Постанова № 72863444, 20.03.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2018
Номер справи
819/1238/17
Номер документу
72863444
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/12092/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Сеника Р.П.,

суддів Попка Я.С., Хобор Р.Б.,

з участю секретаря судового засідання Мацьків М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф" на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року у справі № 819/1238/17 за адміністративним позовом Державної служби України з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 40411,60 грн. в дохід державного бюджету,-

судді в 1-й інстанції - Мартиць О.І.,

час ухвалення рішення - 02.11.2017 року, 15:37 год,

місце ухвалення рішення - м. Тернопіль,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,

В С Т А Н О В И В :

Державна служба України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Авакс - Проф" (далі - ТзОВ "Авакс - Проф") про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 40411,60 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що 13.03.2017 року посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Житомирській області здійснено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки MAN TGS 41440, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить на праві приватної власності ТзОВ "Авакс - Проф". За результатами габаритно-вагового контролю на підставі чеку зважування № 04324 складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 13.03.2017 року, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0004534 від 13.03.2017 року та проведено розрахунок № 0004534 від 13.03.2017 року, згідно з яким ТзОВ "Авакс - Проф" нараховано плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 1421,20 євро, еквівалентному станом на 13.03.2017 року 40411,60 грн., яку відповідач в добровільному порядку не сплатив.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року у справі № 819/1238/17 позовні вимоги задоволено.

Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на неї апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт покликається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Свою апеляційну скаргу мотивує тим, що при здійсненні габаритно-вагового контролю на пересувних автомобільних вагах вимога водія ОСОБА_1 про надання документів про проведення перевірки вимірювального приладу, свідоцтва про державну метрологічну атестацію була проігнорована працівниками відповідача. Крім того, не було надано свідоцтво про метрологічну атестацію в ДП «Укрметртестстандарт» на предмет відповідності технічних характеристик ваг вимогам технічної документації виробника.

Окрім цього, представником відповідача під час розгляду справи надавалися відповідні заперечення з приводу повноважень Державної служби України з безпеки на транспорті звертатися до суду із вимогою про стягнення коштів як плати за проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів.

Нормами чинного законодавства визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а також порядок здійснення такого контролю.

Проте, ані Конституцією України, ані законами України позивача не наділено правом звернення до суду щодо стягнення грошових коштів за проїзд транспортним засобом з перевищенням нормативних вагових параметрів.

Просить скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року у справі № 819/1238/17 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 4 ст. 229, п.2 ч. 1 ст. 311 та ч. 2 ст. 313 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін з таких підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що 13.03.2017 року на підставі направлення на перевірку № 017551 від 13.03.2017 року (а.с.12), посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Житомирській області на автомобільній дорозі М-06 Київ - Чоп км 235+350 м. проведено перевірку транспортного засобу марки MAN TGS 41/440, реєстраційний номер НОМЕР_1, під керуванням ОСОБА_1, що належить ТзОВ "Авакс - Проф". Під час перевірки виявлено, що TзOB "Авакс - Проф" здійснювало внутрішні вантажні перевезення (щебінь) для власних потреб, без дозволу, який надає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням великовагових параметрів або документу про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. За результатами вказаної перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 017163 від 13.03.2017 року (а.с.13).

Посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області було проведено габаритно-ваговий контроль (чек № 04324 від 13.03.2017року) (а.с.17) даного транспортного засобу, за результатами якого складено довідку про здійснення габаритно - вагового контролю від 13.03.2017 року (а.с.15) та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0004534 від 13.03.2017 року (а.с.14), відповідно до якого нормативно допустимою є маса 40 т, а фактична становить 40,4 т.; допустимим навантаженням на вісь є 16 т, а фактичне становить 26,5 т.

В подальшому, відповідачем на підставі довідки та акту від 13.03.2017 року здійснено розрахунок № 0004534 від 13.03.2017 року, яким ТзОВ "Авакс - Проф" визначена плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 1421,20 євро (а.с.16).

Однак, нарахована контролюючим органом сума платежу в розмірі 1421,20 євро, відповідно до розрахунку № 0004534 від 13.03.2017 року, у добровільному порядку не сплачена, що стало підставою звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Житомирській області проведено розрахунок № 0004534 від 13.03.2017 року, яким ТзОВ "Авакс - Проф" визначена плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 1421,20 євро.

Станом 13.03.2017 року визначена контролюючим органом сума платежу плати за проїзд в розмірі 1421,20 євро складає еквівалент 40411,60 грн. відповідно до офіційного курсу гривні, встановленого Національним банком на день проведення розрахунку.

Відповідачем плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у добровільному порядку не сплачена.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги Державної служби України з безпеки на транспорті є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 Положення Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 (далі - Положення), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на надземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Пунктом 4 Положення передбачено, що основним завданням Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Згідно пп. 15, 27 п. 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

У відповідності до абз. 1 п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку, територіальні органи.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №592 від 26.06.2015 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області.

Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3.4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року (далі - Порядок №1567), державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 «Про заходи збереження автомобільних доріг загального користування».

За визначеннями у пункті 2 цього Порядку габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; попередній габаритно-ваговий контроль - це визначення параметрів великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу для встановлення наявності перевищення нормативів на стаціонарних пунктах; точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.

Згідно п. 2 цього Порядку встановлено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Згідно п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів -11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

З матеріалів справи, а саме актів перевірки та довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю вбачається, що відповідач здійснював перевезення вантажу з перевищенням вагових параметрів.

Отже, таке перевезення має здійснюватися за спеціальними правилами, що чітко встановлено п. 22.5 Порядку № 879 від 27 червня 2007 року.

Однак, спеціального дозволу відповідачем отримано не було.

Згідно з п. 28 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Згідно пункту 30 Порядку плата вираховується за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В.

де П - розмір плати за проїзд;

Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзд;

Рг - розмір плати за перевищення габаритів ( за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

В - відстань перевезення, кілометрів.

Відповідно до п. 31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Отже, цією нормою чітко встановлено нарахування плати саме за перевищення хоча б одного вагового або габаритного параметру, а не всіх.

Таким чином, оскільки відповідач у встановленому порядку не сплатив нараховану йому плату за проїзд, така набула статусу заборгованості перед Державним бюджетом України і відповідно підлягає стягненню.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що нарахована контролюючим органом сума платежу за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів в розмірі 1421,20 євро, відповідно до розрахунку № 0004534 від 13.03.2017 року підлягає стягненню.

Колегія суддів, перевіривши рішення суду першої інстанції, прийшла до висновку про відсутність підстав, які свідчили б про неправильне застосування судом першої інстанції матеріального або процесуального права.

На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при вирішенні оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст. 229, 308, 310, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325,328, 329 КАС України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф" - залишити без задоволення.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року у справі № 819/1238/17 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. П. Сеник судді Я. С. Попко Р. Б. Хобор Повне судове рішення складено 21.03.2018 року