
Справа № 263/15315/17
Провадження № 2-а/263/102/2018
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.03.2018 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі: головуючого судді Скрипниченко Т.І., при секретарі Диміч Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, треття особа Донецький обласний військовий комісаріат, про визнання дій щодо відмови в призначенні виплати одноразової грошової допомоги по інвалідності неправомірними та зобов'язання призначити одноразову грошову допомогу по інвалідності,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні, нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із настанням інвалідності третьої групи внаслідок поранення (контузії), отриманої ним під час виконання обов'язків військової служби, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, відповідно Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у відповідності до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" на дату встановлення інвалідності 15.12.2015, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що він є інвалідом ІІІ групи та має право на пільги встановлені для ветеранів війни - інвалідів війни. На виконання Постанови суду відповідач розглянув заяву ОСОБА_3 та протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №63 від 16 червня 2017 року п. 8 відповлено в призначенні старшому працівнику в запасі ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі настання інвалідності відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Підстава відмови викладена наступним чином: «Ураховуючи, що ОСОБА_1 звільнений з військової служби до набуття чинності Закону України від 03.11.2006 року №328-V, яким запроваджено виплату одноразової грошової допомоги, а інвалідність встановлена до 01 січня 2014 року, тобто до набуття чинності нової редакції статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» він не має права на одержання одноразової грошової допомоги.
Позивач вважає дії відповідача неправомірними, такими, що порушують право ОСОБА_1 на соціальний захист, встановлений ст. 16 Закону України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Позивач та представник позивача ОСОБА_4 в судове засідання не прибули, надавши заяву про розгляд справи за їх відсутності, на задоволенні позову наполягають.
Представник відповідача Міністерства оборони України в судове засідання не прибув, про розгляд справи був повідомлений належним чином, надав суду відзив на позовну заяву, на підставі якого у задоволенні позовних вимог просив відмовити у повному обсязі.
Представник третьої особи Донецького обласного військового комісаріату в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомлено.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, відзив відповідача на позовну заяву, суд вважає його таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Міністерство оборони України у протоколі засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 16.06.2017 року №63, зазначило, що розглянувши подані документи ОСОБА_1, комісія дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги: п.8 Старшому прапорщику в запасі ОСОБА_1 (Донецький ОВК), документи якого надійшли відповідно до постанови Окружного адміністративного суду м.Києва від 17.02.2017 за справою №826/9603/16 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 11.05.2017, якого 24.09.1991 звільнено з військової служби та 16.112.2013 під час первинного огляду МСЕК визнано інвалідом ІІІ групи, внаслідок поранення пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велися бойові дії (довідка МСЕК серія 10 ААБ №415450 від 16.01.2014). Ураховуючи, що ОСОБА_1 звільнений з військової служби до набуття чинності Закону України від 3 листопада 2006року №328-V, яким запроваджено виплату одноразової грошової допомоги, а інвалідність встановлено до 1 січня 2014 року, тобто до набуття чинності нової редакції статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», він не має права на одержання одноразової грошової допомоги.
Позивач вважає, що комісія відповідача своїм протоколом протиправно відмовила йому у виплаті одноразової грошової допомоги, тому за захистом своїх прав він вимушений звернутись до суду з даним позовом.
Відповідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією м.Маріуполь, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, здійснено повторний огляд інваліда 15.12.2015 року, група інвалідності третя, причина інвалідності: поранення (контузія) так пов'язане з виконанням обов'язків воїнської служби при перебуванні в країнах, довелись бойові дії. Інвалідність встановлена на строк до 18.01.2018 року.
Виходячи з вище наведеного, позивач був звільнений з військової служби 24.09.1991 року та ОСОБА_1 отримав ІІІ групу інвалідності у зв'язку із поранення (контузія) так пов'язане з виконанням обов'язків воїнської служби при перебуванні в країнах, довелись бойові дії, що підтверджується довідкою МСЕК від 15.12.2015 року серії АВ №0599373.
Міністерство оборони України не визнало право позивача на отримання допомоги як інваліда ІІІ групи у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби, що підтверджується витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України від 16.06.2017 року №63 на звернення позивача. Крім іншого, позивач надав усі належні документи для прийняття рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, але йому у цьому було відмовлено.
Так, відповідно до п. 1 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до пп. 4 п. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» (в редакції чинній на день звернення у 2016 році про призначення одноразової грошової допомоги) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до підпункту «б» пункту 1 ст. 16.2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).
Відповідно до п. 2 ст. 16.3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» у випадках, передбачених підпунктами 4-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам.
Відповідно до п. 6 ст. 16.3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної впади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до п. 9 ст. 16.3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 11 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою КМ України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі Порядок №975) визначено перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу (Чернігівський обласний військовий комісаріат).
Відповідно до пункту 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу (Чернігівський ОВК) подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів (МО України) висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів (МО України) приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
З метою виконання в МО України положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» та постанови КМ України від 25 грудня 2013 року № 975 наказом МО України від 12 квітня 2007 року № 168 призначена постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби. До складу даної комісії входить заступник МО України та ще 8 керівників структурних підрозділів МО України.
Рішення Міністерства оборони України про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому III групи інвалідності виражене у формі протоколу від 16 червня 2017 року № 63, на тій підставі, що ОСОБА_1 звільнений з військової служби до набуття чинності Закону України від 03 листопада 2006 року №328-V, яким запроваджено виплату одноразової грошової допомоги, а інвалідність встановлена до 1 січня 2014 року, до набуття чинності нової редакції статті 16 Закону України «про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» - є неправомірним, виходячи з наступного.
Відповідно до абз.10 п.9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003№3 рп/2003 правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Стаття 13 Конвенції по захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, були порушені, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому, під ефективним засобом необхідно розуміти таке, що призводить до потрібних результатів, наслідків, що дають найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
У 2013 році відповідно до витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтва колишнього військового службовця від 13.11.2013 №2804 ОСОБА_1 затверджено поранення (контузії) і захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, про що зазначено у Постанові Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.02.2017 року (справа №826/9603/16). У подальшому 15.12.2015 йому була проведена повторна експертиза, ОСОБА_1 встановлена ІІІ група інвалідності, причина інвалідності : поранення (контузія) захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Отже, відповідно до вимог чинного законодавства право на отримання одноразової грошової допомоги у позивача виникло з 15.12.2015 року, відповідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства, прихожу до висновку, що з 15.12.2015 року позивач набув право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до статті 16 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який затверджений постановою КМ України №975 від 25.12.2013 року у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Оскільки позов підлягає задоволенню на користь позивача, який звільнений від сплати судового збору, тому судовий збір по розгляду справи слід стягнути з відповідача на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статтями 9, 16, 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постановою Кабінетом Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, статтями 9, 21, 72-78, 90, 121, 123, 139, 205, 241-246, 250, 251, 263, п. 10 Перехідних положень КАС України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій щодо відмови в призначенні виплати одноразової грошової допомоги по інвалідності неправомірними та зобов'язання призначити одноразову грошову допомогу по інвалідності- задовольнити.
Визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо непризначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченою ст.16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Зобов'язати Міністерство оборони України здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням III групи інвалідності пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби у розмірі 150- кратного прожиткового мінімуму, у відповідності з ст.16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, віськовозобов'язаних та резервістів, які призвані призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.І. Скрипниченко