
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"20" березня 2018 р. № 820/1051/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 (61100, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
1. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, З під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) від 26.01.2018 про відмову від перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1; ІПН НОМЕР_1; адреса: 61100, АДРЕСА_2; паспорт з безконтактним електронним носієм 001198738, орган видачі - 6315, дата оформлення - 13.11.2017) згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від 21.12.2017 № 103.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) призначити і виплачувати пенсію ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1; ІПН НОМЕР_1; адреса: 61100, АДРЕСА_2; паспорт з безконтактним електронним носієм 001198738, орган видачі - 6315, дата оформлення - 13.11.2017) згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від 21.12.2017 № 103, а саме з урахуванням фактично отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України доплати за службу в нічний час в сумі 1176,10 грн., доплати за службу у святкові дні в сумі 907,74 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 4627,09 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 5072,35 грн., разових премій в сумі 514,00 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС в сумі 55525,08 грн., починаючи з 13.01.2017.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Позивача його витрати по сплаті судового збору.
4. Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у справі за цим адміністративним позовом, зобов'язавши Відповідача подати до суду звіт про виконання ним судового рішення у визначений судом строк.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач - ОСОБА_1 є пенсіонером ОВС та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 12.01.2018 позивач звернувся на адресу відповідача з заявою про перерахунок неправильно призначеної пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення позивача за останні 24 календарних місяця служби перед звільненням згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від 21.12.2017 року № 103 та з другою заявою позивача від 12.01.2018 року про призначення/перерахунок пенсії, складеною позивачем за формою згідно з додатком № 1 до постанови Правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1. Листом від 01.02.2018 № 285/Р-14 на адресу позивача відповідачем було надіслано Рішення від 26.01.2018 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1, в якому з посиланням на норми статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 22.12.2010 № 1170 та від 13.02.2008 № 45 вказав на те, що пенсія позивачу призначена і виплачується правильно і підстав для перерахунку її у бік збільшення на підставі наданих позивачем документів немає.
Позивач з зазначеним не погоджується, вважає дії відповідача незаконними та такими, що суперечать чинному законодавству України.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву в якому щодо задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України встановлено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що наказом ГУМВС України в Харківській області від 05.11.2015 № 594о/с позивача - майора міліції ОСОБА_1 було звільнено зі служби в органах внутрішніх справ України за пунктом 64"г" (через скорочення штатів).
Також судом встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років, розмір якої був розрахований відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області виходячи посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, а також середньомісячних додаткових складових частин мого грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби - надбавок та щомісячної премії.
04.12.2017 позивач звернувся до Управління фінансового забезпечення і бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції у Харківській області з заявою про видачу довідки про розмір додаткових складових грошового забезпечення позивача за 24 календарних місяця перед звільненням зі служби, за результатами розгляду якої, позивачу була надана довідка ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від 21.12.2017 № 103, згідно з якою розмір додаткових видів грошового забезпечення, які не увійшли до обрахованого Відповідачем розміру пенсії ОСОБА_1 склав:
- доплата за службу в нічний час в сумі 1176,10 грн.,
- доплата за службу у святкові дні в сумі 907,74 грн.,
- матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 4627,09 грн.;
- матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 5072,35 грн.,
- разові премії в сумі 514,00 грн.;
- одноразова грошова допомога при звільненні зі служби в ОВС в сумі 55525,08 грн.
Також судом встановлено, що 12.01.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою від про перерахунок неправильно призначеної пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарних місяця служби перед звільненням згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від 21.12.2017 № 103 та, одночасно, з другою своєю заявою від 12.01.2018 про призначення/перерахунок пенсії, складеною за формою згідно з додатком № 1 до постанови Правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1.
Рішенням від 26.01.2018 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії ОСОБА_1, в якому з посиланням на норми статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 22.12.2010 № 1170 та від 13.02.2008 № 45 відповідач вказав на те, що пенсія призначена і виплачується позивачу правильно і підстав для перерахунку її у бік збільшення на підставі наданих документів немає.
Суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року. Цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, які мають право на пенсію за цим Законом. Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку Із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року N 393 (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу), встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням.
З урахуванням вищевикладеного суд зазначає, що перелік видів грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів, звільнених військовослужбовців є вичерпним.
Згідно п.п. 3 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року № 1294 (в редакції на час призначення пенсії) надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Пунктом 9 Постанови № 1294 зазначено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.
Відповідно зазначені виплати є одноразові та не мають постійної виплата, а їх розмір та можливість виплати залежить від певних обставин.
Відповідно до вимог Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судове рішення" рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а при їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України. Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Згідно ст. 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" № 422/96 - ВР від 16.10.1996 р. рішення і висновки Конституційного суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
13 травня 2015 року Конституційним Судом України ухвалено рішення по справі № 4-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" де зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам. військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 р. № 1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» одноразова грошова допомога при звільненні виплачується за рахунок коштів роботодавця та належить до виплат, на які не нараховується єдиний соціальний внесок.
Таким чином на суд зазначає, що на суму вихідної допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу єдиний соціальний внесок не нараховується.
Аналогічна позиція закріплена в Постанові Верховного Суду від 06.02.2018 року №к9901/3762/18, де зазначено, що : за змістом частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХП пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Ця-норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-XII та статтею 9 Закону № 2262-ХІІ, які пов'язані зі звільненням особи зі служби. Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення. Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яке повинне враховуватися при нарахуванні пенсії; оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Отже, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (61100, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.