Рішення № 72856131, 15.03.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2018
Номер справи
816/339/18
Номер документу
72856131
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/339/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання – Крутько О.В.,

позивача – ОСОБА_1,

представника позивача – ОСОБА_2,

відповідача – ОСОБА_3,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

02 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ; зобов'язання призначити пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ.

В обґрунтування своїх вимог зазначив, що посади, на яких він працював у період із 05.09.1979 по 22.05.1980 та з 29.05.1980 по 01.06.1989 відносяться до посад державної служби, а тому зазначені періоди роботи мають бути зараховані до стажу державної служби для перерахунку пенсії.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував поти позову, просив відмовити в його задоволенні. 23.02.2018 подав до суду відзив на позов, у якому вказав на те, що період роботи заявника на посадах агронома та інженера в Полтавському облуправлінні хлібопродуктів не може бути зарахований до 20-річного стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України № 889.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Полтавському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області і отримує пенсію за віком при повному стажі / а.с. 21/.

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Рішенням Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 01.12.2017 № 607 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" , оскільки відсутній необхідний стаж роботи на посаді віднесених до категорій державних службовців для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Позивач не погодився із вказаним рішенням та оскаржив його до суду.

Відповідно до статті 37 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Згідно із письмовими поясненнями представника відповідача стаж роботи на посадах державних службовців складає 17 років 9 місяців 4 дні. Періоди роботи із 05.09.1979 по 22.05.1980 та з 29.05.1980 по 01.06.1989 на посадах агронома, інженера в Полтавському облуправлінні хлібопродуктів не може бути зараховано до 20 річного стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Із трудової книжки вбачається, що у період із 05.09.1979 по 22.05.1980 ОСОБА_1 працював на посаді агронома відділу заготівель, збереження та реалізації колгоспам та радгоспам насіння, зернових та олійних культур, насіння трав у Полтавському облуправлінні хлібопродуктів. У період із 29.05.1980 по 01.06.1989 працював на посадах агронома відділу заготівель, збереження та реалізації колгоспам та радгоспам насіння, зернових та олійних культур, насіння трав, інженера з техніки безпеки у Полтавському облуправлінні хлібопродуктів (з 1986 року - Полтавському обласному виробничому об'єднанні елеваторної та зернопереробної промисловості) /а.с. 10-14/.

Відповідно до п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМ України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу».

Відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Таким чином, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМ України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, у тому числі, у місцевих органах державного управління міністерств і відомств УРУС та інших республік, а також СРСР.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30.09.1969 "Про перетворення республіканського Міністерства хлібопродуктів Української РСР в союзно-республіканське Міністерство заготівель Української УРСР" республіканське Міністерство хлібопродуктів УРСР було перетворено у союзно-республіканське Міністерство заготівель УРСР.

Положенням про Міністерство заготівель УРСР, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 15.04.1971 № 172, зокрема, передбачено, що Міністерство заготівель УРСР, обласні і районні державні інспекції по закупках і якості сільськогосподарських продуктів, обласні управління хлібопродуктів, хлібоприймальні підприємства, борошномельні, круп'яні, комбікормові заводи, елеватори та інші підпорядковані підприємства, організації та установи становлять систему Міністерства заготівель УРСР.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 23.11.1985 № 1298 "Про зміни в системі органів управління агропромисловим комплексом Української РСР" Міністерство заготівель УРСР було перетворене у союзно-республіканське Міністерство хлібопродуктів УРСР.

Таким чином, обласні управління хлібопродуктів були місцевими органами Міністерства заготівель УРСР і 15.04.1971 по 23.11.1985.

Враховуючи викладене, період роботи ОСОБА_1 із 05.09.1979 по 23.11.1985 на посаді спеціаліста обласного управління хлібопродуктів має бути зараховано до 20 річного стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв'язку із чим відмова відповідача у визначенні та призначенні пенсії державного службовця є протиправною.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Таким чином, оскільки належними та допустимими доказами відповідач, як суб'єкт владних повноважень на якого покладено обов'язок щодо доказування, не довів правомірності власних дій, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості заявлених позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36022, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. І.Мазепи, 30, м. Полтава, 36040, код ЄДРПОУ 40383769) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 01.12.2017 № 607.

Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 40383769) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 20 березня 2018 року.

Суддя А.Б. Головко