
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
21 березня 2018 р. № 820/694/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії та скасування рішення ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить суд:
- зобов'язати Харківське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (шляхом розрахунку відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”) на 1 процент заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 процентів цього заробітку, починаючи з 11.08.2017 року;
- скасувати рішення відповідача №196639 від 21.08.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №196639 від 21.08.2017 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Також для відновлення порушених прав, позивач просить суд зобов’язати відповідача здійснити збільшення його пенсії відповідно до вимог законодавства.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Встановлено строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову протягом п’ятнадцяти днів з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі.
Представник Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області надав до суду відзив, зі змісту якого вбачається, що провести розрахунок пенсії згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та одночасно застосувати ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як того вимагає позивач, неможливо, оскільки це суперечить чинному законодавству, а саме статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», де чітко розмежовуються два варіанти визначення розміру пенсії і відсутній третій варіант, який запропонував позивач. У зв’язку з чим, пенсійним фондом призначено позивачу пенсію з найбільшою сумою виплати пенсії.
Позивач також скористався своїм правом на подання відповіді на відзив та вказав, що його позовні вимоги підтверджуються наявною судовою практикою з розгляду справ аналогічного характеру, у зв’язку з чим, просив суд позов задовольнити.
Слід вказати, що 16.03.2018 р. представником відповідача через канцелярію суду надані заперечення, згідно яких останній просив відмовити у задоволенні позову та справу розглядати за участю представника відповідача, про день та час слухання справи додатково повідомити.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, зокрема, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відноситься до 2-ої категорії осіб, які постраждали від вказаної аварії, що підтверджується копією посвідчення (а.с.12).
З 23.01.2006 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що 31.05.2016 року ОСОБА_1 звертався до пенсійного фонду з заявою про збільшення розміру пенсії, однак отримав лист-відмову від 06.06.2016 р.
Не погоджуючись з відмовою у перерахунку пенсії, яка викладена у листі від 06.06.2016 р., позивач звернувся з позовом до Харківського районного суду Харківської області.
Постановою Харківського районного суду Харківської області від 17.05.2017 р. (справа №635/5026/16-а) адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського приміського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано дії Харківського приміського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 51, 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ - протиправними.
2Зобов'язано Харківське приміського об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» шляхом розрахунку, відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на 1 % (один відсоток) заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 % цього заробітку, починаючи з 01 червня 2016 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2017 р. апеляційну скаргу Харківського приміського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області задоволено.
Постанову Харківського районного суду Харківської області від 17.05.2017 р. скасовано.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківського приміського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – відмовлено.
Судом з рішення апеляційної інстанції встановлено, що суд прийшов до висновку про скасування постанови Харківського районного суду Харківської області у зв’язку з тим, що позивач з заявою про перерахунок пенсії до відповідача не звертався, будь-якого рішення з приводу відмови в перерахунку пенсії відповідачем не приймалося.
Суд вважає за необхідне вказати, що предметом розгляду даної справи є рішення відповідача, що прийняте останнім за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 встановленого зразку від 11.08.2017 року.
Крім того, слід зауважити, що єдиною підставою для скасування постанови від 17.05.2017 р. є відсутність з боку позивача заяви встановленого зразку та рішення пенсійного фонду з приводу відмови в перерахунку пенсії.
З матеріалів справи встановлено, що позивач 11.08.2017 р. звернувся до Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою щодо проведення перерахунку пенсії згідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За результатами розгляду поданої позивачем заяви, встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням зменшення пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 1835,57 грн.
Після перерахунку пенсії розмір пенсії ОСОБА_1 буде складати 1713,34 грн.
Супровідним листом від 11.09.2017 р. №6618-02-01/44 Харківським приміським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області направлено на адресу позивача копію рішення від 21.08.2017 р. (а.с.23).
Як вбачається зі змісту вказаного рішення, пенсійним фондом ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, оскільки розмір пенсії зменшується(а.с.24).
Не погоджуючись з вказаним рішення відповідача, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Законом України від 28.02.1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерплого населення.
Відповідно до п. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІІ.
Відповідно до ст. 57 Закону №796-ХІІ в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058- ІV від 09.07.2003 року.
Статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, несені до категорії 1, 2, З, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки – 20 років, жінки – 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку.
У зв’язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.
Наведене вбачається з правової позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 07.07.2015 р. № 754/12702/14-а, яка є обов’язковою для всіх судів України.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням вимог п. 1 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Щодо посилання відповідача на те, що пенсію позивача було попередньо розраховано згідно з ч. 2 ст. 27 Закону №1058 з урахуванням ст. 56, 57 Закону №796, проте даний розрахунок виявився не вигідним, про що повідомлено позивача, суд зазначає наступне.
Як вказувалось вище, пунктом 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено - право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки – 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом таж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки – 10 років і більше, жінки – 7 років 6 місяців і більше – не вище 85 процентів заробітку.
З огляду на вказане, законодавством чітко визначена процедура збільшення пенсії громадян віднесених до категорій 1, 2, 3, 4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, суд приходить до висновку, що відмова Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області в перерахунку пенсії позивачу через те, що проведений ними розрахунок пенсії є не вигідним є протиправним та суперечить нормам Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
На підставі викладеного, позовні вимоги про скасування рішення Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №196639 від 21.08.2017 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання Харківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (шляхом розрахунку відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”) на 1 процент заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 процентів цього заробітку, починаючи з 11.08.2017 року (дати звернення до пенсійного фонду з заявою) є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 257, 258, 262, 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії та скасування рішення – задовольнити.
Скасувати рішення Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №196639 від 21.08.2017 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.
Зобов'язати Харківське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (шляхом розрахунку відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”) на 1 процент заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 процентів цього заробітку, починаючи з 11.08.2017 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сагайдак В.В.