
Справа № 815/502/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Гусев О.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа на стороні відповідача – Одеський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа на стороні відповідача – Одеський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії.
Ухвалою від 12 лютого 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
В силу частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов слід частково задовольнити.
Як встановлено судом, 18 вересня 2017 року №148 наказом командувача Військово-Морських Сил України (по стройовій частині) капітана 2 рангу звільнено з військової служби у запас за станом здоров’я, відповідно до витягу з наказу командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України від 27.09.2017 року.
ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років. При обчисленні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області враховувалося подання Одеського обласного військового комісаріату від 11.10.2017 року №99849, грошового атестату та на підставі довідки військової частини А3519 про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії від 28.09.2017 року №139/215. Пенсія за вислугу років у розмірі 68% Позивачу обчислена з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в довідці від 28.09.2017 року №139/215.
Із довідки виданої в/ч А3519 від 29.09.2017 року №139/218 вбачається, що на час звільнення ОСОБА_1 з військової служби розмір його грошового забезпечення включав щомісячну додаткову грошову винагороду, яка становила 60 та 100 % місячного грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Частиною 4 статті 9 даного Закону визначено, що розмір грошового забезпечення встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно з пп. 2 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» військовослужбовцям Збройних Сил встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду в наступних розмірах: з 1 квітня 2013 року - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 вересня 2013 року - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 року - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 квітня 2014 року - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 липня 2014 року - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до п. 10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 № 389, обласні військові комісаріати забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При підготовці та поданні до головного управління ПФУ відповідних документів обласний військомат допустився тієї ж помилки, і не включив до складу грошового забезпечення позивача, з якого мала розраховуватися пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду.
Пунктом «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно зі ст. 43 вищезгаданого Закону пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, при визначенні розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідачем у справі неправомірно не включено до складу грошового забезпечення позивача щомісячну додаткову грошову винагороду, яку він отримував у період служби, що в свою чергу, призвело до неправильного розрахунку розміру пенсії, яка підлягає до виплати.
Така правова позиція наведена, зокрема, в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-170а15 та від 20.10.2015 року у справі №559/3342/14-а.
Керуючись ст.ст. 5, 13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. ст. 6, 70, 71, 86, 158-163 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа на стороні відповідача – Одеський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та виплати різниці в пенсії за минулий час.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1) починаючи з 28 вересня 2017 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди.
В іншій частині позовних відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.Г. Гусев
.