Рішення № 72828400, 20.03.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2018
Номер справи
825/764/18
Номер документу
72828400
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/764/18

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

05.02.2018 ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – ГУПФУ в Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльність відповідача по неперерахуванню пенсії ОСОБА_2 (далі – ОСОБА_2Ф.), ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ОСОБА_3 України від 23.12.2015 № 900 “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статті 63 ОСОБА_3 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, № 947 від 18.11.2015 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268”; зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ОСОБА_3 України від 23.12.2015 № 900 “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статті 63 ОСОБА_3 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, № 947 від 18.11.2015 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268” з 01.01.2016 та зобов’язання відповідача здійснити виплату позивачу, як дружині ОСОБА_2, недоотриманої пенсії внаслідок нездійсненого перерахунку пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що її чоловік ОСОБА_2, перебував на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУПФУ в Чернігівській області та отримував пенсію за вислугу років по 30.06.2017 відповідно до ст. 12 ОСОБА_3 України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв’язку зі смертю 14.06.2017. Таким чином у відповідності до ст. 61 вищезазначеного ОСОБА_3 позивач, як дружина ОСОБА_2, яка спільно проживала разом з ним та не належить до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника має повне право на отримання його недоодержаної пенсії. Враховуючи, що чоловік позивача – ОСОБА_2 являвся пенсіонером органів внутрішніх справ і пенсія йому призначена за вислугу років у 1997 році відповідно до вимог ОСОБА_3 України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 змінено грошове забезпечення поліцейських і така зміна надавала йому право на перерахунок та виплату пенсії і в чому ГУПФУ в Чернігівській області позивачу протиправно відмовлено у відповіді від 26.12.2017 № 4799/03/Т-12, в якій крім того, зазначено, що оскільки додаткових коштів з Державного бюджету України на день смерті чоловіка позивача – ОСОБА_2 не було виділено, перерахунок та виплата перерахованих пенсій не були проведені. Як наслідок бездіяльність відповідача призвела до порушення визначених чинним законодавством прав позивача.

06.02.2018 позов ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено 10-денний строк з дня вручення ухвали для усунення недоліків.

В зв’язку з усуненням недоліків ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.02.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). У відповідності до ч. 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України заявами по суті є позов та відзив.

Від ГУПФУ в Чернігівській області 13.03.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідачем не було порушено вимог ОСОБА_3 України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки чоловік позивача – ОСОБА_2 за життя не звертався до відповідача щодо перерахунку пенсії у відповідності до змін в законодавстві. Підстави для реалізації невикористаного права померлого пенсіонера на перерахунок пенсії у родичів померлого відсутні, а тому позовні вимоги є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що чоловік позивача – ОСОБА_2 перебував на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУПФУ в Чернігівській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 ОСОБА_3 України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по 30.06.2017 у зв’язку зі смертю 14.06.2017, що підтверджується матеріалами справи (а.с.20).

Частиною першою статті 61 ОСОБА_3 України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3, та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Позивач вважаючи, що має право на відповідні суми пенсії звернулася з заявою до ГУПФУ в Чернігівській області (а.с.15).

Листом від 26.12.2017 № 4799/03/Т-12 ГУПФУ в Чернігівській області повідомило позивача, що чоловік позивача – ОСОБА_2 дійсно перебував на обліку у відповідача та отримував пенсію до 30.06.2017 в зв’язку зі смертю. Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, оскільки додаткових коштів з Державного бюджету України на день смерті ОСОБА_2 не було виділено, перерахунок та виплата перерахованих пенсій не були проведені (а.с.14).

Вважаючи відмову відповідача протиправною позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.

Спірні правовідносини щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються ОСОБА_3 України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон від 09.04.1992), ОСОБА_3 України від 23.12.2015 № 900-VІ «Про внесення змін до деякі законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівник органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900-VIІІ) із змінами та доповненнями, чинними на момент виникнення спору.

ОСОБА_3 внесені доповнення в ст. 63 ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме доповнено новою частиною такого змісту: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього ОСОБА_3, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством».

Зазначеною статтею встановлено, що усі призначені за цим ОСОБА_3 пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_3 від 09.04.1992, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» (далі - Порядок).

Пунктом 1, 2 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ОСОБА_3, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 988 від 11.112015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 268».

Відповідними постановами встановлено нові розміри грошового забезпечення працівників поліції (посадові оклади і спеціальні звання).

Таким чином, позивач вважає, що згідно із набранням чинності ОСОБА_3 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», Постанови Кабінету Міністрів України № 900 від 23.12.2015, ст. 63 ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 11.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсі ОСОБА_2

Однак, слід зазначити, що позивачем не надано доказів, що чоловік останньої за життя звертався до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії. Кошти, які не були нараховані чоловіку позивача – ОСОБА_2 за його життя не можуть бути належною пенсійною виплатою (недоотриманою пенсією).

За таких умов, зазначені кошти не можуть вважатися недоотриманою пенсією та не підлягають виплаті членам сім’ї померлого.

Відповідно до частини 1, 4 статті 25 Цивільного кодексу України здатність мати цивільні права та обов’язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Статтею 1219 Цивільного кодексу України передбачено, що особисті немайнові права та права на пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом, не входять до складу спадщини.

Отже, підстави для реалізації невикористаного права померлого пенсіонера на перерахунок пенсії, у родичів померлого відсутні.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб’єктом владних повноважень доведено правомірність своїх дій та рішень.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову у повному обсязі.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Вавілова, 30/15, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500, код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П’ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.М. Тихоненко

Повний текст рішення складено 20.03.2018.