
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/1008/18
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов"язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить зобов"язати Коростенськое об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% за кожен рік роботи понад стаж 15 років для жінок, починаючи з 12.08.2017.
В обґрунтування позову зазначає, що являється потерпілою від наслідків аварії Чорнобильської АЕС, 3 категорії, має страховий стаж 38 років 03 місяці 08 днів та отримує пенсію за віком. Звернувшись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із збільшенням на 1 % відповідно до вимог Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки страховий стаж більше 20 років, отримала відмову з посиланням на те, що стаж її роботи обчислюється відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та дія ч.2 ст.56 на перерахунок її пенсії не поширюється. Вважає таку відмову протиправною, оскільки пенсія має нараховуватися та обчислюватися згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням пільг, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", при цьому, розрахунок понаднормового стажу, слід обчислювати виходячи з величини 20 років для чоловіків і за кожен рік роботи понад встановлений 20-ти річний стаж збільшувати пенсію на 1% заробітку але не вище 75 % заробітку. Тому, просить суд зобов"язати відповідача провести перерахунок пенсії.
Ухвалою суду від 28.02.2018 відкрито спрощене провадження у справі з викликом сторін та призначено судове засідання на 20.03.2018.
Позивач в судове засідання не з"явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просив у задоволенні позову відмовити з мотивів, викладених у письмовому відзиві. В обґрунтування відзиву зазначив, що позивачу призначена пенсія за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка обчислена за нормами Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Позивач не надав доказів подання заяви про перехід на інші умови пенсійного забезпечення, а тому відсутні підстави вважати, що виплата пенсії позивачу здійснюється на умовах Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Таким чином, оскільки виплата позивачу пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" то і збільшення розміру пенсії повинно бути проведене у розмірах, встановлених цим законом. Отже, підстави для перерахунку пенсії у даному випадку відсутні.
Відповідно до ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе справу розглянути у порядку письмового провадження без участі сторін.
Дослідивши матеріли справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивач отримує пенсію за віком, на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", його загальний стаж складає 38 років 03 місяці 08 днів.
Копією посвідчення серії Б №550819, виданого Житомирською обласною державною адміністрацією 12.04.1994 підтверджується, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3. (а.с.14)
12.02.2018 позивач звернулася із заявою до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області про перерахунок призначеної їй пенсії з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% за кожен рік роботи понад стаж 15 років для жінок, починаючи з 21.12.2015. (а.с.15)
За наслідками розгляду заяви, отримала лист від 15.02.2018 №24-с-18, яким повідомлено, що стаж її роботи обчислюється відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та дія ч.2 ст.56 на перерахунок її пенсії не поширюється. (а.с.16).
Вважаючи, що її законне право на перерахунок пенсії порушено, позивач звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій, зокрема, з, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За змістом ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".09.07.2003 року було прийнято Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Як слідує з змісту п.13 Розд.ХV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у його редакції, чинній на дату звернення позивача із відповідною заявою до відповідача, у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", призначається одна пенсія за її вибором.
Позивач отримує пенсію за віком на підставі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та маючи стаж більше 15 років, звернувся до відповідача 02.02.2018 із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідач відмовив у такому перерахунку , оскільки стаж її роботи обчислюється відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та дія ч.2 ст.56 на перерахунок її пенсії не поширюється.
Крім того, представник відповідача у письмовому відзиві зазначив, що оскільки позивач не надав доказів подання заяви про перехід на інші умови пенсійного забезпечення, а тому відсутні підстави вважати, що виплата пенсії позивачу здійснюється на умовах Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Суд не погоджується з такими доводами, оскільки законом встановлено право позивача на перерахунок пенсії.
Статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Однак, порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, а тому суд вважає, що в даному випадку слід застосувати аналогії закону на підставі ч.6 ст.7 КАС України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз.2 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно абз.1 ч.2 ст.28 Закону №1058-IV, встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення на 1% заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 07.07.2015 в справі № 21 -727а15 та у постанові Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 06.02.2018 в справі № 560/675/17.
Отже, враховуючи правову позицію Верховного Суду України та КАС Верховного Суду, суд дійшов висновку, що пенсія у даному випаду має нараховуватися та обчислюватися згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням пільг, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", при цьому, розрахунок понаднормового стажу, слід обчислювати виходячи з величини 20 років для чоловіків та 15 років для жінок і за кожен рік роботи понад встановлений 15-ти річний стаж збільшувати пенсію на 1% заробітку але не вище 75 % заробітку.
Таким чином, суд вважає, що приймаючи рішення по відмові в проведенні перерахунку призначеної пенсії з врахуванням пільг наданих ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Коростенське об'єднане управління Пенсійного Фонду України області діяло протиправно.
Враховуючи, що позивач отримує пенсію за віком, на підставі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3 та загальний стаж складає більше 15 років , отже вона має право на перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
При цьому, суд вважає безпідставними посилання відповідача на те, що позивач для проведення перерахунку пенсії повинен був надати докази подання заяви про перехід на інші умови пенсійного забезпечення, оскільки позивач не просить перевести його на інший вид пенсії, а просить провести перерахунок призначеної пенсії за віком відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Що стосується дати, з якої позивач просить провести перерахунок пенсії, а саме з 12.08.2017.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу з 28.01.2011 призначена пенсія за віком та відповідно з вказаної дати визначено її розмір без урахування збільшення, передбаченого ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" . Тобто, з вказаної дати позивач дізналася про своє порушене право.
Разом з тим, із заявою про проведення перерахунку пенсії до відповідача позивач звернулася лише 12.02.2018, а до суду - 22.02.2018.
Таким чином, враховуючи встановлений ч.2 ст.122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду, вимоги в частині зобов"язання відповідача провести перерахунок пенсії з 12.08.2017 є обґрунтованими.
Частиною 1,2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем не наведено доказів на підтвердження доводів щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Оскільки право позивача на перерахунок пенсії підтверджено сукупністю належних, достатніх, допустимих та достовірних доказів, а відповідачем протилежного не доведено, суд вважає за необхідне зобов"язати Коростенське об"єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% за кожен рік роботи понад стаж 15 років для жінок, починаючи з 12.082.2017.
Враховуючи викладене, суд позов задовольняє.
У відповідності до ч. 1 ст.139 КАС України понесені позивачем судові витрати підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об"єднаного управління Пенсійного фонду України.
Керуючись статтями 77, 205, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Зобов"язати Коростенське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Грушевського, 16/1, м.Коростень, Житомирська область, 11501, код ЄДРПОУ 37909216) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% за кожен рік роботи понад стаж 15 років для жінок, починаючи з 12.08.2017.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Грушевського, 16/1, м.Коростень, Житомирська область, 11501, код ЄДРПОУ 37909216) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) понесені судові витрати у вигляді 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя О.В. Капинос