Постанова № 72866425, 16.02.2018, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
16.02.2018
Номер справи
363/3970/17
Номер документу
72866425
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

"16" лютого 2018 р. Справа № 363/3970/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2018 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Рудюка О.Д.,

за участю секретаря Клименко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вишгороді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Вишгородському районі про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання дій Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі у відмові перерахувати пенсію ОСОБА_1 незаконними; визнання дій Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі у відмові при наданні інформації адвокату ОСОБА_2, що діє в інтересах ОСОБА_1 незаконними; зобов’язання Управління пенсійного фонду України у Вишгородському районі зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 Обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду у Вишгородському районі та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Останній перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснений більше п’яти років тому. Крім того, розмір пенсії, яку отримує позивач значно відрізняється від її власного підрахунку відповідно до даних довідок про заробітну плату та трудового стажу. 17.09.2016 року адвокат ОСОБА_2 подав адвокатський запит до відповідача, щодо надання виписки з системи персоніфікованого обліку ОСОБА_1 Однак, 30.11.2016 року отримав відмову у наданні даної інформації. Не погоджуючись з відмовою, ОСОБА_2 повторно звернувся із адвокатським запитом, але знову отримав відмову у наданні запитуваної інформації. Оскільки позивач не має змоги об’єктивно та достовірно зробити розрахунок своєї пенсії, вона вимушена звернутися до суду.

Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 13 жовтня 2017 року позовну заяву залишено без руху.

08 листопада 2017 року представником позивача подано клопотання про виправлення недоліків, а також подано уточнену позовну заяву в якій просить, визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі у відмові перерахувати пенсію ОСОБА_1 незаконними та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1

Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 10 листопада 2017 року відкрито скорочене провадження у справі.

05 грудня 2017 року до суду надійшли заперечення на позовну заяву від Вишгородського об’єднання управління Пенсійного фонду України.

Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 06 грудня 2017 року по справі призначено судове засідання.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з урахуванням уточненої позовної заяви та просив задовольнити.

Представник відповідача заявлений позов не визнав та просила відмовити з урахуванням письмових заперечень.

Заслухавши пояснення представників сторін, суд, всебічно та повно з’ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши в сукупності усі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов до наступного.

17 листопада 2016 року адвокатом ОСОБА_2 направлено адвокатський запит до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі, щодо надання виписки з системи персоніфікованого обліку (форма ОК-5) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1; копії пенсійної справи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1.

Листом від 30 листопада 2016 року №5970/07 Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області, ОСОБА_2 відмовлено у наданні запитуваної інформації, оскільки відомості реєстру, визначений статтею 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», свідчить про їх належність до персональних даних та конфіденційної інформації про особу, поширення яких з урахуванням ч.2 ст.32 Конституції України, ч.2 ст.14 Закону України «Про захист персональних даних» без згоди суб’єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом і лише (якщо це потрібно) в інтересах національних безпеки, економічного добробуту та прав людини. За таких обставин, управління Пенсійного фонду позбавлене можливості надати інформацію про застраховану особу ОСОБА_1

19 грудня 2016 року адвокатом ОСОБА_2 повторно направлено адвокатський запит до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі, щодо надання виписки з системи персоніфікованого обліку (форма ОК-5) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1; копії пенсійної справи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1.

Листом від 06 січня 2017 року №73/07, Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області, ОСОБА_2 відмовлено у наданні запитуваної інформації, оскільки відомості реєстру, визначений статтею 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», свідчить про їх належність до персональних даних та конфіденційної інформації про особу, поширення яких з урахуванням ч.2 ст.32 Конституції України, ч.2 ст.14 Закону України «Про захист персональних даних» без згоди суб’єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом і лише (якщо це потрібно) в інтересах національних безпеки, економічного добробуту та прав людини. За таких обставин, управління Пенсійного фонду зможе надати інформацію про застраховану особу ОСОБА_1 за запитами, в порядку, передбаченому вищезазначеними законодавчими нормами або при особистому звернення застрахованої особи при пред’явленні оригіналів довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та паспорта.

Згідно копії протоколу №3243 від 21 травня 2010 року, ОСОБА_1 05 травня 2010 року звернулася до Управління пенсійного фонду України у Вишгородському районі про призначення пенсії за віком.

Як вбачається з копії заяви №558, ОСОБА_1 08 лютого 2017 року звернулася до Управління Пенсійного фонду у Вишгородському районі про призначення/перерахунок пенсії. Розпорядженням №148692 від 15 лютого 2017 року Управління пенсійного фонду України у Вишгородському районі, проведено перерахунок – зміну стажу ОСОБА_1

Крім того, відповідно до копії розпорядження №148692 від 05 грудня 2017 року Управління Пенсійного фонду у Вишгородському районі, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за віком у зв’язку зі змінами надбавки.

Згідно ст.21 Конституції України усі люди є вільними і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчій від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв’язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Статтею 42 Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини. У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Крім того, згідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Враховуючи вищевикладені процесуальні норми, суд приходить до висновку, що представником позивача не доведено обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, крім того, представником відповідача надано докази, щодо правомірності свого рішення, а також надано докази про перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме розпорядженням №148692 від 15.02.2017 року про перерахунок пенсії, у зв’язку зі знімною стажу та розпорядженням №148692 від 05.12.2017 року про перерахунок пенсії, у зв’язку зі зміною надбавки, таким чином підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Керуючись статтями 19, 21 Конституції України, статтями 9, 40, 42 Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», статтями 2, 6, 9, 73, 77, 205, 242, 243, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через Вишгородський районний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги на протязі тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення складено 23 лютого 2018 року.

Суддя О.Д. Рудюк