
21.02.2018 Справа № 756/298/17
№756/298/17
№2-а/756/17/18
РІШЕННЯ
Іменем України
21 лютого 2018 року Оболонський районний суд м. Києва у складі: головуючого судді - Тітова М.Ю.
за участю секретаря - Лісовенка О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтовувала наступним. вона перебуває на обліку Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». При розрахунку розміру пенсії відповідачем не включено матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути. У грудні 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Проте в перерахунку було відмовлено.
Просить суд визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 07.09.2012 відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 (в редакції чинній на момент призначення пенсії) у розмірі 80% від суми заробітної плати, включивши в таку для обчислення пенсії суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань відпоповідно до довідки № 18/25-91 від 03.09.2012.
Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 21.02.2018 позовні вимоги в частині зобов'язання включити в розрахунок пенсії позивача суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань за період з 07.09.2012 по 29.06.2016 залишено без розгляду.
Від представника позивача ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача та її представника, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять задовольнити.
Від Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на адресу суду надійшли заперечення на позов. Відповідач вказує, що підстави для здійснення перерахунку пенсії відсутні, оскільки чинним законодавством такі види доплат, як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, не передбачені.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з вересня 2012 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
У грудні 2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки при обчисленні такої не було включено сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.
Листом відповідача від 29.12.2016 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що для включення в обрахунок заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань немає підстав, оскільки ці доплати не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу».
За змістом статті 37 Закону «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу»).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як вбачається з довідки Головного управління статистики у м. Києві Держстат України №18-25/91 від 03.09.2012 позивачу нараховувалася матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, на думку суду, положення законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» до даних спірних правовідносин є загальними, а перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, тобто ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому дії відповідача підлягають визнанню протиправними та його необхідно зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії. Крім того, відсутні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80% від заробітної плати, оскільки відповідачем вона уже перерахована саме в розмірі 80% від заробітної плати позивача.
З викладеного, керуючись ст.ст. 241-246, 250 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (зареєстроване місце реєстрації: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Борисоглібська, буд. 14, код ЄДРПОУ 40376133) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_3 пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно довідки Головного управління статистики у м. Києві Держстат України №18-25/91 від 03.09.2012 з урахуваннях проведених виплат з 30.06.2016.
У задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: М.Ю. Тітов