
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/545/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черноліхова С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява в якій ОСОБА_1 просить:
- визнати неправомірними та протиправними дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні йому пенсії за нормами ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити йому пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 07.09.2017.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що він у період з 02.09.1986 по 03.10.1986, перебуваючи у складі військової частини № 55064, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується архівними довідками галузевого державного архіву Міноборони України від 26.05.2016 №179/1/4784, № 179/1/4785, №179/1/4786. Згідно посвідчення серії А № 516511 має 2 категорію учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 07.09.2017 звернувся до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку у відповідності до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, додавши вказані архівні довідки та копію посвідчення. Однак відповідач, листом від 12.12.2017, відмовив йому у призначенні пенсії на пільгових умовах, вказавши, що з доданих документів неможливо встановити період та місце роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вважає, що такі дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області є неправомірними з огляду на підтвердження ним статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Ухвалою від 06.02.2018 відкрито спрощене провадження та призначено справу до судового розгляду на 27.02.2018.
Відповідно до ухвали суду від 27.02.2018 розгляд справи проводиться у порядку письмового провадження у зв'язку з клопотанням позивача та представника відповідача, у межах строків, передбачених ст.258 КАС України.
20.02.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому останнє просило відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1.
В обгрунтування відзиву відповідач зазначив, що внаслідок відсутності документального підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у позивача відсутнє право на пенсію згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку.
Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, що підтверджено посвідченням серії А № 516511, виданим Житомирською обласною державною адміністрацією.
07 вересня 2017 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком на умовах, визначених статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку.
Листом №1533/03-3 від 12.12.2017 позивачу відмовлено в призначенні зазначеної пенсії з підстав відсутності документального підтвердження періоду роботи, де ним виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Не погоджуючись із відмовою, ОСОБА_2 звернувся до суду із цим позовом.
Згідно статті 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Частиною першою вказаної статті визначено, що учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, мають право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку до 10 років.
Відповідно до частини третьої статті 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Статтею 44 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Перелік документів, що подаються до органу пенсійного фонду для призначення пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846).
Відповідно до п.2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
- документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
- для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).
- документи про місце проживання (реєстрації) особи;
- документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В матеріалах справи містяться наступні документи, які засвідчують особливий статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та період його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно архівної довідки галузевого державного архіву Міноборони України від 26.05.2016 № 179/1/4785, наказами начальника Коростенської КЕЧ району № 100, №102, №112 електромонтера ОСОБА_2/ОСОБА_2 (зазначено в оригіналі) відряджено у в/ч 55064 строком на 4 дні з 02.09.1986 по 05.09.1986, з 08.09.1986 по 19.09.1986 та з 30.09.1986 по 03.10.1986 для надання допомоги з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, зона 30 км. Згідно історичної довідки, робітники та службовці Коростенської КЕЧ району в період з червня 1986 року по 1997 рік направлялись у військову частину 55064 для виконання робіт у 30-кілометровій зоні ЧАЕС.
Згідно архівної довідки галузевого державного архіву Міноборони України від 26.05.2016 № 179/1/4784, наказами командира військової частини 55064 № 100, №127, №132 на підстав наказів № 100, Коростенської КЕЧ №102, сл.СА ОСОБА_3/ОСОБА_2В.(зазначено в оригіналі) вважається таким, що прибув для участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: 02.09.1986, 08.09.1986, 13.09.1986, 14.09.1986. Вибуття з відряджень в наказах не вказано.
Згідно архівної довідки галузевого державного архіву Міноборони України від 26.05.2016 № 179/1/4786, ОСОБА_2 перебував в Чорнобилі з 08 вересня по 19 вересня 1986 року всього 12 днів, з 02 вересня по 05 вересня всього 4 дні – 188,6 годин, та йому нараховано заробітної плати у вигляді погодинної оплати в сумі 101,66, за Чорнобиль -70,72.
Відповідно до записів №8 та №9 трудової книжки ОСОБА_2, останній працював на посаді електромонтера РЕС оперативно-виїзної бригади Коростенської КЕЧ району з 12.11.1984 по 09.03.1987.
Враховуючи зміст викладених документів при їх співставленні щодо дати прибуття та строки відряджень, реквізитів наказів, місця відрядження, часу перебування, даних про нарахування заробітної плати тощо, можна зробити висновок, що вони стосуються однієї і тієї ж особи – ОСОБА_1, який є позивачем по справі.
Таким чином, суд вважає підтвердженим участь ОСОБА_2 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та його перебування в зв’язку із ліквідацією у зоні відчуження не менше 5 календарних днів, що дає йому право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку до 10 років на підстав ст.55 Закону України №796-XII від 28.02.1991.
Отже, позиція відсутності документального підтвердження періоду роботи, де позивачем виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та в зв’язку із цим права на пенсію зі зниженням віку, окреслена Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області в листі №1533/03-3 від 12.12.2017, спростована вищевикладеним.
Разом з тим, необхідно вказати на наступне.
В силу вимог ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20.01.1997 року визначено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства. Видача посвідчень провадиться іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається в місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Таким чином, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, що підтверджено посвідченням серії А № 516511, виданим Житомирською обласною державною адміністрацією.
Оскільки належність позивача до особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи - учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - ніким не оспорювалося, то його посвідчення є чинним і вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, передбаченими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
При цьому, різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Зазначена правова позиція викладена в ухвалах Верховного Суду України від 21 листопада 2006 року по справі № 21-1048во06 та від 04 вересня 2015 року по справі № 690/23/15-а.
Зважаючи на вищезазначене, наявність у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд визнає його беззаперечне право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Стосовно вимоги щодо зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_2 пенсію на пільгових умовах, слід зазначити наступне.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим завданням адміністративної юстиції є здійснення правосуддя та контроль легальності.
Прийняття рішення замість суб'єкта владних повноважень є втручанням у його дискреційні повноваження.
За змістом пунктів 1.1 та 4.3 Порядку №22-1, управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі є органом, що призначає пенсію.
Відповідно до вищевикладеного судом змісту п.2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи згідно з переліком.
Таким чином, саме управління Пенсійного фонду України приймають рішення про призначення пенсії за віком на підставі ряду документів, визначених законодавством, тому суд не має права перебирати такі повноваження на себе та призначати пенсію за відсутності документів, передбачених Порядком №22-1.
Водночас, беручи до уваги те, що відмова Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні пенсії з огляду на відсутність документального підтвердження періоду та місця роботи позивача визнана судом безпідставною, то суд, з метою повного захисту прав позивача, вважає за необхідне зобов’язати відповідача розглянути подану позивачем заяву про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону № 796-XII та прийняти відповідне рішення з урахуванням: встановленого судом документального підтвердження про період участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, факту його належності до 2 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та права на користування пільгами, встановленими Законом №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно ч.1, ч.3 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Докази суду надають учасники справи.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов переконання, що позовні вимоги є частково обґрунтованими.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (вул.Корбута 65, с.Давидки, Народицький район, Житомирська область, 11412, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Гетьмана Виговського, 12, м.Овруч, Житомирська область, 11100, код ЄДРПОУ 40380946) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути подану ОСОБА_1 заяву про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 07.09.2017 з доданими до неї документами та прийняти рішення з урахуванням: встановленого судом документального підтвердження про період участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, факту його належності до 2 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та права на користування пільгами, встановленими Законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Черноліхов