Рішення № 72855981, 20.03.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2018
Номер справи
815/1182/18
Номер документу
72855981
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/1182/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2018 року м. Одеса

У залі судових засідань №25

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Свиди Л.І.

при секретарі судового засідання – Донець В.Р.

за участю сторін

представника позивача – ОСОБА_1 (за посвідченням)

представника відповідача – не з’явився

розглянувши справу за позовною заявою Новобілярської селищної виборчої комісії Комінтернівського району Одеської області до Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася Новобілярська селищна виборча комісія Комінтернівського району Одеської області з позовною заявою до Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області від 14.03.2018 року про відмову у фінансуванні проведення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6, зобов’язання Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області прийняти рішення про виділення грошових коштів на проведення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6.

Представник позивача в судове засідання з’явився, підтримав позовні вимоги в повному обсязі та зазначив, що не забезпечення фінансування підготовки та проведення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6 є порушенням вимог ст. 68 Закону України «Про місцеві вибори», що перешкоджає реалізації виборцями смт. Нові Біляри Лиманського району Одеської області права обирати депутатів вказаної ради, а також права громадян України бути обраними депутатами цієї ради.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надіслав до суду клопотання про відкладення розгляду справи, однак суд визнав його необґрунтованим та продовжив розгляд справи на підставі наявних в справі доказів. Відзив на позов та витребувані судом докази відповідачем надані не були.

Вивчивши матеріали справи, надані суду позивачем письмові докази, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, заслухавши представника позивача, допитавши свідка, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Новобілярською селищною виборчою комісією Комінтернівського району Одеської області 26 січня 2018 року прийнято постанову №001/2018 про дострокове припинення повноважень депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_2 у зв’язку зі смертю та призначення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6 (аркуші справи 14-17).

Новобілярська селищна виборча комісія Комінтернівського району Одеської області 28 лютого 2018 року звернулася до Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області із листом про скликання позачергової сесії Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області для вирішення питання про виділення грошових коштів в сумі 89441 грн. на проведення проміжних виборів депутатів Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6, які призначені на 25.03.2018 року (аркуш справи 19).

Проте, 14.03.2018 року рішенням Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області позивачу відмовлено у фінансуванні проведення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6.

Рішення Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області позивачу вручено не було, а тому він 16 березня 2018 року звернувся до Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області із заявою про надання копії цього рішення від 14.03.2018 року, яким відмовлено у фінансуванні проведення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6 (аркуш справи 20). Зазначена заява отримана відповідачем 16.03.2018 року, однак рішення Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області позивачу не було надано.

Позивач вважає неправомірним відмову відповідача у фінансуванні проведення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6 та звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 14, ч. 3 ст. 15 Закону України «Про місцеві вибори» місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, додатковими або першими.

Проміжні вибори депутата сільської, селищної ради призначаються в одномандатному виборчому окрузі територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі дострокового припинення повноважень депутата сільської, селищної ради, обраного у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

Проміжні вибори депутата сільської, селищної ради призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня проміжних місцевих виборів.

Рішення про призначення проміжних виборів депутата сільської, селищної ради приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня дострокового припинення повноважень депутата, обраного у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

При цьому, згідно із ч. 7, 8 ст. 15 Закону України «Про місцеві вибори» орган, який відповідно до статті 14 цього Закону прийняв рішення про призначення повторних, проміжних чи перших місцевих виборів, не пізніш як на третій день з дня його прийняття публікує рішення у друкованих засобах масової інформації або, у разі неможливості, оприлюднює в інший визначений ним спосіб, а також доводить зазначене рішення до відома Центральної виборчої комісії в цей же строк.

Центральна виборча комісія шляхом прийняття відповідного рішення оголошує про початок виборчого процесу чергових місцевих виборів, перших виборів депутатів місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад, а територіальна виборча комісія - про початок виборчого процесу позачергових, повторних, проміжних місцевих виборів, перших виборів старости на своєму засіданні, про що зазначається у протоколі засідання комісії. Офіційним оголошенням є прийняття відповідною виборчою комісією рішення про початок виборчого процесу відповідного виду місцевих виборів. Рішення відповідної виборчої комісії про оголошення початку виборчого процесу відповідного виду місцевих виборів оприлюднюється не пізніше наступного дня після дня його прийняття відповідно в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації чи в інший визначений нею спосіб.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем проінформовано Центральну виборчу комісію про призначення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6 на 25 березня 2018 року та опубліковане зазначене рішення у газеті Вісник Причорномор’я №4 (4) лютий 2018 року (аркуш справи 21, 30-31).

Відповідно до ст. 25, 68 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.

Сільська, селищна територіальна виборча комісія, зокрема, забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів.

Витрати на підготовку і проведення чергових, позачергових, додаткових та перших виборів депутатів, сільських, селищних, міських голів здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на здійснення Центральною виборчою комісією керівництва та управління у сфері проведення виборів та референдумів, коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України, а також коштів власних виборчих фондів місцевих організацій партій, кандидати в депутати від яких зареєстровані у багатомандатних виборчих округах, кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

Усі інші види місцевих виборів проводяться за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів та коштів власних виборчих фондів місцевих організацій партій, кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

З матеріалів справи вбачається призначення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6 на 25 березня 2018 року, даних про оскарження призначення цих виборів, скасування рішення про їх призначення до суду не надано, а тому ці вибори мають бути профінансовані з місцевого бюджету.

Позивачем надано до суду докази, які підтверджують звернення Новобілярської селищної виборчої комісії Комінтернівського району Одеської області до Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області з проханням виділення коштів на проведення проміжних виборів з наданням розрахунків витрат, однак відповідачем таке рішення не прийнято, що порушує права громадян, гарантовані положеннями ст. 38 Конституції України обирати та бути обраними, зокрема, до органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте, відповідач в судове засідання не з’явився, відзиву на позов не надав, не надав витребуваних судом докази, докази обґрунтованості прийняття оскаржуваного рішення, не довів правомірність свого рішення, обставин, які не давали можливість прийняти відповідачу рішення про виділення коштів на проведення проміжних виборів, не спростував доводи та докази наявні в справі.

Враховуючи, що відповідач, в даному випадку, є суб’єктом владних повноважень, не довів правомірність свого рішення, не надав доказів на підтвердження правомірності свого рішення, у суду є всі підстави для визнання протиправним та скасування рішення Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області від 14.03.2018 року про відмову у фінансуванні проведення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6.

Крім того, враховуючи неправомірність оскаржуваного рішення, з метою захисту прав позивача, у суду є всі підстави для зобов’язання відповідача прийняти рішення про виділення грошових коштів на проведення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.1, 3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Новобілярської селищної виборчої комісії Комінтернівського району Одеської області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 255, 273, 275 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Новобілярської селищної виборчої комісії Комінтернівського району Одеської області (67550, Одеська область, Лиманський район, смт. Нові Біляри, вул. Лиманна, б. 2) до Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області (67550, Одеська область, Лиманський район, смт. Нові Біляри, вул. Лиманна, б. 2) про визнання протиправним рішення Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області від 14.03.2018 року про відмову у фінансуванні проведення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6 і скасування рішення Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області від 14.03.2018 року про відмову у фінансуванні проведення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6 та зобов’язання Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області прийняти рішення про виділення грошових коштів на проведення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6 – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області від 14.03.2018 року про відмову у фінансуванні проведення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6.

Зобов’язати Новобілярську селищну раду Лиманського району Одеської області прийняти рішення про виділення грошових коштів на проведення проміжних виборів депутата Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №6.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 278 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л. І. Свида

.