Постанова № 72866839, 31.01.2018, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
31.01.2018
Номер справи
369/11674/17
Номер документу
72866839
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 369/11674/17

Провадження № 2-а/369/95/18

РІШЕННЯ

Іменем України

31.01.2018 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі

Головуючого судді Волчко А.Я.,

при секретарі Раситюк М.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до Києво-Святошинського районного суду Київської області з даним позовом в порядку адміністративного судочинства, мотивуючи свої вимоги тим що, вона ОСОБА_1, перебуває на обліку в Києво- Святошинському об’єднаному ПФУ Київської області та призначено пенсію за нормами ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що діяла станом на 24.09.2001 року) - за посадою головного спеціаліста відділу персоніфікованого обліку (назва посади на момент звільнення).

За змістом ч.ч. 2, 6, 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки та доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

З 01 грудня 2015 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013 підвищилася заробітна плата державних службовців, в тому числі працівників Києво-Святошинського об’єднаного управління.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що чинна на момент призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також: у зв’язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії ( в даному випадку з 01.12.2015 року).

17 серпня 2017 року позивач звернулась до Києво-Святошинського об’єднаного ПФУ області з заявою про наданні їй довідки про заробітну плату з 01.12.2015 р. для перерахунку пенсії як непрацюючому державному службовцю з врахуванням всіх складових заробітної плати, в тому числі індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

На її звернення Відповідач відмовив в наданні довідки посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-УІІІ з 01.06.2015 року скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», та постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів» від 09.12.2015 № 1013 було внесено зміни до постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865, якими вилучено п. 4 Постанови щодо порядку перерахунку пенсії державним службовцям у розмірі у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ.

Такі дії Відповідача є протиправними, оскільки згідно положень п.5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213- VIII з 01.06.2015 року вона не працює на посаді, яка дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідно до п. 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-УІІІ у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, в т.ч. спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» тощо. Посилання Відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від№ 213- III згідно якого у разі неприйняття до 01.06.2015 закону про призначення всіх пенсій, в т.ч. спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія\щомісячне довічне грошове утримання призначають, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним виходячи з того, що норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Тому позивач просила визнати неправомірними дії Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, щодо відмови в наданні довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням посадового окладу з 01.12.2015 року з урахуванням всіх складових заробітної плати, в тому числі індексація, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на які нараховуються внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язати Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області видати довідку зі збереженням 89 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування про заробітну плату для перерахунку пенсії як непрацюючому державному службовцю за формою, встановленою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року 142 15-1, відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів» від 09.12.2015 № 1013, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року посадового окладу головного спеціаліста відділу персоніфікованого обліку (назва посади на момент звільнення) Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та всіх складових заробітної плати, в тому числі індексація, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на які нараховуються внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задоволити.

Представник відповідача проти вимог позову заперечував та просив в позові відмовити, подав до суду письмові заперечення.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та зібрані ній докази, приходить до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Києво-Святошинському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 р. № 3723- XII, у розмірі 89 % заробітної плати.

17 серпня 2017 року позивач звернулась до Києво-Святошинського об’єднаного ПФУ області з заявою про наданні їй довідки про заробітну плату з 01.12.2015 р. для перерахунку пенсії як непрацюючому державному службовцю з врахуванням всіх складових заробітної плати, в тому числі індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

На її звернення Відповідач відмовив в наданні довідки посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-УІІІ з 01.06.2015 року скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», та постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів» від 09.12.2015 № 1013 було внесено зміни до постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865, якими вилучено п. 4 Постанови щодо порядку перерахунку пенсії державним службовцям у розмірі у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в чинній редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28.12.2014 р. №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Згідно з редакцією постанови на час звернення позивача за довідкою про складові заробітної плати вказана форма довідки містила у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).

Таку форму довідки виключено згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року N 15-2, що набрала чинності 02.09.2016, а, отже, на спірні правовідносини не поширюється.

Посилання відповідача на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 внесено зміни до постанови від 31.05.2000 р. №865, а саме не передбачено перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", є необґрунтованими, оскільки такі зміни не є підставою для відмови позивачу у виданні довідки.

Доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про видачу довідки про перерахунок пенсії набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Таким чином, суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача та обґрунтованості позовних вимог.

Згідно із ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 2, 72, 77, 78, 242-246, 250, 256 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати неправомірними дії Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, щодо відмови ОСОБА_1 в наданні довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням посадового окладу з 01.12.2015 року з урахуванням всіх складових заробітної плати, в тому числі індексація, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на які нараховуються внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області видати ОСОБА_1 довідку зі збереженням 89 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування про заробітну плату для перерахунку пенсії як непрацюючому державному службовцю за формою, встановленою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року 142 15-1, відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів» від 09.12.2015 № 1013, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року посадового окладу головного спеціаліста відділу персоніфікованого обліку (назва посади на момент звільнення) Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та всіх складових заробітної плати, в тому числі індексація, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на які нараховуються внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Київської області через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Києво-Святошинський районний суд Київської області.

Суддя: Волчко А.Я.