
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/1150/18
Категорія: 1.3 Головуючий в 1 інстанції: Кравченко М.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Джабурія О.В.,судді -Вербицької Н.В.при секретарі -Величко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги кандидата на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_6 та Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2018 року у справі за позовом кандидата на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_6 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання прийняти рішення,-
В С Т А Н О В И В:
16.03.2018 року кандидат на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_6 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (надалі - відповідач, ТСВК), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду питання про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою;
- зобов'язати відповідача прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою на виконання ч.3 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори».
В обґрунтування позову було зазначено, що 15.03.2018 року відбулося засідання ТСВК, на якому повторно було розглянуто документи ОСОБА_6, які було подано для реєстрації останнього Таїровським селищним головою. Після розгляду поданих ОСОБА_6 документів головою ТСВК ОСОБА_7 на голосування було поставлено питання про визнання ОСОБА_6 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови. По даному питанню рішення прийнято не було. На неодноразові вимоги членів комісії та довіреної особи ОСОБА_6 поставити на голосування питання про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою голова ТСВК ОСОБА_7 жодним чином не відреагував. Позивач вважає, що такі дії голови ТСВК направлені на позбавлення ОСОБА_6 права бути обраним, права на працю, залишає новостворений орган місцевого самоврядування без його голови та унеможливлює подальшу реалізацію представлення інтересів виборців Таїровської селищної громади в новоствореному органі місцевого самоврядування.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ТСВК щодо не розгляду питання про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою. Зобов'язано ТСВК повторно розглянути подані ОСОБА_6 документи для прийняття рішення про його реєстрацію Таїровським селищним головою на виконання ст.89 Закону України «Про місцеві вибори». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог скасувати, прийняти нове рішення, яким зобов'язати відповідача прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою на виконання ч.3 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори».
Відповідач також подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, постановою Центральної виборчої комісії від 12.10.2017 року №214 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року» було призначено на неділю 24.12.2017 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1-17. Відповідно до Переліку об'єднаних територіальних громад, утворених в межах Одеської області, в яких призначаються перші місцеві вибори 24.12.2017 року (додаток №9 постанови ЦВК від 12.10.2017 року №214) такі вибори призначені, крім іншого, в Таїровській селищній об'єднаній територіальній громаді - в Таїровську селищну раду Овідіопольського району Одеської області, а також вибори Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області.
Постановою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 31.12.2017 року №337 ОСОБА_6 визнано обраним Таїровським селищним головою на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24.12.2017 року.
22.01.2018 року Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області розглянуто заяву кандидата на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_6 про відсутність у нього інших представницьких мандатів та посади несумісної з посадою голови Таїровської об'єднаної територіальної громади та додані до неї додатки, а саме: копію паспорту, нотаріально посвідченої копії трудової книжки, копії наказу №6-ОК від 18.01.2018 року, копію протоколу загальних зборів учасників ТОВ «МАХ».
Однак ТСВК не було прийнято рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою, в зв'язку з чим ОСОБА_6 звернувся за захистом своїх прав з адміністративним позовом до Одеського окружного адміністративного суду. За результатами розгляду цього позову постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2018 року у справі №815/375/18 визнано протиправною бездіяльність ТСВК щодо не прийняття рішення про реєстрацію обраного голови Таїровської селищної ради ОСОБА_6, визнано протиправним та скасовано рішення ТСВК, оформлене протоколом від 27.01.2018 року №24, про перенесення реєстрації обраного голови Таїровської селищної ради ОСОБА_6 та зобов'язано ТСВК прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою Овідіопольського району Одеської області відповідно ч.3 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори».
Крім того, 08.02.2018 року Центральною виборчою комісією було прийнято постанову №19 «Про окремі питання діяльності» Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, якою, крім іншого, було зобов'язано ТСВК до 12.02.2018 року прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою Овідіопольського району Одеської області згідно з ч.3 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори».
10.02.2018 року постановою ТСВК №409 на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду по справі №815/375/18 та Постанови Центральної виборчої комісії №19 від 08.02.2018 року було зареєстровано ОСОБА_6 Таїровським селищним головою Таїровської об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області.
Не погоджуючись з прийнятою постановою ТСВК від 10.02.2018 року №409, кандидат на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_8 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ТСВК, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_6, про визнання протиправною та скасування постанови від 10.02.2018 року та зобов'язання вчинити певні дії.
За результатами судового розгляду позову ОСОБА_8 постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року у справі №815/614/18 визнано протиправною та скасовано постанову ТСВК від 10.02.2018 року про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою та зобов'язано ТСВК повторно розглянути документи, подані ОСОБА_6 до ТСВК з урахуванням встановлених судом обставин, а в решті позову було відмовлено.
27.02.2018 року на засіданні ТСВК було винесено питання про повторний розгляд документів, поданих 22.01.2018 року ОСОБА_6 до ТСВК для реєстрації Таїровським селищним головою Овідіопольського району Одеської області, за результатами якого на голосування було поставлено питання про визнання ОСОБА_6 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області. Рішення з цього питання не було прийнято, оскільки не набрало необхідної кількості голосів: «за» - 5 (п'ять), «проти» - 1 (один), «утримались» - 4 (чотири). Будь-якого іншого рішення за результатами розгляду поданих ОСОБА_6 документів комісією також не було прийнято, а питання про реєстрацію ОСОБА_6 селищним головою на голосування ТСВК не ставилось.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю ТСВК, ОСОБА_6 знов звернувся з адміністративним позовом до Одеського окружного адміністративного суду, за результатами розгляду якого рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2018 року у справі №815/903/18, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2018 року, визнано протиправною бездіяльність ТСВК, яка виразилась у неприйнятті рішення за наслідками повторного розгляду документів, поданих ОСОБА_6 до ТСВК з урахуванням встановлених Одеським апеляційним адміністративним судом від 19.02.2018 року по справі №815/614/18 обставин, та зобов'язано ТСВК розглянути документи, подані ОСОБА_6 до ТСВК, з урахуванням встановлених Одеським апеляційним адміністративним судом в постанові від 19.02.2018 року по справі №815/614/18 обставин, та прийняти рішення відповідно до ст.89 Закону України «Про місцеві вибори», а в задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
15.03.2018 року на засіданні ТСВК повторно було розглянуто подані ОСОБА_6 документи для реєстрації селищним головою, та на голосування в черговий раз було винесено питання про визнання ОСОБА_6 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови. По даному питанню за результатами голосування рішення не було прийнято, а питання про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою на голосування знову не виносилось.
Результати засідання Таїровської селищної виборчої комісії 15 березня 2018 року стали причиною звернення позивача з позовом у даній справі.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що у відповідача існує встановлений Законом України «Про місцеві вибори» обов'язок прийняти рішення про реєстрацію його Таїровським селищним головою, однак цей обов'язок протиправно відповідачем не виконується, що вказує на протиправну бездіяльність відповідача, яка порушує права та інтереси позивача.
Позивач також наполягає на тому, що його права та інтереси мають бути захищені судом саме шляхом ухвалення рішення про зобов'язання відповідача прийняти рішення про його реєстрацію Таїровським селищним головою, а прийняття судом у даній справі рішення про зобов'язання відповідача повторно розглянути подані ним документи з урахування систематичного невиконання відповідачем попередніх судових рішень не може вважатися належним та ефективним способом захисту його прав.
Позиція відповідача полягає у тому, що з боку ТСВК відсутня протиправна бездіяльність стосовно не розгляду питання про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою, оскільки постановою ТСВК №409 від 10.02.2018 року вже приймалось рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою, однак постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року по справі №815/614/18 постанова ТСВК №409 від 10.02.2018 року була визнана протиправною та скасована, в зв'язку з чим ТСВК в силу вимог ч.8 ст.99 Закону України «Про місцеві вибори» не може приймати рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним.
Відповідач також не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що на час розгляду даної справи не існує будь-яких підстав та обставин, які унеможливлюють ТСВК здійснити реєстрацію позивача селищним головою, оскільки такий висновок суперечить обставинам, які встановлені постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року по справі №815/614/18, і стосуються невиконання ОСОБА_6 вимог ст.89 Закону України «Про місцеві вибори» при подання до ТСВК документів для його реєстрації селищним головою.
На думку відповідача, єдиним можливим рішенням, яке може прийняти ТСВК на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року по справі №815/614/18, це рішення, яке передбачене ч.6 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори», тобто рішення про визнання ОСОБА_6 таким, що відмовився від посади селищного голови, оскільки передбачений частиною 1 цієї статті 20-денний строк для подання позивачем документів сплинув ще 24.01.2018 року, і ТСВК не має права та не зобов'язана приймати від позивача чи його довірених осіб додаткові документи, які стосуються його реєстрації селищним головою.
Також відповідач вказує на те, що прийняття ТСВК рішень, які стосуються реєстрації селищного голови, віднесено до дискреційних повноважень ТСВК, і суд не може втручатися в такі повноваження, зобов'язуючи ТСВК прийняте конкретне рішення про реєстрацію позивача селищним головою. Крім того, зазначає відповідач, не існує жодного правового механізму, який би спонукав членів ТСВК голосувати за питання порядку денного засідання комісії тим чи іншим чином.
Задовольняючи позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не розгляду питання про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою, суд першої інстанції виходив з того, що позивач станом на 24.01.2018 року (останній день подання документів) виконав вимоги законодавства щодо подання документів для реєстрації його Таїровським селищним головою, а тому має місце протиправна бездіяльність з боку ТСВК щодо не розгляду 15.03.2018 року питання про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою.
Відмовляючи у задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою, суд першої інстанції виходив з того, що в такому разі відбудеться втручання суду у виключні (дискреційні) повноваження ТСВК, що є неприпустимим. З цих підстав суд першої інстанції дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання відповідача повторно розглянути подані ОСОБА_6 документи для прийняття рішення про його реєстрацію Таїровським селищним головою.
З наведеними висновками суду першої інстанції колегія суддів погоджується лише частково з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який регламентує основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України «Про місцеві вибори» (надалі - Закон).
Відповідно до ст.19 Закону систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: 1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; 2) територіальні виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.
Виборчі комісії зобов'язані діяти відповідно до Конституції України та законів України (частина третя статті 19 Закону).
Відповідно до частини першої статті 20 Закону виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Згідно з ч.3 ст.20 Закону територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів.
Відповідно до положень статті 27 Закону основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії; засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів комісії від складу цієї комісії; виборча комісія на вимогу трьох членів комісії, а також за рішенням виборчої комісії вищого рівня або суду зобов'язана розглянути на своєму засіданні питання, що належать до її повноважень, не пізніш як у триденний строк від дня заявлення вимоги або прийняття зазначеного рішення, але не пізніше дня голосування (дня повторного голосування), а в день голосування (день повторного голосування), крім дільничної виборчої комісії, - невідкладно.
Як передбачено у частинах 12-14 статті 27 Закону з питань поточної діяльності комісія може приймати протокольні рішення, зміст яких заноситься до протоколу виборчої комісії та не оформлюється окремим документом. Виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. У разі невиконання виборчою комісією вимог цього Закону (бездіяльність виборчої комісії) виборча комісія вищого рівня з відповідних місцевих виборів може прийняти відповідне рішення.
Спірні правовідносини, що є предметом розгляду у даній справі, стосуються процедури реєстрації територіальною виборчою комісією обраного селищного голови, яка регулюється статтею 89 Закону.
Дана стаття Закону містить наступні положення:
- особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, старостою, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою, одночасно з копією заяви про припинення дії іншого представницького мандата подає документ про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости (ч.1);
- у разі звернення особи, обраної депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою, до територіальної виборчої комісії щодо наявності поважних причин, які перешкоджають виконанню вимог частини першої цієї статті, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання цих причин поважними і встановити інший строк виконання зазначених вимог або про відмову у визнанні цих причин поважними (ч.2);
- у п'ятиденний строк з дня отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови, старости (ч.3);
- у разі невиконання без поважних причин та у строки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, особою, обраною на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, вимог частини першої цієї статті територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання особи такою, що відмовилася відповідно від посади сільського, селищного, міського голови, старости, та призначає повторні вибори відповідно сільського, селищного, міського голови, старости (абз.2 ч.6).
Більш детальний перелік документів, які повинні подаватися згідно ч.1 ст.89 Закону, наведений у пункті 5 Роз'яснень щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ, затверджених Постановою Центральної виборчої комісії від 02.10.2015 року № 381, яким передбачено наступне: особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища, для її реєстрації протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів відповідних місцевих виборів подає до територіальної виборчої комісії такі документи:
у разі наявності іншого представницького мандата - копію зареєстрованої заяви про припинення дії такого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради (у разі обрання сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища особи, яка є депутатом ради, повноваження якої спливають у зв'язку з обранням нового складу ради на цих же виборах, така заява не подається);
копію трудової книжки із записом про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости, селища (крім сільського, селищного, міського голови, обраного на цю ж посаду, та непрацюючих пенсіонерів), засвідченої у порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат". Сільський, селищний, міський голова, староста села, селища, обраний на цю ж посаду, подає довідку сільської, селищної, міської ради про те, що він є сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища і його трудова книжка знаходиться у відповідній раді;
копію чи витяг із наказу (розпорядження, рішення, протоколу засідання, загальних зборів колегіального органу тощо) про звільнення з роботи (посади), на підставі якого вчинено відповідний запис у трудовій книжці, засвідчені печаткою підприємства, установи, організації;
у разі відсутності іншого представницького мандата, невиконання роботи (незайняття посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, - заяву про відсутність такого мандата, про невиконання роботи (незайняття посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, села, селища;
копію заяви про зупинення адвокатської діяльності, поданої до ради адвокатів регіону за адресою робочого місця адвоката, - для осіб, які здійснюють адвокатську діяльність;
копію пенсійного посвідчення - для непрацюючих пенсіонерів;
копію документа, який посвідчує особу та підтверджує громадянство України (копія першої, другої сторінок паспорта громадянина України, сторінок з відомостями про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні"), або копію тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України.
Як слідує з матеріалів справи, 22.01.2018 року ТСВК було розглянуто заяву ОСОБА_6 про відсутність у нього інших представницьких мандатів та посади, несумісної з посадою селищного голови та додані до неї додатки, а саме: копію паспорту, нотаріально посвідченої копії трудової книжки, копії наказу №6-ОК від 18.01.2018 року, копію протоколу загальних зборів учасників ТОВ «МАХ».
Зі змісту протоколу засідання ТСВК №27 від 15.03.2018 року (а.с.75-80), на якому на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2018 року по справі №815/903/18 повторно розглядались подані ОСОБА_6 22.01.2018 року документи для реєстрації селищним головою, вбачається, що на голосування було поставлено лише питання про визнання позивача таким, що відмовився від посади селищного голови, а питання про реєстрацію позивача селищним головою на голосування не ставилось з тих причин, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року по справі №815/614/18 були встановлені певні недоліки у наданих ОСОБА_6 22.01.2018 року документах для реєстрації його селищним головою, і строк для надання додаткових документів сплинув ще 24.01.2018 року.
На ці ж причини вказує ТСВК і в своїй апеляційній сказі, доводячи неможливість проведення голосування з питання про реєстрацію позивача селищним головою.
Така аргументація неможливості проведення ТСВК голосування за рішення про реєстрацію позивача селищним головою на думку колегії суддів є хибною, оскільки постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року по справі №815/614/18 не звільняла ТСВК при повторному розгляді наданих ОСОБА_6 документів від обов'язку повно та всебічно встановити наявність чи відсутність обставини, з якими Закон пов'язує неможливість зайняття позивачем посади селищного голови. Однак ТСВК в протоколі свого засідання від 15.03.2018 року обмежились лише перерахуванням тих недоліків у поданих ОСОБА_6 документах, які перелічені у вказаній постанові Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року.
Зокрема, ТСВК необхідно було чітко встановити, чи припинені трудові відносини позивача із ТОВ «МАХ» та чи вийшов позивач із числа учасників (засновників) цього товариства. Саме на відсутність належного підтвердження цих фактів і вказується в постанові Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року, якою було зобов'язано ТСВК повторно розглянути подані ОСОБА_6 документи.
Тому посилання відповідача на сплив визначеного ч.1 ст.89 Закону 20-денного строку для подання додаткових документів є хибними, оскільки для належного підтвердження тих обставин, які в постанові Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року визначені як непідтверджені, надання додаткових документів є необхідним.
Колегія суддів звертає увагу на те, що за змістом абз.2 ч.6 ст.89 Закону територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання особи такою, що відмовилась від посади сільського, селищного, міського голови, старости лише у разі ненадання такою особою без поважних причин документів, передбачених ч.1 цієї статті. В даному випадку це документи про припинення трудових відносин позивача із ТОВ «МАХ» та про вихід позивач із числа учасників (засновників) цього товариства.
Суд першої інстанції зазначив, що в ході розгляду даної справи до суду представником позивача додатково була надана довідка ТОВ «МАХ» від 16.03.2018 року №51, відповідно до якої ОСОБА_6 був звільнений з посади директора цього товариства наказом №6-ОК від 18.01.2018р., який було винесено на підставі рішення загальних зборів учасників ТОВ «МАХ», оформлене протоколом №1 від 18.01.2018 року. Трудова книжка з відповідним записом про звільнення ОСОБА_6 з посади директора ТОВ «МАХ» була видана 18.01.2018 року, і в цей же день проведено повний розрахунок по заробітній платі. Також ТОВ «МАХ» повідомило, що звернулося до управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради із заявою за вхідним №4120 від 19.01.2018 року для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «МАХ» (в тому числі відомостей про керівника юридичної особи) з відповідним пакетом документів.
Судом першої інстанції також встановлено, що відповідні реєстраційні записи про виключення позивача зі складу керівництва та складу засновників ТОВ «МАХ» були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ще 26.01.2018 року. Цей факт відповідачем не заперечується.
Суд першої інстанції також вірно зазначив, що проведення 26.01.2018 року реєстраційних дій стосовно ТОВ «МАХ» не залежало від волі та дій позивача.
Будь-яких інших доказів, які б вказували на існування обставин, з якими Закон пов'язує неможливість реєстрації позивача на посаду селищного голови, як то: наявність іншого представницького мандату чи виконання роботи, зайняття посади, несумісної з посадою селищного голови, відповідачем суду не надано.
За таких обставин колегія суддів вважає, що ТСВК на своєму засіданні повинна була вирішити питання, яке передбачене частиною 3 ст.89 Закону, а саме питання про реєстрацію позивача селищним головою.
Невиконання цього обов'язку вказує на протиправну бездіяльність відповідача, про що також вірно вказав і суд першої інстанції.
Також колегія суддів звертає увагу на те, що на даний час існує Постанова Центральною виборчої комісії від 08.02.2018 року №19 «Про окремі питання діяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області» якою було зобов'язано ТСВК до 12.02.2018 року прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою Овідіопольського району Одеської області згідно з ч.3 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори».
Як вже було зазначено вище, Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.
Згідно п.2 ч.1 ст.24 Закону Центральна виборча комісія приймає обов'язкові для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування цього Закону.
Пунктами 5 та 6 ст.24 Закону також передбачено, що ЦВК може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення; у разі невиконання відповідною територіальною виборчою комісією вимог цього Закону щодо встановлення в порядку та строки, визначені цим Законом, результатів відповідних місцевих виборів та/або реєстрації обраних депутатів, сільських, селищних, міських голів, старост встановлює результати таких місцевих виборів та/або приймає рішення щодо реєстрації відповідних осіб.
Відповідно до частин 1 та 6 ст.13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України; невиконання, неналежне, несвоєчасне виконання рішень Комісії тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 1 ст.16 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» передбачено, що якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори і референдуми, виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі з результатів проведених нею перевірок або із засобів масової інформації чи інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення у встановленому цим Законом порядку.
Таким чином, Центральною виборчою комісією, яка є виборчою комісією вищого рівня з виборів Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області, питання про реєстрацію позивача Таїровським селищним головою було розглянуто та вирішено Постановою від 08.02.2018 року №19, якою встановлений обов'язок ТСВК прийняти конкретне рішення з цього питання.
Слід зазначити, що справи щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Центральної виборчої комісії згідно ч.2 ст.22 КАС України підсудні Київському апеляційному адміністративному суду як суду першої інстанції.
Докази втрати вказаною постановою ЦВК чинності чи її скасування в судовому порядку відсутні.
Отже, колегія суддів констатує наявність у відповідача обов'язку по виконанню Постанови Центральної виборчої комісії від 08.02.2018 року №19 «Про окремі питання діяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області» шляхом прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою Овідіопольського району Одеської області.
При цьому, існування постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року по справі №815/614/18 жодним чином не позбавляє відповідача можливості прийняти рішення на виконання Постанови Центральної виборчої комісії від 08.02.2018 року №19 за результатами повторного розгляду наданих ОСОБА_6 документів.
За таких обставин, рішення суду першої інстанції в частині визнання протиправною бездіяльності ТСВК щодо не розгляду питання про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою є законним та обґрунтованим.
Разом з тим, колегія суддів не може погодитися з висновком суду першої інстанції про те, що такий спосіб захисту, як зобов'язання відповідача прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою, буде втручанням суду у виключні (дискреційні) повноваження ТСВК.
Як зазначено у рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді №R(80)2, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, суб'єкт може вільно обирати між двома чи більшою кількістю альтернатив, кожна з яких буде правомірною. Якщо ж правомірним може вважатися лише один варіант поведінки, дискреційні повноваження відсутні.
Таке тлумачення суті дискреційних повноважень адміністративного органу наведено у Постанові Верховного Суду від 01.03.2018 року по справі №826/22282/15.
Передбачені статтею 89 Закону повноваження територіальної виборчої комісії щодо прийняття рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови, старости або рішення про визнання особи такою, що відмовилася від посади сільського, селищного, міського голови, старости не належать до дискреційних, оскільки тільки одне з цих двох видів рішень може мати правову підставу. Обидва варіанти цих рішень не можуть бути одночасно юридично допустимими, оскільки наявність підстав для одного рішення автоматично виключає можливість прийняття іншого рішення, а тому фактично відсутній вільний вибір між ними. Правомірним може вважатися тільки одне з цих двох рішень - те, що відповідає визначеним у законодавстві підставам.
Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи, що при виконані вимог ст.89 Закону у відповідача відсутні дискреційні повноваження на власний розсуд обирати одне з двох передбачених цією статтею рішень, то у даній справі суд має можливість обрати такий спосіб захисту як зобов'язання відповідача прийняти конкретне рішення на користь позивача.
Колегія суддів погоджується з доводами позивача про те, що обраний судом першої інстанції спосіб захисту порушених прав позивача у вигляді зобов'язання відповідача повторно розглянути подані ОСОБА_6 документи для прийняття рішення про його реєстрацію Таїровським селищним головою не є належним та ефективним способом захисту прав позивача.
Слід зазначити, що такий спосіб захисту вже був застосований судом у справі №815/903/18, однак він не призвів до усунення спору між сторонами, і відповідачем не були виконані вимоги ст.89 Закону щодо вирішення питання про реєстрацію позивача селищним головою, що і стало причиною для звернення позивача до суду з позовом, який є предметом розгляду у даній справі.
Колегія суддів вважає, що у відповідача існує обов'язок прийняти на виконання вимог ч.3 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори» рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою. Наявність такого обов'язку підтверджується тим, що, по-перше - Постановою Центральної виборчої комісії від 08.02.2018 року №19 «Про окремі питання діяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області» відповідача було зобов'язано прийняти саме таке рішення; а по-друге - відсутні докази, які б вказували на існування обставин, з якими Закон пов'язує неможливість реєстрації позивача на посаду селищного голови, як то: наявність іншого представницького мандату чи виконання роботи, зайняття посади, несумісної з посадою селищного голови.
Враховуючи, що обов'язок по прийняттю рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою відповідачем не виконується, колегія суддів погоджується з доводами позивача про те, що його права та інтереси мають бути захищені судом шляхом зобов'язання відповідача прийняти рішення про його реєстрацію Таїровським селищним головою.
Посилання відповідача на те, що в силу ч.8 ст.99 Закону України «Про місцеві вибори» ТСВК не може приймати рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою, оскільки по суті воно буде повторювати рішення ТСВК №409 від 10.02.2018 року, яке було визнане протиправним постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року по справі №815/614/18, колегія суддів відхиляє як безпідставні, оскільки зазначеним судовим рішенням не встановлювалась відсутність права ОСОБА_6 на зайняття посади Таїровського селищного голови, а причиною для скасування рішення ТСВК №409 від 10.02.2018 року стало те, що подані позивачем 22.01.2018р. документи до ТСВК для реєстрації його Таїровським селищним головою, на думку суду, не містили належного підтвердження факту припинення тих обставин, з якими Закон пов'язує неможливість зайняття позивачем посади селищного голови. Саме з цих підстав постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року по справі №815/614/18 було зобов'язано ТСВК повторно розглянути подані ОСОБА_6 документи з метою належного з'ясування цих обставин та прийняти рішення відповідно до ст.89 Закону України «Про місцеві вибори».
Отже, постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року по справі №815/614/18 не виключає можливості ТСВК прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою за результатами повторного розгляду поданих ОСОБА_6 документів.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що підстави для задоволення апеляційної скарги ТСВК відсутні, а апеляційну скаргу позивача слід задовольнити.
Оскільки при поданні апеляційних скарг судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 2 114,40 грн. сторонами не сплачувався, а за результатами апеляційного перегляду рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, то відповідно до положень ч.9 ст.273 та ч.1 ст.139 КАС України судові витрати за подачу апеляційних скарг в загальній сумі 4228,80 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.
Керуючись ст.ст.271, 272, 273, 278, 308, 310, 315, 317, 321, 325 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області - залишити без задоволення, а апеляційну скаргу кандидата на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_6 - задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2018 року скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог та в частині зобов'язання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області повторно розглянути подані ОСОБА_6 документи для прийняття рішення про його реєстрацію Таїровським селищним головою на виконання ст.89 Закону України «Про місцеві вибори».
Прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати Таїровську селищної виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_6 Таїровським селищним головою на виконання ч.3 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори».
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2018 року залишити без змін.
Стягнути з Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України, рахунок №31215256700001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, МФО: 820019, код класифікації доходів бюджету 22030106) несплачений судовий збір за подачу апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції у розмірі 4228 (чотири тисячі двісті двадцять вісім) грн. 80 коп..
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Кравченко К.В.Судді Вербицька Н. В. Джабурія О.В.