
РІШЕННЯ
Іменем України
Справа № 133/12/18
14.03.18
КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
В складі головуючого - судді Сороки Д.В.
за участю секретаря Пясковської Н.А.
розглянувши в спрощеному позовному провадженні в м. Козятині цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення природохоронного законодавства,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення природохоронного законодавства.
Позивач свої вимоги мотивував тим, що Держекоінспекцією здійснено розгляд звернення громадянина, щодо неправомірних дій голови Кашперівської сільської ради Козятинського району. В ході перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України по охороні зелених насаджень на території Кашперівської сільської ради Козятинського району встановлено, що ОСОБА_1 , будучи на посаді голови Кашперівської сільської ради, не вжив заходів щодо охорони зелених насаджень, а саме, за його усним рішенням було пошкоджено до ступеня неприпинення росту дерева породи вільха та верба у кількості 4 шт. різних діаметрів, та знищено одне дерево породи осика з діаметром пня біля шийки кореня 76 см. у межах прибережної захисної смуги біля водного об'єкту по вул. Фурманівка в с.Кашперівка Козятинсьнського району Вінницької області.
На основі даних результатів перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення № 006571 від 13.02.2017 року. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, винесена постанова № 04/16 від 14.02.2017 про накладення адміністративного стягнення, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 153 КУпАП (знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об'єктів озеленення в населених пунктах, невжиття заходів для їх охорони, а також сомовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об'єктами озеленення), та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 (п'ятсот десять) грн.
Вказані дії (незаконне видалення зелених насаджень) є порушенням ст. 10 Закону України "Про рослинний світ", де зазначається, що спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки. Спеціальне використання природних рослинних ресурсів місцевого значення здійснюється за дозволом, що видається в порядку, який визначається Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування.
А також порушення п. З "Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах", затверджених постановою КМ України від 01.08.2006 року № 1045.
Згідно наданої довідки № 69 від 09.02.2017 заяв на видалення зелених насаджень на території Кашперівської сільської ради Козятинського району Вінницької області не надходило, рішення не приймалося, дозвіл на видалення зелених насаджень не видавався .
Своїми діями, внаслідок незаконного видалення зелених насаджень, відповідач наніс державі збитків, на суму 7325 (сім тисяч триста двадцять п'ять) грн.
Розрахунки збитків, здійснено у відповідності до Постанови КМ України від 08.04.1999 № 559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів".
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про рослинний світ» "порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу».
Згідно ч. 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Державна екологічна інспекція у Вінницькій області діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 № 652. Згідно пункту 2, 6 Розділу II Положення встановлює, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства. Розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції.
Згідно ст. 47 Закону України ''Про охорону навколишнього природного середовища", грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, перераховуються на рахунок місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища за місцем заподіяння екологічної шкоди".
Оскільки правопорушення вчинено на території Кашперівської сільської ради Козятинського району Вінницької області , відтак, кошти у розмірі 7325 грн. мають бути перераховані на рахунок Кашперівської сільської ради Козятинського району Вінницької області.
Позивач в судове засідання не з'явився, але до суду представник позивача ОСОБА_2 надіслав заяву про слухання справи у його відсутності , позов підтримує, просить справу розглядати без його участі .
Відповідач в судове засідання не з'явився , але надіслав до суду заяву про визнання позову та про розгляд справи у його відсутності.
Відповідно до ст.274 ЦПК України справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем не надано відзиву на позовну заяву. Відповідно до ч. 8 ст.. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи вимоги ст.247 ЦПК України та ст.6 Конвенції "Про захист прав людини та основних свобод", ратифікованої Законом України 17 липня 1997 року, з метою недопущення затягування розгляду справи, суд вважає за необхідне розгляд справи провести без фіксування судового засідання технічними засобами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ч.1 ст.78 ЦПК України суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Так судом встановлено, що Держекоінспекцією здійснено розгляд звернення громадянина, щодо неправомірних дій голови Кашперівської сільської ради Козятинського району Вінницької області . В ході перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України по охороні зелених насаджень на території Кашперівської сільської ради Козятинського району Вінницької області встановлено, що ОСОБА_1, будучи на посаді голови Кашперівської сільської ради, не вжив заходів щодо охорони зелених насаджень, а саме, за його усним рішенням було пошкоджено до ступеня неприпинення росту дерева породи вільха та верба у кількості 4 шт. різних діаметрів, та знищено одне дерево породи осика з діаметром пня біля шийки кореня 76 см. у межах прибережної захисної смуги біля водного об'єкту по вул. Фурманівка в с.Кашперівка Козятинсьнського району Вінницької області.
На основі даних результатів перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення № 006571 від 13.02.2017 року ( а.с. 5). Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, винесена постанова № 04/16 від 14.02.2017 про накладення адміністративного стягнення, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення відповідальність за яке передбачено ст. 153 КУпАП (знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об'єктів озеленення в населених пунктах, невжиття заходів для їх охорони, а також: сомовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об'єктами озеленення), та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 (п'ятсот десять) грн. ( а.с. 7).
Вказані дії (незаконне видалення зелених насаджень) є порушенням ст. 10 Закону України "Про рослинний світ", де зазначається, що спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибути від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки. Спеціальне використання природних рослинних ресурсів місцевого значення здійснюється за дозволом, що видається в порядку, який визначається Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування.
А також порушено п. 3 "Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах", затверджених постановою КМ України від 01.08.2006 року № 1045.
Згідно наданої довідки Кашперівської сільської ради Козятинського району Вінницької області № 69 від 09.02.2017, заяв на видалення зелених насаджень на території Кашперівської сільської ради Козятинського району Вінницької області не надходило, рішення не приймалося, дозвіл на видалення зелених насаджень не видавався( а.с. 9) .
Відповідно розрахунку збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу від 13 лютого 2017, своїми діями, внаслідок незаконного видалення зелених насаджень, відповідач наніс державі збитків на суму 7325 (сім тисяч триста двадцять п'ять) грн. (а.с. 8).
Розрахунки збитків, здійснено у відповідності до Постанови КМ України від 08.04.1999 № 559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів".
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про рослинний світ» "порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність, згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу».
Згідно ч.4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Державна екологічна інспекція у Вінницькій області діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 № 652. Згідно пункту 2, 6 Розділу II Положення встановлює, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства. Розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції.
Згідно ст. 47 Закону України ''Про охорону навколишнього природного середовища", грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, перераховуються на рахунок місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища за місцем заподіяння екологічної шкоди".
Оскільки правопорушення вчинено на території Кашперівської сільської ради Козятинського району Вінницької області , відтак, кошти у розмірі 7325 грн. перераховуються на рахунок Кашперівської сільської ради Козятинського району Вінницької області.
Згідно до ч.1, 2 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, повязані з розглядом справи, покладаються: у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ЗУ « Про рослинний світ», ЗУ « Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст.4, 7, 12, 13, 128, 247, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити .
Стягнути з ОСОБА_1 на рахунок держави (УК Козятинському районі с. Кашперівка/24062100, Код ЄДРПОУ 37926586, банк одержувача:ГУДКСУ у Вінницькій області, МФО 802015, р/р 33115331700202) суму збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства 7325 (сім тисяч триста двадцять п'ять)гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на рахунок Державної екологічної інспекції у Вінницькій області (отримувач: Держекоінспекція у Вінницькій області, Код ЄДРПОУ 37979894, р/р 35213059081122, в Держказначейській службі України, м. Київ МФО 820172) витрати за оплату судового збору у розмірі 1600 ( одна тисяча шістсот )гривень.
Повне судове рішення складено 19.03.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, повністю або частково до Апеляційного суду Вінницької області через Козятинський міськрайонний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
СУДДЯ : підпис
З оригіналом вірно:
Суддя
Секретар
14.03.18
14.03.18