Ухвала суду № 72831809, 20.03.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2018
Номер справи
822/457/18
Номер документу
72831809
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

про залишення апеляційної скарги без руху

Справа № 822/457/18

20 березня 2018 року

м. Вінниця

Суддя-доповідач Вінницького апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1, перевіривши матеріали апеляційної скарги Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Полонський гірничий комбінат", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - розпорядник майна публічного акціонерного товариства "Полонський гірничий комбінат", арбітражний керуючий ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги,

В С Т А Н О В И В :

відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року позов задоволено.

Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.

Перевіривши додержання особою, яка подала апеляційну скаргу, вимог статей 295, 296 КАС України, суд дійшов висновку про залишення поданої апеляційної скарги без руху з таких підстав.

Стаття 287 КАС України регулює особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Відповідно до ч. 6 ст. 287 КАС України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.

Однак, як встановлено судом апеляційної інстанції, апелянтом пропущено строк звернення до суду з апеляційною скаргою, оскільки відповідно рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року прийнято у відкритому судовому засіданні.

З апеляційною скаргою апелянт звернувся до суду 15 березня 2018 року, тобто з пропуском строку звернення до суду, оскільки останній день звернення до суду з апеляційною скаргою являється 26 лютого 2018 року.

Щодо строків подачі апеляційної скарги, апелянт зазначає, що апеляційну скаргу на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року подано в строк визначений ст. 295 КАС України, а саме протягом тридцяти днів, так як рішення суду першої інстанції проголошено 16.02.2018 року, тому строк на апеляційне оскарження закінчується 16.03.2018 року.

Враховуючи, що предметом розгляду справи №822/457/18 є визнання протиправною та скасування вимоги заступника начальника відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Хмсельницькій області ОСОБА_3, від 18.01.2018 року №181, прийняту в межах зведеного виконавчого провадження №47533673, суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 6 ст. 287 КАС України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.

Однак, апеляційна скарга на рішення суду відповідно до штампу вхідної кореспонденції суду І інстанції подана відповідачем 15 березня 2018 року, тобто після закінчення строку, встановленого ст. 287 КАС України.

При цьому апелянт не просить поновити цей строк.

За змістом ч.3 ст.298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.

Крім того, як вбачається з матеріалів апеляційної скарги, апелянтом не дотримано вимог пункту 1 частини 5 статті 296 КАС України, а саме до апеляційної скарги не надано доказів сплати судового збору за подання апеляційної скарги у встановленому порядку та розмірі.

Натомість, разом із вимогами апеляційної скарги апелянт просить відстрочити сплату судового збору, в зв'язку з відсутністю коштів на сплату судового збору.

Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" від 23.01.2015 року № 2 судам роз'яснено, що якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення чи звільнення від сплати судового збору.

Отже, відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення чи відстрочення скаржника від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору.

Крім того, виключення органів державної влади з числа суб'єктів, що звільняються від сплати судового збору, мало на меті дисциплінувати їх у відносинах із судами та унеможливить зловживання ними своїми процесуальними правами, зокрема, у випадках безпідставного звернення до судів та безвідповідального оскарження судових рішень з огляду на саму лише безкоштовність звернення до суду, про що зазначено у пояснювальній записці до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору".

Таким чином, заявлене відповідачем клопотання про відстрочення сплати судового збору, задоволенню не підлягає.

Порядок сплати судового збору регулюється Законом України "Про судовий збір".

Так, відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 вказаного Закону за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами ставка судового збору становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 01 січня 2018 року визначений у розмірі 1762 грн.

Враховуючи, що позовна заява містить вимогу немайнового характеру, яка подана юридичною особою, то за подання апеляційної скарги в даному випадку належить сплатити судовий збір в сумі 2 643 грн. (1762 грн. х 150%)

Зазначені недоліки можуть бути усунуті апелянтом, зокрема, шляхом надання оригіналу документу про сплату судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з підтвердженням зарахування його до спеціального фонду Державного бюджету України.

Згідно з ч.2 ст.298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.

Оскільки вказані судом обставини щодо невідповідності апеляційної скарги вимогам статті 296 КАС України створюють перешкоди для відкриття апеляційного провадження, апеляційну скаргу необхідно залишити без руху з наданням особі, яка подала апеляційну скаргу, строку для усунення виявлених недоліків.

Керуючись ст.ст. 169, 295, 296, 298, 325, 328, 329 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

1. У задоволенні клопотання Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про відстрочення сплати судового збору, відмовити.

2. Апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року залишити без руху.

3. Запропонувати апелянту протягом трьох днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку, а також надати докази сплати судового збору за подання апеляційної скарги у встановленому порядку та розмірі.

4. Роз`яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що в разі неусунення недоліків, зазначених в ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху, апеляційна скарга буде повернута особі, яка подала апеляційну скаргу.

5. ОСОБА_3 цієї ухвали надіслати на адресу особі, яка подала апеляційну скаргу, рекомендованим листом.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач ОСОБА_1