
Справа № 569/15829/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2018 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області,
в складі судді Бердія М.А.,
при секретарі Абашиній О.В.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов’язання призначити пенсію, суд –
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1А, звернувся до Рівненського міського суду з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання здійснити призначення пенсії. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що він є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. У період з 22 липня 1986 року по 06 вересня 1986 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі в/ч №38867, у зв’язку з чим має право на призначення пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Рівненського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Рівненської області для призначення пенсії за віком, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із зменшенням пенсійного віку та долучив до неї копії наступних документів: - паспорту; трудової книжки; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; військового білету НК №4856785; довідки Клеванського районного автопідприємства від 11.12.1992 за № 44; шляхового листа від 26.07.1986 за №386; довідки Рівненського об’єднаного міського військового комісаріату від 12.05.2015 за №4028; анкети – запиту Рівненського об’єднаного міського військового комісаріату до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 12.05.2015 за № 4062; анкети – запиту Рівненського об’єднаного міського військового комісаріату до Львівського територіального архіву відділу Галузевого Державного архіву від 09.06.2015 за № 5129, проте відповідачем було відмовлено у призначенні пенсії. У відповідь Рівненське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області надіслало лист від 14.09.2017 за №3338/04, яким відмовлено у призначенні пенсії, з тих підстав, що в представлених документах відсутні відомості про період роботи, населений пункт чи об’єкт, де виконувалася робота з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому неможливо прийняти рішення щодо призначення чи відмови у призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку (встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач вважає, що такі дії відповідача порушують його право на належний соціальний захист, гарантований Конституцією України, а тому є протиправними. Просить суд, визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Рівненської області, щодо відмови йому у призначенні за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити йому пенсію за віком відповідно ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 підтримали позовні вимоги позивача в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві, просили суд їх задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача повідомлений належним чином про дату час та місце розгляду справи в судове засідання не з’явився. 03 листопада 2017 року надіслав до суду заперечення проти позову, в якому позовні вимоги позивача не визнав, з підстав викладених в запереченні, де зазначив, що надані позивачем документи не можуть слугувати підставами для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, оскільки не містять усієї необхідної інформації про характер участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (населений пункт, об'єкт, де проводились роботи, кількість днів виїзду в зону).
Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується оглянутим в судовому засіданні посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження пенсія надається із зменшенням пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з листа Рівненського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 14.09.2017 року за №3338/04, яким відповідач відмовив у призначенні пенсії позивачу, ОСОБА_1 звертався до відповідача з вимогою призначити пенсію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Проте, цим же листом зазначалося, що в представлених документах відсутні відомості про період роботи, населений пункт чи об’єкт, де виконувалася робота з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому неможливо прийняти рішення щодо призначення чи відмови у призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку (встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварій на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Як вбачається з військового квитка НК № 4856785 ОСОБА_1 з 22 липня 1986 року по 06 вересня 1986 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Факт здійснення перевезень підтверджується також шляховим листом № 386 від 26 липня 1986, з якого вбачається, що позивач здійснював перевезення по маршруту Парк-Чорнобиль АЕС.
Як вказано в позовній заяві, отримати довідку у військовій частині №38867 не має можливості оскільки військова частина на даний час розформована. 12 травня 2015 року позивач звернувся до архівних установ з запитом про підтвердження участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, кількості днів виїзду в зону відчуження та дозу опромінення для нарахування пенсії. Як вбачається із відповідей Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 04.06.2015 за № 4750 та Львівського територіального архіву Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 10.07. 2015 за №5908 підтвердити факт участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини №38867 за період з 22.07.1986 по 06.09.1986 року не має можливості, так як документи військової частини на зберігання до архіву не надходили.
Окрім того, факт праці ОСОБА_1 у зоні відчуження підтверджується довідкою Клеванського районного автопідприємства від 11.12.1992 за № 44 з якої вбачається, що ОСОБА_1 дійсно був призваний Рівненським райвійськоматом для роботи по ліквідації аварії на Чорнобильський АС з 22 липня 1986р. по вересень 1986 року. За цей період, на Чорнобильській атомній станції йому була нарахована заробітна плата: 1. за роботу в спецбригаді доземетристів за 21 день нараховано 290 крб. в подвійному розмірі; 2. за роботу в зоні атомної станції за 24 робочих дні нараховано 445 крб. в потрійному розмірі.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №796) визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зокрема, право на пенсію за віком чоловіки набувають при досягненні 60-річного віку та за наявності 15 років страхового стажу.
Відповідно до статті 55 Закону №796, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, мають право на зниження пенсійного віку на 10 років;
- які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, мають право на зниження пенсійного віку на 8 років;
- які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, мають право на зниження пенсійного віку на 5 років.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.2.1 Порядку №22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
З аналізу вказаної норми слідує, що учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС наділені альтернативою у подані документів для підтвердження свого статусу.
Так, до заяви про призначення пенсії вказаною категорією осіб додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та один з документі, що підтверджує участь особи в ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС, зокрема: довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Тобто, для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону №796 подання учасником ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС усіх документів передбачених п.2.1 Порядку №22-1 не є обов'язковим.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджується, що у період з 22 липня по 06 вересня 1986 року позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у в/ч №38867. Відтак, згідно з ст. 55 Закону №796 позивач має право на зниження пенсійного віку.
Також, матеріалами адміністративної справи підтверджується, що позивачем в достатньому обсязі було надано відповідачу документи для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з метою призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону №796. 16 березня 2015 року позивачу виповнилося 50 років.
Враховуючи, що згідно із ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком чоловіки набувають при досягненні 60-річного віку, а також ту обставину, що позивач має право на зниження пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону №796 та ним було надано усі необхідні документи для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбачені п.2.1 Порядку №22-1, суд прийшов до висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку.
Доводи відповідача про те, що надані документи не містять відомості про період роботи, населений пункт чи об'єкт, де позивачем виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС суд оцінює критично, оскільки з наданих позивачем документів вбачається період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а місцезнаходження військової частини №38867 у с. Оране Іванівського району Київської області в період з 14.06.1986-15.11.1990 роки є відкритою та публічною інформацією зазначеною у наказі Міністра оборони України №322 від 08.09.1997 року.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вищевикладених обставин, позовні вимоги позивача знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, є обґрунтованими та доведеними, відповідач в судове засідання не з’явився, доказів на спростування доводів позивача суду не надав, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1,5 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, а тому з бюджетних асигнувань Рівненського об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області на користь позивача слід стягнути судові витрати по справі понесені позивачем по сплаті судового збору в розмірі 640,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 14, 72-77, 90, 139, 241-243, 245-246, 250, 371 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов’язання призначити пенсію – задоволити повністю.
Визнати протиправними дії Рівненського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов’язати Рівненське об’єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_1, пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області 640,00 гр. судового збору в дохід держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рівненського
міського суду ОСОБА_3