Рішення № 72847508, 19.03.2018, Індустріальний районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
644/7989/17
Номер документу
72847508
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Суддя Бугера О. В.

Справа № 644/7989/17

Провадження № 2/644/429/18

19.03.2018

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2018 року Орджонікідзевський районний суд міста Харкова у складі:

Головуючого судді Бугери О.В.,

За участю секретаря Ілова А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги,

ВСТАНОВИВ:

07.12.2017 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить стягнути з відповідача на його користь надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 26349,86 грн.. В обґрунтування позову позивач вказував, що відповідач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який офіційно зареєстрований у АДРЕСА_2, з 28.11.2014 року по 31.08.2016 рік перебуваючи на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради отримав суму 18593,47 гривень матеріальної допомоги. З 19.07.2016 року відповідач перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради та з 01.09.2016 року по 24.05.2017 рік отримав 7765,39 гривень матеріальної допомоги. Дані виплати були надані, як щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг. Однак, відповідач при оформленні виплат навмисно надавав недостовірні відомості щодо дати свого переміщення, а саме не зазначив, що проживає у м.Харків з 2006 року та отримує пенсію за віком. З огляду на виявлені обставини позивач вважає, що виплати отримані незаконно, та відповідач має повернути їх на рахунок Управління. Відповідач на прохання позивача не повернув кошти у добровільному порядку, що і стало приводом для звернення до суду.

Представник позивача Куранбаєва О.Г. подала суду заяву про проведення розгляду справи за її відсутності, вимоги позову підтримала та просила його задовольнити. Також в заяві зазначала, що не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся судовими повістками, через оголошення на веб-сайті суду. Причини неявки суду не відомі. Будь-яких заяв про розгляд справи за його відсутності, про відкладення розгляду справи, а також зустрічного позову, відзиву на позовну заяву не подавав.

З урахуванням згоди представника позивача судом проводився розгляд справи заочно.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

Відповідно до довідки від 24.11.2014 року № 6326002847 ОСОБА_1 був взятий на облік до УПСЗН адміністрації Шевченківського району (Дзержинського району), як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з 30.10.2014 року, та перебував на обліку у позивача як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_3./а.с.11/

Відповідно до Постанови КМУ від 01 жовтня 2014 року № 509 (зі змінами) «Про облік внутрішньо переміщених осіб» довідка внутрішньо переміщеної особи є документом, який видається громадянам України, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.

Згідно із наказом антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07 жовтня 2014 року № 33/6/а в Луганській області проведення антитерористичної операції здійснюється з 07 квітня 2014 року.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», відповідач 28.11.2014 року, 29.05.2015 року, 30.11.2015 року, 25.05.2016 року, звертався до УПСЗН Шевченківського району (Дзержинського району), з заявами для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг як пенсіонер за віком /а.с.12,15,17,19/. Рішеннями Управління заяви були задоволені за періоди з 28.11.2014 року по 27.05.2015 року, з 29.05.2015 року по 27.11.2015, з 30.11.2015 року по 24.05.2016 року, з 25.05.2016 року по 31.08.2016 року, відповідачу було нараховано та виплачено по 884 гривні за кожен місяць, а всього на загальну суму 18593,47 гривень. Виплати припинено з 01.09.2016 року на підставі рішення від 12.08.2016 року, по причині зняття відповідача з обліку у зв'язку з переміщенням.

За довідкою №6332015429 від 19.07.2016 року відповідач перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, як внутрішньо переміщена особа, за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_4. /а.с.25/. 30.08.2016 року відповідач звернувся до позивача з заявою про зміну фактичного місця перебування та отримав нову довідку №30.08.2016 року №6332015744 за адресою АДРЕСА_1. /а.с.26/

Протоколом від 15.09.2016 року № 12 на підставі акту від 07.09.2017 року №3283 відповідачу призначено допомогу на проживання. Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, відносно ОСОБА_1 зазначається, що відомості щодо майна відсутні./а.с. 28-30/.

Рішенням УПСЗН адміністрації Індустріального району Харківської міської ради від 19.09.2016 року відповідачу призначено допомогу з 01.09.2016 року по 24.11.2016 року в розмірі 884 гривні щомісяця. /а.с.31/. Згідно заяви від 25.11.2016 року винесено рішення, яким допомогу призначено на наступний шестимісячний строк з 25.11.2016 року по 24.05.2017 рік на суму 7756,39. /а.с.32,33/. Як вбачається із змісту довідки УПСЗН адміністрації Індустріального району Харківської міської ради від 23.02.2018 року відповідачу було призначено та виплачено в період перебування на обліку з вересня 2016 року по квітень 2017 року по 884 гривні, в травні 2017 року 684 гривні 39 копійок.

Загальна сума отриманих відповідачем коштів за весь період отриманої допомоги у УПСЗН Шевченківського району та УПСЗН Індустріального району м.Харкова становить 26349,86 грн..

Як вбачається із змісту заяв на отримання відповідної адресної допомоги відповідач був письмово проінформований про те, що у разі змін він зобов'язується повідомити про це управління праці та соціального захисту населення у триденний строк. Із змістом заяви був ознайомлений відповідача про що свідчить його підпис.

Відповідно до п. 10 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

За результатами перевірки щодо обґрунтованості отримання допомоги було встановлено, що відповідач проживає у м.Харків з 2006 року, перебуває на обліку в Індустріальному об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком. Даний факт підтверджено листом Індустріального об'єднаного УПФУ у м.Харків від 14.06.2017 року №4126/46-02, згідно якого відповідачу з 01.07.2006 року пенсія виплачується за фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_5. Документів про зміну реєстрації або місця фактичного проживання відповідач до вказаної установи на надав./а.с.36/

Враховуючи вищевикладене, вбачається, що відповідач надав завідомо недостовірні відомості стосовно дати свого переміщення при отриманні довідки внутрішньо переміщеної особи.

Згідно п.5 ч.1 ст. 12 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» надання недостовірних відомостей є підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Наказом начальника УПСЗН від 16.06.2017 року №42 скасовано дію довідки внутрішньо переміщеної особи №6332015744 від 30.08.2016 року./а.с.39/.

Згідно з вимогами п. 4 п.12 Порядку призначення (відновлення ) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 року №365 (зі змінами), рішенням Комісії відповідачу відмовлено у призначенні щомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний строк. Розпорядженням №614023 від 21.06.2017 року встановлено що гр. ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014 року № 505 з 28.11.2014 року не має права./а.с.38/

Про прийняті рішення відповідача було повідомлено листом від 30.06.2017 року №5359, та спеціалістом Управління за телефоном №0682768940. Також, відповідач був повідомлений про прийняті рішення листами Адміністрації Індустріального р-ну. Харківської міської ради від 19.06.2017 №Ш-10-20507/0/1-17.08-39-1662/0/157-17; та від 26.06.2017 №Ш-10-22519/0/1-17.08-39-1776/0/157-17. Дані листи були направлені відповідачу як відповідь на його усний запит на Урядову гарячу лінію.

Відповідно до абз. 2, 3 п. 11 Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови від добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Листом від 30.06.2017 року №5359/4-11 відповідачу повідомлено про незаконно отриману суму та запропоновано повернути виплачені кошти у добровільному порядку, шляхом перерахування грошей на розрахунковий рахунок Управління, однак відповідач до теперішнього часу кошти не повернув.

З досліджених доказів вбачається, що відповідач надав недостовірну інформацію, щодо дати свого переміщення при взятті на облік як внутрішньо переміщена особа, отже, права отримання довідки внутрішньо переміщеної особи та відповідно на грошову допомогу не мав.

Вирішуючи питання про розмір грошової допомоги, яка підлягає стягненню суд виходить з наступного.

Відповідно до п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Грошова допомога виплачується шляхом перерахування на поточний рахунок, відкритий відповідно до цього Порядку безоплатно в установі уповноваженого банку.

Відповідно до п.8 зазначеного Порядку уповноважені органи подають щомісяця до 10 та 20 числа заявки про потребу в коштах на виплату грошової допомоги структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій подають до Мінсоцполітики узагальнену заявку в розрізі адміністративно-територіальних одиниць. Відповідно до п.9 зазначеного Порядку Мінсоцполітики після надходження зазначених у пункті 8 цього Порядку заявок про потребу в коштах на виплату грошової допомоги та коштів державного бюджету не пізніше трьох робочих днів перераховує відповідні кошти структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій протягом двох днів перераховують кошти на рахунки уповноважених органів. Грошова допомога перераховується уповноваженими органами на рахунки відповідних установ уповноваженого банку. Установи уповноваженого банку протягом трьох робочих днів після надходження коштів на зазначені рахунки перераховують такі кошти на банківські (поточні) рахунки відповідних уповноважених представників сім'ї. Відповідно до п.11 зазначеного Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. Відповідач у справі з 28.11.2014 року по 31.08.2016 рік перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради. Під час перебування на обліку відповідачу нарахована та виплачена допомога в сумі 18593,47 гривень. З 19.07.2016 року відповідач перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради та за час перебування на обліку йому була нарахована та виплачена допомога в сумі 7765,39 гривень. Позивачем проведено перевірку обґрунтованості виплати грошових сум в межах своєї компетенції, як уповноваженим органом, за період перебування на обліку, та після виявлення недостовірної інформації, яка була подана відповідачем при оформленні заяви, а саме щодо його нібито переміщення, хоча фактично відповідач проживає у м.Харків з 2006 року та отримує пенсію за віком направлено повідомлення відповідачу про необхідність повернення коштів, та подано позовну заяву до суду. З огляду на виявлені обставини, відповідач має повернути їх на рахунок Уповноваженого органу - відповідного Управління. Відповідач на прохання позивача не повернув кошти у добровільному порядку, що і стало приводом для звернення до суду. Позовних вимог УПСЗН Шевченківського району м.Харкова до суду заявлялось. А тому, вимоги позову підлягають частковому задоволенню. З відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума допомоги нарахована та виплачена за період перебування на обліку позивача. На підставі викладеного, суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь позивача нараховану та виплачену допомогу за період перебування відповідача на обліку УПСЗН Індустріального району м.Харкова з 01.09.2016 року по 24.05.2017 року на суму 7756,39 грн.. В частині вимог про стягнення нарахованої допомоги за період перебування на обліку в УПСЗН Шевченківського району м.Харкова позов задоволенню не підлягає, оскільки позивачем відповідна допомога не нараховувалась та не виплачувалась. Згідно до ч.6 ст.141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 470 гривень 88 копійок пропорційно від задоволених вимог (1600 грн х (7756,39х100%:26349,86) на користь держави, оскільки позивач при подачі позові був звільнений від сплати судового збору. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 76, 141, 264-268, 274, 280-282, 289, 354, 355 ЦПК України, Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в сумі 7765 (сім тисяч сімсот шістдесят п'ять) гривень 39 копійок, на розрахунковий рахунок 35219092042876, банк отримувача ДКСУ м.Київ, МФО 820172, код ОКПО 03195694, отримувач - Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, вид допомоги - щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

В іншій частині вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 на користь Держави сплачений судовий збір в сумі 470 (чотириста сімдесят) гривень 88 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.Заочне рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Харківської області через районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Головуючий:суддя О.В.Бугера