
справа № 208/4217/17
№ провадження 1-кс/208/465/18
УХВАЛА
Іменем України
20 березня 2018 р. м. Кам'янське
Слідчий суддя Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області ОСОБА_1, при секретарі Пентраковській М.В., за участю прокурора Дніпродзержинської місцевої прокуратури ОСОБА_2, розглянувши у відкритому у судовому засіданні клопотання слідчого СВ Кам’янського ВП ГУНП ОСОБА_3 про проведення позапланової ревізії в рамках кримінального провадження №42017041160000049 від 19.06.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України, -
встановив:
Слідчий звернувся до слідчого судді із клопотанням про проведення працівниками Східного офісу Держаудитслужби позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності КЗ «Дніпродзержинська міська лікарня № 9» ДОР» (ЄДРПОУ 01985860), розташованого за адресою: м. Кам’янське, пр. Аношкіна, будинок 72, за період 2016-2017 роки.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання слідчого з підстав, зазначених у мотивувальній частині клопотання.
Слідчий суддя, вислухавши прокурора, вивчивши надані суду матеріали клопотання, приходить до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів клопотання, 19.06.2017 року Дніпродзержинською місцевою прокуратурою за результатами вивчення інформації розміщеної на Інтернет - ресурсі likycontrol.org.ua - «Ліки для онкохворих за рахунок держави» щодо ліків, закуплених Міністерством охорони здоров’я України на 2016 рік виключно за кошти Державного бюджету України за напрямками доросла онкологія, онкогематологія, мієлоїдний лейкоз, дитяча онкологія, внесено до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення за №42017041160000049, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України. Відповідно до розміщеної інформації зазначеній на сайті встановлено, що до КЗ «Дніпродзержинська міська лікарня № 9» ДОР» м. Кам’янське, пр. Аношкіна, 72 Міністерством охорони здоров’я України направлено медичні препарати, ліки закуплені протягом 2016 року виключно за кошти Державного бюджету України за напрямками доросла онкологія, онкогематологія, мієлоїдний лейкоз, дитяча онкологія, а саме:
- Флура - 5 у кількості 4 упаковки (показания: Лікування раку молочної залози і колоректального раку (у вигляді монотерапії або у комбінації з іншими антинеопластичними засобами). Лікування раку шлунка, раку голови та шиї і раку підшлункової залози. В продажу немає.
- Топотекан у кількості 38 упаковок (показання: друга лінія хіміотерапії при раку яєчників, дрібноклітинному раку легені), ціна 4900 грн за 1 уп.
- Ондансетрон у кількості 106 упаковок (Показання: нудота та блювання, спричинені цитотоксичною хіміотерапією, променевою терапією; профілактика нудоти та блювання у післяопераційному періоді.
- Ендокеан у кількості 1149 упаковок (показання: Гострі та хронічні мієло- та лімфолейкози, лімфогранулематоз, солідні злоякісні пухлини - рак молочної залози, яєчників, сечового міхура, дрібноклітинний рак легенів, нейробдастома, семінома, саркома Юїнга тощо; прогресуючі аутоімунні захворювання. Приблизна ціна - 2281,15 грн за 1 уп.
- Диферелін у кількості 18 упаковок (показання: Захворювання, що потребують зниженого рівня статевих гормонів; жіноче безпліддя. Ціна 5334,80 за уп.
- Вінорелсін у кількості 16 упаковок (показання: Недрібноклітинний рак легенів, Метастатичний рак молочної залози. Ціна 1484 грн. за уп.
Також на вказаному сайті зазначено, що МОЗ України запроваджено систему інформування населення щодо закупівлі, розподілу, поставок і державного забезпечення. Відповідно до Наказу МОЗ України від 02 червня 2016 р. № 509 «Про здійснення заходів з контролю використання лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за бюджетні кошти», таке інформування здійснюється в кожному із регіонів країни закладами підпорядкування МОЗ України, зокрема, шляхом розміщення на офіційних сайтах закладів, підпорядкованих МОЗ України, інформації з щотижневим оновленням щодо 1) потреби, стану забезпечення, наявних залишків лікарських засобів та медичних виробів, що закуповуються за бюджетні кошти, а також переліку закладів охорони здоров'я відповідного регіону, що є кінцевим отримувачем в розрізі програм і централізованих заходів; 2) розміщення сканованої копії наказу про розподіл лікарських засобів та медичних виробів серед закладів охорони здоров'я підпорядкованої адміністративно- територіальної одиниці.
Здійсненням моніторингу мережі Інтернет встановлено, що офіційний сайт КЗ «Дніпродзержицеька міська лікарня № 9» ДОР» відсутній в мережі Інтернет.
Враховуючи те, що Наказ МОЗ України № 509 від 02.06.2016 «Про здійснення заходів з контролю використання лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за бюджетні кошти», щодо здійснення розміщення на офіційному сайті закладу КЗ «Дніпродзержинська міська лікарня № 9» ДОР», інформації з щотижневим оновленням щодо 1) потреби, стану забезпечення, наявних залишків лікарських засобів та медичних виробів, що закуповуються за бюджетні кошти, а також переліку закладів охорони здоров'я відповідного регіону, що є кінцевим отримувачем в розрізі програм і централізованих заходів; 2) розміщення сканованої копії наказу про розподіл лікарських засобів та медичних виробів серед закладів охорони здоров'я підпорядкованої адміністративно-територіальної одиниці невиконується є достатні підстави вважати що вказані ліки та препарати можуть перепродаватися посадовими особами КЗ «Дніпродзержинська міська лікарня № 9» ДОР» хворим та іншим громадянам про те вказані ліки повинні надаватись хворим безкоштовно.
По факту вчинення службовими особами КЗ «Дніпродзержинська міська лікарня № 9» ДОР» злочину Дніпродзержинською місцевою прокуратурою до єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за №42017041160000049. В теперішній час досудове розслідування по кримінальному провадженню триває.
На думку слідчого, з огляду на викладене, під час досудового розслідування по кримінальному провадженню, для проведення належної перевірки та прийняття законного рішення виникла необхідність у проведенні позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності КЗ «Дніпродзержинська міська лікарня № 9» ДОР» (ЄДРПОУ 01985860).
Як нормативне обґрунтування клопотання, слідчий посилається на ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Згідно ст.ст. 27, 29 постанови КМУ від 20 квітня 2006 р. №550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою», та п.2.4 спільного наказу ГКРУ МВС СБУ та Генеральної прокуратури України «Про затвердження Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України» від 19.10.2006 №346/1025/685/53, позапланова виїзна ревізія на об’єкті контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним постанови про призначення ревізії, винесеної після порушення кримінальної справи проти посадових (службових) осіб об’єкта контролю – підконтрольної установи. Якщо справу порушено не проти цих осіб, а за певним фактом, що стосується діяльності підконтрольної установи, до постанови додається дозвіл суду на проведення ревізії.
Таким чином, на думку слідчого, виникла необхідність у проведенні працівниками Східного офісу Держаудитслужби позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності КЗ «Дніпродзержинська міська лікарня № 9» ДОР».
Відповідно до ст.8 КПК України, кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Одним з елементів цього засадничого принципу є доступ до правосуддя, забезпечений незалежними та неупередженими судами.
Відповідно до вимог ч.1 ст.9 КПК України, під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, КПК України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_3 України, вимог інших актів законодавства.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до вимог п.18 ст.3 КПК України, слідчий суддя - це суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому КПК, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Тобто, за змістом вказаної норми однією з головних функцій слідчого судді є насамперед здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів учасників кримінального провадження під час досудового розслідування.
Відповідно до вимог ч.3 ст.26 КПК України, слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом. Тобто, враховуючи сферу дії принципу диспозитивності, процесуальний закон чітко зазначає у який спосіб суд, слідчий суддя вирішують питання. Таким чином, слідчий суддя має вирішувати питання, які віднесені до його повноважень процесуальним законом і саме в спосіб, передбачений процесуальними нормами.
Вирішення слідчим суддею клопотань щодо проведення позапланових ревізій фінансово-господарської діяльності як Держаудитслужбою, так і іншими державними органами не охоплюється його повноваженнями, які мають реалізовуватися в спосіб, передбачений процесуальним законом, адже не відносяться ані до заходів забезпечення кримінального провадження, ані до слідчих дій, ані до негласних слідчих дій.
Крім того, КПК України не передбачає права слідчого, прокурора на звернення до слідчого судді з клопотанням про призначення (проведення) певних ревізій, більше того, в КПК відсутня процесуальна процедура розгляду такого виду клопотань.
Відповідно до правової позиції, викладеної в Рішенні ЄСПЛ «Михайлюк та Петров проти України» від 10.12.2009 року (п.25 Рішення) зазначається, що вираз «згідно із законом» насамперед вимагає, щоб оскаржуване втручання мало певну підставу в національному законодавстві, він також стосується якості відповідного законодавства і потребує, аби воно було доступне відповідній особі, яка, крім того, повинна передбачати його наслідки для себе, а також це законодавство повинно відповідати принципу верховенства права.
Таким чином, клопотання слідчого щодо проведення працівниками Східного офісу Держаудитслужби позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності КЗ «Дніпродзержинська міська лікарня № 9» ДОР» задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.8, 9, 18, 26 КПК України, слідчий суддя -
ухвалив:
У задоволенні клопотання слідчого Панченко Р.А. про проведення працівниками Східного офісу Держаудитслужби позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності КЗ «Дніпродзержинська міська лікарня № 9» ДОР» - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ізотов В. М.