
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2018 року м.Чернігів Справа № 825/912/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Кондратенко О.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
представника третьої особи ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами загального позовного провадження, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівської обласної державної адміністрації, третя особа – Департамент соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
12.02.2018 ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1М.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівської обласної державної адміністрації, третя особа - Департамент соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, в якому просить суд: визнати протиправним рішення Чернігівської обласної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_5 у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, та вкладки до посвідчення 1 категорії, через відсутність законодавчих підстав; зобов’язати Чернігівську обласну державну адміністрацію, відповідно до статті 12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановити ОСОБА_5 статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що відповідачем листом від 02.02.2018 № 05/1457 протиправно відмовлено ОСОБА_5 у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, та вкладки до посвідчення 1 категорії, у зв’язку із ненаданням позивачем документів, які підтверджують факт встановлення йому у дитячому віці причинного зв’язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи. Таким чином, на думку позивача, наявні усі підстави для зобов’язання Чернігівської обласної державної адміністрації встановити ОСОБА_5 статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Позивач та його представник у судовому засіданні позов підтримали повністю з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд у їх задоволенні відмовити з підстав, що позивачу у дитячому віці не було встановлено причинний зв’язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, тому після досягнення повноліття він не відносяться до потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Також, зазначив, що Чернігівська обласна державна адміністрація не наділена повноваженнями встановлювати статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки такий статус встановлюється законом, у свою чергу остання лише приймає рішення щодо видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідності до пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція була висловлена відповідачем і у відзиві на позовну заяву, поданому на виконання ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.02.2018.
У свою чергу, представником позивача 05.03.2018, на виконання вимог ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.02.2018, подано до суду відповідь на відзив, в якій останній зазначив, що Експертним висновком від 23.10.2017 №5963, виданим Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, позивачу встановлено діагноз: Рак правої долі щитовидної залози, ст. 1, T1N0M0, кл. гр. III та підтверджено факт пов’язаності захворювання з впливом аварії на ЧАЕС.
13.03.2018 відповідачем надано до суду заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначено, що особи, яким у дитячому віці встановлений причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, визнаються потерпілими від Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціальній радіологічній медико-соціальній експертній комісії. У свою чергу, непроходження особою такого переогляду є підставою для відмови зазначеній особі у видачі їй посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи відповідної категорії.
Цього ж дня, учасниками справи, у відповідності до частини 7 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України, надані письмові згоди про розгляд даної справи по суті у той самий день, після закінчення підготовчого судового засідання.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.03.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у той самий день, після закінчення підготовчого судового засідання.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що Чернігівською обласною державною адміністрацією у дитячому віці встановлено ОСОБА_5 статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, та видано посвідчення від 06.06.1996 серії Д № 808441л (а.с.15).
Як вбачається з Експертного висновку від 23.10.2017 №5963, виданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, ОСОБА_5 встановлено діагноз: Рак правої долі щитовидної залози, ст. 1, T1N0M0, кл. гр. III та факт пов’язаності захворювання з впливом аварії на ЧАЕС (а.с.17).
З урахуванням вищевказаного Експертного висновку, та враховуючи характер пов’язаності захворювання з впливом аварії на ЧАЕС, ОСОБА_5 встановлено III (третю) групу інвалідності (довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 28.11.2017 серії АВБ №058030 (а.с.11-12).
Оскільки, причиною захворювання, яке призвело до інвалідності позивача є вплив аварії на ЧАЄС, останній звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради із заявою про видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, та вкладки до посвідчення 1 категорії.
Листом від 29.12.2017 № 05/16347 Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради рекомендувало позивачу надати документи, які б підтверджували встановлення у дитячому віці причинного зв’язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи (а.с.18).
Рішенням Чернігівської обласної державної адміністрації від 26.01.2018, на підставі поданих Новозаводською районною у м. Чернігові радою документів ОСОБА_5, позивачу відмовлено у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, через відсутність законодавчих підстав (а.с.46).
Вважаючи оскаржуване рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Так, Законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення є Закон України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ).
У свою чергу, у відповідності до статті 9 Закону № 796-ХІІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, є: потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Водночас, статтею 11 Закону № 796-ХІІ визначено перелік осіб, які відносяться до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, проте вказаний перелік не є вичерпним.
Зокрема, згідно з пунктом 6 частини 1 статті 11 Закону № 796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини 5 статті 17 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 11 Закону № 796-XII крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу у передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу), визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону.
Статтею 12 Закону № 796-ХІІ передбачено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Неповнолітнім дітям, зазначеним у статті 27 Закону № 796-ХІ, в разі захворювання причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи встановлюється відповідно до частини першої цієї статті. На встановлення причинного зв'язку між погіршенням стану здоров'я і встановленням інвалідності та наслідками Чорнобильської катастрофи мають право особи, яким після досягнення повноліття не буде надано відповідно до частини першої статті 11 цього Закону статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, з числа: зазначених у пункті 2 статті 27 цього Закону; народжених після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих, або матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих; хворих на рак щитовидної залози.
З системного аналізу вищезазначених норм Закону № 796-ХІ вбачається, що для віднесення осіб до категорії 1 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи необхідно встановити причинний зв'язок між погіршенням стану здоров'я і встановленням інвалідності та наслідками Чорнобильської катастрофи.
Водночас, за змістом пункту 1 частини 1 статті 14 Закону № 796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - категорія 1.
Отже, обов'язковою умовою для встановлення причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою є підтвердження його під час стаціонарного обстеження медичною комісією визначеного рівня.
Як вбачається з матеріалів справи та не спростовується учасниками справи, Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 23.10.2017 №5963 підтверджено, що захворювання ОСОБА_5 (Рак правої долі щитовидної залози, ст. 1, T1N0M0, кл. гр. III) пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.17).
З урахуванням вищевказаного Експертного висновку, та враховуючи характер пов’язаності захворювання з впливом аварії на ЧАЕС, ОСОБА_5 встановлено III (третю) групу інвалідності (довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 28.11.2017 серії АВБ №058030 (а.с.12).
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що інших захворювань, ніж рак правої долі щитовидної залози, які могли б вплинути на інвалідність позивача при проведенні експертизи, встановлено не було, а отже саме зазначене захворювання було підставою для встановлення ОСОБА_5 інвалідності III групи.
У свою чергу, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51.
Так, у відповідності до пункту 2 Порядку №51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом № 796-XI, іншими актами законодавства.
Згідно з абзацом 5 пункту 10 Порядку №51 видача посвідчень провадиться інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
До посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, додається вкладка за встановленим зразком (додаток № 11). Зазначене посвідчення без вкладки з 1 січня 1997 року вважається не дійсним.
З аналізу вищевказаних норм Порядку №51 вбачається, що оскаржуваним рішенням відповідач позбавив ОСОБА_5 певного кола прав, свобод та соціальних гарантій, якими останній був наділений, у зв'язку з наданням державою певного правового статусу - особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Водночас, судом не приймаються до уваги посилання відповідача на той факт, що якщо у дитячому віці позивачу не було встановлено причинний зв’язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, то після досягнення повноліття останній не відноситься до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, оскільки вищевказана обставина не спростовує наявності причинного зв'язку між захворюванням та впливом Чорнобильської катастрофи, з огляду на документальне підтвердження цього факту Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України.
Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом у постанові від 21.02.2018 (справа № К/9901/264/17).
У відповідності до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, помилковим є твердження відповідача щодо відсутності у останнього повноважень на встановлення ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, оскільки, відповідно до пункту 10 Порядку №51, до компетенції Чернігівської обласної державної адміністрації відноситься питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, якому, у свою чергу, передує факт встановлення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідного статусу на підставі Закону № 796-XII.
За таких обставин та з урахуванням факту встановлення Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильський АЄ причинного зв'язку між захворюванням позивача та наслідками аварії на Чорнобильський АЄ, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним рішення Чернігівської обласної державної адміністрації від 26.01.2018 щодо відмови ОСОБА_1 у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, та вкладки до посвідчення 1 категорії та задоволення позовних вимог ОСОБА_5 у цій частині.
Стосовно позовної заяви ОСОБА_5 щодо зобов’язання Чернігівської обласної державної адміністрації, відповідно до статті 12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановити позивачу статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, у відповідності до пункту 10 Порядку №51, видача посвідчень провадиться, зокрема, іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
До посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, додається вкладка за встановленим зразком (додаток № 11). Зазначене посвідчення без вкладки з 1 січня 1997 року вважається не дійсним.
Отже, саме до повноважень Чернігівської обласної державної адміністрації відноситься питання видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та вкладки до нього.
Водночас, позивачем у адміністративному позові не заявлено позовної вимоги щодо зобов’язання Чернігівської обласної державної адміністрації видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, і вкладки до посвідчення 1 категорії.
Разом з тим, частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, завдання адміністративного судочинства досягаються шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Ці вимоги закріплюють у національному законодавстві положення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, відповідно до якої кожному гарантується право на справедливий судовий розгляд. Кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
А тому, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і зобов’язати Чернігівську обласну державну адміністрацію, відповідно до статті 12 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, та видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, і вкладки до посвідчення 1 категорії.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_5 у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Так, згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки, позовні вимоги ОСОБА_5 підлягають задоволенню повністю, то суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_5 судовий збір в сумі 704,80 грн.
Керуючись статтями 9, 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Текстильників, 6/42, м. Чернігів, 14001, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) - задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення Чернігівської обласної державної адміністрації (вул. Шевченка, 7, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 00022674) від 26.01.2018 щодо відмови ОСОБА_1 (вул. Текстильників, 6/42, м. Чернігів, 14001, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, та вкладки до посвідчення 1 категорії.
Зобов’язати Чернігівську обласну державну адміністрацію (вул. Шевченка, 7, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 00022674), відповідно до статті 12 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, та видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, і вкладки до посвідчення 1 категорії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівської обласної державної адміністрації (вул. Шевченка, 7, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 00022674) на користь ОСОБА_1 (вул. Текстильників, 6/42, м. Чернігів, 14001, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) судові витрати в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду у повному обсязі виготовлено 20.03.2018.
Суддя В.В. Падій