
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 712/14821/17 Суддя (судді) першої інстанції: Пироженко В.Д.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: судді-доповідача Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Чаку Є.В., при секретарі Войтковській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради відділу ведення Державного реєстру виборців Соснівського району на рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 08 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 (представник ОСОБА_4, довіреність №1507 від 08.12.2016) до Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради відділу ведення Державного реєстру виборців Соснівського району (представник Дворкова А.В., довіреність №09-06 від 18.01.2017) про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради відділу ведення Державного реєстру виборців Соснівського району про зобов'язання внести дані до реєстру виборців про зміну її виборчої адреси згідно з відомостями про її місцеперебування яка вказана у довідці про реєстрацію як внутрішньо переміщеної особи.
Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 08 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено.
В апеляційній скарзі Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зокрема апелянт вказує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не підтверджує факт реєстрації позивача за вказаною адресою, а тому відсутні підстави для зміни виборчої адреси позивача.
Позивачем було подано відзив на апеляційну скаргу, за змістом якого зазначено, що позивачем було надано документи, що підтверджують зміну місця проживання, а саме довідку ВПО, у зв'язку з чим заява про зміну виборчої адреси є обґрунтованою.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив її задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, що підтверджується копією паспорта НОМЕР_2 виданого Будьонівським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, 09 січня 2001 року.
Згідно довідки № 7102000900 від 27 листопада 2014 року ОСОБА_3 є внутрішньо переміщеною особою, фактичним місцем перебування якої є АДРЕСА_1.
27 листопада 2017 року позивач звернулась до Відділу ведення Державного реєстру виборців із заявою про видачу наказу про зміну її виборчої адреси у Державному реєстрі виборців та включення його до списку виборців на місцевих виборах за виборчою адресою по вул. Бидгощська, 1 в м. Черкаси.
Листом від 28 листопада 2017 року №381/11 позивачу відмовлено у зміні виборчої адреси з тих підстав, що виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місяця проживання в Україні", тоді як відомості щодо реєстрації місця проживання за адресою вказаній у заяві у паспорті відсутні.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що довідка про взяття на обліку внутрішньо переміщеної особи є документом, який засвідчує місце реєстрації особи, а тому позивач набуває права виборця на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 статті 2 Закону України "Про Державний реєстр виборців" від (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - Закон №698-V), основними завданнями Реєстру є ведення персоніфікованого обліку виборців; складання списків виборців для проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, всеукраїнських та місцевих референдумів.
Відповідно до пункту 1 ч. 5 статті 14 Закону №698-V органом ведення Реєстру є у районі, районі в місті Києві, місті Севастополі - відповідний структурний підрозділ апарату районної, районної у місті державної адміністрації.
Статтею 26 Закону № 698-V визначено порядок складання попередніх списків виборців, а статтею 28 - складання уточнених списків виборців.
Відповідно до ч.ч. 1,2 статті 8 Закону № 698-V виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.
Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
У свою чергу, відповідно до статті 1 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - Закон № 1382-IV) під реєстрацією слід розуміти внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до статті 3 Закону № 1382-IV документи, до яких вносяться відомості про місце проживання - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України "Про місцеві вибори" № 595-VIII.
Відповідно до ч.1-3 статті 3 Закону № 595-VIII, право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, виборах сільського, селищного, міського голови мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до відповідної територіальної громади та проживають в межах відповідного виборчого округу.
Громадяни України, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, є виборцями.
Документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах є: 1) паспорт громадянина України; тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).
Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання.
Згідно статті 8 Закону України № 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", внутрішньо переміщена особа реалізує своє право голосу на виборах Президента України, народних депутатів України, місцевих виборах та референдумах шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси згідно з частиною третьою статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців".
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців", до персональних даних, які визначають місце та умови голосування виборця, належать: 1) виборча адреса виборця, визначена відповідно до статті 8 цього Закону; 2) номер територіального або зазначення закордонного виборчого округу, до якого віднесений виборець; 3) номер виборчої дільниці, до якої віднесений виборець; 4) відомості про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно (за наявності підстав).
Територіальний виборчий округ та виборча дільниця, утворені на відповідних виборах чи референдумах, до яких відноситься виборець, визначаються органом ведення Реєстру на підставі відомостей про виборчу адресу виборця.
За мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Таким чином, ключове юридичне значення при вирішенні виборчих спорів щодо включення до списків виборців для голосування на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост є місце реєстрації громадянина.
Вищенаведене свідчить про те, що право участі на таких виборах мають лише ті громадяни України, які постійно проживають на відповідній території та мають реєстрацією місця проживання на території відповідного села, селища, міста.
Відповідно до положень статті 6 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" № 1207-VII, за зверненням громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї, за місцем їх перебування оформляються і видаються органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, довідки, що підтверджують місце їх перебування. Такі довідки видаються громадянам у день звернення на підставі паспорта громадянина України чи іншого документа, до якого згідно із Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, та письмової заяви, в якій зазначається адреса, за якою громадянину може бути вручена офіційна кореспонденція. При цьому відомості (відмітка) про місце перебування такої особи не вносяться до її паспорта.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що Довідка № 7102000900 від 27 листопада 2014 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не підтверджує факт реєстрації позивача за вказаною адресою, а тому, з врахуванням наведених норм права, позивач не належить до територіальної громади м. Черкас, оскільки місцем його реєстрації в паспорті громадянина України зазначена інша адреса.
Доводи позивача про те, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", а тому відповідач повинен внести зміни до виборчої адреси у Державному реєстрі виборців, колегія суддів вважає безпідставними та необґрунтованими, оскільки місце проживання внутрішньо переміщеної особи не є місцем реєстрації такої особи, а місце голосування і виборча адреса не є тотожними поняттями.
Що стосується посилання позивача на розгляд адміністративного позову в порядку статті 173 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 КАС України право звернутись з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
При цьому, під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів (вибори Президента України) або через законодавчо встановлений строк після цього оприлюднення.
Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Отже, спори стосовно правовідносин, які виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів, розглядаються за особливостями, встановленими статтями 172-179 Кодексу адміністративного судочинства України. Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Беручи до уваги, що позовна заява була подана поза межами виборчого процесу, суд дійшов висновку про відстуність підстав для розгляду цієї позовної заяви в порядку, визначеному статтею 173 КАС України.
Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Беручи до уваги, що судом першої інстанції при ухваленні рішення було порушено норми матеріального та процесуального права, що слугувало підставою для неправильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 08 грудня 2017 року та ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради відділу ведення Державного реєстру виборців - задовольнити.
Рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 08 грудня 2017 року - скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради відділу ведення Державного реєстру виборців Соснівського району про зобов'язання внести дані до реєстру виборців про зміну її виборчої адреси згідно з відомостями про її місцеперебування яка вказана у довідці про реєстрацію як внутрішньо переміщеної особи.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у тридцятиденний строк в порядку, встановленому статтями 329-331 КАС України.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
суддя В.В.Файдюк
суддя Є.В.Чаку
Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.
Судді: Чаку Є.В.
ОСОБА_6