
21.02.2018 Справа № 756/4466/17
№756/4466/17
№2-а/756/26/18
РІШЕННЯ
Іменем України
21 лютого 2018 року Оболонський районний суд м. Києва у складі: головуючого судді - Тітова М.Ю.
за участю секретаря - Лісовенка О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтовувала наступним. З березня 2014 року позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію державного службовця у розмірі 80% від суми заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу». У березні 2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку її пенсії у зв'язку із підвищенням складових заробітної плати, у тому числі розміру посадового окладу, надбавки за спеціальне звання, працюючим державним службовцям. Проте відповідач відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав для його проведення. Такі дії відповідача позивач вважає незаконними та просить суд визнати їх протиправними та зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% від сум заробітної плати державних службовців згідно з законодавством, що діяло на момент призначення пенсії та постанов Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 «Про питання оплати праці працівників державних органів» та від 26.10.2016 №757 «Про деякі питання оплати праці працівників Державної фіскальної служби та її територіальних органів», зобов'язати відповідача здійснити розрахунок та виплату пенсії позивачу з 02.11.2016, з урахуванням раніше отриманих сум, без обмеження розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, максимальною величиною фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, та без обмеження пенсії максимальним розміром.
Від позивача надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.
Від представника відповідача ОСОБА_2 надійшли заперечення, в яких управління просить відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи свої заперечення, представник відповідача зазначає, що норми ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», на які посилається позивач, втратили чинність, а тому відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
01.03.2017 позивач звернулася із заявою до відповідача, в якій просила, зокрема, перерахувати призначену їй згідно із Законом України «Про державну службу» пенсію у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Листом відповідача від 14.03..2017 позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 не передбачено здійснення перерахунку пенсії.
Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01.01.2015, внесено зміни до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" і викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Вказаний Закон № 76-VIII є чинним і підлягає до виконання, оскільки Конституційним судом України в установленому порядку неконституційним не визнавався.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15.12.2015, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" .
Разом з тим постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
З 01.05.2016 набув чинності новий Закон України «Про державну службу» № 889-VIII, згідно з ст. 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу ХІ вказаного Закону 889-VIII Закон України «Про державну службу» 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п.10 і 12 цього розділу, був визнаний таким, що втратив чинність.
У свою чергу, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Відтак, діючим законодавством України не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям
За таких обставин, враховуючи, що чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, суд не вбачає підстав для визнання протиправними дій відповідача та проведення перерахунку призначеної пенсії, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
З викладеного, керуючись ст.ст. 241-246, 250 КАС України, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: М.Ю. Тітов