
Справа № 592/2603/18
Провадження № 3/592/583/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2018 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Хитров Борис Володимирович, розглянувши матеріали які надійшли від Управління Служби безпеки України в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, який народився 13.04.1973 року в с. Синівка Липоводолинського району Сумської області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого завідувачем сектору охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації Головне управління Державної фіскальної служби у Сумській області, паспорт громадянина України серії МА № 502889, виданий 20.07.1998 Ковпаківським РВ СМУ УМВС України у Сумській області,
за ст. 212-2 ч.1 п.6 та п.7 КпАП України, -
встановив:
Комісією Управління Служби безпеки України в Сумській області відповідно до статті 37 Закону України «Про державну таємницю», на підставі припису від 18.01.2018 № 945, у складі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, у період з 30.01.2018 по 12.02.2018 проведено комплексну перевірку стану охорони державної таємниці та дотримання вимог Закону України «Про державну таємницю» у Головному управлінні Державної фіскальної служби у Сумській області, юридична адреса: 40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13.
Період діяльності, який перевірявся: з 01.01.2016 по 01.02.2018.
Перевіркою встановлено:
Підставою для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, у Головному управлінні Державної фіскальної служби у Сумській області (ГУ ДФС, управління, установа, суб’єкт режимно-секретної діяльності) є здійснення оперативно-розшукової діяльності відповідно до компетенції у порядку, передбаченому законодавством та іншими нормативно-правовими актами, проведення, відповідно вимог глави 21 КПК України, негласних слідчих (розшукових) дій тощо. Співробітники установи виконують вказані державні завдання і функції, з використанням відомостей, що становлять державну таємницю, згідно «Зводу відомостей, що становлять державну таємницю», затвердженого наказом Голови СБ України від 12.08.2005 (ЗВДТ-2005) зі змінами та доповненнями (статті 4.1.1, 4.1.3, 4.1.13, 4.1.14, 4.1.15, 4.1.16, 4.1.17, 4.2.1, 4.2.2, 4.2.3, 4.2.4, 4.2.6, 4.2.7, 4.4.1, 4.4.3, 4.4.4, 4.4.9, 4.5.1, 4.5.3, 4.5.5, 4.11.5, 4.11.15, 4.12.4, 4.12.5 ЗВДТ-2005), найвищий ступінь секретності інформації, що циркулює в установі, «цілком таємно».
Діяльність, пов’язана з державною таємницею, Головним управлінням Державної фіскальної служби у Сумській області здійснюється на підставі спеціального дозволу № СМ2-2015-013, дата видачі 20.04.2015, терміном дії до 30.04.2019, наданого Управлінням СБ України в Сумській області у порядку, передбаченому статтею 20 Закону України «Про державну таємницю» (Закон).
Організаційно-правова форма РСО: відповідно до вимог статті 21 Закону України «Про державну таємницю», для розробки та реалізації заходів із забезпечення режиму секретності, постійного контролю за дотриманням вимог законодавчих та нормативних актів у сфері охорони державної таємниці, функції РСО установи виконує сектор охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації (СОДТ Т та КЗІ), штатною чисельністю – 2 особи: завідувач сектору та головний державний інспектор.
Склад РСО: завідувач сектору ОДТ Т та КЗІ ОСОБА_1, призначений на посаду наказом ГУ ДФС у Сумській області від 08.05.2015 № 85-о, допуск до державної таємниці за формою 2 йому надано розпорядженням Управління СБ України в Сумській області від 22.05.2013 № 56д (по попередній посаді), доступ-наказом ГУ ДФС у Сумській області від 19.05.2015 № 95-о/дск. Допуск до державної таємниці за формою 2 головному державному інспектору Москаленко Наталії Анатоліївні, призначеній на посаду наказом ГУ ДФС у Сумській області від 17.12.2014 № 33-о, наданий наказом ДПІ в м. Сумах від 24.04.2008 № 323 (по попередній посаді), доступ-наказом ГУ ДФС у Сумській області від 19.05.2015 № 95-о/дск.
З питань забезпечення режиму секретності працівники РСО безпосередньо підпорядковані керівнику установи.
Діяльність, пов’язана з державною таємницею, вказаною установою повинна здійснюватись згідно вимог Закону України «Про державну таємницю» (Закон), «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2013 № 939дск (Порядок-939).
При проведенні перевірки комісією встановлені грубі порушення вимог вищевказаних законодавчих та нормативних документів у дозвільному порядку провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, в організації і стані ведення секретного діловодства, які є загрозами витоку секретної інформації чи втрати матеріальних носіїв такої інформації, у забезпеченні охорони державної таємниці, а саме:
1. У дозвільному порядку провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею:
В ході перевірки комісією в ГУДФС у Сумській області встановлено грубе порушення вимог статті 20 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 6, 20, 21 Порядку-939 щодо дозвільного порядку провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею.
Так, для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, ГУ ДФС у Сумській області Управлінням СБУ в Сумській області 20.04.2015 у порядку, передбаченому статтею 20 Закону України «Про державну таємницю» та Порядком-939, на підставі акта спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею від 20.04.2015 № 5069-т, надано спеціальний дозвіл № СМ2-2015-013, терміном дії до 30.04.2019.
Згідно вказаного акту спеціальної експертизи, дозвіл надавався для виконання робіт, пов'язаних з державною таємницею в робочий час та зберігання секретних документів у неробочий час у режимних приміщеннях згідно переліку режимних приміщень, від 05.02.2015 № 13/02дск (всього 40 режимних приміщень), в число яких входить службова зона міжрегіонального відділу оперативного документування (акт обстеження від 25.07.2013 № 110/02дск). Приміщення зазначеної режимної зони на момент попередньої перевірки регіональним органом СБУ (20.04.2015) були розташовані на території м. Суми у двоповерховому офісному приміщенні згідно легенди прикриття (місце їх розташування має гриф секретності «Цілком таємно»).
В той же час, в ході перевірки комісією встановлено що 26.10.2015 за вх.№ 116цт до міжрегіонального відділу оперативного документування надіслано погоджену начальником управлінням оперативного документування ДФС України (м. Київ) легенду прикриття розміщення режимних кабінетів у іншій будівлі на території м. Суми, з використанням якої у вказаний період (листопад 2015 року) обладнання міжрегіонального відділу оперативного документування та всі його секретні документи для подальшого цілодобового зберігання (в тому числі і в неробочий час) переміщено у іншу будівлю (згідно легенди прикриття).
В порушення п. 21 Порядку-939, з листопада 2015 року в ГУ ДФС у Сумській області змінено місцезнаходження режимних приміщень (зон, територій), в яких зберігаються матеріальні носії секретної інформації в неробочий час. В порушення п. 211, акти про придатність вказаних режимних приміщень для проведення секретних робіт в установі не складались. Заявка на переоформлення спеціального дозволу на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, ГУ ДФС у Сумській області до УСБУ в Сумській області не надсилалась, спеціальний дозвіл на роботу та зберігання в цих приміщеннях в неробочий час матеріальних носіїв секретної інформації регіональним органом СБ України не надавався.
Тобто, з листопада 2015 року, спеціальний дозвіл на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею № СМ2-2015-013 втратив чинність.
В порушення вимог статті 20 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 6, 20, 21 Порядку-939, з листопада 2015 року по даний час ГУ ДФС у Сумській області провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, здійснюється без отримання в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності.
Довідково:
Пунктом 21 Порядку-939 передбачено, що Переоформлення спеціального дозволу здійснюється у разі:
- закінчення строку дії раніше наданого спеціального дозволу;
- реорганізації, зміни найменування, місцезнаходження або організаційно-правової форми підприємства, установи, організації;
- необхідності зміни місцезнаходження режимних приміщень (зон, територій), введення нових режимних приміщень, в яких зберігаються матеріальні носії секретної інформації в неробочий час;
- необхідності зміни категорії режиму секретності.
2. В організації та стані ведення секретного діловодства:
У веденні номенклатур секретних справ встановлені порушення, які до моменту перевірки не усунені:
- в порушення п.357, в номенклатурі секретних справ 2016 року відсутні підписи начальника РСО чи працівника, відповідального за формування справ, а також записи щодо дати заведення і завершення, стосовно журналу обліку журналів (№ 20дск), номенклатурних справ МВОД №№ 01цт-26цт;
- в порушення п.358, в номенклатурах секретних справ 2016 та 2017 років записи «справа не заводилась» щодо справ СУФР-№№ 01т-03т (2016 року), ОУ- № 07т (2017 року), УБВ-№№ 01т і 05т (2017 року) – не засвідчені підписом начальника РСО чи працівника, відповідального за формування справ.
В порушення п.248, форми журналів інвентарного обліку письмових зброшурованих матеріалів, секретних видань та секретних розпорядчих документів, що ведуться РСО, не відповідають формі згідно з додатками 48, 86 та 49 Порядку-939. Крім того, в порушення п.248, в зазначених журналах відсутні підписи та прізвища особи, відповідальної за зберігання матеріальних носіїв секретної інформації.
В порушення п.434 Порядку-939, у актах квартальних перевірок сектору охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації установи, як загального режимно-секретного органу ГУ ДФС у Сумській області, не зазначена загальна інформація про наявність усіх вхідних та підготовлених, а також інших матеріальних носіїв інформації з грифом секретності «Цілком таємно» і «Таємно», взятих на облік у кожному кварталі. Акти квартальних перевірок РСО містять інформацію лише щодо МНСІ, які взяті на облік по журналах сектору охорони державної таємниці технічного та криптографічного захисту інформації, дані щодо інших оперативних структурних підрозділів не зазначені.
Акти квартальних перевірок наявності МНСІ за РСО установи (від 18.04.2017 №29/02-00-14дск, від 19.07.2017 № 33/02-00-14дск, від 17.10.2017 № 48/02-00-14дск) не містять інформації про загальну кількість взятих на облік (зареєстрованих) секретних документів окремо за кожним видом обліку, що не відповідає вимогам п.434 Порядку-939.
В порушення п.п.434, 435, 436 Порядку-939, в акті загальної перевірки наявності матеріальних носіїв секретної інформації сектору охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації установи, як загального режимно-секретного органу ГУ ДФС у Сумській області, міститься інформація лише щодо МНСІ, які взяті на облік тільки у секторі охорони державної таємниці технічного та криптографічного захисту інформації. Повна інформація про наявність секретних документів, справ та інших матеріальних носіїв секретної інформації з грифом секретності «Цілком таємно» і «Таємно» незалежно від того, де і в кого вони перебувають, часу їх надходження чи виготовлення, в цілому по установі, з урахуванням інших оперативних структурних підрозділів, в акті загальної перевірки наявності секретних документів, не зазначена.
Акт загальної перевірки наявності МНСІ за 2016 рік по РСО установи (від 10.02.2017 № 6/02-00-14дск) не містить інформації про загальну кількість взятих на облік (зареєстрованих) документів з грифом секретності «Цілком таємно» і «Таємно» незалежно від того, де і в кого вони перебувають, часу їх надходження чи виготовлення, в цілому по установі, окремо за кожним видом обліку, що не відповідає вимогам п.434 Порядку-939.
В порушення п.248 Порядку-939, в журналі обліку підготовлених документів УВБ Інв.№ 88дск (2016-2017 років) не вказана повна інформація про місцезнаходження других примірників підготовлених документів (не зазначені дані про номери сторінок номенклатурних та оперативних справ, до яких вони долучені)
В порушення п.298, в пакетно-контрольному журналі УВБ Інв.№ 89 за 2016 рік у графах 7 (вхідний реєстраційний номер документа) та 8 (інвентарний номер документа) не зазначена інформація про реєстраційні номери отриманих секретних документів у пакетах з № 16 по №23. За 2017 рік взагалі відсутня інформація про факт отримання пакету, з яким до установи надійшов вхідний секретний документ вх.№ 3т.
В порушення п.п.248, 303 Порядку-939, в журналі обліку вхідних документів УВБ Інв.№84дск та на супровідних листах відсутня інформація про місцезнаходження додатків до вхідних секретних документів 2017 року (вх.№ 3т, 5цт, 6т, 9т, 10т, 13т і 14т).
В порушення п.160, до завершених провадженням справ Інв.№ 49т (2011 року), Інв.№120цт (2006 року), Інв.№121цт (2007 року), Інв.№ 125т (2010 року) та Інв.№126т (2007 року) долучені підготовлені в установі матеріальні носії секретної інформації (гриф секретності «таємно», термін перегляду – 5 років) термін дії засекречування яких закінчився, в зв’язку з чим грифи секретності вказаних МНСІ потребують приведення у відповідність до вимог ЗВДТ-2005.
В порушення п.160, у плані роботи режимно-секретного органу на 2017 рік заходи щодо перегляду грифів секретності МНСІ не передбачені.
3. В забезпеченні охорони державної таємниці:
В порушення п.п.239, 240 Порядку-939 «Правила внутрішньооб’єктового режиму» розроблені для співробітників Головного управління Міндоходів в Сумській області, яке на момент перевірки не існує. Зазначений документ потребує переопрацювання для співробітників Головного управління ДФС у Сумській області.
В порушення п.740, загальні проекти описів та актів на особливий період по ГУ ДФС у Сумській області не складались.
В порушення п.741, в період 2015-2017 років план заходів на особливий період в ГУ ДФС у Сумській області (періодично, але не менш як один раз на рік) не переглядався.
В порушення п.п.713-714 Порядку-939, документи щодо визначення осіб, які несуть особисту відповідальність за організацію прийому іноземців і роботу з ними, вжиття необхідних заходів для охорони державної таємниці, комісії не надані.
В порушення п.42(5) Порядку-939, з боку завідувача сектору ОДТ Т та КЗІ (керівника РСО установи) контроль за станом охорони державної таємниці у структурних підрозділах ГУДФС у Сумській області здійснюється поверхово, і обмежується лише отриманням статистичних даних щодо кількості МНСІ, про що свідчать порушення, встановлені при проведенні перевірки.
Перевіркою зафіксовані також інші порушення, які більш детально зафіксовані у акті комплексної перевірки стану охорони державної таємниці у ГУДФС у Сумській області від 13.02.2018 № 1748т (витяг з акту додається).
За результатами перевірки, згідно з вимогами п. 21, п. 23 та п. 26 Порядку-939, у зв’язку з відсутністю умов для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, недотриманням передбачених законодавством вимог щодо забезпечення режиму секретності під час проведення секретних робіт, дію спеціального дозволу на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, наданого Головному управлінню Державної фіскальної служби у Сумській області, зупинено терміном до двох місяців (до 13.04.2018).
Основною причиною такого стану є невиконання в повному обсязі завідувачем сектору охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації ГУДФС і Сумській області (керівником РСО установи) ОСОБА_1 своїх функціональних обов’язків та функцій керівника РСО, викладених у статті 21 Закону України «Про державну таємницю», що створює передумови до втрати матеріальних носіїв секретної інформації.
Згідно статті 39 Закону «Про державну таємницю», за невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, без отримання в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності, завідувачем сектору охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації ГУДФС і Сумській області (керівником РСО установи) ОСОБА_1, як посадова особа, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності згідно пунктів 6 і 7 частини 1 статті 212-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав частково погодившись з порушеннями зазначеними в п.2 та п.3 протоколу про адміністративне правопорушення № 3 від 05.03.2018 р. Порушення зазначені в п.1 вищевказаного протоколу не визнав, зазначивши, що діяння, порушення яких зазначено в п.1 протоколу не входять до його обов’язків.
Перевіривши протокол та додані до нього матеріали суд вважає, що у вказаних документах відсутні беззаперечні докази тих обставин, що ОСОБА_1 є відповідальною особою за дотриманням законодавства, що регулюється ЗУ «Про державну таємницю» в частині забезпечення вказаних вимог при отриманні спеціального дозволу на провадження діяльності пов’язаної з державною таємницею в оперативному підрозділі податкової поліції ( пункт 1 протоколу).
Суд вважає, що під час судового розгляду справи знайшло свої підтвердження недотримання ОСОБА_1 заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці, що відповідно є складом адміністративного правопорушення передбаченого пунктом 6 частині 1 статті 121-2 КУпАП України
Враховуючи характер правопорушення та особу винного, враховуючи, що він в силу займаної посади є службовою особою вважаю необхідним застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави.
На підставі ст.ст. 40-1, 283 ч.5 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави належить стягнути судовий збір в розмірі 352,40 грн.
Керуючись ст.ст40-1, 212-2 ч.1 п.6 та п.7, 283 ч.5 КпАП України, -
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 212-2 ч.1 п.6 та п.7 КУпАП.
На ОСОБА_1 накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 352,40 грн. на рахунок № 31215256700001, отримувач – ГУК у м. Києві/м. Київ 22030106, код за ЄДРПОУ – 37993783, банк одержувача – Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Б.В. Хитров