
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 березня 2018 р. № 820/493/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бадюков Ю.В.,
при секретарі судового засідання - Андрущенко Д.В.,
за участю представників сторін:
позивача - Румянцевої Т.І., Соколової І.Б.,
відповідача - Косовської І.В., Простотіна О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Приватного акціонерного товариства "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів" доГоловного управління Державної фіскальної служби у Харківській області провизнання протиправними та скасування вимоги і рішення,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Приватне акціонерне товариство "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів" (далі - позивач, ПРАТ «КХП») з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Харківській області, контролюючий орган), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати вимогу про сплату грошового боргу по єдиному соціальному внеску від 10.01.2018 р. № 0000131306 на суму 170569, 32 грн. та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 10.01.2018 р. №0000141306 на суму 85 284, 66 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується із вказаними донарахуваннями єдиного соціального внеску та штрафними санкціями, що були визначені податковим органом внаслідок виявленого порушення у серпні 2015 року положень п.1 п.2 частини 2 ст.6 розділу II Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями внесеними Законом від 02.03.2015 року № 219-VIII (далі - Закон № 219).
Як стверджує позивач, ПРАТ «Краснопавлівський КХП» обчислював ЄСВ на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) виплат (доходу) із застосуванням вимог Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).
З огляду на те, що Закон № 219 передбачав можливість застосування понижуючого коефіцієнта при нарахуванні окремих видів доходів фізичних осіб та набрав чинності з 13 березня 2015 року, ПРАТ «Краснопавлівський КХП» при визначенні сум єдиного соціального внеску застосував такий понижуючий коефіцієнт у серпні 2015 року при розрахунку єдиного соціального внеску за березень, квітень, травень, червень та липень 2015 року, шляхом внесення виправлень до відповідних розділів звіту за серпень 2015 року.
При розрахунку понижуючого коефіцієнта дані бралися зі Звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Звіт) за 2014 рік, таблиці 1 додатка 4 «Звіт про суми нарахованої заробітної плати».
Оскільки, як вважає позивач, помилка щодо незастосування понижуючого коефіцієнта у звітних періодах - березень, квітень, травень, червень та липень 2015 року була ним виправлена в бухгалтерському обліку у серпні 2015 року, а саме - в додатку 4 Звіту перерахунок за період з березня по червень був здійснений у Звіті за серпень 2015 року і результати відображені в рядках 7.1.9-7.1.13 Звіту за серпень 2015 року, то у податкового органу були відсутні підстави для донарахування відповідних сум ЄСВ та застосування штрафних санкцій.
При цьому позивач посилається на приписи Порядку № 435, який, як зазначено у позові, не передбачає складання додаткового, уточнюючого чи коригуючого Звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тобто, якщо підприємство допустило помилку в звіті за червень, а виявило помилку в серпні після закінчення звітного періоду, то виправити її можна тільки в звіті за серпень.
У зв'язку з тим, що помилка, щодо некоректного застосування понижуючого коефіцієнта при розрахунку єдиного соціального внеску за березень, квітень, травень, червень 2015 року була виправлена у Звіті за серпень 2015 року, ПРАТ «Краснопавлівський КХП» вважає висновки Головного Управління Державної фіскальної служби у Харківській області щодо порушення норм Закону № 2464 некоректними. У зв'язку з чим просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених в ньому та наданих письмових поясненнях.
Відповідач надав до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що фахівцем Головного управління ДФС у Харківській області проведена документальна позапланова виїзна перевірка ПАТ «Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів» та складено акт перевірки від 13.10.2017 року №15564/20-40-14-19-08/31148767) в якому було встановлено порушення п. 1, п. 2. частини 2 ст. 6 розділу II Закону України від 8 липня 2010 року N 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями внесеними Законом від 02.03.2015 року N 219-VIII, в частині заниження суми єдиного внеску, що підлягає сплаті за серпень 2015 року в сумі 170569,32 грн., у зв'язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах.
Вказує, що при виявленні помилки її необхідно виправити в чинній формі №Д 4 за той звітний місяць, в якому були виправлені допущені помилки. Таким чином, усі помилки виявлені в сумових показниках, підлягають виправленню у формі №Д4 в тих періодах в яких помилка виникла.
На підставі, встановлених перевіркою порушень, заступником начальника ГУ ДФС у Харківській області були винесені:
- вимога про сплату боргу по єдиному соціальному внеску від 30.10.2017 року №Ю-0003981306 в сумі 387362,93 грн. в т.ч:недоїмка 170569,32 грн, штраф 85284,66 грн, пеня 131508,95 грн;
- рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 30.10.2017 року №0003991306 в сумі 85284,66 грн. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримав правову позицію, викладену у письмових запереченнях на адміністративний позов, та просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши надані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство «Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів» було зареєстрованоЛозівської РДА Харківської області 14.12.2001, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 № 763895 (т.1 а.с.157-158).
На підставі наказу від 25.09.2017 №5017 «Про призначення документальної позапланової виїзної перевірки ПРАТ «ККХ» та направлень на перевірку №7339 від 25.09.2017 року, №7340 від 25.09.2017 року, №7341 від 25.09.2017 року, №7342 від 05.09.2017 року (т.2 а.с. 2-6), проведена документальна позапланова виїзна перевірка податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
За наслідками перевірки податковим органом складено Акт документальної планової виїзної перевірки № 15564/20-40-14-19-08/31148767 від 13.10.2017 (т.1 а.с.99146).
Перевіркою, серед іншого, встановлено порушення позивачем:
- п. 1, п. 2. частини 2 ст. 6 розділу II Закону України від 8 липня 2010 року N 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями внесеними Законом від 02.03.2015 року N 219-VIII, в частині заниження суми єдиного внеску, що підлягає сплаті за серпень 2015 року в сумі 170569,32 грн.
30.10.2017 року відповідачем винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-0003981306 та рішення про застосування штрафних санкцій № 0003991306.
Не погоджуючись з прийнятими рішенням та вимогою позивач звернувся до ДФС України зі скаргою (т.1 а.с.87-94).
Рішенням про результати розгляду скарги від 27.12.2017 №31612/6/99-99-11-02-02-25 вирішено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 30.10.2017 №Ю-0003981306, рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 30.10.2017 №0003991306 ГУ ДФС у Харківській області скасовано та відкликано з дня прийняття даного рішення, скаргу ПРАТ «ККХ» від 10.11.2017 №1931 в частині оскарження вищезазначених виконавчих документів - задоволено частково, зобов'язано ГУ ДФС у Харківській області винести та направити нові вимогу та рішення з урахуванням вищевикладеного, відповідно до вимог чинного законодавства (т.1 а.с. 95-98).
На виконання рішення про результати розгляду скарги, ГУ ДФС у Харківській області 10 січня винесено вимогу про сплату боргу по єдиному соціальному внеску №Ю-0000131306 в сумі 170569,32 грн. та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом своєчасно не нарахованого єдиного внеску в сумі 85284,66 грн, які були направлені на адресу ПРАТ «Краснопавлівський КХП» рекомендованим листом з повідомленням про вручення 10 січня 2018 року. Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення вимога і рішення були вручені представнику ПРАТ «Краснопавлівський КХП» 16.01.2018 року (т.1 а.с.148, 150).
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Закон України від 8 липня 2010 року N 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями внесеними Законом від 02.03.2015 року N 219-VIII (далі - Закон N 219-VIII).
Перевіркою правильності зменшення суми єдиного внеску, у зв'язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах встановлено, що ПРАТ «Краснопавлівський КХП» у серпні 2015 року (звіт від 21.09.2015 року №1521882265) по рядку 7.1 «Зменшено нарахування (крім сум зазначених у р. 7.2)» таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску» додатку 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів від 14.04.2015 року №435 (далі - Звіт за формою№Д4) відображено зменшення нарахування в розмірі 170569,32 грн.
Згідно бухгалтерських документів, Звіти за формою №Д4 та наданих представником позивача пояснень у Звіті за формою №Д4 за серпень 2015 року (21.09.2015 р. №1521882265) по рядку 7.1 ПРАТ «Краснопавлівський КХП» було здійснено перерахунок єдиного соціального внеску з метою застосування понижуючого коефіцієнта за березень, квітень, травень, червень 2015 року, при цьому, в поданих Звітах за формою №Д4 за березень 2015 року (15.04.2015 р. №1512047399), за квітень 2015 року (15.05.2015 р. №1514141730), за травень 2015 року (19.06.2015 р. №1516255151), за червень 2015 року (16.07.2015 р. №1517754235) понижуючий коефіцієнт не застосовувався (в поданих Звітах за формою №Д4 за березень, квітень до звітів не надані пояснення про застосування понижуючого коефіцієнта, у звітах за травень, червень 2015 року не заповнені рядки, які вказують про застосування страхувальником понижуючого коефіцієнта, а саме: рядок 17 - застосування коефіцієнта, рядок 18 - розмір коефіцієнта, рядок 19 - середня заробітна плата, рядок 20 - середньомісячна кількість застрахованих осіб за 2014 рік).
Відповідно до п. 1, п. 2. частини 2 ст. 6 Закону України від 8 липня 2010 року N 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями внесеними Законом від 02.03.2015 року N 219-VIII (далі - Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування») платник єдиного внеску зобов'язаний:
- своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;
- вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до частини 2 ст. 9 Закону України від 8 липня 2010 року N 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обчислення єдиного внеску здійснюється щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
Згідно з п. 9-5 розділу VIII Закону України від 8 липня 2010 року N 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» по 31 грудня 2015 року при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам та/або при нарахуванні винагороди за цивільно-правовими договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами розмір єдиного внеску, встановлений частиною п'ятою та абзацом другим частини шостої статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для платників єдиного внеску, визначених в абзацах другому, третьому, четвертому та сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, застосовується з понижуючим коефіцієнтом (далі - коефіцієнт), якщо платником виконуються одночасно певні умови. Також цим пунктом передбачено, що обчислення коефіцієнта здійснюється платником самостійно та щомісяця із зазначенням про це у звіті. При розрахунку коефіцієнта показники за 2014 рік визначаються на підставі звітності платника єдиного внеску, яка подається відповідно до вимог цього Закону.
Відповідно до п. 6 розділу II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 року №435 зі змінами та доповненнями (далі - Порядок), звіт повинен містити, зокрема, такі обов'язкові реквізити:
- коефіцієнт (за наявності);
- розмір коефіцієнта (за наявності);
- середньомісячна заробітна плата, на яку нараховується єдиний внесок у розрахунку на одну застраховану особу за 2014 рік (при застосуванні коефіцієнта);
- середньомісячна кількість застрахованих осіб за 2014 рік (при застосуванні коефіцієнта).
Зазначені реквізити мають бути обов'язково заповнені в усіх таблицях додатків до звіту, де вони передбачені.
Згідно п. 8 розділу II Порядку звіт страхувальником повинен подаватися в повному обсязі. Звіт, складений з порушенням вимог цього Порядку, у тому числі без обов'язкових реквізитів, передбачених пунктом 6 цього розділу, та поданий без необхідних таблиць, не вважається Звітом і вважається таким, що не подавався.
Відповідно до п. 1 розділу V Порядку у разі виявлення помилки у Звіті до закінчення строку подання цього Звіту страхувальник повторно формує та подає Звіт у повному обсязі до органу доходів і зборів за місцем обліку.
Згідно вищезазначеного, понижуючий коефіцієнт розраховується страхувальником самостійно щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів із зазначенням обов'язкових реквізитів, зокрема щодо коефіцієнта, та відповідальним за правильність і достовірність заповнення звіту є страхувальник, яким було подано звіти за відповідні звітні періоди (березень, квітень, травень, червень 2015 року) без застосування понижуючого коефіцієнта, тому перерахунок єдиного внеску за минулі звітні періоди, з метою застосування понижуючого коефіцієнта, не здійснюється.
Перевіркою правильності розрахунку загальної суми єдиного внеску, що підлягає сплаті встановлено, що ПАТ "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів" занижено суму єдиного внеску, що підлягає сплаті за серпень 2015 року в сумі 170569,32 грн, в зв'язку з перерахунком єдиного соціального внеску по рядку 7.1 Звіту за формою №Д4 за серпень 2015 року з метою застосування понижуючого коефіцієнта за березень, квітень, травень, червень 2015 року, чим порушено п. 1, п. 2 частини 2 статті 6 розділу II, п. 95 розділу VIII Закону України від 8 липня 2010 року N 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»
Отже, при виявленні помилки її необхідно виправити в чинній формі №Д 4 за той звітний місяць, в якому були виправлені допущені помилки. Таким чином, усі помилки виявлені в сумових показниках, підлягають виправленню у формі №Д4 в тих періодах, в яких помилка виникла. Проте, позивачем у зв'язку з тим, що помилка, щодо некоректного застосування понижуючого коефіцієнта при розрахунку єдиного соціального внеску за березень, квітень, травень, червень 2015 року була виправлена у Звіті за серпень 2015 року не відповідає вимогам Закону.
Крім того, суд відзначає, що оскільки позивач у звітах за березень, квітень, травень, червень 2015 року взагалі не визначав понижуючий коефіцієнт, то зазначена обставина не може свідчити про наявність помилки, а про не знання щодо можливості застосування такого коефіцієнту чи нерозуміння порядку та методології розрахунку та відображення понижуючого коефіцієнту у звітності. Помилкою, наприклад, було б невірне відображення цифрового значення понижуючого коефіцієнта або в інших, ніж це вимагається, рядках звіту тощо.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані Вимога про сплату грошового боргу по єдиному соціальному внеску від 10.01.2018 р. № 0000131306 на суму 170 569,32 грн. та Рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 10.01.2018 р. №0000141306 на суму 85 284,66 грн. винесені у відповідно з чинними нормами закону та скасуванню не підлягають.
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів" до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській про визнання протиправними та скасування вимоги і рішення.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів" (вул. Калініна, 2, смт. Краснопавлівка, Лозівський район, Харківська область, 64620, код ЄДРПОУ 31148767) до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 20 березня 2018 року.
Суддя Бадюков Ю.В.