Рішення № 72828331, 13.03.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2018
Номер справи
825/467/18
Номер документу
72828331
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 березня 2018 року м.Чернігів Справа № 825/467/18

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Роговець М.О.,

представника позивача ОСОБА_1В,

представника відповідачів ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Малого приватного багатопрофільного підприємства "Буран" до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області, Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

У С Т А Н О В И В:

Мале приватне багатопрофільне підприємство "Буран" звернулось до суду з адміністративним позовом до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області та просить: визнати незаконними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 14.03.2017 № НОМЕР_1, від 17.07.2017 № НОМЕР_2, від 02.02.2017 №0002071204, прийняті Головним управлінням Державної фіскальної служби м. Чернігова відносно Малого приватного багатопрофільного підприємства "Буран".

Свої вимоги обґрунтовує тим, що при подані декларацій з податку на додану вартість протягом 2016 року МПБП "Буран" було допущено помилки, пов’язані з не включенням митних декларацій МПБП "Буран" за квітень, червень, серпень, жовтень 2016 року.

Зазначені помилки були з’ясовані після проведення самостійної перевірки, після чого МПБП "Буран" подав до Чернігівської ОДПІ уточнюючі декларації з податку на додану вартість за період квітень-грудень 2016 року, до яких були включені наступні митні декларації: митна декларація № 102110001/2016/20074 від 29.04.2016 - 41754,78 була включена до уточнюючої декларації №9002766624 за квітень 2016 р. (рядок 11.1 колонка Б- від’ємне значення рядок 21- 49604 грн); митна декларація № 102110001/2016/20119 від 13.06.2016 - 41620,55 та митна декларація 102110001/2016/20125 від 17.06.2016 - 41443,44 були включені до уточнюючої декларації № НОМЕР_3 за червень 2016р. (рядок 11.1 колонка Б- 83064 грн, від’ємне значення рядок 21- 134451 грн); митна декларація № 102110001/2016/20183 від 05.08.2016 - 29736,85 була включена до уточнюючої декларації №9002765719 за серпень 2016р. (рядок 11.1 колонка Б- 29737, від’ємне значення рядок 21- 90663 грн); митна декларація № 102110001/2016/20278 від 13.10.2016 - 47142,53 була включена до уточнюючої декларації №9002765706 за жовтень 2016 р. (рядок 11.1 колонка Б- 47143, від’ємне значення рядок 21- 97685 грн.).

В декларації за грудень 2016 року було відкориговане та зменшено податкове зобов’язання за податковою накладною за листопад 2016 року (№4 від 17.11.2016) шляхом реєстрації Додатку 2 до податкової накладної (розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №1 від 19.12.2016 на суму 243650, де ПДВ складає 40608,33 грн.)

Також крім від’ємного значення ПДВ, яке включається до податкового кредиту у наступних періодах, в уточнюючій декларації за січень 2017 року проведено коригування, де вказана сума ПДВ, яка зараховується у зменшення суми податкового боргу з ПДВ 30000 грн. (рядок 20.1 колонка 5), а в декларації за лютий 2017 № НОМЕР_4 від 19.03.2017 вказана сума ПДВ, яка зараховується у зменшення суми податкового боргу з ПДВ 5000 грн. (рядок 20.1 колонка 5).

З урахуванням уточнюючої декларації за грудень 2016, поданої 23.01.2017, у позивача відсутні зобов’язання щодо сплати податку на додану вартість сума від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду становить 98538 грн.

Також позивач вказав, що МПБП "Буран" в 2015 році було платником єдиного податку, а отже не повинно було подавати податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2015 рік, тобто відсутні обставини, зазначені в акті перевірки №109/12-04-24 від 01.02.2017 та підстави прийняття Чернігівською ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області податкового повідомлення – рішення №0002071204 від 02.02.2017.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.02.2018 залучено в якості співвідповідача ГУ ДФС у Чернігівській області у справі.

Головним управлінням ДФС у Чернігівській області на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п. 41.1 ст. 41 ст.75 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI зі змінами та доповненнями були проведені камеральні перевірки МПБП "Буран" щодо своєчасності сплати податку на додану вартість, за результатом яких складені акти від 14.03.2017 №116/25-22/12-01-39 та від 26.06.2017 №24/25-01/12-04-39.

Проведеними камеральними перевірками встановлено несвоєчасну сплату грошових зобов’язань, самостійно визначених платником податків, відповідальність за що передбачена ст. 126 Податкового кодексу України.

Статтею 67 Конституції України визначено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПКУ платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 Кодексу).

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст. 38 Кодексу).

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених Кодексом або законами з питань митної справи (п. 36.5 ст. 36 Кодексу).

Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Кодексу податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом.

Відповідно до п. 3 гл. 1 р. 1 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за № 751/28881 (далі - Порядок № 422), оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами ДФС в інформаційній системі органів ДФС.

У разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, у рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до ст. 95 Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (п. 87.9 ст. 87 Кодексу).

Як вбачається з Інтегрованої картки платника з 02.04.2013 по теперішній час заборгованість по податку на додану вартість не переривалась.

Станом на 23.01.2017 заборгованість з податку на додану вартість становила 169750,40 грн.

У відповідності вимог п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України, яким встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати.

Судом встановлено і це не заперечується ГУ ДФС у Чернігівській області, що позивачем подавались уточнюючі податкові декларації по податку на додану вартість, в яких були зменшені суми ПДВ що підлягали сплати в бюджет, всього на суму 138986,00 грн.

Це відображено і в інтегрованій картці платника.

Відповідно до п. 87.9 ст. 87 ПКУ вищевказані суми зменшення сум ПДВ до сплати в бюджет були зараховані в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків.

З урахуванням вищенаведеного, відповідно акту камеральної перевірки від 14.03.2017 №116/25-22/12-01-39 ГУ ДФС у Чернігівській області було встановлено, що в порушення п. 57.1 Податкового кодексу України МПБП "Буран" несвоєчасно сплачено самостійно задекларовані суми податку на додану вартість в розмірі 113957,10 грн. - із затримкою більше 30 календарних днів.

Відповідальність за вказане порушення встановлена ст.126 Податкового кодексу України.

ГУ ДФС у Чернігівській області проведено розрахунок штрафних (фінансових) санкцій у відповідності ст.126 Податкового кодексу України, прийнято податкове повідомлення – рішення від 14.03.2017 №0003281201, яким визначено суму штрафу в розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу – 22791,42 грн.

Відповідно акту камеральної перевірки від 26.06.2017 №24/25-01/12-04-39ГУ ДФС у Чернігівській області було встановлено, що в порушення п. 57.1 Податкового кодексу України МПБП "Буран" несвоєчасно сплачено самостійно задекларовані суми податку на додану вартість в розмірі 5000,00 грн. - із затримкою більше 30 календарних днів.

Відповідальність за вказане порушення встановлена ст.126 Податкового кодексу України. ГУ ДФС у Чернігівській області проведено розрахунок штрафних (фінансових) санкцій у відповідності ст.126 Податкового кодексу України, прийнято податкове повідомлення – рішення від 17.07.2017 № НОМЕР_2, яким визначено суму штрафу в розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу – 1000,00 грн.

Чернігівською ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області було прийняте податкове повідомлення – рішення від 02.02.2017 №0002071204, яким до МПБП "Буран" застосовано штрафні санкції в сумі 1020,00 грн. за платежем Податок на прибуток приватних підприємств.

Зазначене ППР прийняте на підставі акту камеральної перевірки №109/12-04-24 від 01.02.2017.

Перевіркою встановлено порушення позивачем п.п. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49, п. 137.4 ст. 137 ПКУ, а саме платником не подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2015 рік (граничний строк подання 29.02.2016).

Судом встановлено, що МПБП "Буран" до 01.01.2015 перебувало на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.

З 01.01.2015 МПБП "Буран" виключено з реєстру платників єдиного податку згідно з рішенням від 29.12.2014 № 68 на підставі акту від 23.12.2014 № 1136/15-03-26 про результати перевірки порушень платником єдиного податку вимог, встановленим Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями.

Причиною анулювання стали вимоги абз. 3 пп. 299.10 ст.299, абз.8 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст.298 (у редакції, що діяла на момент анулювання), а саме наявність податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів з податку на додану вартість у розмірі 22730,34 грн.

Рішення про анулювання (а.с. 78) було направлено МПБП "Буран" засобами поштового зв'язку 29.12.2014 з рекомендованим повідомленням про вручення та отримано особисто директором МПБП "Буран" 30.12.2014 (а.с. 79).

Таким чином, з 01.01.2015 МПБП "Буран" перебувало на загальній системі оподаткування та відповідно до статті 137 Кодексу мало обов'язок щодо подання річної або квартальної звітності з податку на прибуток.

Враховуючи вищевикладене, згідно з вимогами ст. 120 Кодексу за неподання звітності з податку на прибуток за 2015 рік до МПБП "Буран" була застосована штрафна санкція у розмірі 1020 грн. (податкове повідомлення-рішення від 02.02.2017 № НОМЕР_5).

За таких підстав судом встановлено, що виносячи оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідачі діяли обґрунтовано, підставно та в межах своїх повноважень і у суду відсутні правові підстави визначати їх протиправними.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову Малого приватного багатопрофільного підприємства "Буран" необхідно відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 20 березня 2018 року.

Суддя С.Л. Клопот