
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №766/12450/17
Пров. №2-а/766/409/18
12 лютого 2018 року Херсонський міський суд Херсонської областу у складі:
головуючого судді Хайдарової І.О.,
секретар Сікорська Я.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександр Санн" до Управління споживчого ринку Херсонської міської ради, про визнання наказу незаконним та його скасування,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив визнати незаконним та скасувати наказ Управління споживчого ринку Херсонської міської ради №01-10/04 від 16.05.2017 року; стягнути з відповідача понесені судові витрати.
В обгрунтування позову зазначив, що в квітні 2017 року Управління споживчого ринку Херсонської міської ради видало лист без номеру, яким надало дозвіл ТОВ «ОЛЕКСАНДР САНН» з 01.05.2017 року по 01.07.2017 року відкрити літній майданчик кафе «Олександр Санн» за адресою м. Херсон вул. Потьомкінська, 101. Відповідно до схеми, яка була додатком до зазначеного листа, біля входу до кафе «Олександр Санн» було дозволено встановити літній майданчик розміром 4 метри на 6 метрів. Відповідно до листа дозволялось облаштування літнього майданчика із столиками, стільцями та парасольками. Організація роботи літніх майданчиків у Херсоні врегульовано Рішенням Виконавчого комітету Херсонської міської ради №121 від 07.04.2015 року. Відповідно до пункту 3.1 зазначеного Рішення розміщення об’єктів та провадження торгівельної діяльності допускається виключно за умови отримання погодження управління споживчого ринку. Саме таке погодження і отримав позивач та розпочав облаштування літнього торгівельного майданчику. 16.05.2017 року начальником управління споживчого ринку було видано Наказ №01-10/04 «Про скасування листа про організацію роботи сезонного літнього майданчика на території міста Херсона». Відповідно до зазначеного наказу, лист щодо надання дозволу на організацію літнього майданчику скасовується «як таке, що не відповідає документам, що надані суб’єктом господарювання, а також архітектурно-будівельним і санітарним нормам». При чому із змісту наказу не зрозуміло, які саме норми було порушено, та в чому вбачається не відповідність поданих документів. Позивач не погоджував скасування погодження на встановлення літнього майданчику. Вважає, що скасування відповідачем такого погодження не відповідає вимогам Конституції України та законів України. Крім того, відповідач не зазначає, на які саме положення будь-якого нормативно-правового акту він посилається, видаючи спірний наказ. Так само відповідний наказ не містить будь-якого належного обґрунтування, у зв’язку із чим позивач не має можливості навіть зрозуміти, в чому саме полягає причина скасування погодження. Крім того, відповідачем щодо позивача не складалися будь-які акти чи протоколи щодо порушення позивачем правил благоустрою, таким чином твердження про такі порушення не відповідає дійсності.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 25 липня 2017 року відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд справи.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 25 липня 2017 року у задоволенні клопотання позивача про забезпечення позову відмовлено.
Представником відповідача подано письмові заперечення на позов, відповідно до яких просив відмовити у задоволенні позову.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, у задоволенні позову просив відмовити.
Суд, дослідив матеріали адміністративної справи, приходить до наступного.
Листом б/н Управління споживчого ринку Херсонської міської ради "Про організацію роботи сезонних літніх майданчиків на території м. Херсона", ТОВ "Олександр Санн" узгоджено відкриття літнього майданчика (столики, стільці, парасольки) за адресою: м. Херсон, вул. Потьомкінської, 101, біля кафе "Олександр Санн". Термін здійснення діяльності з 01 травня 2017 року по 01 листопада 2017 року. Крім того, з Управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування міської ради погоджено розміщення відкритого літнього майданчика - стільці, столики та парасольки біля орендованого кафе "Олександр Санн" по вул. Потьомкінській, 101, за умови забезпечення благоустрою території та не обмежувати доступ до інженерних споруд їх власникам. Розміщення на існуючій тротуарній плитці. Літній майдланчик розміром 4,0*6,0 м.
Наказом №01-10/04 від 16.05.2017 року "Про скасування листа про організацію роботи сезонного літнього майданчика на території м. Херсона" Управлінням споживчого ринку Херсонської міської ради скасовано ТОВ "Олександ Санн" лист про організацію роботи сезонного літнього майданчика (столиків, стільців, парасольок) біля кафе "Олександ Санн" за адресою: м. Херсон, вул. Потьомкінської, 101, виданого з 01 травня 2017 року по 01 листопада 2017 року, як таке, що не відповідає документам, що надані суб'єктом господарювання, а також архітектурно-будівельним і санітарним нормам та іншим законодавчим актам, які регулюють даний вид діяльності.
Виконавчим комітетом Херсонської міської ради прийнято рішення № 121 від 07.04.2015 р. " Про організацію роботи сезонних літніх майданчиків на території м. Херсона ".
Згідно преамбули з метою сприяння розвитку всіх форм торгівлі, організації та впорядкування роботи сезонних літніх майданчиків на території м. Херсона, створення сприятливих умов для відпочинку мешканців міста, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 р. № 833 "Про затвердження порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення ", наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 р. № 219 " Про затвердження Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства", вимог Правил благоустрою території, забезпечення чистоти і порядку в м. Херсоні, затверджених рішенням міської ради від 31.05.2011 р. № 221 та керуючись підпунктом 8, пункту " а ", частини першої статті 30 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні " виконавчий комітет міської ради, вирішив :
" 1. Управлінню споживчого ринку міської ради:
1.1. організовувати щорічно, у весняно-осінній період (з 01 травня по 01 листопада), згідно з чинним законодавством роботу сезонних літніх майданчиків на території м. Херсона.
1.2 Спіль з департаментом містобудування та землекористування міської ради розглянути пропозиції суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюватимуть торгівлю із сезонних літніх майданчиків, щодо можливості надання послуг стосовно задоволення потреб споживача.
2. Департаменту містобудування та землекористування міської ради розробити графічні схеми розміщення сезонних літніх майданчиків із позначенням на них об'єктів торгівлі.
3. Суб'єктам підприємницької діяльності, які здійснюватимуть сезонну торгівлю:
3.1. розміщувати об'єкти та провадити торговельну діяльність лише в місцях, позначених у графічних схемах, розроблених відповідно до архітектурно-будівельних і санітарних норм і правил, погоджених з управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування міської ради, а також за наявності узгодження відкриття літнього майданчика, виданого управлінням споживчого ринку міської ради (за формою, що додається).
Вказаний у пункті 3.1. оскаржуваного рішення додаток є формою погодження підприємства, установи, організації, прізвища, ім'я, по батькові фізичної особи-підприємця з начальником Управління споживчого ринку відкриття літнього майданчика.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно статті 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до норм Конституції систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні, від 21.05.1997 р., № 280/97-ВР ( далі - Закон № 280/97-ВР).
Так, статтею 11 цього Закону визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. ( ч. 1, 2 ст. 11 цього Закону).
Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради. ( ч. 6 ст. 59 цього Закону).
Судом встановлено, що директор ТОВ "Олександр Санн" 05.04.2017 року звернувся до міського голови із заявою про узгодження відкриття сезонного літнього майданчику по вул. Потомкінській, 101 - орендованого кафе "Олександр Санн".
15.05.2017 року ОСББ "Карла Маркса 101" звернулось із листом до Голови постійної комісії з питань промисловості, підприємництва, торгівлі, туризму, транспорту, дорожньої інфраструктури і зв'язку, реклами та сфери послуг, в якому зазначило, що 13.05.2017 р. на території їх будинку почалось будування літнього майданчика біля кафе-бару "Олександ Санн", власники вказаного кафе є орендарями приміщення в якому знаходиться їхї кафе, мають дозвільний дркумент з Управління споживчого ринку Херсонської міської ради про погодження відкриття літнього майданчика за адресою: м. Херсон, вул. Потьомкінська, 101, схему розміщення відкритого літнього майданчика. Повідомлено, що жодного дозволу на розміщення літнього майданчика під вікнами їх будинку від власників житлових та нежитлових приміщень власники кафе не отримували. Власники кафе обманним шляхом зібрали 20 підписів, з яких 13 належать стороннім людям. На підставі викладеного просили анулювати дозвіл виданий ТОВ "Олександр Санн" управлінням споживчого ринку Херсонської міської ради на розміщення літнього майданчика у м. Херсоні, вул. Потьомкінська, 101, біля кафе "Олександр Санн".
22.05.2017 року за №563 начальником іспекції з контролю за благоустроєм та санітраним станом м. Херсона Херсонської міської ради направлено лист на адресу Голови постійної комісії з питань промисловості, підприємства, торгівлі, туризму, сфери послуг та реклами, в якому інформував про результати перевірки виконання будівельних робіт із розміщення металевої конструкції по вул. Потьомкінській, 101, за результатами якої встановлено, що відповідними власниками (користувачами) нежитлового приміщення під назвою «Олександр Санн» на прибудинковій території житлового будинку об'єднання співвласників багатоквартирного будинку по вул. Потьомкінська (ОСОБА_1), 101 виконано будівельні роботи з одночасним залиттям бетонною сумішшю основних металевих опор споруди. Ця споруда при використанні бетонної суміші пїдпадає під термін ТС (тимчасова споруда), оскільки відповідна конструкція повинна встановлюватися з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Разом з тим, у цих власнків відсутні, оформлені належним чином дозвільні документи. Спеціалістами Інспекції на правопорушників складено припис із вимогою про припинення незаконного будівництва.
Згідно листа №643 від 02.06.2017 року направленого начальником іспекції з контролю за благоустроєм та санітраним станом м. Херсона Херсонської міської ради на адресу Голови постійної комісії з питань промисловості, підприємства, торгівлі, туризму, сфери послуг та реклами, вбачається, що інспекцією на виконання висновків та рекомендацій постійної комісії з питань промисловості, підприємства, торгівлі, туризму, сфери послуг та реклами від 23.05.2017 року (протокол № 8), інформовано про наступне: зметою недопущення порушення виконання «Правил благоустрою території, забезпечення чистоти і порядку м. Херсона» Інспекцією з контролю за благоустроєм та санітарним станом м. Херсона міської ради здійснена повторна перевірка щодо порушення власником кафе «Олександр Санн» діючого законодавства у сфері благоустрою. В ході перевірки зафіксовано, що металева конструкція, яка розташована на прибудинковій території житлового будинку об'єднання співвласників багатоквартирного будинку по вул. Потьомкінська (ОСОБА_1), 101 не демонтована. У зв’язку з тим, що власник вищевказаної споруди знаходиться поза межами м. Херсона притягнути його до адміністративної відповідальності не представляється можливим, оскільки Кодексом України «Про адміністративні правопорушення» при складанні адмінпротоколу необхідна присутність порушника. Для встановлення особи порушника та притягнення його до адміністративної відповідальності у відповідності до вимог чинного законодавства України спеціалістами Інспекції складено відповідну заяву до Національну поліції.
Листи №563 від 22.05.2017 року та №643 від 02.06.2017 року видані Інспекцією з контролю за благоустроєм та санітарним станом м. Херсона Херсонської міської ради судом до уваги не приймаються, оскільки винесені після оскаржуваного наказу від 16.05.2017 року, а тому не можуть бути підставою його винесення.
Будь-яких інших доказів щодо незаконного розміщення літнього майданчика, встановлення його поза узгодженими межами, відповідачем не надано.
Відповідно до статті 3 Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.
В Рішенні № 7-рп/2009 Конституційний Суд України вказав, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Відповідно до ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію ( 995_004 ) та практику Суду як джерело права.
Згідно п. 50 рішення Європейського суду з прав людини "Щокін проти України", перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки «на умовах, передбачених законом», а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення «законів». Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (див. рішення у справі «Ятрідіс проти Греції» (Jatridis v. Greece) [ВП], № 31107/96, пункт 58, ЄСПЛ 1999-II).
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Крім того, на підставі ст. 139 КАС України, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача понесені судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись статтями 6, 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255, 264,265 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", п. 50 рішення Європейського суду з прав людини "Щокін проти України", суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександр Санн" до Управління споживчого ринку Херсонської міської ради, про визнання наказу незаконним та його скасування - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати наказ Управління споживчого ринку Херсонської міської ради №01-10/04 від 16.05.2017 року.
Стягнути з Херсонської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександр Санн" понесені судові витрати у розмірі 2570,00 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяОСОБА_2