Рішення № 72854423, 12.03.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
805/515/18-а
Номер документу
72854423
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 березня 2018 р. Справа№805/515/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка О.М. при секретарі судового засідання Дремової І.М., розглянувши адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» публчного акціонерного товариства «Українська залізниця»

до Головного управління Держпраці у Донецькій області

про визнання протиправною та скасування постанови про накладання штрафу №05-17-3356/0071-0170 від 18.12.2017 р.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» публчного акціонерного товариства «Українська залізниця» , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про накладання штрафу №05-17-3356/0071-0170 від 18.12.2017 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при проведені перевірки регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» в період з 20.11.2017 по 24.11.2017 було встановлено порушення вимог ч.1 ст. 32 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» Регіональною філією «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» подано до Лиманського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України заяви-розрахунки про призначення допомоги з порушення визначеного законом строку. За результатами перевірки Головним управлінням Держпраці в Донецькій області видано припис №05-17-3356/0071-0029 від 30.11.2017 р. про усунення порушень вимог ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Строк виконання припису — до 30.01.2018 р. Постановою начальника Головного управління Держпраці в Донецькій області №0517-3356/0071-0170 від 18.12.2017р. за порушення вимог ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та на підставі ч.2 ст. 265 КЗпП України на ПАТ «Укрзалізниця» накладено штраф в сумі 3200 грн. ПАТ «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» вважає, що вказана Постанова підлягає скасуванню, оскільки порушення регіональною філією «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» вимог ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» мало місце з поважних та об'єктивних причин, про що зазначено в запереченнях до акту перевірки №НГНЗ-1-06/2755 від 28.11.2017р. Також позивач зазначив, що виробничі підрозділи «Комунарське вагонне депо» та «Станція Комунарськ» структурного підрозділу «Луганська дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» розташовані на непідконтрольній українській владі території. Зазначена обставина значно ускладнила передачу первинних документів з виробничих підрозділів до структурного підрозділу «Луганська дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця». Під час проведення перевірки виявлені порушення чинного законодавства вже частково були усунені - заяви-розрахунки подані до Лиманського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України 15.11.2017 р. та 16.11.2017 р., про що зазначено в акті перевірки від 24.11.2017 р. Крім того зазначив, що розгляд справи про накладення штрафу проведено Головним управлінням Держпраці в Донецькій області з порушенням п.6 та п.7 Порядку накладення штрафів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №509 від 17.07.2013 р. - без участі представника ПАТ «Укрзалізниця». Повідомлення Держпраці про розгляд справи про накладення штрафу надійшло на адресу регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» 18.12.2017р. за 1,5 години до розгляду справи. В зв'язку з неможливістю прибуття повноважного представника до Головного управління Держпраці в Донецькій області об 11.00 18.12.2017р. на електронну адресу було направлено клопотання №2022/535 від 18.12.2017 р. про відкладення розгляду справи на іншу дату. Листом №04.4/9033 від 18.12.2017р. Позивач вважає, що Головне управління Держпраці в Донецькій області безпідставно відхилило клопотання представника ПАТ «Укрзалізниця» так як довіреність не підписана головою правління товариства. Таким чином, відповідачем безпідставно та з перевищенням своїх повноважень відхилило клопотання про відкладення розгляду справ, що призвело до прийняття незаконної постанови про накладання штрафу №05-17-3356/0071-0170 від 18.12.2017 року. Просив суд скасувати постанову про накладання штрафу №05-17-3356/0071-0170 від 18.12.2017 р.

Ухвалою від 29 січня 2018 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду на 13 лютого 2018 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

13 лютого 2018 року оголошено перерву до 28 лютого 2018 року.

28 лютого 2018 року оголошено перерву до 12 березня 2018 року.

16 лютого 2018 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого, просив суд відмовити у задоволені позовних вимог. Зазначив, що відповідно до пп. 1 п. 5 Порядку №295, на підставі звернення гр. ОСОБА_1 від 20.10.2017 (копія додається), посадовими особами Управління Держпраці у період з 20.11.2017 по 24.11.2017 проведено інспекційне відвідування позивача. За результатами інспекційного відвідування посадовими особами Управління Держпраці був складений акт від 24.11.2017 №05-17-3356/0071, який був вручений позивачу 24.11.2017 об 16 год. 00 хв., що підтверджується підписом представника позивача про отримання на супровідному листі (копія додається). У той же час, підписаний акт інспекційного відвідування від 24.11.2017 №05-17-3356/0071 разом із запереченнями до акту від 28.11.2017 №НГ-НЗ-1-06/2755 надійшов на адресу Управління Держпраці 29.11.2017. Управління Держпраці звертає увагу суду, що вищевикладені обставини є (беззаперечними та не є предметом спору по даній адміністративній справі. До того ж, відповідно до п. 24 Порядку №295, на підставі виявлених порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які зафіксовані в акті інспекційного відвідування, з урахуванням зауважень викладених позивачем у запереченнях до акту інспекційного відвідування, посадовими особами Управління Держпраці позивачу винесено припис від 30.11.2017 №05-17-3356/0071-0029. При цьому, листом від 28.12.2017 №НГ-НЗ-1-06/3012 позивач проінформував Управління Держпраці про виконання вимог припису від 30.11.2017 №05-17-3356/00710029 з питань дотримання строків встановлених для виплати заробітної плати, після призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах відповідно до ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». За таких обставин відповідач вказує на те, що виконавши припис позивач у повному обсязі погодився з наявністю порушень законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які були виявлені посадовим особами Управління Держпраці під час інспекційного відвідуванням. Щодо дотримання порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення відповідач зазначив, що відповідно до п. 27 Порядку №295 у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об'єкта відвідування (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та/або вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності. Управління Держпраці зазначає, що механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених ч.2 ст. 265 КЗпП України визначений постановою Кабінету міністрів України від 17.07.2013 №509 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» (надалі Постанова №509). Відповідно до п.2 Постанови №509 штрафи можуть бути накладені на підставі акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади відповідно до п. 3 Постанови №509 уповноважена посадова особа не пізніше ніж через 10 днів з дати складення акта приймає рішення щодо розгляду справи про накладання. Враховуючи зазначене, Управління Держпраці було прийнято рішення щодо розгляду справи про накладання штрафу у формі повідомлення про розгляд справи про накладання штрафу від 06.12.2017 №04.4./8650, яке було направлено на адресу позивача 06.12.2017 року та отримано ним 11.12.2017 року. Відповідач вказує на те, що позивач хоча і був проінформований про розгляду справи відповідно до п.6 Постанови №509, проте обґрунтованого клопотання про відкладення розгляду справи на адресу Управління Держпраці не надав. Водночас, Управлінням Держпраці листом від 18.12.2017 №04.4/9033 залишено без задоволення клопотання позивача про відкладення розгляду справи, адже, з надісланого позивачем клопотання в електронному вигляді неможливо перевірити повноваження представника позивача, до того ж, позивачем не надано до клопотання жодних належних та допустимих доказів, які б могли свідчити про поважність причин неможливості прибуття представника позивача на розгляд справи до Управління Держпраці. Враховуючи вищезазначене, Управління Держпраці, керуючись п.7 Постанови №509, розглянуло справу без участі представника позивача, а усі посилання позивача на порушення Управлінням Держпраці вимог п.п. 6,7 Постанови №509 є необґрунтованими та безпідставними, не інакше як його домисли та припущення. Під час проведення інспекційного відвідування встановлено, що документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, всупереч вимогам ч. 1 ст. 32 Закону, розглядаються позивачем один раз на місяць, чим порушуються строки призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Додатково відповідач зазначив, що посилання позивача у позовній заяві на начебто ускладнення передачі первинних документів з виробничих підрозділів до структурного підрозділу як на підставу звільнення від відповідальності порушення законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування не можна брати до уваги, адже, таке посилання не підтверджується належними та допустимими доказами, не спростовує факт наявності порушень, не звільняє від відповідальності за порушення законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

28 лютого 2018 року позивач надав через канцелярію суду відповідь на відзив, відповідно до якої зазначив, що в позовній заяві позивач не заперечує, що виявлені при перевірці порушення законодавства мали місце. Позовна заява ґрунтується на тому, що ці порушення відбувалась з поважних та незалежних від позивача обставин і ці обставини не були враховані при накладанні штрафу. Так в акті перевірки встановлено несвоєчасне подання заяви-розрахунку до Управління ВДФСС України в Донецькій області за листками непрацездатності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 протоколи комісії із соціального страхування №1 та №7 від 24.03.2017 року були оформлені виробничими підрозділами «Комунарське вагонне депо» та «Станція Комунарськ» структурного підрозділу «Луганська дирекція залізничних перевезень» регіонального філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укразалізниця». Зазначені вище підрозділи територіально розташовані на непідконтрольній українській владі території в м. Алчевськ Луганської області. Зазначив, що відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від

15.03.2017 року «Про невідкладні додаткові заходи із протидії гібридним загрозам національній безпеці України», введеного в дію Указом Президента України від 15.03.2017 року №62/2017 з 16.03.2017 р. було припинено переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської області шляхами залізничного та автомобільного сполучення. У зв'язку з цим, організаційні та технічні умови здійснення господарської діяльності структурним підрозділом «Луганська дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» були порушені. Тобто було порушено порядок передачі первинних документів між структурним підрозділом «Луганська дирекція залізничних перевезень» та її виробничими підрозділами. Додатково слід зазначити, що всі виробничі підрозділи дирекції розташовані на непідконтрольній українській владі території (витяг з положення про структурний підрозділ «Луганська дирекція залізничних перевезень» - додається). На зазначеній території органи державної влади України не здійснюють свої повноваження. Тому і ПАТ «Укрзалізниця» не має можливості дотримуватися вимог чинного законодавства в частині, яка пов'язана з діяльністю її виробничих підрозділів на непідконтрольній території. Зазначені вище обставини підтверджують, що виявлені в акті перевірки порушення мали місце не з вини позивача, а з незалежних та поважних причин. Крім того позивачем були вжиті відповідні заходи, щодо усунення виявлених перевіркою порушень законодавства. Тому підстави для накладення штрафу відсутні. Так як, представник ПАТ «Укрзалізниця» отримав повідомлення про розгляд справи за 1,5 години до початку розгляду справи, він фізично не міг за цей час підготуватися до справи, оформити відрядження та доїхати з м. Лиман до м. Краматорськ, або надати клопотання про відкладення справи в інший спосіб ніж електронною поштою. Вважає, що клопотання про відкладення розгляду справи було обґрунтованим та таким, що не потребує подання доказів неможливості прибуття на розгляд справи. Проси суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

На адресу Начальника Головного управління Держпраці представником уповноваженого Верховної ради України з прав людини було скеровано лист від 20.11.2017 року за №2.2.2/7-М301816.17-1/12-125 з проханням проведення інспекційного відвідування регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» з метою забезпечення прав ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на матеріальне забезпечення у зв’язку з вагітністю та пологами.

Посадовими особами Управління Держпраці у період 24 листопада 2017 рік проведено інспекційне відвідування Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» виробничого підрозділу «Комунарське вагонне депо» структурного підрозділу «Луганська дирекція залізничних перевезень» її виробничий підрозділ «Станція Комунарськ» за результатами чого складено акт перевірки додержання суб’єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування №05-17-3356/0071.

Зі змісту акту перевірки вбачається, що під час перевірки встановлено порушення позивачем ч.1 ст. 32 та п.1 ч. 2 ст. 32 Закону України №1105 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2014 № 77-VIII, а саме:

- в ході інспекційного відвідування встановлено, що в Регіональної філії Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» виробничого підрозділу «Комунарське вагонне депо» структурного підрозділу «Луганська дирекція залізничних перевезень» її виробничий підрозділ «Станція Комунарськ» документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах розглядаються один раз на місяць, чим порушуються строки призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Так при інспекційному відвідуванні встановлено, наприклад, що згідно протоколу засідання комісії із соціального страхування № 1 від 24.03.2017 року призначено допомогу по вагітності пологам: ОСОБА_4; Г.О., л/л АДГ №332402 з 07.03.2017 по 10.07.2017, зданий 09.03.2017 року. Згідно протоколу засідання комісії із соціального страхування №7 від 24.03.2017 року призначено допомогу-по тимчасовій непрацездатності: ОСОБА_2, л/л АДА №939245 з 08.02.2017 по 13.02.2017, зданий 10.03.2017 року, л/л АДА № 123927 з 14.02.2017 по 01.03.2017, зданий 10.03.2017 року.

- Інспекційним відвідуванням встановлено, що в порушення п. 1 ч. 2 ст.32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Регіональної філії Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» виробничого підрозділу «Комунарське вагонне депо» структурного підрозділу «Луганська дирекція залізничних перевезень» її виробничий підрозділ «Станція Комунарськ» допомога по тимчасові непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), інших підставах, передбачених законом, з порушенням строків установлених для виплати заробітної плати, після дня призначення допомоги. Так згідно протоколу засідання комісії із соціального страхування № 1 від 24.03.2017 року ОСОБА_4 призначено допомогу по вагітності та пологах. Заява-розрахунок Регіональною філією Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» надана до Лиманського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України в Донецькій обл. 15.11.2017 р. Згідно протоколу засідання комісії із соціального страхування № 7 від 24.03.2017 року ОСОБА_2 призначено допомогу по тимчасовій непрацездатності, Заява-розрахунок Регіональною філією Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» надана до Лиманського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України в Донецькій області 16.11.2017 р.

30 листопада 2017 року Головним управлінням Держпраці в Донецькій області складено припис №05-17-3356/0071-0029 яким приписано у строк до 30 січня 2018 року усунути порушення вимог ч.1 ст. 32 та п. 1 ч. 2 ст.32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

06 грудня 2017 за №04.4./8650 Головним управлінням Держпраці в Донецькій області направлено на адресу ПАТ «Укрзалізниця» повідомлення про розгляд 18 грудня 2017 року о 11 год. 00 хв. за адресою 84313, м. Краматорськ, вул. Паркова, 43 а справи про накладання штрафу.

18 грудня 2017 року представник по довіреності ПАТ «Укрзалізниця» направив на електронну адресу відповідача клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв’язку з тим, що повідомлення фактично отримано за 1,5 години до початку розгляду справи, а представник ПАТ «Укрзалізниця» по справі знаходиться в м. Лиман Донецької області та для підготовки до участі в розгляді справи представнику необхіден додатковий час для належної підготовки матеріалів та доказів по справі.

За результатами розгляду клопотання про відкладення розгляду справи про накладання штрафу на підприємство 18 грудня 2017 року відповідачем на адресу Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» складено лист за №04.4./9033 відповідно до якого повідомлено, що клопотання про накладання штрафу на ПАТ «Укрзалізниця» надано особою, повноваження якої не підтверджені, в наслідок чого відсутні підстави для задоволення такого клопотання.

18 грудня 2017 року Головним управлінням Держпраці в Донецькій області на підставі абзацу 8 частини 2 статті 265 КЗПП України прийнято постанову про накладання на ПАТ «Українська залізниця» штрафу у розмірі 3200 грн.

Листом від 28 грудня 2017 року за №НГ-НЗ-1-06/3012 позивач проінформував відповідача про виконання вимог припису.

Порушення позивачем вимог ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивачем не заперечується, не є спірним у справі, отже доказуванню не підлягає. Спірним питанням даної справи є правомірність накладання на ПАТ «Українська залізниця» штрафу, з огляду на наявність на думку позивача об’єктивних та незалежних причин які виключають його відповідальність.

З підстав викладеного суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім органів доходів і зборів, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» утворено Державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №929-р «Питання Державної служби з питань праці» на Державну службу України з питань праці покладено здійснення функцій і повноважень Державної інспекції з питань праці, що припиняється.

Положення про Державну службу України з питань праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення).

Відповідно до пункту 1 вказаного Положення Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом (пункт 7 Положення).

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю визначає Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295.

Пунктом 2 Порядку №295 встановлено, що державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці зокрема Держпраці та її територіальних органів.

Відповідно до пп.1 п. 5 Порядку №295, інспекційні відвідування проводяться, зокрема, за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю.

За результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення (п.19 Порядку №295).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно з ч.1 ст.32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах розглядаються не пізніше десяти днів з дня їх надходження.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 28.12.2014 №1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), - у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 07.03.2017 року пішла на лікарняний у зв’язку з вагітністю та пологами з 07.03.2017 по 10.07.2017 рік на підставі листка непрацездатності серії АДГ №332402 від 07.03.2017 року. ОСОБА_2 пішла на лікарняний у зв’язку з хворобою з 08.02.2017 року по 13.02.2017 рік на підставі листка непрацездатності серії АДА №939245 та з 14.02.2017 по 01.03.2017 на підставі листка непрацездатності АДА №123927.

Всі необхідні документи для нарахування та оплати листків непрацездатності вказаним працівникам були передані до регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» в березні 2017 року (09.03.2017 року ОСОБА_4 та 10.03.2017 року ОСОБА_2О.), проте засідання комісії із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з втратою працездатності з розгляду наданих документів відбулось лише 24.03.2017 року, тобто з порушенням 10 денного строку, встановленого з ч.1 ст.32 Закону України №1105-XIV. При цьому, заяви-розрахунки на виконання протоколів засідання надані підприємством до Управління ВДФСС України в Донецьк області після проведення інспектування у листопаді 2017 року, тобто більш ніж за півроку.

Так, позивач вказує на те, що порушення Регіональною філією «Донецька залізниця ПАТ «Укрзалізниця» вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» мало місце з поважних та об’єктивних причин. Зокрема зазначив, що протоколи комісій із соціального страхування №1 та №7 від 24.03.2017 року були вчасно оформлені виробничими підрозділами «Комунарське вагонне депо» та «Станція Комунарськ» структурного підрозділу «Луганська дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця», проте, через те, що розташовані вони на непідконтрольній українській владі території в м. Алчевськ Луганської області, ускладнилась передача первинних документів з виробничих підрозділів до структурного підрозділу.

При цьому, будь-яких належних доказів того, що позивач не мав змоги з обґрунтованих і незалежних від нього обставин виплатити ОСОБА_1 та ОСОБА_3 кошти, в розумінні статей 72 - 76 Кодексу адміністративного судочинства України, суду надано не було.

Враховуючи наведене суд вважає, що відповідач при проведенні перевірки зробив правомірні висновки про порушення Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» законодавства про працю.

Відповідно до ст. 265 КЗпП України посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абз.8 ч.2 ст.265 КЗпП України, юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - сьомим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати.

Відповідно до вимог Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509 (далі – Порядок №509), штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками. Штрафи можуть бути накладені, зокрема, на підставі акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу (п.2).

Згідно з п.3 Порядку №209, уповноважена посадова особа не пізніше ніж через 10 днів з дати складення акта приймає рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу.

Пунктом 6 Порядку №509 визначено, що про розгляд справи Держпраці та її територіальні органи письмову повідомляють суб'єктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в Держпраці чи її територіальному органі, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.

Справа розглядається за участю представника суб’єкта господарювання або роботодавця, щодо якого її порушено. Справу може бути розглянуто без участі такого представника у разі, коли його поінформовано відповідно до пункту 6 цього Порядку і від нього не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення її розгляду (п.7 Порядку №509).

Як вбачається з матеріалів справи, повідомлення про розгляд справи про накладання штрафу від 06.12.2017 року №04.4/8650 було направлено на адресу позивача 06 грудня 2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та роздруківкою з офіційного сайту ПАТ «Укрпошта» та отримано 11 грудня 2017 року, тобто у строк визначений п.6 Порядку №509.

Таким чином, не знаходять свого документального підтвердження доводи позивача викладені у позовній заяві та клопотанні про відкладення розгляду справи про накладання штрафу на підприємство, щодо відсутності часу для забезпечення вчасного направлення свого представника на розгляд справи та належної підготовки матеріалів та доказів по справі.

Отже, як встановлено судом, відповідачем при прийнятті оскаржуваної постанови про накладення штрафу було дотримано вищевказаних вимог Порядку № 509.

Враховуючи те, що судом, не встановлено порушень з боку відповідача при здійсненні ним функцій суб’єкта владних повноважень при проведені заходу інспекційного відвідування, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправною та скасування постанови про накладання штрафу від 18.12.2017 року №05-17-3356/0071-0170.

Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судовий витрат відсутні.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

У задоволені позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» публчного акціонерного товариства «Українська залізниця» до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про накладання штрафу №05-17-3356/0071-0170 від 18.12.2017 р. – відмовити повіністю.

Повний текст рішення складено та підписано 19 березня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Кониченко О.М.