
Справа № 559/2664/15-ц
2/559/19/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2018 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
в складі головуючого судді Ходак С.К,
секретаря судового засідання Федчук А.А.,
прокурора Шарун В.В.
представника відповідача: Дубенської міської ради Міщанюка О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дубно справу за позовом Першого заступника прокурора Рівненської області до Дубенської міської ради, Управління економіки і власності Дубенської міської ради, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору та повернення майна, визнання права власності та зустрічним позовом ОСОБА_2 до Дубенської міської ради, Управління економіки та власності Дубенської міської ради, Першого заступника прокурора Рівненської області про визнання законним рішення, визнання дійсним договору купівлі-продажу, визнання права приватної власності на будівлю,-
ВСТАНОВИВ:
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що рішенням Дубенської міської ради № 1552 від 26.09.2008 «Про надання згоди на прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Дубно об'єкта державного майна - цілісного майнового комплексу військового містечка № 1 м. Дубно» міська рада погодилась прийняти у комунальну власність територіальної громади м. Дубно об'єкт державної власності - майновий комплекс військового містечка № 1 військової частини А1519, що перебуває у віданні Міністерства оборони України. Пунктом 2 вказаного рішення рада зобов'язалась в подальшому не відчужувати вказане майно, а використовувати його для забезпечення потреб територіальної громади м. Дубно.
Згідно додатку до зазначеного рішення, під порядковим номером 12 зазначено пожежне депо, 1925 року побудови будівельним об'ємом 1042 м. куб.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 434-р від 22.04.2009 «Про передачу майнового комплексу військового містечка № 1 у м. Дубні» прийнято пропозицію Міноборони та Дубенської міської ради про передачу у власність територіальної громади м. Дубно майнового комплексу військового містечка № 1 по вул. Семидубській у м. Дубно з умовою неприйняття Дубенською міською радою рішень, внаслідок виконання яких, у подальшому, може бути відчужено зазначений майновий комплекс.
На виконання вимог вказаного розпорядженням Кабінету Міністрів України № 434-р від 22.04.2009 Дубенською міською радою прийнято рішення № 446 від 16.07.2009 «Про затвердження акта приймання-передачі військового майна - майнового комплексу військового містечка № 1 м. Дубно у комунальну власність», яким затверджено акт приймання-передачі об'єкта державного майна - цілісного майнового комплексу військового містечка № 1 та передано його безоплатно на баланс КП «ЖЕК № 3».
14.01.2014 за територіальною громадою м. Дубно в особі Дубенської міської ради зареєстровано право власності на нерухоме майно за № 4236667 згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 265982856103.
Водночас, 22.11.2013 міською радою прийнято рішення № 2500 «Про внесення змін у додаток до рішення Дубенської міської ради № 2083 від 25.01.2013 року «Про затвердження переліку об'єктів нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Дубно, що підлягають приватизації в 2013 році шляхом продажу на аукціоні», відповідно до п. 7 ч. 1 якого, пожежне депо загальною площею 293,2 м.кв. по АДРЕСА_1, балансоутримувачем якого є КП «Дубенська ЖЕК № 3», включено до переліку об'єктів нерухомого майна територіальної громади м. Дубно, що підлягають приватизації.
У подальшому, 17.01.2014 між Управлінням економіки і власності Дубенської міської ради та ОСОБА_2 укладено договір купівлі - продажу будівлі, згідно п. 1 якого продавець на підставі вищевказаних рішень Дубенської міської ради № 2083 від 25.01.2013 та № 2500 від 22.11.2013 продав, а покупець купив будівлю пожежного депо загальною площею 293,2 кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_1.
Даний договір 17.01.2014 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 95.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 16.09.2015, право власності на пожежне депо зареєстровано за ОСОБА_2 Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна № 265949356103.
У відповідності до п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», вирішення питань щодо надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішення про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності відноситься до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до преамбули Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» встановлено, що цей Закон визначає основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність безоплатно або шляхом обміну.
Статтею 7 вказаного Закону (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) передбачено, що з державної у комунальну власність безоплатно передаються об'єкти за умови взяття органами місцевого самоврядування зобов'язання використовувати за цільовим призначенням і не відчужувати в приватну власність, в тому числі, військові містечка (майнові комплекси), інше нерухоме та окремо індивідуально визначене (рухоме) військове майно (крім усіх видів озброєння, бойової техніки та боєприпасів), яке вивільняється в процесі реформування Збройних Сил України та не включено до відповідного переліку військового майна, яке підлягає відчуженню.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 896-р від 17.10.2007 затверджено Перелік нерухомого військового майна Збройних Сил, яке може бути відчужено, до якого не входить пожежне депо, що знаходиться в АДРЕСА_1.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 1282 від 29.08.2002 затверджено Порядок вилучення і передачі військового майна Збройних Сил, п. 3 якого передбачено, що військові містечка, інше нерухоме і рухоме військове майно, яке вивільняється в процесі реформування Збройних Сил і не планується до використання за призначенням, можуть передаватися безоплатно у комунальну власність у разі невключення до відповідного переліку військового майна, яке підлягає відчуженню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Таким чином, рішення Дубенської міської ради № 2500 від 22.11.2013 «Про внесення змін у додаток до рішення Дубенської міської ради № 2083 від 25.01.2013 року «Про затвердження переліку об'єктів нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Дубно, що підлягають приватизації в 2013 році шляхом продажу на аукціоні» в частині включення пожежного депо до об'єктів комунального майна, що підлягають приватизації у 2013 році, вказаним вимогам законодавства не відповідає, що є підставою для визнання його незаконним у судовому порядку.
У свою чергу, підставою недійсності правочину, у відповідності до ч.1 ст. 215 ЦК України, є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 ЦК України.
Частиною 1 ст. 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ» від 06.07.2009, зазначено, що при розгляді справ про визнання правочинів недійсними необхідно враховувати, що згідно із ст.ст. 4, 10 та 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим законам України, які приймаються відповідно до Конституції України та ЦК України, міжнародним договорам, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актам Президента України, постановам Кабінету Міністрів України, актам інших органів державної влади України, органів влади Автономної Республіки Крим у випадках і в межах, встановлених Конституцією України та законом, а також моральним засадам суспільства. Зміст правочину не повинен суперечити положенням, також, інших актів цивільного законодавства.
Таким чином, договір купівлі - продажу будівлі, укладений 17.01.2014 між Управлінням економіки і власності Дубенської міської ради та ОСОБА_2, згідно якого відчужено пожежне депо в АДРЕСА_1, підлягає визнанню недійсним.
Частиною 2 ст. 216 ЦК України передбачено, що у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
З огляду на викладене, приміщення пожежного депо загальною площею 293,2 кв. м, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 підлягає поверненню до комунальної власності територіальної громади м. Дубно.
Порядок, правові підстави та способи захисту права власності регулюються положеннями глави 29 ЦК України, зокрема ст.392 ЦК України.
У відповідності до ст.392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи те, що на даний час право власності на пожежне депо зареєстроване за ОСОБА_2, то, відповідно, останній вважає себе законним власником спірного майна, а отже, і не визнає право власності територіальної громади м. Дубно на нього.
Таким чином, в силу ст.ст. 16, 392 ЦК України, вказане є підставою для захисту порушеного майнового права територіальної громади м. Дубно шляхом визнання права власності на спірний об'єкт нерухомості.
Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 45 ЦПК України, прокурор, який звертається до суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених ч.ч. 2 або 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 №3-рп/99 визначено, що прокурор або його заступник подають до господарського суду позов в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, тобто органу влади чи органу місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Незаконна приватизація військового майна, зокрема пожежного депо в АДРЕСА_1, суперечить статусу цього майна, оскільки останнє передавалось у комунальну власність виключно для забезпечення потреб територіальної громади м. Дубно.
Тому, вказане порушує інтереси територіальної громади м. Дубно в особі Дубенської міської ради у зв'язку з незаконним відчуженням комунального майна.
Зазначене, відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом пред'явлення цього позову.
Водночас, комунальне майно незаконно вибуло із власності територіальної громади м. Дубно, інтереси якої в розумінні ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» представляє Дубенська міська рада, саме у зв'язку із прийняттям останньою незаконного рішення.
У зв'язку з тим, що Дубенська міська рада є відповідачем у справі, з метою захисту порушених прав територіальної громади, прокурор звертається до суду як позивач.
В зустрічному позові ОСОБА_2 просить визнати законним і не скасувати пункт 7 частини 1 рішення Дубенської міської ради № 2500 від 22.11.2013 «Про внесення змін у додаток до рішення Дубенської міської ради № 2083 від 25.01.2013 «Про затвердження переліку об»єктів нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Дубно, що підлягають приватизації в 2013 році шляхом продажу на аукціоні» в частині затвердження переліку об»єктів комунальної власності територіальної громади м. Дубно, що підлягають приватизації в 2013 році, до якого включено пожежне депо площею 293, 2 кв.м. по АДРЕСА_1. Визнати дійсним договір купівлі-продажу будівлі, укладений 17.01.2014 між Управлінням економіки і власності Дубенської міської ради та ОСОБА_2, зареєстрований в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 95 та визнати право власності на вказане майно.
В судовому засіданні представник Прокуратури Рівненської області підтримала позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві та дала аналогічні пояснення. В задоволенні зустрічного позову просить відмовити у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2, просить відмовити в задоволенні позовних вимог Прокуратури Рівненської області. Зустрічний позов підтримав з підстав викладених у ньому та просить задоволити його у повному обсязі.
Представник Дубенської міської ради та Управління економіки і власності Дубенської міської ради, просить відмовити в задоволенні позовних вимог Прокуратури Рівненської області, оскільки Дубенська міська рада діяла в межах Закону, спірне майно під будь-якими обтяженнями не перебувало.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням Дубенської міської ради № 1552 від 26.09.2008 «Про надання згоди на прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Дубно об'єкта державного майна - цілісного майнового комплексу військового містечка № 1 м. Дубно» міська рада погодилась прийняти у комунальну власність територіальної громади м. Дубно об'єкт державної власності - майновий комплекс військового містечка № 1 військової частини А1519, що перебуває у віданні Міністерства оборони України. Пунктом 2 вказаного рішення рада зобов'язалась в подальшому не відчужувати вказане майно, а використовувати його для забезпечення потреб територіальної громади м. Дубно (т.1 а.с.7). Згідно додатку до зазначеного рішення, під порядковим номером 12 зазначено пожежне депо, 1925 року побудови будівельним об'ємом 1042 м. куб (т.1 а.с.8). Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 434-р від 22.04.2009 «Про передачу майнового комплексу військового містечка № 1 у м. Дубні» прийнято пропозицію Міноборони та Дубенської міської ради про передачу у власність територіальної громади м. Дубно майнового комплексу військового містечка № 1 по вул. Семидубській у м. Дубно з умовою неприйняття Дубенською міською радою рішень, внаслідок виконання яких, у подальшому, може бути відчужено зазначений майновий комплекс (т.1 а.с.9-11). На виконання вимог вказаного розпорядженням Кабінету Міністрів України № 434-р від 22.04.2009 Дубенською міською радою прийнято рішення № 446 від 16.07.2009 «Про затвердження акта приймання-передачі військового майна - майнового комплексу військового містечка № 1 м. Дубно у комунальну власність», яким затверджено акт приймання-передачі об'єкта державного майна - цілісного майнового комплексу військового містечка № 1 та передано його безоплатно на баланс КП «ЖЕК № 3» (т.1 а.с.12, 13-21). 14.01.2014 за територіальною громадою м. Дубно в особі Дубенської міської ради зареєстровано право власності на нерухоме майно за № 4236667 згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 265982856103. 22.11.2013 міською радою прийнято рішення № 2500 «Про внесення змін у додаток до рішення Дубенської міської ради № 2083 від 25.01.2013 року «Про затвердження переліку об'єктів нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Дубно, що підлягають приватизації в 2013 році шляхом продажу на аукціоні», відповідно до п. 7 ч. 1 якого, пожежне депо загальною площею 293, 2 м.кв. по АДРЕСА_1, балансоутримувачем якого є КП «Дубенська ЖЕК № 3», включено до переліку об'єктів нерухомого майна територіальної громади м. Дубно, що підлягають приватизації (т.1 а.с.22-23). 17.01.2014 між Управлінням економіки і власності Дубенської міської ради та ОСОБА_2 укладено договір купівлі - продажу будівлі, згідно п. 1 якого продавець на підставі вищевказаних рішень Дубенської міської ради № 2083 від 25.01.2013 та № 2500 від 22.11.2013 продав, а покупець купив будівлю пожежного депо загальною площею 293,2 кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_1 (т.1 а.с.24). Даний договір 17.01.2014 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 95. Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 16.09.2015, право власності на пожежне депо зареєстровано за ОСОБА_2 Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна № 265949356103 (т.1 а.с.32).
У відповідності до п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», вирішення питань щодо надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішення про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності відноситься до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до преамбули Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» встановлено, що цей Закон визначає основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність безоплатно або шляхом обміну.
Статтею 7 вказаного Закону (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) передбачено, що з державної у комунальну власність безоплатно передаються об'єкти за умови взяття органами місцевого самоврядування зобов'язання використовувати за цільовим призначенням і не відчужувати в приватну власність, в тому числі, військові містечка (майнові комплекси), інше нерухоме та окремо індивідуально визначене (рухоме) військове майно (крім усіх видів озброєння, бойової техніки та боєприпасів), яке вивільняється в процесі реформування Збройних Сил України та не включено до відповідного переліку військового майна, яке підлягає відчуженню.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 896-р від 17.10.2007 затверджено Перелік нерухомого військового майна Збройних Сил, яке може бути відчужено, до якого не входить пожежне депо, що знаходиться в АДРЕСА_1.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 1282 від 29.08.2002 затверджено Порядок вилучення і передачі військового майна Збройних Сил, п. 3 якого передбачено, що військові містечка, інше нерухоме і рухоме військове майно, яке вивільняється в процесі реформування Збройних Сил і не планується до використання за призначенням, можуть передаватися безоплатно у комунальну власність у разі невключення до відповідного переліку військового майна, яке підлягає відчуженню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Таким чином, рішення Дубенської міської ради № 2500 від 22.11.2013 «Про внесення змін у додаток до рішення Дубенської міської ради № 2083 від 25.01.2013 року «Про затвердження переліку об'єктів нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Дубно, що підлягають приватизації в 2013 році шляхом продажу на аукціоні» в частині включення пожежного депо до об'єктів комунального майна, що підлягають приватизації у 2013 році, вказаним вимогам законодавства не відповідає, що є підставою для визнання його незаконним у судовому порядку.
У свою чергу, підставою недійсності правочину, у відповідності до ч.1 ст. 215 ЦК України, є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 ЦК України.
Частиною 1 ст. 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ» від 06.07.2009, зазначено, що при розгляді справ про визнання правочинів недійсними необхідно враховувати, що згідно із ст.ст. 4, 10 та 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити ЦК, іншим законам України, які приймаються відповідно до Конституції України та ЦК, міжнародним договорам, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актам Президента України, постановам Кабінету Міністрів України, актам інших органів державної влади України, органів влади Автономної Республіки Крим у випадках і в межах, встановлених Конституцією України та законом, а також моральним засадам суспільства. Зміст правочину не повинен суперечити положенням, також, інших актів цивільного законодавства.
Таким чином, договір купівлі - продажу будівлі, укладений 17.01.2014 між Управлінням економіки і власності Дубенської міської ради та ОСОБА_2, згідно якого відчужено пожежне депо в АДРЕСА_1, підлягає визнанню недійсним.
Позовні вимоги, в частині зобов»язання відповідача ОСОБА_2 повернути пожежне депо до комунальної власності, не підлягають до задоволення, оскільки позивачем не зазначено у якій спосіб відповідачу ОСОБА_2 необхідно повернути спірне майно, не наведено доказів на пітвердження того, що ОСОБА_2 вчиняються перешкоди в поверненні вищезазначеного майна, суд вважає, в цій частині, позовні вимоги є передчасними та необгрунтованими.
Також не підлягають до задоволення позовні вимоги в частині визнання права власності на пожежне депо за територіальною громадою, оскільки судом задоволені позовні вимоги та визнано незаконним оскаржуване рішення Дубенської міської ради, визнано недійсним договору купівлі-продажу, тому дані вимоги можуть бути вирішені в позасудовому порядку.
Зустрічні позовні вимоги ОСОБА_2 до Дубенської міської ради, Управління економіки та власності Дубенської міської ради, Першого заступника прокурора Рівненської області про визнання законним рішення, визнання дійсним договору купівлі-продажу, визнання права приватної власності на будівлю є похідними від первиних позовних вимог, тому не підлягають до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 258, 263-265, 268 ЦПК України, ст.ст. 203, 216,215, 392 ЦК України, ст. 2, п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ» від 06.07.2009, ст.ст. 19, 121 Конституції України суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Першого заступника прокурора Рівненської області до Дубенської міської ради, Управління економіки і власності Дубенської міської ради, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору та повернення майна, визнання права власності, - задовольнити частково.
Визнати незаконним і скасувати пункт 7 частини 1 рішення Дубенської міської ради № 2500 від 22.11.2013 «Про внесення змін у додаток до рішення Дубенської міської ради № 2083 від 25.01.2013 «Про затвердження переліку об»єктів нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Дубно, що підлягають приватизації в 2013 році шляхом продажу на аукціоні» в частині затвердження переліку об»єктів комунальної власності територіальної громади м. Дубно, що підлягають приватизації в 2013 році, до якого включено пожежне депо площею 293, 2 кв.м. по АДРЕСА_1.
Визнати недійсним договір купівлі-продажу будівлі, укладений 17.01.2014 між Управлінням економіки і власності Дубенської міської ради та ОСОБА_2, зареєстрований в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 95.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_2 до Дубенської міської ради, Управління економіки та власності Дубенської міської ради, Першого заступника прокурора Рівненської області про визнання законним рішення, визнання дійсним договору купівлі-продажу, визнання права приватної власності на будівлю, - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів до апеляційного суду Рівненської області через Дубенський міськрайонний суд з моменту його проголошення.
Дата складення повного судового рішення 20 березня 2018 року о 16:30 год.
Суддя: