Рішення № 72839019, 12.03.2018, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
428/10602/17
Номер документу
72839019
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 428/10602/17

Провадження №2/428/36/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2018 року м. Сєвєродонецьк

Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі головуючого судді - Журавель Т.С., при секретарі – Андрусишин Н.Т., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1, треті особи – Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -

ВСТАНОВИВ:

Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з позовною заявою ОСОБА_1, третя особа – Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.12.2014 року по 28.02.2015 року у розмірі 2652 грн.

21.11.2017 року Сєвєродонецьким міським судом Луганської області було ухвалено заочне рішення, за яким позовні вимоги Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1, третя особа – Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг задоволені та стягнено з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надмірно виплачені кошти у розмірі 2652 грн.

Ухвалою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 15.01.2018 року заяву ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення від 21.11.2017 року задоволено та заочне рішення Сєвєродонецького міського суду від 21.11.2017 року по справі №428/10602/17 за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1, третя особа – Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг скасовано.

19.02.2018 року від позивача надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи – Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації.

Ухвалою Сєвєродонецького міського суду від 19.02.2018 року вказане клопотання позивача було задоволено.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідач з 27.10.2014 року по 28.01.2015 року перебувала на обліку в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як внутрішньо переміщена особа. На підставі заяви від 28.10.2014 року позивач адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на сім'ю у складі: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 За результатами проведеної ревізії Державного фінансовою інспекцією в Черкаській області стосовно використання коштів, виділених з державного бюджету на надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014 року по 31.03.2016 року, враховуючи інформацію, отриману на запит від Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, встановлено випадки відрахування дітей із загальноосвітніх навчальних закладів м. Черкаси у зв'язку з виїздом за кордон та до покинутого місця постійного проживання (населені пункти, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції). Відповідачем не було повідомлено позивача про відрахування ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 із навчального закладу міста Черкаси у зв'язку із переїздом, згідно наказу директора школи від 26.11.2014 року №71. Таким чином, неповідомлення позивачем про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин призвело до зайвого нарахування та виплати грошової допомоги за рахунок коштів державного бюджету за періоди з 01.12.2014 року по 28.02.2015 року на загальну суму 2652 грн. Відповідача було повідомлено про необхідність повернення коштів, але кошти на даний час не повернуті. Враховуючи викладене, позивач звернувся з даним позовом до суду.

У судове засідання сторони, повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи, не з’явилися. Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач надала до суду заяву про розгляд справи без її участі та письмовий відзив на позовну заяву, в якому вказано, що позовні вимоги вона не визнає, вважає їх безпідставними та не обґрунтованими. Позивачем заявлено, що відповідачем в порушення п. 11 "Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 не було повідомлено позивача про таку обставину, як відрахування її сина з Першої міської гімназії наказом №71 від 26.11.2014 року, відповідно до якого сина відповідача відраховано з 6Б класу у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання до м. Києва. Вказаним пунктом передбачено, що уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Відповідач звертає увагу на те, що навчання або не навчання дитини - внутрішньо переміщеної особи в школі не є обставиною або причиною по якій їй не призначається або припиняється виплата «адресної допомоги». Таким чином, невідомо на підставі якого нормативного акту відрахування її сина з гімназії може впливати на отримання «адресної допомоги». З постанови КМУ № 505 вбачається, що для отримання дитині - внутрішньо переміщеній особі «адресної допомоги» необхідно лише переміститися з території України не підконтрольній державній владі на територію підконтрольну державній владі та стати на облік до територіального управління праці і соціального захисту. Таким чином, позивач незаконно застосовує обмеження щодо права дитини - внутрішньо переміщеної особи на отримання «адресної допомоги», вважаючи відрахування дитини із гімназії, обставиною для припинення проведення вказаних виплат. Відповідач також зазначає, що у грудні 2014 року вона дійсно разом із дитиною переїхала до м. Києва, де зареєструвалася як внутрішньо переміщена з дитиною особа, та одночасно подала заяву на призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Довідку внутрішньо переміщеної особи яку їй було видано Управлінням СЗН Соснівського району 27.10.2014 р. відповідач здала в Управління СЗН Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації в грудні 2014 p., коли змінила місце мешкання, переїхавши до м. Києва, у відповідності до п.11 Постанови № 505. Щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідач отримувала щомісячно та безперервно як до переїзду з м. Черкаси до м. Києва, так і після переїзду до м. Києва та звернення до територіального органу соціального захисту в м. Києві, що підтверджується випискою з банку. Відповідачу відповідні платежі надходили на банківську картку регулярно з приміткою «соціальна допомога». На думку відповідача підстави визнання незаконності отримання нею адресної грошової допомоги відсутні. Крім того, відповідач звертає увагу на те, що щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в м. Черкаси протягом 2014-2015 рр. їй призначало і виплачувало Управління праці та соціального захисту населення Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, яке не зазначено стороною у справі. У зв’язку з викладеним, просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник третьої особи надав до суду письмові пояснення, у яких зазначено, що відповідно до Плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ в Черкаській області на І квартал 2016 року Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області проведено ревізію використання коштів, виділених з державного бюджету на надання щомісячної адресної допомоги особам, які перемішуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради та Управлінні праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації за період з 01.01.2014 року по 31.03.2016 року. За результатами контрольного заходу складемо акт ревізії від 24.06.2016 року №04-16/11. З отриманої відповіді від Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради встановлено відрахування ОСОБА_3 із навчального закладу міста Черкаси у зв'язку з переїздом до м. Києва проте Департамент уповноваженими представниками сім’ї не повідомлено, як передбачено вимогами п. 11 Порядку №505, п. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706. На виплату адресної допомоги ОСОБА_1 було зайво нараховано та перераховано грошову допомогу на дитину (з 01.12.2014 року по 28.02.2015 року) на загальну суму 2652 гривень, внаслідок чого державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків). Позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник позивача надав до суду відповідь на відзив, в якій зазначено, що у відзиві відповідач не спростував твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог. Відповідач не правильно трактує факти викладені в позовній заяві зазначаючи, що відрахування її сина з гімназії, а також навчання чи не навчання дитини — внутрішньо переміщеної особи не є обставиною або причиною по якій не призначається або припиняється виплата адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Тоді як у позовній заяві вказано факт неповідомлення відповідачем органу соціального захисту населення про відрахування її сина з навчального закладу у зв'язку зі зміною місця проживання (відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 9 та ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в редакції на час виникнення спірних правовідносин, внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну фактичного місця проживання або про повернення до покинутого місця проживання протягом 10 днів). Крім того, відповідно до п.п. 5.7.2 Рішення Черкаської міської ради від 23 травня 2013 року № 3-1682 про структуру, загальну чисельність апарату Черкаської міської ради та її виконавчих органів Управління соціального захисту населення Соснівського району є структурним підрозділом соціальної політики Черкаської міської ради. Згідно з п.п. 1.4 Положення про департамент соціальної політики Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04 липня 2013 року № 3-1797, підрозділи департаменту (управління, відділи та інші) не мають статусу юридичної особи та діють у складі департаменту.

У зв’язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що дана позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 28.10.2014 року ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, а саме ОСОБА_1 та її сину ОСОБА_3

Рішенням УПСЗН Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 30.10.2014 року, копія якого наявна в матеріалах справи, ОСОБА_1 було призначено допомогу як переміщеній особі на проживання на період з 28.10.2014 року по 27.04.2015 року в сумі 1326 грн. щомісяця (442 грн. - допомога, призначена ОСОБА_1 та 884 грн. - допомога, призначена ОСОБА_3С.).

Відповідно до рішення УПСЗН Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 23.12.2014 року, копія якого наявна в матеріалах справи, ОСОБА_1 було призначено допомогу як переміщеній особі на проживання на період з 28.10.2014 року по 27.04.2015 року в сумі 1326 грн. щомісяця (442 грн. - допомога, призначена ОСОБА_1 та 884 грн. - допомога, призначена ОСОБА_3С.), з 28.12.2014 року по 27.02.2015 року в сумі 1105 грн. та з 28.02.2015 року по 27.04.2015 року в сумі 884 грн.

Згідно довідки УПСЗН Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради ОР№614495 від 27.09.2017 року ОСОБА_1 було виплачено допомогу переміщеній особі на проживання у загальному розмірі за грудень 2014 року – 1326 грн. (розмір допомоги на сина складає 884 грн.), за січень 2015 року – 1105 грн. (розмір допомоги на сина складає 884 грн.), за лютий 2015 року – 1097,11 грн. (розмір допомоги на сина складає 884 грн.). Загальна сума допомоги, сплаченої на сина складає 2652 грн.

У відповідності до розпорядження про припинення виплати від 28.01.2015 року виплату допомоги переміщеній особі – ОСОБА_1 по особовій справі №614495 припинено у зв’язку з вибуттям справи в інший район №37/02-874 від 22.01.2015 року.

На підставі заяви ОСОБА_1 від 26.11.2014 року наказом Першої міської гімназії №71 від 26.11.2014 року ОСОБА_3 відраховано з 6Б класу у зв’язку з виїздом на постійне місце проживання до м. Києва.

У відповідності до копії довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції №3004008552, виданої 22.01.2015 року Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, ОСОБА_1 прибула разом з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4: перемістилася з тимчасово окупованої території: АДРЕСА_1 лет ОктябряАДРЕСА_2 в м. Київ 27.11.2014 року. Контактна адреса: АДРЕСА_3.

Згідно копії запиту Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації №37/02-874 від 22.01.2015 року УПСЗН просить надіслати особову справу отримувача щомісячної адресної допомоги особам, які тимчасово переміщені з районів проведення АТО, громадянки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5 лєт Октября, 33/6, але фактично проживала за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_6. Особова справа необхідна для вирішення питання щодо призначення зазначеної допомоги за місцем нового проживання в Дніпровському районі м. Києва, за адресою: АДРЕСА_4.

З копії листа Управління праці та соціального захисту населення Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради №466/28-101-11/06 від 03.02.2015 року вбачається, що на запит Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації №37/02-874 від 22.01.2015 року 03.02.2015 року було надіслано особову справу на ОСОБА_1 (допомога переміщеним особам на проживання) у зв’язку з виїздом на нове місце проживання. Допомога та компенсація виплачена по 28.02.2015 року в сумі 884 грн.

Згідно копії атестату Управління праці та соціального захисту населення Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на запит №874 від 22.01.2015 року до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації направлено атестат №127 на ОСОБА_1. Допомога переміщеним особам на проживання у сумі 884 грн. виплачена по 28.02.2015 року. Особовий рахунок №614495 з обліку знята 01.03.2015 року. Крім того, у вказаному атестаті зазначено прохання про утримання переплати в сумі 28,52 грн. з подальшої виплати у зв’язку з не працевлаштуванням.

Управлінням праці та соціального захисту населення Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на адресу Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації було надіслано лист №3942/281/01-11/05 від 05.08.2016 року, за яким під час проведення ревізії Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області встановлено, що ОСОБА_1 незаконно отримано кошти по щомісячній адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у розмірі 2652 грн., у зв'язку ; неповідомленням про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин, відповідно до пункту 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.14 № 505, і саме: вибуття дитини з навчального закладу та повернення до постійного місця проживання. На виконання вимог ДФІ просять взяти на облік дану заборгованість, інформацію про неї терміново донести до громадянки ОСОБА_1 та провести роз'яснювальну роботу щодо повернення коштів.

На вищевказаний лист Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації повідомлено, що громадянка ОСОБА_1 перебувала на обліку в УПСЗН Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації та знята з обліку 24.09.2015 року, як особа, що вибула в інший район. Особова справа №616443 та атестат були передані повідомленням 3806 від 02.10.2015 року до м. Сєвєродонецьк Луганської області. Станом на 24.01.2016 року, громадянка ОСОБА_1 на обліку не перебуває, її місцеперебування невідоме. Вказане підтверджується листом №37/12-1641 від 25.01.2017 року, копія якого наявна в матеріалах справи.

Управлінням праці та соціального захисту населення Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на адресу Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради було надіслано лист №653/28-1/01-25/05 від 07.02.2017 року, за яким під час проведення ревізії Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області встановлено, що ОСОБА_1 незаконно отримано кошти по щомісячній адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у розмірі 2652 грн., у зв'язку ; неповідомленням про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин, відповідно до пункту 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.14 № 505, і саме: вибуття дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, з навчального закладу та повернення до постійного місця проживання. Особову справу ОСОБА_1 направлено до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації згідно запиту від 22.01.15 № 37/02-874, згідно отриманої інформації особова справа вибула до УПСЗН Сєвєродонецької міської ради. На виконання вимог ДФІ просять взяти на облік дану заборгованість, інформацію про неї терміново донести до громадянки ОСОБА_1 та провести роз'яснювальну роботу щодо повернення коштів.

З листа УПСЗН Сєвєродонецької міської ради №5040/04 від 21.06.2017 року вбачається, що ОСОБА_1 відмовилась від повернення суми грошової допомоги, виплаченої надміру внаслідок надання недостовірної інформації.

Згідно до п.п. 1.3, 1.4 Положення про департамент соціальної політики Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради №3/1797 від 04.07.2013 року Департамент є самостійною юридичною особою, може бути позивачем, відповідачем та третьою особою у судах. Підрозділи департаменту (управління, відділи та інші) не мають статусу юридичної особи, діють у складі департаменту.

У відповідності до копії листа Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації №37/10-2166 від 12.02.2018 року повідомлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні як одержувач виплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 01.01.2015 року (переведення матеріалів особової справи з м. Черкаси по заяві від 28.10.2014) по 30.09.2015 року. Управлінням праці та соціального захисту населення м. Черкаси було призначено сім'ї ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу з 28.10.2014 року в розмірі 1326 грн. з розрахунку на місяць. Відповідно до п 7. Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку, які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомога, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється. Отже, управлінням проведено перерахунок розміру щомісячної адресної допомоги з 28.10.2014 року по 27.12.2014 року в розмірі 1326 грн. (884+442) з розрахунку на місяць, з урахуванням раніше проведених виплат по УПСЗН м. Черкаси, з 28.12.2014 року по 05.01.2015 року в розмірі 1105 грн. (884+221) з розрахунку на місяць, з урахуванням раніше проведених виплат по УПСЗН м. Черкаси, з 06.01.2015 року по 27.04.2015 року в розмірі 1326 грн. (884+442) з розрахунку на місяць (у зв'язку з працевлаштуванням з 06.01.2015 року). Згідно поданої заяви ОСОБА_1 28.04.2015 року проведено призначення щомісячної адресної допомоги з 28.04.2015 року по 27.10.2015 року в розмірі 1326 грн. (884+442) з розрахунку на місяць. Виплату щомісячної адресної допомоги припинено з 01.10.2015 у зв'язку з надходженням запиту № 5220/06 від 15.09.2015 року з УПСЗН м. Сєвєродонецька щодо переведення матеріалів особової справи за новим місцем проживання. Крім того, звертають увагу на те, що управлінням проводиться лише прийом документів, визначення права на призначення державних допомог та проведення розрахунку термінів та розміру державних допомог. Питання виплати державних допомог належить до компетенції Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (проспект Комарова, 7, м. Київ, 3165).

Згідно копії листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики Київської міської ради №04/454-06 від 22.02.2018 року повідомлено, що на підставі довідки-атестату Управління праці та соціального захисту населення м. Черкаси від 22.01.2015 року № 127 рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації ОСОБА_1 як уповноваженому представнику сім'ї (до складу сім'ї входить дитина ОСОБА_3) призначено допомогу переміщеним особам на проживання згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» в розмірі 1105 грн. на період з 01.01.2015 року по 05.01.2015 року, в розмірі 1326 грн. з 06.01.2015 року по 27.04.2015 року; подовжено допомогу на період з 28.04.2015 року по 27.10.2015 року в розмірі 1326 грн. Виплата допомоги здійснювалась шляхом перерахування коштів на картковий рахунок в ПАТ КБ «Приватбанк». На підставі запиту Управління соціального захисту населення м. Сєвєродонецьку Луганської області рішенням Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації особову справу ОСОБА_1 знято з обліку з 01.10.2015 року в зв'язку зі зміною місця проживання.

Вирішуючи спір по суті суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов’язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно п.п. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв’язання проблем, пов’язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Як вбачається зі змісту ч.ч. 1-4 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Заява внутрішньо переміщеною особою подається особисто, а дітьми - через законного представника.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) внутрішньо переміщена особа зобов’язана повідомляти про фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи найближчий територіальний підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), протягом 10 днів.

Пунктом 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), визначено, що грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до п. 3 вказаного «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім’ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім’ї у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім’ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім’ї).

Пунктом 11 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), уповноважений представник сім’ї, якому призначено грошову допомогу, зобов’язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Згідно п. 12 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім’ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім’ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України чи в районах проведення антитерористичної операції, але фактично не працюють; зняття з обліку особи, яка переміщується; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Аналізуючи викладене та приймаючи до уваги матеріали справи вбачається, що позивач разом зі своєю дитиною – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи. Рішенням УПСЗН Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 30.10.2014 року, позивачу було призначено допомогу як переміщеній особі на проживання на період з 28.10.2014 року по 27.04.2015 року в сумі 1326 грн. щомісяця (442 грн. - допомога, призначена позивачу та 884 грн. - допомога, призначена дитині). Позивач разом з сином змінила фактичне місце проживання та звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації з заявою про вирішення питання щодо призначення допомоги за місцем нового проживання. Особова справа позивача разом з атестатом № 127, в якому вказано суму і дату останньої виплати допомоги переміщеним особам, на запит №874 від 22.01.2015 року була направлена до УПСЗН Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, де і було продовжено нарахування та виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з урахуванням раніше проведених виплат УПСЗН Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради.

Згідно зі ст. 2 Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, хто законно перебуває на території будь-якої держави, має право вільно пересуватися і вільно вибирати місце проживання в межах цієї території.

Відповідно до Конвенції «Про права Дитини (схваленої резолюцією 44 сесії Генеральної асамблеї ООН 44/25 від 20.11.1989 року, ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 року за № 789-ХП), в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дітей.

Суд зауважує, що відомості про відрахування неповнолітнього сина відповідача – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, з навчального закладу м. Черкаси у зв’язку з переїздом до м. Києва фактично не позбавляють неповнолітнього статусу внутрішньо переміщеної особи. Дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не скасовано, до окупованої території відповідач з сином не поверталися. Зміна місця проживання в межах України чи переведення дитини до іншого навчального закладу не входять до вичерпного переліку підстав для припинення виплати грошової допомоги, передбаченого п. 12 Порядку, та не є обставинами, які впливають на призначення грошової допомоги.

Таким чином, судом вбачається, що після призначення відповідачу, як уповноваженому представнику неповнолітньої дитини, щомісячної адресної допомоги обставини, які впливають на її призначення, не змінювались, а тому посилання позивача на п. 11 Порядку, як на підставу для стягнення надміру виплачених коштів, є безпідставним.

З огляду на зазначене, аналізуючи викладені обставини в їх сукупності, суд не вбачає підстав вважати, що відповідачем було надмірно отримано щомісячну адресну грошову допомогу, а тому доходить висновку, що позов заявлено необґрунтовано, у зв’язку з чим вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд –

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1, треті особи – Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Сєвєродонецький міський суд Луганської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.С.Журавель