
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"13" березня 2018 р. № 820/728/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Попова А.О.
представник позивача - ОСОБА_1,
представник відповідача - Злидень Л.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
ОСОБА_3 (63343, АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації (63304, Харківська область, Красноградський район, м. Красноград, вул. Бєльовська, буд. 84) про зобов'язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_3, звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
1 Визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Красноградської Районної державної адміністрації щодо відмови в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім"ї ОСОБА_3 та припиненні виплати державної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3 та зобов'язанні повернути переплачену суму допомоги в сумі 17 808 грн.10 коп.
2. Визнати повідомлення № 04-11/11539 від 29 листопада 2017 року, управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації про припинення виплати державної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3 та зобов'язанні повернути переплачену суму допомоги в сумі 17 808 грн.10 коп., незаконним та скасувати.
З. Стягнути з управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації матеріальну шкоду в сумі 12 093 грн.8 коп.
4. Стягнути з управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації судові витрати .
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем було повідомлено позивача про припинення виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім'я у зв'язку із отриманням позивачем доходу сумі 126720 грн., та зобов'язано повернути переплачену суму допомоги в сумі 17 808 грн.10 коп. Позивач з зазначеним не погоджується, вважає дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд її задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивачу - ОСОБА_3, відповідачем - УПСЗН Красноградської районної державної адміністрації Харківської області було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період: з 01.03.2017 року по 30.04.2017 року у розмірі 2857.15 грн., щомісячно, та з 01.05.2017 року по 31.08.2017 року у розмірі 3023,45 грн., щомісячно.
Від Державної фіскальної служби до відповідача - УПС'ЗН Красноградської районної державної адміністрації надійшла інформація, що у 1 кварталі 2017 року (31.01.2017 року) ОСОБА_3 отримано дохід від продажу транспортного засобу у розмірі 126720.00 грн., який нею не був задекларований.
На підставі вищевикладеного відповідачем 29.11.2017 року було здійснено перерахунок раніше призначеної ОСОБА_3 державної соціальної допомоги та здійснено розрахунок надміру виплачених коштів у сумі 17808,00 грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 1 червня 2000 року № 1768-ІІІ (надалі Закон №1768-ІІІ) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надасться малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї: сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Згідно зі статтею 4 Закону № 1768-ІІІ заява про надання державної соціальної допомоги подасться уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом № 1768-ІІІ, визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок).
Відповідно до положення пункту 6 Порядку, що кореспондуються з положеннями статті 4 Закону № 1768-111 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї: декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї): довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Форми заяви, декларації про доходи та майно затверджуються Мінеоцполітики.
Під час розгляду справи судом було встановлено, що при поданні заяви позивачем - ОСОБА_3 про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям 21.03.2017 року відповідно до Порядку було подано Декларацію про доходи та майновий стан, осіб які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, позивачем було задекларовано дохід отриманий в УПСЗН та зазначено власноручно, що інших доходів не має, а також було задекларовано транспортний засіб - автомобіль FORD FIESTA, який перебуває у власності позивача.
Також судовим розглядом було встановлено, що позивач - ОСОБА_3 при поданні заяви 21.03.2017 року особисто засвідчила своїм підписом про те, що вона:
- підтверджує відсутність змін у складі сім'ї (при повторному зверненні);
- усвідомлює, що надані нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України;
- їй повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації на пільги, вона зобов'язується повідомній органи прані та соціального захисту населення;
- про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі поданий неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім дії попереджено;
- про отримання повідомлення про нараховану допомогу протягом 15 днів;
- аліментів не отримує та не подавала.
Відповідно до пункту 14 Порядку середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486;202/524/455/3370 (зі змінами) (далі Методика).
Відповідно до підпунктів 5.19, 5.20 пункту 5 Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять зокрема: доходи від продажу об'єктів нерухомого майна та транспортних засобів (за виключенням сум, які були використані на лікування або подолання наслідків надзвичайної ситуації у розмірі не менше 10 прожиткових мінімумів на одну особу з розрахунку на місяць, а умови документального підтвердження; інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до частини 3 статті 7 Закону № 1768-Ш якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Пунктом 28 Порядку передбачено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Аналізуючи вище зазначені положення у сукупності суд зазначає, що законодавець як підставу для припинення виплати соціальної допомоги визначив два критерії:
- навмисне подання недостовірних відомостей;
- приховано відомості,
які вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру.
Таким чином суд приходить до висновку про обґрунтованість висновків УПСЗН Красноградської районної державної адміністрації по те, що ОСОБА_4 разом з заявою від 21.03.2017 року подано неповну/невірну інформацію про доходи отримані в 2017 році, оскільки у 1 кварталі 2017 року (31.01.2017 року) ОСОБА_3 отримано дохід від продажу транспортного засобу у розмірі 126720.00 грн., який нею не був задекларований.
Враховуючи вище зазначене суд приходить до висновку, що рішення відповідача про припинення виплати державної соціальної допомоги у вигляді Повідомлення про припинення та повернення виплаченої державної соціальної допомоги №04-1 1/11539 від 29.11.2017 року, крім того позивача було повідомлено про обов'язок повернути переплачену суму допомоги у розмірі 17808,10 грн. є законним та обґрунтованим.
Щодо посилання позивача на ту обставину, що вона фактично кошти від продажу свого автомобіля не отримала, оскільки вони були стягнуті рішенням Красноградського районного суду Харківської області від 11.12.2017 року то до зазначеного посилання суд ставиться критично, оскільки по-перше: позивачка як власник автомобіля повинна була знати про продаж власного автомобіля та про суму за його було продано, а по - друге: як було встановлено вище, що позивачка згідно довідки ДФС по податковому номеру отримала дохід саме в період з 01.2017 по 03.2017 року у сумі 126720,00 грн.
Також судом було встановлено, що позивачем 11.09.2017 року було подано до УІІСЗН Красноградської районної державної адміністрації заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та відповідний пакет документів.
На підставі пункту 12 Постанови КМУ від 24.02.2003 року №250 УПСЗН Красноградської районної державної адміністрації прийнято Рішення про відмову в паданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям про що було направлено уповноваженому представнику сім'ї ОСОБА_3 відповідне рішення №1086 від 26.09.2017 року у звязку з тим, що подано не достовірні відомості, що вплинули на встановлення права па соціальну допомогу та визначення її розміру, оскільки на наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення та враховано середньомісячний дохід сім"ї.
Суд зазначає, що дії частини 2 статті 7 Закону №1768-ІІІ на сім"ю ОСОБА_3 не поширюються, у звязку з чим відповідачем - УІІСЗН Красноградської районної державної адміністрації було прийнято Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 26.09.2017 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку що в задоволені позову слід відмовити, оскільки позивачем було приховано реальний майновий стан її сім'ї, при поданні декларації було подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, зокрема не задекларовано дохід від продажу транспортного засобу у розмірі 126 720 грн., у зв'язку з чим позивачу були надміру сплачені кошти, які позивачем в добровільному порядку не повернуті відповідачу, а отже повідомлення відповідача № 04-11/11539 від 29 листопада 2017 року про припинення виплати державної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3 та зобов'язання повернути переплачену суму допомоги в сумі 17 808 грн.10 коп., є таким, що не підлягає скасуванню.
Щодо вимоги ОСОБА_3 про стягнення з УПСЗН Красноїрадської районної державної адміністрації матеріальної шкоди в сумі 12093,08 грн., суд дійшов висновку, що в задоволені зазначеної вимоги також слід відмовити, оскільки позивачка у свій розрахунок матеріальної шкоди за вересень-грудень 2017 року взяла за основу розрахунок державної соціальної допомоги з 01.05.2017 року по 31.08.2017 року, який був здійснений УПСЗН Красноградської районної державної адміністрації при призначенні соціальної допомоги на підставі заяви позивачки від 21.03.2017 року, але при визначенні розміру соціальної допомоги береться розрахунок середньомісячного доходу сім'ї для призначення допомоги, який впливає на її розмір, при цьому позивачкою не надано до матеріалів справи такий розрахунок та відомості про сукупний дохід сім'ї. Так як при прийнятті рішення про відмову ОСОБА_3 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'я від 26.09.2017 року на підставі її заяви від 11.09.2017 року відповідно до Розрахунку середньомісячний сукупний дохід сім'ї склав - 22195,00 грн., який впливає на розмір та призначення допомоги.
Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (63343, АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації (63304, Харківська область, Красноградський район, м. Красноград, вул. Бєльовська, буд. 84) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 19 березня 2018 року.
Суддя Спірідонов М.О.