Рішення № 72863179, 21.03.2018, Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
21.03.2018
Номер справи
743/1685/17
Номер документу
72863179
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 743/1685/17

Провадження № 2-а/743/13/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2018 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого-судді СТАШКІВА В.Б.,

за участю секретаря судового засідання НЕРУС Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в смт. Ріпки в залі суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Ріпкинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивача та відповідача, їх заяви (клопотання), інші процесуальні дії у справі.

4 грудня 2017 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ріпкинського ОУ ПФУ, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, призначеної позивачеві відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01 липня 2012 року по 30 червня 2017 року, та забезпечити її виплату з урахуванням усіх доходів, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, в тому числі - матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки виданої Ріпкинською районною державною адміністрацією за № 84 від 03.11.2017 року.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 зазначив, що з 05.07.2007 року він отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу», призначену в розмірі 90% заробітної плати, без врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, премії до державних та професійних свят. 10.11.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, з метою включення до її заробітку виплат, на які нараховувались внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, надавши довідку Ріпкинської РДА про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 84 від 03.11.2017 року. Розпорядженням відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії, з посиланням на те, що Закон України “Про державну службу”, який набрав чинності 01.05.2016 року, не передбачає проведення перерахунку пенсій, у тому числі призначених згідно із Законом України “Про державну службу”, в редакції від 16.12.1993 року.

14 грудня 2017 року від Ріпкинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України надійшло письмове заперечення проти позову, в якому вони просять відмовити в задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування заперечень, посилаються:

- на те, що ОСОБА_1 перебуває у них на пенсійному обліку та з 07.08.2007 р. отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу»;

- на те, всі виплати, що містилися в довідках наданих позивачем на момент проведення призначення пенсії та перерахунку були включені при її розрахунку;

- на приписи ст..ст. 99, 100 КАС України;

- на те, що ОСОБА_1 надав довідки про складові заробітної плати № 84 від 03.11.2017 року за формою, затвердженою Постановою правління ПФУ №19-11 від 30.10.2008, яка втратила чинність;

- у Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII не передбачено проведення перерахунків призначених пенсій державним службовцям.

З 15 грудня 2017 року Кодекс адміністративного судочинства України діє в редакції Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2147-VІІІ та, в порівняні з минулою редакцією КАС України, передбачає низку змін щодо підсудності справ даної категорії, щодо необхідності продовження розгляду справ даної категорії, в яких відкрито провадження, загальними судами, щодо виключення розгляду справ даної категорії в порядку скороченого провадження, щодо віднесення даної категорії справ до справ незначної складності, щодо можливості розгляду справ даної категорії у порядку спрощеного позовного провадження та в письмовому провадженні.

Враховуючи те, що сторони в судове засідання на 23 лютого 2018 р. на 14 год. 00 хв. не з'явились, яке не відбулось через перебування судді СТАШКІВА В.Б. в нарадчій кімнаті по кримінальному провадженню, зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, суд, виходячи з положень ч. 9 ст. 205 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що:

- ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в Ріпкинському районі (Ріпкинському об’єднаноому управління ПФУ) з 05.07.2007 року, а з 07.08.2007 року проведено перерахунок «перехід з одного виду пенсії на інший» та призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»;

- 10.11.2017 р. ОСОБА_1 подав до Ріпкинського об’єднаного управління ПФУ заяву про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, для чого надав довідку № 84 від 03.11.2017 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальне звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»;

- розпорядженням начальника Ріпкинського об’єднаного управління ПФУ від 18.11.2017 р. ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, у зв’язку з тим, що 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ, відповідно до якого не передбачено проведення перерахунків пенсій, у тому числі, призначених згідно із Законом №3723.

Мотивована оцінка аргументів сторін, норми права, які застосовує (не застосовує) суд, та мотиви їх застосування (не застосування).

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч. 7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (в редакції, що була чинною на час виникнення права на пенсію), пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

У відповідності до ст. 33 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що була чинною на час виникнення права на пенсію), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМ України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» з наступними змінами та доповненнями, зокрема пп.3 п.2 цієї Постанови, передбачено, що керівникам надається право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім, або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), є складовою фонду основної заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.

Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться за основним місцем роботи в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Із системного аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат входять до системи оплати праці державного службовця, що враховується при обчисленні пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлені в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року, 14.05.2013 року, 28.05.2013 року, 04.03.2014 року за результатами перегляду судових рішень у справах №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-3а14 відповідно.

Згідно приписів ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Для визнання дій відповідача протиправними слід встановити, що відповідач мав у своєму розпорядженні відповідні документи, безпідставно неврахував їх і як наслідок вчинив протиправні дії.

За чинним законодавством, перерахунок пенсії – це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.

Розмір пенсії може переглядатися, як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Масовий перерахунок проводиться у зв'язку з прийняттям нових законодавчих актів, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час проведення перерахунку.

Підставою для індивідуального перерахунку можуть бути додатково надані документи, що дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії.

Індивідуальний перерахунок пенсії на підставі додаткових документів забезпечує право особи на правильне обчислення розміру її пенсії, а способом для відновлення такого права слугує обов'язок відповідача правильно обчислити розмір вже призначеної їй пенсії шляхом здійснення відповідного перерахунку.

Задовольняючи позов щодо врахування додаткових виплат у заробітну плату, з якої обчислюється пенсія, суд фактично зобов'язує відповідача усунути помилку, допущену на стадії призначення позивачці пенсії, внаслідок неврахування всіх складових заробітної плати та здійснити індивідуальний перерахунок пенсії.

Усуваючи помилку допущену на стадії призначення пенсії відповідач не може застосовувати інші норми законодавства, аніж ті, які діяли на момент призначення пенсії особі.

Порушення права особи на правильне обчислення пенсії є триваючим з моменту допущення такої помилки і до моменту її усунення. Право ж суду захистити відповідні права обмежене виключно строками звернення до суду.

Відтак, заперечення відповідача з посиланням на те, що зміни законодавства з 01.05.2015, зокрема Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015, яким по іншому врегульовані правовідносини, пов’язані з пенсійним забезпеченням державних службовців є безпідставними.

У довідці Ріпкинської районної державної адміністрації № 84 від 03 листопада 2017 р. про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальне звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, після отримання від ОСОБА_1 довідки Ріпкинської районної державної адміністрації № 84 від 03 листопада 2017 р. про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", з якої вбачається, що ОСОБА_1 в 2012-2017 роках отримувавнадбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати (доплату до заробітної плати згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», індексацію заробітної плати, допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб) та, що на всі виплати, включені у довідку, нараховувався єдиний внесок на загальнообов`язкову державне соціальне страхування, суд приходить до висновку, що у Ріпкинського ОУ ПФУ виник обов'язок провести перерахунок пенсії, а відмова у виконанні такого обов'язку, що викладена в Розпорядженні Начальника Ріпкинського ОУ ПФУ від 18.11.2017 р. є протиправною.

Щодо часу, з якого у відповідача виник такий обов'язок, то суд враховує, що за змістом ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, у якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Враховуючи наведене в сукупності, зважаючи на дату звернення ОСОБА_1 (10.11.2017 р.) з заявою про проведення перерахунку до Ріпкинського ОУ ПФУ, суд вважає за необхідне позов задовольнити, визнавши протиправними дії Ріпкинського ОУ ПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, зобов’язати Ріпкинське ОУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», із розрахунку 90 % суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, починаючи з 01 листопада 2017 р., включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, за виключенням здійснених виплат за вказаний період.

При цьому, застосування саме такого способу захисту порушеного права позивача відповідає завданням адміністративного судочинства, регламентованим частиною 1 статті 2 КАС України, і не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Розподіл судових витрат.

На підставі ч. 1 ст. 139 КАС України, враховуючи те, що згідно з Законом України від 22.05.2015 р. № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» з 1 вересня 2015 р. Пенсійний фонд України та його органи не звільняються від сплати судового збору, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід присудити судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Ріпкинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України.

Керуючись ст.ст. 22, 58 Конституції України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", ст.ст. 40, 41, 45 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №268 від 09 березня 2006 року, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» №212 від 24 лютого 2003 року, ст.ст. , 9, 12, 72-77, 139, 205, 241-246, 255, 263, 295 КАС України, п. 12 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити.

Визнати протиправними дії Ріпкинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, з включенням до складу заробітної плати для призначення пенсії сум допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, починаючи з 1 листопада 2017 року.

Зобов’язати Ріпкинське об’єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», із розрахунку 90 % суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, починаючи з 1 листопада 2017 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, за виключенням здійснених виплат за вказаний період.

Присудити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Ріпкинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України (Код ЄДРПОУ 40378544).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому ст. 295 КАС України.

Головуючий В.Б.Сташків

Текст рішення виготовлено та

підписано 21 березня 2018 року.