рішеннях Європейського суду з прав людини по справі “Кечко проти України” та “Сук проти України” вказано, що “Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань”.

Суд також зауважує, що відповідачем у листі № 3954/С-11 не заперечувалося право ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Щодо інших аргументів відповідача, які не стали підставою для відмови у перерахунку та виплати пенсії, але викладені у відзиві на позовну заяву, то варто зазначити наступне.

Висновок управління про те, що дата, з якої має бути проведений перерахунок, пов’язується з отриманням довідки № 85/200 від 08.05.2017 та заяви позивача про перерахунок і є тими обставинами, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії, суперечить положенням Закону №2262-ХІІ, Порядку № 45 та є вільним трактуванням чинних положень на свою користь.

З аналізу ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ вбачається, що перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Враховуючи все вищевказане, суд вважає, що є підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно довідки про розмір грошового забезпечення № 85/200 від 08.05.2017, з 01.01.2016.

Щодо зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з 01.01.16 без обмеження максимального розміру.

Частиною 18 ст.43 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Підпунктом 4 пункту 29 розділу II Закону України від 28.12.2007 N 107-VI статтю 43 Закону №2262-ХІІ було доповнено новою частиною 7.

За змістом ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ (у редакції, що діяла в період з 01.01.16 до 19.12.2016) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 N 7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), відтак з 20.12.16 виплата пенсії здійснюється без обмеження граничним розміром.

Підсумовуючи викладене, а також з метою повного захисту прав позивача, суд зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області № 85/200 від 08.05.2017 з 01 січня 2016 року до 19 грудня 2016 року з обмеженням максимального розміру пенсії, а з 20 грудня 2016 року - без обмеження максимального розміру пенсії.

З огляду на викладене, суд дійшов переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 241-244, 246, 255, 263, 295 КАС України,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11500, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка полягає в не проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Житомирській області про розмір грошового забезпечення № 85/200 від 08.05.2017 .

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Житомирській області про розмір грошового забезпечення № 85/200 від 08.05.2017 з 01 січня 2016 року до 19 грудня 2016 року з обмеженням максимального розміру пенсії, а з 20 грудня 2016 року - без обмеження максимального розміру пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов