
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2018 р. Справа№805/408/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Гуменному М.А., за участю представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги від 06.10.2017 №Ю-8161-17,
В С Т А Н О В И В:
16 січня 2018 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги. В обґрунтування зазначив, що на підставі п.9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 позивач звільнений від виконання своїх обов’язків, визначених ч.2 ст.6 Закону № 2464 на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Просив скасувати вимогу від 06.10.2017 №Ю-8161-17 на суму 1404947,15 грн.
29 січня 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі.
26 лютого 2018 року відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що у зв'язку із існуванням податкового боргу контролюючим органом відповідно до вимог ч.4ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон №2464) винесено податкову вимогу. Посилання на вимоги Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" є хибними, з огляду на те, що зміни до Закону №2464 щодо звільнення від виконання обов'язків платника податку єдиного внеску втратили чинність згідно із Законом №911. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
26 лютого 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача до суду не з’явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволені позовних вимог, посилаючись на обставини викладені у відзиві.
Заслухавши представника відповідача розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Сільськогосподарське товариства з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» (код ЄДРПОУ 30845071, 85651, Донецька обл., Мар'їнський район, село Єлизаветівка, вулиця Центральна, будинок 39, корпус А) зареєстровано в якості юридичної особи 30.10.2009, перебуває на обліку в Мар'їнській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (м.Курахове), як платник єдиного соціального внеску.
Сертифікатом № 6110 про форс-мажорні обставини (обставини не переробної сили) від 05 квітня 2016 року № 449/05.0-4 Торгово-промислова палата України відповідно до п.п. 100.4 і 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України, на підставі наданих документів засвідчила Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» настання обставин непереборної сили з 01 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України обставини непереборної сили тривали та дату закінчення їх терміну встановити було неможливо.
06 жовтня 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-8161-17 станом на 30.09.2017 у сумі 1404947,15 грн., у т.ч. недоїмка – 1181000,83 грн., штраф – 76833,57 грн., пеня – 147112,75 грн.
11 грудня 2017 року рішенням Державної фіскальної служби України №29977/6/99-99-11-02-02-25 скарга на вимогу про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування залишена без задоволення, а вимога без змін.
Відповідно до розрахунку вимоги від 06 жовтня 2017 року № Ю-8161-17 станом на 30.09.2017 борг в розмірі 1404947,15 грн. виник у період: червень 2015 року – вересень 2017 року.
Судом встановлено, що позивачем до контролюючого органу були подані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до яких позивачем самостійно визначені зобов'язання зі сплати страхових внесків.
Щодо заборгованості, включеної до складу вимоги за період червень 2015 року - грудень 2016 року, суд зазначає наступне.
16 березня 2017 року постановою Донецького окружного адміністративного суду №805/1196/17, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року, скасована вимога Мар'їнської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № Ю-8161-17 від 18.01.2017 року про сплату недоїмки з єдиного соціального внеску в розмірі 1531932,32 грн., у т.ч. недоїмка 1189201,28 грн., яка нарахована станом на 31.12.2016, штраф - 85353,12 грн., пеня - 147112,75 грн.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 16 березня 2017 року №805/1196/17, вступила в закону силу, отже вимога про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску, що нарахована за період червень 2015 року - грудень 2016 року, скасована у судовому порядку.
Щодо заборгованості, включеної до складу вимоги за період січень 2017 року – вересень 2017 року, суд зазначає наступне.
Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:
"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Суд звертає увагу відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.
Місто Курахове Донецької області, на території якого розташована Мар'їнська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області входить до Переліків населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (втратив чинність) і розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р.
З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ позивач звільняється від виконання зобов'язань платника єдиного внеску, встановлених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, у тому числі передбачених підпунктом першим частини другої цієї статті, а саме, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Як вбачається з матеріалів справи спірна вимога сформована 06 жовтня 2017 року відповідно до статті 25 Закону № 2464-VІ, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу другого частини першої цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Саме за положеннями частини четвертої цієї статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Відсутність (відстрочення в силу закону) обов'язку сплати внесків у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу спірної вимоги на момент її складання, а саме, станом на 06 жовтня 2017 року.
Крім того, звітом за вересень 2017 року нарахований єдиний соціальний внесок у сумі 44454,32 грн., який сплачено 22.09.2017 платіжним дорученням №3654 у сумі 16720,00 грн. та 06.10.2017 - №3685 у сумі 27750,00 грн.
Таким чином, спірна Вимога про сплату недоїмки та застосування наслідків такої не сплати є протиправною на момент її формування.
Разом з цим, суд зазначає, що пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VІ є діючим на теперішній час, зміни безпосередньо до Закону № 2464-VІ щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9-4 розділу VIII цього Закону внесено не було, чим спростовує доводи відповідача щодо втрати чинності цього пункту.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 30.01.2018 у справі К/9901/1145/17 805/3401/16-а (http://reyestr.court.gov.ua/Review/71911686)
Отже, з огляду на вищевикладене суд вважає, що позовні вимоги в частині скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 06.10.2017 №Ю-8161-17 підлягають задоволенню.
За приписами ч. 1 ст. 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст. ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-124, 126-128, 130, 133-135, 138-140, 143, 150- 154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги від 06.10.2017 №Ю-8161-17 задовольнити.
Скасувати вимогу Головного управління ДФС у Донецькій області від 06 жовтня 2017 року №Ю-8161-17.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3) на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» (ідентифікаційний код 30845071, 85651, Донецька обл., Мар'їнський район, село Єлизаветівка, вулиця Центральна, будинок 39, корпус А) витрати зі сплати судового збору у сумі 21074 (двадцять одну тисячу сімдесят чотири) грн. 20 коп.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені у судовому засіданні. Повний текст рішення суду буде складено 21 березня 2018 року.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.