
Справа № 524/8819/17
Провадження №2-а/524/127/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.03.2018 м.Кременчук
Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі:
Головуючого - судді Андрієць Д.Д.,
за участю секретаря – Воблікової І.О.
розглянувши в порядку спрощеного провадження у письмовому провадженні в м.Кременчуці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення та дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Автозаводського районного суду м. Кременчука із позовом до Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення та дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії. Свої вимоги позивач мотивував тим, що 20.04.2017 він звернувся до Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про переведення його з пенсії за віком на пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Рішенням відповідача від 25.05.2017 №152 йому було відмовлено у задоволенні вказаної заяви. Рішення Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 25.05.2017 вважає незаконним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню, оскільки відповідно до ст.7 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. Згідно ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» він має на обчислення середньомісячного заробітку в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Посилаючись на вказані обставини та уточнивши свої вимоги, позивач просив суд визнати неправомірним та скасувати рішення Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 25.05.2017 №152 про відмову ОСОБА_1 в переведенні його на пенсію по інвалідності згідно із закону «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язати Кременчуцьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити та виплатити йому пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно заяви №514 від 20.04.2017, починаючи з 20.04.2017 із заробітку обчисленого згідно ч.1 ст.40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач надіслав суду відзив на позов, в якому зазначив, що в результаті аналізу документів, наявних в пенсійній справі ОСОБА_1, виявлено, що позивач був звільнений зі служби в органах МЧС з офіцерської посади, тому при переході з пенсії за віком, призначеної відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підстав для обчислення заробітку за ст. 40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» немає і заробіток обчислюється відповідно до ч.3 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того зазначив, що заяви про призначення пенсії за вислугою років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію за цим Законом подаються особами до Головних управлінь Пенсійного фонду України.
Відповідно ст.263 КАС України, справа була розглянута судом за правилами спрощеного провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду докази, приходить до наступних висновків.
В ст.7 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно ст.18, 19 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства. Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кременчуцькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за віком.
Згідно довідки МСЕК №0175726 ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності ОРА з 27.09.2011 через травму, одержану при виконанні обов'язків служби в ОВС. Вказана обставина також підтверджується копією посвідчення серії ААВ №005750, виданого 28.09.2011.
Рішенням Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 25.05.2017 ОСОБА_1 було відмовлено в переведенні на пенсію по інвалідності згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На думку суду, вказане рішення Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області суперечить вимогам законодавства, оскільки ОСОБА_1 має право на декілька видів пенсії і може обирати, яку пенсію він бажає отримувати.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.1 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Враховуючи положення ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд вважає, що відповідач не обґрунтовано відмовив позивачу у задоволенні його заяви від 20.04.2017.
За таких обставин, суд вважає вимоги позивача про зобов'язання Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити та виплатити йому пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно заяви №514 від 20.04.2017, починаючи з 20.04.2017 із заробітку обчисленого згідно ч.1 ст.40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 21, 72-79, 139, 159-162, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення та дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 25.05.2017 №152 про відмову ОСОБА_1 в переведенні його на пенсію по інвалідності згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язати Кременчуцьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, рнокпп НОМЕР_1, пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно заяви №514 від 20.04.2017, починаючи з 20.04.2017 із заробітку обчисленого згідно ч.1 ст.40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до дня введення в дію Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.Д.Андрієць