
Справа № 459/1487/17
Провадження № 2-а/459/20/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" березня 2018 р. Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого – судді Кріля М.Д.
з участю секретаря Данилів О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Червонограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного військового комісаріату (третя особа: ОСОБА_2 оборони України) про зобов’язання в 15-денний строк подати на розгляд ОСОБА_2 оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги позивачу, разом з заявою та документами поданими позивачем для призначення одноразової грошової допомоги згідно п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499,-
ВСТАНОВИВ:
01.06.2017 р. представник позивача звернувся у суд з позовом до відповідача, у якому просить зобов’язати останнього у 15-денний строк подати на розгляд ОСОБА_2 оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та його заяву з документами, що були подані для призначення одноразової грошової допомоги згідно п. 7 урядової постанови № 499 від 28.05.2008 р.. Також просить встановити судовий контроль за виконанням рішення, зобов’язавши відповідача у місячний термін надати суду звіт про його виконання.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Афганістані, під час чого набув інвалідність третьої групи. У травні 2016 р. останній звернувся до відповідача з пакетом документів для призначення одноразової грошової допомоги відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», однак всупереч вимогам підзаконних правових актів відповідач протягом 15-денного строку не передав ці документи на розгляд постійної комісії ОСОБА_2 оборони України з підстав не поширення на заявника гарантій і пільг, встановлених постановою уряду № 975 від 25.12.2013 р., яка набрали законної сили пізніше встановлення йому інвалідності. Вважає такі дії відповідача неправомірними, покликаючись на норми вище вказаного закону та правові позиції ВСУ № 21-563а14, № 21-135а15. Стверджує, що відповідач не мав права приймати рішення по суті його заяви, оскільки був лише зобов’язаний у визначений строк скерувати його документи до вище стоячого органу.
13.03.2018 р. сторони у судове засідання не з’явилися.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача втретє подала клопотання про перенесення розгляду справи у зв’язку з її зайнятістю в інших судових засіданнях. Згідно письмових заперечень, просить у позові відмовити, стверджуючи, що на позивача не поширюються пільги і гарантії, що набули чинності з 01.01.2014 р., оскільки не мають зворотної сили в часі. Також зазначила, що задоволення позову призведе до порушення судом принципу розподілу влади.
Представник третьої особи подав заяву про розгляд справи у його відсутності. Відповідно до письмових заперечень, просить відмовити у позові, покликаючись на аналогічні обставини й факти, що й представник відповідача.
Дослідивши докази і письмові пояснення, що викладені у заявах по суті справи, суд прийшов до наступного висновку.
Як видно з посвідчення серії Є № 085144, посвідчення серії АБ № 591650, позивач з 31.01.2013 р. має статус інваліда третьої групи та пільги для ветеранів війни – інвалідів війни.
Випискою із акту огляду МСЕК серії 10 ААБ № 115935, довідкою до акта серії 10 ААВ № 898563, витягом із протоколу засідання Центральної ВЛК по встановленню причинного зв’язку захворювань № 2057 від 23.10.2012 р., висновком спеціаліста у галузі СМЕ від 15.10.2012 р., довідкою Червоноградського МВК від 10.05.2016 р. стверджується, що позивач брав участь у бойових діях в Демократичній Республіці Афганістан під час чого набув інвалідності у зв’язку з пораненням (контузією) та захворюванням, пов’язаним з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.
Згідно матеріалів справи, у травні 2016 р. позивач звертався до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Як видно з листа відповідача від 24.05.2016 р., за результатами розгляду цієї заяви була встановлена відсутність підстав для подання відповідного висновку щодо можливості виплати допомоги, оскільки відповідні законодавчі зміни набули чинності з 01.01.2014 р., тобто після встановлення інвалідності заявнику, а відтак зворотної дії не мають.
ОСОБА_2 оборони України від 25.04.2017 р. стверджується, що до даного органу не надходили документи позивача для призначення йому вище вказаної допомоги.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Згідно ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справ
Як встановлено ч. 1 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті (п. 4 ч. 2 ст. 16 цього Закону).
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується ОСОБА_2 оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві – резервістами (ч. 6 ст. 16-3 Закону).
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 7 ст. 16-3 Закону).
Постановою уряду від 28.05.2008 р. № 499 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб.
Згідно п. п. 3, 7 цього Порядку, особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військомату (далі - уповноважений орган) відповідні документи.
Керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.
Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.
Наказом Міністра оборони України № 168 від 12.04.2007 року «Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби» призначено постійно діючу комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби. До повноважень голови вказаної Комісії, зокрема, віднесено підготовку пропозицій та подання їх Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення грошової допомоги та її розміру.
Тобто зазначеним наказом Міністра оборони України створено відповідну комісію, яка має здійснювати підготовку пропозицій та подавати їх Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення грошової допомоги та її розміру. При цьому, саме за результатами розгляду такої пропозиції комісії Міністр оборони України приймає відповідне рішення (позитивне або негативне).
Верховний Суд України у постановах від 18.03.2014 року у справі №21-11а14 та від 22.04.2014 року у справі №21-484а13 висловив правову позицію, згідно якої підставою для повідомлення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги є рішення суб'єкта владних повноважень, прийняте з цього питання.
Таким чином, відповідач мав обов’язок протягом 15 днів з дня отримання заяви позивача скерувати до ОСОБА_2 оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги. При цьому, відповідач не наділений повноваженнями розглядати дану заяву по суті.
Фактичні обставини справи у світлі викладених норм матеріального права свідчать про те, що зазначених вище вимог законодавства відповідачем не було дотримано, висновок до ОСОБА_2 оборони України не був поданий. Такі дії відповідача вчинені не на підставах і не у межах повноважень, що визначені законодавством, недобросовісно та нерозсудливо, що потягло за собою порушення прав позивача.
Викладене свідчить про підставність позову. Порушені права позивача підлягають судовому захисту у спосіб зобов’язання відповідача повторно розглянути заяву позивача, оскільки задоволення позовних вимог, сформульованих останнім, призведе до порушення принципу розподілу влади.
Відповідно ч.2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України.
Таким чином, суд не вважає необхідним встановлювати судовий контроль за виконанням даного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити частково.
Зобов’язати Львівській обласний військовий комісаріат (ЄДРПОУ 08412340) протягом 15 днів повторно розглянути заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, подану ним для призначення одноразової грошової допомоги, та у межах цього строку подати ОСОБА_2 оборони України висновок щодо можливості виплати йому одноразової грошової допомоги.
У решті позовних вимог – відмовити.
Стягнути з Львівського обласного військового комісаріату на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в сумі – 640 (шістсот сорок) грн..
На рішення може бути подана апеляційна скарга через Червоноградський міський суд Львівської області до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 13.03.2018 р.
Суддя: М. Д. Кріль