
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2018 року справа № 823/128/18
17 год. 10 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рідзеля О.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Мельникової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС у Черкаській області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - територіальний сервісний центр №7142 про визнання протиправним рішення і зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
12.01.2018 у Черкаський окружний адміністративний суд звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру МВС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправним рішення відповідача в особі територіального сервісного центру №7142 щодо відмови позивачу у проведенні державної реєстрації автомобіля ВАЗ 210934, ДНЗ НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1;
- зобов'язати відповідача в особі територіального сервісного центру №7142 провести державну реєстрацію автомобіля ВАЗ 210934, ДНЗ НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1 за позивачкою.
Позов мотивовано тим, що між позивачкою та ТОВ «Автоприват» строком на 60 місяців укладено договір лізингу, предметом якого був автомобіль ВАЗ 210934, ДНЗ НОМЕР_2. Умови вказаного договору виконані позивачкою достроково. Позивач зазначає, що спірним рішенням відмовлено у реєстрації за позивачкою належного їй автомобіля з огляду на те, що транспортні засоби знімаються з реєстрації за заявою лізингодавця. Однак, станом на час виникнення спірних обставин ТОВ «Автоприват» ліквідоване, що виключає можливість його звернення для зняття з реєстрації вищевказаного авто та порушує право власності позивача. Тому просила задовольнити позов.
Відповідач надав суду письмовий відзив на позов та заперечення, в яких зазначив, що вищевказаний автомобіль зареєстрований за ТОВ «Автоприват». При цьому, транспортний засіб знімається з реєстрації на підставі заяви власника, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду. Однак, таких документів позивачкою під час звернення не надано. Посилання позивачки на постанову Господарського суду Дніпропетровської області, якою ліквідовано ТОВ «Автоприват» є необґрунтованим, оскільки вказаним рішенням не вирішено питання про зняття з обліку транспортних засобів та перереєстрацію їх на інших осіб, зокрема, автомобіля ВАЗ 210934, ДНЗ НОМЕР_2 на позивачку.
Згідно з ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.
23.01.2013 між позивачем та ТОВ «Автоприват» складена та підписана заява про приєднання до публічного договору №КТD0АІ40309159 відповідно до якої ОСОБА_1 - лізингоодержувач дає згоду на приєднання до публічного договору про надання фінансового лізингу. Згідно умов заяви про приєднання до вищевказаного публічного договору лізингодавець - ТОВ «Автоприват» передає позивачу в лізинг автомобіль згідно специфікації викладеної в додатку № 1 на строк 60 місяців з моменту підписання додатку № 2 - графік лізингових платежів.
Відповідно специфікації та акту приймання - передачі (додатку №1) до договору фінансового лізингу № КТD0АІ40309159 лізингодавець - ТОВ «Автоприват» передає лізингоодержувачу - позивачу автомобіль ВАЗ 210934, ДНЗ НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1.
29.02.2012 лізингодавець - ТОВ «Автоприват» передав лізингоодержувачу - ОСОБА_1 вищевказаний, що підтверджується специфікацією та актом приймання - передачі, який підписаний сторонами 29.02.2012.
Виконання заяви про приєднання до публічного договору здійснювалось відповідно до графіку лізингових платежів (додаток № 2) до договору фінансового лізингу № КТD0АІ40309159 (а.с. 15).
Позивач повністю погасив заборгованість по договору № КТD0АІ40309159, що підтверджується копією повідомлення банка від 14.08.2013 №806029.
Листом від 23.11.2017 позивач звернулась до територіального сервісного центру 7142 Регіонального сервісного центру МВС України в Черкаській області, в якому просила зареєструвати автомобіль ВАЗ 210934, ДНЗ НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1 за позивачкою.
Листом від 05.12.2017 №31/23/42-1132 територіальний сервісний центр 7142 Регіонального сервісного центру МВС в Черкаській області повідомив, що для перереєстрації вищенаведеного автомобіля, який придбано за договором фінансового лізингу необхідно керуватися пунктом 27 та 42 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року №1388 (далі - Порядок №1388). Крім того, зазначив, що у зв'язку з відсутністю необхідних документів провести перереєстрацію транспортного засобу не виявляється можливим.
Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що порушують його права на володіння, використання, розпорядження власністю, та не відповідають вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд зазначає таке.
За вимогами частини 9 статті 34 Закону України «Про дорожній рух» власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов'язок щодо їх реєстрації.
Згідно з ч. 4 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Міністерство внутрішніх справ України.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється Порядком №1388.
Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
Положеннями п. 7 цього Порядку передбачено, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Пунктом 3 Порядку №1388 передбачено, що Державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру затверджується МВС.
Виходячи з самостійно обраного позивачем способу захисту порушеного права, позивач просить суд зобов'язати відповідача та/або його структурні підрозділи перереєструвати за ним автомобіль.
Процедура проведення державної реєстрації автомобіля визначена п.8 Порядку №1388, яким передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку:
- договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;
- укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
- нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
- договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою;
- свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;
- рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;
- рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність;
- копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;
- довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;
- акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;
- митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
- договір фінансового лізингу;
- акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби;
- інші засвідчені та оформлені в установленому порядку документи, що підтверджують набуття, перехід та припинення права власності на транспортний засіб відповідно до закону.
Відповідно п. 27 Порядку № 1388 транспортні засоби, що придбаваються юридичною особою - лізингодавцем з метою подальшої передачі їх лізингоодержувачу на підставі договору фінансового лізингу, реєструються за лізингодавцем.
Після виконання договору фінансового лізингу транспортні засоби знімаються з обліку відповідно до вимог пункту 42 цього Порядку і реєструються за лізингоодержувачем на підставі зазначеного договору та акта приймання - передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 2 Порядку № 1388.
Згідно з п.42 Порядку № 1388 транспортний засіб після виконання договору фінансового лізингу знімається з обліку лізингодавцем, при цьому у свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті) або на копії реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію на пластиковій основі, робиться запис: «Транспортний засіб знято з обліку за договором фінансового лізингу».
Копії реєстраційних карток засвідчуються підписом та печаткою адміністратора сервісного центру МВС із внесенням відповідних службових відміток (п. 42 Порядку № 1388).
При цьому, на підставі п.40 Порядку №1388 зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в сервісному центрі МВС або в центрі надання адміністративних послуг на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного або приватного виконавця або рішення суду.
У разі ліквідації юридичних осіб транспортні засоби знімаються з обліку на підставі документів, зазначених в абзаці другому пункту 34 цього Порядку.
Відповідно до абзацу 2 п. 34 Порядку №1388 перереєстрація транспортних засобів, що у зв'язку з ліквідацією юридичних осіб передаються іншим юридичним або фізичним особам, проводиться на підставі свідоцтва про реєстрацію та засвідчених в установленому порядку копій прийнятих власниками або судом рішень про ліквідацію.
Суд врахував, що позивачем не надано доказів зняття лізингодавцем - ТОВ «Автоприват» автомобіля ВАЗ 210934, ДНЗ НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1 та акту приймання - передачі транспортного засобу за формою встановленою додатком 2 до Порядку № 1388, у зв'язку з тим, що ТОВ «Автоприват» (лізингодавець) ліквідовано, що підтверджується ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 02.08.2016 у справі №904/8593/13.
При цьому, ні вказаним рішенням господарського суду Дніпропетровської області, ні рішенням ТОВ «Автоприват», у т.ч. його ліквідатора, не вирішено питання передачі у власність позивачу автомобіля ВАЗ 210934, ДНЗ НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1.
Крім того, позивачем не додано жодного іншого правовстановлюючого документа на вказаний автомобіль, який відповідно до Порядку №1388 є підставою для реєстрації права власності за позивачкою.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи, що позивачем ні під час звернення із заявою про перереєстрацію, ні суду не надано, визначених Порядком №1388, правовстановлюючих документів на вищенаведений транспортний засіб, суд дійшов висновку, що під час відмови позивачу у проведенні державної реєстрації автомобіля ВАЗ 210934, ДНЗ НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1 відповідач діяв у межах та у спосіб, що передбачені вимогами чинного законодавства.
Оцінюючи доводи позивачки, що нею виконані умови договору лізингу № КТD0АІ40309159 в частині сплати усіх лізингових платежів, що підтверджується повідомленням ПАТ КБ «Приват Банк» від 14.08.2013 №806029, у зв'язку з чим набув права власності на вищенаведений автомобіль, суд врахував, що відповідно до ч.1 ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
При цьому, завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З аналізу наведеної норми вбачається, що адміністративний суд позбавлений повноважень щодо перевірки підстав набуття позивачем права власності на автомобіль ВАЗ 210934, ДНЗ НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1 у зв'язку з виконанням умов договору лізингу № КТD0АІ40309159.
Разом з тим, згідно з ч.1 ст.19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Крім того, встановлення фактів, що мають юридичне значення на підставі п.5 ч.2 ст.293 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження.
З урахуванням викладеного, суд наголошує, що визнання за позивачем права власності на автомобіль ВАЗ 210934, ДНЗ НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1 у зв'язку з виконанням договору лізингу № КТD0АІ40309159 має відбуватись у порядку цивільного судочинства на підставі норм Цивільного процесуального кодексу України.
При цьому, визнання загальним судом на підставі норм Цивільного процесуального кодексу України права власності на автомобіль ВАЗ 210934, ДНЗ НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1 є підставою для його реєстрації за позивачем відповідно до норм Порядку №1388.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам спору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Рідзель
Рішення складене у повному обсязі 20.03.2018.