
Справа № 369/2801/18
Провадження №1-кс/369/831/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.03.2018 м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі: слідчого судді Волчко А.Я., при секретарі Раситюк М.П., розглянувши клопотання прокурора Києво - Святошинської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про призначення позапланової перевірки за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015110200002150, за ознаками злочину, передбаченого ст. 356 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
14.03.2018 р. до слідчого судді Києво-Святошинського районного суду Київської області звернувся прокурор Києво - Святошинської місцевої прокуратури радник юстиції ОСОБА_1 з даним клопотанням, яке мотивував тим, що слідчим відділом Києво-Святошинського ВП ГУ НП України в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12015110200002150 від 12.06.2015 за ознаками злочину, передбаченого ст. 356 КК України, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом самовільного, всупереч установленого законом порядку без належного оформлення правовідносин, що заподіює значну шкоду державним інтересам, використання об'єктів водного фонду, розмішених на території Києво- Святошинського району.
Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням 35 сесії 4 скликання Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області від 28.09.2005 за № 212 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ «Валентина і Анатолій» для організації зони відпочинку в с. Новосілки по вул. Озерна.
На підставі вказаного рішення 14.10.2005 між Чабанівською селищною радою та ТОВ «Валентина і Анатолій» укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого Чабанівська селищна рада (орендодавець) надає, а ТОВ «Валентина і Анатолій» (орендар) приймає в платне користування на умовах оренди строком на 49 років земельну ділянку, яка перебуває у державній власності та знаходиться в с. Новосілки, Києво-Святошинського району Київської області по вул. Озерна загальною площею 4,5182 га, у тому числі багаторічні зелені насадження – 2,5782 га, під водою (ставок) – 1,9400 га, кадастровий номер 3222457401:02:001:0003, для організації зони відпочинку.
В пункті 1.1. Договору об’єктом оренди визначена земельна ділянка, яка знаходиться в державній власності, розташована в с. Новосілки, Києво-Святошинського району, Київської області, по вул. Озерна, тоді як фактично в оренду передано водний об’єкт – озеро.
Разом із цим, договір оренди водного об’єкта, розташованого на зазначеній земельній ділянці, не укладався.
Відповідно до п. 3.1. Договору земельна ділянка передається в оренду для організації зони відпочинку.
Відповідно п. 3.3.2 Договору на земельній ділянці забороняється господарська та інша діяльність, що негативно впливає на навколишнє природне середовище або може перешкоджати використанню земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Згідно з пунктом 3.3.2 Договору на земельній ділянці забороняється господарська та інша діяльність, що негативно впливає на навколишнє природне середовище або може перешкоджати використанню земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Однак в порушення вказаних положень Договору та норм чинного Законодавства екологічний стан об’єкта водного фонду значно погіршився.
З даного питання до прокуратури надходять звернення Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області та громадян щодо засмічення, забруднення зелених ресурсів та водного об’єкту, тобто порушення вимог екологічного законодавства на земельній ділянці, з об’єктом водного фонду, кадастровий номер 3222457401:02:001:0003 загальною площею 4.5182 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.
Києво-Святошинською місцевою прокуратурою на підставі слідчого судді Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24.01.2018, справа № 369/911/18, із залученням спеціалістів ГУ Держгеокадастру в Київської області та Державної екологічної інспекції у Київській області, проведено огляд вказаної земельної ділянки.
Установлено, що по периметру оглядова ділянка має ознаки деградації – заростання (самозасіяння) очеретом, забур’янення, та забруднення побутовими відходами.
На оглядовій земельній ділянці з водоймою з під снігу, в тому числі й в замерзлому водному дзеркалі виглядає сміття у вигляді побутових відходів, аналогічно поверх вже примерзлого сміття знаходиться нове, ще не укрите снігом, що вказує окрім природних процесів деградації земельної ділянки на систематичне техногенне забруднення оглядового об’єкта.
Земельна ділянка не має жодних ознак прибирання сміття та снігу. Пішохідні доріжки протоптані хаотично.
По периметру оглядового об’єкту відсутні будь-які ознаки організації зони відпочинку, немає урн для сміття, освітлення, тощо.
Місцями знаходиться розбите скло, інше небезпечне сміття, яке може завдати травм або поранень, що само пособі є небезпекою як для дітей та дорослих, так і для вигулу тварин, що вказує на порушення екологічної та санітарної безпеки.
Гідрологічні споруди знаходяться у занедбаному стані відсутні будь-які ознаки ремонту, догляду, підтримання робочих властивостей тощо, також закидані природним та побутовим сміттям.
За результатом огляду можливо зробити висновок, що на даний час оглядовий об’єкт – земельна ділянка з озером виснажені, корисні властивості як об’єкту зони відпочинку відсутні, екологічний стан, як результат деградації у зв’язку із забрудненням та відсутністю догляду за об’єктом, незадовільний. Земельна ділянка з озером фактично втратила корисні властивості зони відпочинку – рекреаційну цінність.
Вказані порушення екологічного законодавства попередньо зафіксовані у протоколі огляду земельної ділянки з кадастровим номером 3222457401:02:001:0003 від 20.02.2018 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, в тому числі і шляхом отримання від органів державної влади висновків ревізій та актів перевірок.
Так, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок держаними інспекціями та іншими контролюючими органами», дозвіл на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами надається Кабінетом Міністрів України або за рішенням суду.
Відповідно до пунктів Положення про територіальні органи Держекоінспекції України, яке затверджено наказом № 429 від 04.11.2011, виданого Міністерством екології та природних ресурсів України Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог:
б) законодавства про використання та охорону земель із:
консервації деградованих і малопродуктивних земель;
збереження водно-болотних угідь;
виконання екологічних вимог при наданні у власність і користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок;
здійснення заходів із запобігання забрудненню (засміченню) земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами;
додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні;
додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель;
встановлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також із додержання режиму використання їх територій;
ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.
Згідно з пп. 5, 8 п. 6 Положення про Державну екологічну інспекцію України, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право:
- проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження;
- перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (дозволи, ліцензії, сертифікати, висновки, рішення, ліміти, квоти, погодження, свідоцтва).
Відповідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до положень нормативних актів, які регулюють земельні відносини, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю гарантується державою. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. (ст. 14 Конституції України ст.ст. 1, 2, 78, 153 Земельного кодексу України).
З огляду на зазначені обставини, для забезпечення повного і об’єктивного досудового розслідування вказаного кримінального провадження виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки щодо дотримання вимог земельного та екологічного законодавства, а також встановлення розміру збитків завданих внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки з кадастровим номером 3222457401:02:001:0003 (загальною площею 4,5182 га).
Іншим способом, у тому числі шляхом допиту свідків та проведенні інших слідчих (розшукових) дій встановити та довести ці обставини не можливо.
Тому прокурор просив надати дозвіл у кримінальному провадженні № 12015110200002150 від 12.06.2015 на проведення позапланової комплексної перевірки Державною екологічною інспекцією у Київській області щодо дотримання вимог земельного та екологічного законодавства ТОВ «Валентина і Анатолій» (ЄДРПОУ 32903847) при користуванні земельної ділянки загальною площею 4,5182 га, кадастровий номер 3222457401:02:001:0003, розташованої по вул. Озерна, с. Новосілки Києво-Святошинського району Київської області, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення. Проведення позапланової перевірки доручити інспекторам Державної екологічної інспекції у Київській області, що розташована за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 3. Надати можливість інспекторам Державної екологічної інспекції у Київській області в доступі до документів, у яких виникне необхідність при перевірці та можливість робити з них копії для підтвердження висновків з предмету перевірки.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до пп.пп. «а», «г» п.п. 2 п. 4 Положення про державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011, Держекоінспекція України здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про екологічну та радіаційну безпеку під час здійснення діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин, забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів, додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря, надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.
Згідно п.п. 5 п. 6 Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Згідно п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 № 408, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінально процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, з метою належного розслідування кримінального провадження та встановлення обставин, які підлягають доказуванню, слідчий суддя вважає за можливим подане клопотання задовольнити.
Виходячи із вищезазначеного та керуючись ст. ст. 91-93, 110, 369-372 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл у кримінальному провадженні № 12015110200002150 від 12.06.2015 на проведення позапланової комплексної перевірки Державною екологічною інспекцією у Київській області щодо дотримання вимог земельного та екологічного законодавства ТОВ «Валентина і Анатолій» (ЄДРПОУ 32903847) при користуванні земельної ділянки загальною площею 4,5182 га, кадастровий номер 3222457401:02:001:0003, розташованої по вул. Озерна, с. Новосілки Києво-Святошинського району Київської області, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.
Проведення позапланової перевірки доручити інспекторам Державної екологічної інспекції у Київській області, що розташована за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 3.
Надати можливість інспекторам Державної екологічної інспекції у Київській області в доступі до документів, у яких виникне необхідність при перевірці та можливість робити з них копії для підтвердження висновків з предмету перевірки.
Визначити строк проведення позапланової перевірки в межах 10 робочих днів, з моменту отримання ухвали.
Матеріали перевірки направити до Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області в найкоротший строк.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Волчко А.Я.