Рішення № 72827540, 20.03.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2018
Номер справи
815/6572/17
Номер документу
72827540
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/6572/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін) справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (код ЄДРПОУ 40342996, вул.7-а Пересипська,6, м.Одеса, 65042) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Модерн-Трейд» (код ЄДРПОУ 40001607, вул.Болгарська,1, м.Одеса, Одеська область, 65007) про стягнення штрафу (адміністративно-господарських санкцій) за порушення законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів у розмірі від п’яти до восьми мінімальних заробітних плат,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області (код ЄДРПОУ 40342996, вул.7-а Пересипська,6, м.Одеса, 65042) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Модерн-Трейд» (код ЄДРПОУ 40001607, вул.Болгарська,1, м.Одеса, Одеська область, 65007) про стягнення штрафу (адміністративно-господарських санкцій) за порушення законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів у розмірі від п’яти до восьми мінімальних заробітних плат.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначає, що з метою, здійснення заходів щодо проведення позапланової перевірки ТОВ «Модерн-Трейд» за адресою: м.Одеса, пр-кт Добровольського,70-б, відповідно до Наказу Управління Держпродспоживслужби в м.Одесі (далі Управління) №35-В від 02.10.2017 року та Направлення на проведення позапланового заходу №55 від 02.10.2017 року, за погодженням Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.08.2017 року №37-32-7/19811 та у зв’язку із зверненням фізичної особи про порушення гігієнічних умов приймання та реалізації харчових продуктів (хлібобулочних продуктів) супермаркетом «Копійка» за адресою: м.Одеса, пр-кт Добровольського,70-б. Згідно Направлення на проведення позапланового заходу №55 від 02.10.2017 року головними спеціалістами відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарії Управління Держпродспоживслужби в м.Одесі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був здійснений вихід на перевірку за місцем здійснення господарської діяльності ТОВ «Модерн-Трейд» за адресою: м.Одеса, пр-кт Добровольського,70-б. За результатами проведення позапланового заходу державного контролю стосовно додержання оператором ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами складено Акт №47 від 03.10.2017 року, в якому зафіксовано виявлені порушення, а саме: 1. Пункт 1 ч.1 ст.41 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», згідно якого потужності, на яких здійснюється виробництво та/або обіг харчових продуктів, повинні підтримуватися в чистому та робочому стані. Проте в ході перевірки було виявлено, що приміщення в якому розміщуються пересувні стелажі для зберігання хлібобулочних виробів та пересувні візки для хлібобулочних виробів в яких на час здійснення позапланової перевірки здійснюється зберігання харчових продуктів, а саме хлібобулочних виробів, знаходиться в незадовільному санітарно-гігієнічному стані, захаращено тарою, зберігається одночасно непридатні харчові продукти (хлібобулочні вироби) із вичерпним терміном придатності; 2. Пункт 1,2 ч.1 ст.45 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», згідно якого оператори ринку можуть використовувати обладнання та інвентар, з якими контактують харчові продукти, що відповідають таким вимогам: є чистими та у разі потреби продезінфікованими. Чищення та дезінфекція здійснюються таким чином, щоб забезпечити захист від появи ризику забруднення; виготовлені з матеріалів та утримуються у належному стані та умовах, що зменшують ризик забруднення та дають змогу проводити їх чищення та дезінфекцію (крім тари та упаковки, що не повертається оператору ринку). Проте в ході перевірки було виявлено, що пересувні стелажі для зберігання хлібобулочних виробів, а саме металевий каркас, забруднені, мають ознаки іржи, пластикові ящики, що розміщуються у пересувних стелажах забруднені; 3. Пункт 3 ч.1 ст.45 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», згідно якого оператори ринку можуть використовувати обладнання та інвентар, з якими контактують харчові продукти, що розміщені таким чином, що дозволяє чищення обладнання та навколишньої території. Проте в ході перевірки було виявлено, що в магазині «Копійка» ТОВ «Модерн-Трейд» за адресою: м.Одеса, пр-кт Добровольського,70-б відсутнє приміщення в якому можливе проведення миття, чищення пересувних стелажів для зберігання хлібобулочних виробів; 4. Пункт 3 ч.1 ст.49 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», згідно якого оператори ринку дотримуються таких вимог: харчові продукти повинні бути захищеними від будь-якого забруднення на всіх стадіях виробництва, переробки та/або обігу. Проте в ході перевірки було виявлено, що харчові продукти (хлібобулочні вироби) зберігаються у пересувних стелажах у приміщенні, які знаходяться у незадовільному санітарно-гігієнічному стані (захаращено, забруднені, з ознаками іржи) одночасно із розміщенням в даному приміщенні непридатних харчових продуктів (хлібобулочні вироби) із вичерпаним терміном придатності. 30 листопада 2017 року заступником начальника відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарії Управління Держпродспоживслужби в м.Одесі ОСОБА_3 було складено Протокол про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів №004, згідно якого ТОВ «Модерн-Трейд», код ЄДРПОУ 40001607, за адресою: м.Одеса, пр-кт Добровольського,70-б, 03.10.2017 року вчинено правопорушення, а саме: недотримання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях обігу п.1 ч.1 ст.64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», а саме: недотримання гігієнічних вимог до потужностей (п.1 ч.1 ст.41 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»): приміщення в якому розміщуються пересувні стелажі для зберігання хлібобулочних виробів та пересувні візки, в яких зберігалися хлібобулочні вироби, знаходились в незадовільному санітарно-гігієнічному стані, захаращено тарою, крім цього, здійснювалось зберігання у цьому ж приміщенні хлібобулочні вироби із вичерпним терміном зберігання; недотримання гігієнічних вимог до обладнання та інвентарю (п.п.1-3 ч.1 ст.45 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»): пересувні стелажі для зберігання хлібобулочних виробів (металевий каркас) забруднені, вражені іржею, пластикові ящики, що розміщуються у пересувних стелажах забруднені. Відсутнє приміщення в якому необхідно здійснювати миття та чищення пересувних стелажів для зберігання хлібобулочних виробів; недотримання гігієнічних вимог до харчових продуктів у частині захисту від будь-якого забруднення (п.3 ч.1 ст.49 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»): харчові продукти (хлібобулочні вироби) зберігаються у приміщенні у незадовільному санітарно-гігієнічному стані (захаращено, забруднено, вражено іржею) одночасно із непридатними харчовими продуктами (із вичерпаним терміном придатності). В поясненнях особи, яка притягається до відповідальності, представником ТОВ «Модерн-Трейд» зазначено: «з виявленими порушеннями згоден». Враховуючи викладене, позивач просить суд стягнути з ТОВ «Модерн-Трейд» штраф у розмірі від п’яти до восьми мінімальних заробітних плат.

Ухвалою суду 19.12.2017 року даний позов було залишено без руху та надано позивачу термін на усунення недоліків позовної заяви 5 днів з моменту отримання копії ухвали суду.

Ухвалою суду 10.01.2018 року було відкрито провадження по справі №815/6572/17 за правилами спрощеного позовного провадження.

24.01.2018 року через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду за вхід.№1932/18 надійшов відзив на позов, у якому відповідач зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази, які фактично підтверджують порушення ТОВ «Модерн-Трейд» вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», як то фото- та/або відео фіксація. Відповідач вказує, що доказами, що можуть підтвердити, наприклад, відсутність належного зберігання харчових продуктів, забруднення обладнання, є електроні докази, яких в матеріалах справи немає. Більш того, посилання на такі докази відсутні навіть в Акті перевірки №47 від 03.10.2017 року з відповідним описом виявлених порушень та у протоколі про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів №004 від 30 листопада 2017 року. Жодних судових рішень про притягнення посадових осіб ТОВ «Модерн-Трейд» до будь-якої відповідальності за порушення санітарно-гігієнічних правил за результатами вказаної перевірки позивачем не надано. Також відповідач зазначає, що застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій повинно здійснюватися самим суб`єктом владних повноважень, який здійснює державні нагляд (контроль). Відповідно до ст.12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у разі несплати суб’єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю), позивач може звернутися до адміністративного суду із позовними вимогами щодо стягнення суми санкції в судовому порядку. Відповідач вказує, що відхиляє посилання позивача в позові на те, що відповідно до ч.ч.8,9 ст.65 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 року №771/97-ВР розгляд справ про порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів здійснюється у судовому порядку відповідно до закону. Заява про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, разом з іншими матеріалами надсилається до суду у 15-денний строк з моменту складення протоколу про правопорушення, оскільки ці положення Закону №771/97-ВР протирічать п.3 ч.3 ст.17 КАС України (редакція до 15.12.2017 року) та п.3 ч.2 ст.19 КАС України (в редакції з 15.12.2017 року). Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову (а.с.52-54).

02.02.2018 року від позивача на адресу суду за вхід.№3124/18 надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначає, що заперечуючи проти задоволення позову відповідач посилається на недоведеність позивачем фактів встановлених в ході перевірки порушень. При цьому відповідачем не надано до суду жодного доказу на спростування встановлених в ході перевірки порушень, які б підтверджували дотримання ним вимог до безпечності та якості харчових продуктів. Факт виявлених порушень зафіксовано в Акті перевірки та у Протоколі, що безпосередньо підтверджується ними, та підписом керівника магазину. В даному випадку захист відповідача побудований виключно на формальному запереченні виявлених порушень; спробі надати перевірці неправомірний характер шляхом заперечення повноважень керівника магазину на присутність при перевірці чи права надавати допуск до неї. Підприємством навіть не вчинено спроби довести дотримання вимог щодо безпечності та якості харчових продуктів. Щодо посилання відповідача на те, що директор магазину не є уповноваженою особою позивач зазначає, що повноваження можуть надаватися працівнику в силу обіймання ним певної посади, а не виключно на підставі довіреності. Також позивач, посилаючись на ст.ст.5,8,64,65 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності харчових продуктів» вказує, що притягнення операторів ринку до відповідальності у разі порушення законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів здійснюється у судовому порядку за відповідною заявою та доданими до неї матеріалами, що стосуються виявлених порушень. Отже, Управлінню не надано права накладати штрафи за порушення вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Питання застосування штрафу до суб`єкта господарювання вирішується судом. Таким чином, враховуючи наведені правила Закону, Головне управління, звертаючись до суду із цим позовом про притягнення суб`єкта господарювання до відповідальності за правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, діє у відповідності та на виконання своїх повноважень у сфері державного регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів (а.с.84-87).

В судове засідання 15.03.2018 року прибув представник відповідача, представник позивача був сповіщений належним чином про дату, час та місце слухання справи але в судове засідання не з`явився (а.с.119), ніяких клопотань від нього не надходило. Представник відповідача у судовому засіданні у задоволенні позовних вимог просила відмовити повністю.

Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.2 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 року №771/97-ВР законодавство про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів складається з Конституції України, цього Закону, інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього. Законодавство про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів повинне відповідати положенням цього Закону. У разі невідповідності законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів положенням цього Закону застосовуються положення цього Закону.

Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» дія цього Закону поширюється на санітарні заходи, об'єкти санітарних заходів; вимоги до окремих показників якості харчових продуктів, у тому числі вимоги щодо інформування споживачів про властивості харчових продуктів, включаючи рекламу харчових продуктів; операторів ринку та потужності; систему державного контролю.

Відповідно до ст.4 вказаного Закону державне регулювання у сфері безпечності харчових продуктів здійснюється з метою захисту життя, здоров’я та інтересів споживачів. Держава здійснює регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів шляхом: встановлення санітарних заходів; встановлення вимог до окремих показників якості харчових продуктів; державної реєстрації визначених цим Законом об’єктів санітарних заходів; видачі, припинення, анулювання та поновлення експлуатаційного дозволу; інформування та підвищення обізнаності операторів ринку і споживачів щодо безпечності та окремих показників якості харчових продуктів; встановлення вимог щодо стану здоров’я персоналу потужностей; участі у роботі відповідних міжнародних організацій; здійснення державного контролю; притягнення операторів ринку, їх посадових осіб до відповідальності у разі порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.

Згідно із ч.1 ст.5 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» до системи органів виконавчої влади у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів належить, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів (компетентний орган).

Статтею 8 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів (компетентний орган), належить, зокрема, вжиття у межах своїх повноважень заходів для усунення порушень цього Закону та притягнення винних у таких порушеннях осіб до відповідальності відповідно до закону.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №667 від 02.09.2015 року Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.

Згідно до п.п.3 п.4 Положення №667 Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та кормів, державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, карантину та захисту рослин, пестицидів та агрохімікатів бере участь у проведенні санітарно-епідеміологічних розслідувань, спрямованих на виявлення причин та умов, що призводять до виникнення і поширення інфекційних хвороб, у т.ч. через харчові продукти, групових та індивідуальних харчових отруєнь, масових неінфекційних захворювань (отруєнь) та радіаційних уражень, випадків порушення норм радіаційної безпеки, санітарних правил роботи з радіоактивними речовинами, іншими джерелами іонізуючих випромінювань, та вживає заходів до їх усунення відповідно до законодавства.

Згідно з п.1 Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №209 від 12.04.2017 року, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.05.2017 року за № 604/30472, Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві (далі - Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане. Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Згідно наказу Управління Держпродспоживслужби в м.Одесі Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №35-В від 02.10.2017 року (а.с.11) наказано головним спеціалістам відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарії Борсуковій ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 02.10.2017 року по 03.10.2017 року провести у межах компетенції позапланову перевірку ТОВ «Модерн-Трейд» за адресою: м.Одеса, пр-кт Добровольського,70-б.

02.10.2017 року Управлінням Держпродспоживслужби в м.Одесі було видано направлення №55 (а.с.12), згідно якого з 02.10.2017 року по 03.10.2017 року направляються головні спеціалісти відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з метою здійснення позапланового заходу (перевірки) ТОВ «Модерн-Трейд» за адресою: м.Одеса, пр-кт Добровольського,70-б.

03.10.2017 року за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю стосовно додержання операторами ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами, а саме ТОВ «Модерн-Трейд» за адресою м.Одеса, пр-кт Добровольського,70-б, Управлінням Держпродспоживслужби в м.Одесі Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області було винесено акт №47 (а.с.13-31), згідно якого було виявлено такі порушення:

1. Пункт 1 ч.1 ст.41 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»: приміщення в якому розміщуються пересувні стелажі для зберігання хлібобулочних виробів та пересувні візки для хлібобулочних виробів в яких на час здійснення позапланової перевірки здійснюється зберігання харчових продуктів, а саме хлібобулочних виробів, знаходиться в незадовільному санітарно-гігієнічному стані, захаращено тарою, зберігається одночасно непридатні харчові продукти (хлібобулочні вироби) із вичерпним терміном придатності;

2. Пункт 1,2 ч.1 ст.45 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»: пересувні стелажі для зберігання хлібобулочних виробів, а саме металевий каркас, забруднені, мають ознаки іржи, пластикові ящики, що розміщуються у пересувних стелажах забруднені;

3. Пункт 3 ч.1 ст.45 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»: в магазині «Копійка» ТОВ «Модерн-Трейд» за адресою: м.Одеса, пр-кт Добровольського,70-б відсутнє приміщення в якому можливе проведення миття, чищення пересувних стелажів для зберігання хлібобулочних виробів;

4. Пункт 3 ч.1 ст.49 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»: харчові продукти (хлібобулочні вироби) зберігаються у пересувних стелажах у приміщенні, які знаходяться у незадовільному санітарно-гігієнічному стані (захаращено, забруднені, з ознаками іржи) одночасно із розміщенням в даному приміщенні непридатних харчових продуктів (хлібобулочні вироби) із вичерпаним терміном придатності.

30 листопада 2017 року Управлінням Держпродспоживслужби в м.Одесі складено протокол про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів №004 (а.с.32-33), у якому зазначено, що у ТОВ «Модерн-Трейд» за адресою: м.Одеса, пр-кт Добровольського,70-б, 03.10.2017 року встановлено недотримання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях обігу та виробництва п.1 ч.1 ст.64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», а саме: недотримання гігієнічних вимог до потужностей (п.1 ч.1 ст.41 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»): приміщення в якому розміщуються пересувні стелажі для зберігання хлібобулочних виробів та пересувні візки, в яких зберігалися хлібобулочні вироби, знаходились в незадовільному санітарно-гігієнічному стані, захаращено тарою, крім цього, здійснювалось зберігання у цьому ж приміщенні хлібобулочні вироби із вичерпним терміном зберігання; недотримання гігієнічних вимог до обладнання та інвентарю (п.п.1-3 ч.1 ст.45 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»): пересувні стелажі для зберігання хлібобулочних виробів (металевий каркас) забруднені, вражені іржею, пластикові ящики, що розміщуються у пересувних стелажах забруднені. Відсутнє приміщення в якому необхідно здійснювати миття та чищення пересувних стелажів для зберігання хліба та хлібобулочних виробів; недотримання гігієнічних вимог до харчових продуктів у частині захисту від будь-якого забруднення (п.3 ч.1 ст.49 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»): харчові продукти (хлібобулочні вироби) зберігаються у приміщенні у незадовільному санітарно-гігієнічному стані (захаращено, забруднено, вражено іржею) одночасно із непридатними харчовими продуктами (із вичерпаним терміном придатності). В поясненнях особи, яка притягається до відповідальності, представником ТОВ «Модерн-Трейд» зазначено: «з виявленими порушеннями згоден».

Згідно ст.65 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» визначено, що провадження у справах про порушення законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів стосовно юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється відповідно до вимог цього Закону. Протокол про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, за результатами здійснення заходу державного контролю мають право складати головні державні інспектори або їх заступники.

Відповідно до ч.ч.8,9 ст.65 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» розгляд справ про порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів здійснюється у судовому порядку відповідно до закону. Заява про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, разом з іншими матеріалами надсилається до суду у 15-денний строк з моменту складення протоколу про правопорушення.

Відповідно до ч.4 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Згідно п.5 ч.1 ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб’єкту законом.

Таким чином суд зазначає, що посилання відповідача на те, що застосування штрафних санкцій за порушення вимог законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів повинно здійснюватись самим суб’єктом владних повноважень не знайшло свого підтвердження. Позивач не має права накладати штрафи на особу за порушення вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Санкції, які позивач просить застосувати до ТОВ «Модерн-Трейд» є адміністративно-господарськими та їх застосування встановлено положеннями Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

Згідно п.55 ч.1 ст.1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», оператор ринку харчових продуктів - це суб'єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об'єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об'єктів санітарних заходів. Оператором ринку також вважається агропродовольчий ринок.

Згідно п.1 ч.1 ст.64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку в разі порушення вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів несуть відповідальність в межах діяльності, яку вони здійснюють, за недотримання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, у тому числі допущення до процесу виробництва та/або обігу харчових продуктів осіб, які мають протипоказання до роботи з харчовими продуктами і присутність яких на робочому місці може спричинити виробництво та/або обіг небезпечних харчових продуктів тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб - у розмірі від п’яти до восьми мінімальних заробітних плат.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 5 ст.65 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» провадження у справах про порушення законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів стосовно юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється відповідно до вимог цього Закону. Протокол про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, за результатами здійснення заходу державного контролю мають право складати головні державні інспектори або їх заступники. У протоколі про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, зазначаються: 1) дата і місце його складення; 2) посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; 3) відомості про оператора ринку; 4) прізвище, ім'я, по батькові особи, яка притягається до відповідальності за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів; 5) місце, час вчинення і суть правопорушення; 6) нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність; 7) місцезнаходження свідків і потерпілих, якщо вони є; 8) пояснення особи, яка притягається до відповідальності; 9) інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол про правопорушення підписується особою, яка його склала, та фізичною особою - підприємцем, яка притягається до відповідальності за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, або уповноваженою нею особою, а у разі провадження у справі щодо оператора ринку - юридичної особи - уповноваженою ним особою. За наявності свідків і потерпілих протокол підписується такими особами.

Зазначені вимоги ст.65 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» були дотримані позивачем.

Суд вважає недостатнім доказом договір №1 від 03.01.2017 року (а.с.73-74) на виконання робіт з дератизації, дезінсекції та дезінфекції, укладений між ФОП «ОСОБА_4В.» (виконавець) та ТОВ «Модерн-Трейд» (замовник), зокрема магазину замовника, розташованого за адресою: м.Одеса, пр-кт Добровольського,70-б, та акти прийому-здачі виконаної роботи від 13.09.2017 року (а.с.75), 13.10.2017 року (а.с.76) та 13.11.2017 року (а.с.77) на виконання договору №1 від 03.01.2017 року, оскільки зазначені документи не спростовують відсутність у відповідача виявлених порушень.

Враховуючи викладене, з урахуванням характеру встановленого порушення, суд вважає, що до ТОВ «Модерн-Трейд» повинні бути застосовані адміністративно-господарські санкції за п.1 ч.1 ст.64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 року №771/97-ВР у вигляді мінімально можливого штрафу за вказане порушення у розмірі 16000,00 грн. (від п’яти до восьми мінімальних заробітних плат).

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що адміністративний позов Головного управління Держспоживслужби в Одеській області є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 7, 241- 246, 250, 255, 295, 371 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (код ЄДРПОУ 40342996, вул.7-а Пересипська,6, м.Одеса, 65042) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Модерн-Трейд» (код ЄДРПОУ 40001607, вул.Болгарська,1, м.Одеса, Одеська область, 65007) про стягнення штрафу (адміністративно-господарських санкцій) за порушення законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів у розмірі від п’яти до восьми мінімальних заробітних плат - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Модерн-Трейд» (код ЄДРПОУ 40001607, зареєстрованого за адресою: 65007, Одеська обл., м.Одеса, вул.Болгарська,1; місце здійснення діяльності: м.Одеса, проспект Добровольського,70-б), до Державного бюджету України: за КДКБ 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», рахунок – 31110106700009 (Суворовський район) отримувач – УДКСУ у м.Одесі Одеської області, код ЄДРПОУ – 38016923, банк – ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011 штраф (адміністративно-господарську санкцію) за п.1 ч.1 статті 64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» у розмірі 16000,00 грн. (шістнадцять тисяч гривень).

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 20.03.2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.