Постанова № 72817270, 20.02.2018, Генічеський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
653/311/18
Номер документу
72817270
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №: 653/311/18

Провадження № 3/653/407/18

П О С Т А Н О В А

іменем України

20 лютого 2018 року м. Генічеськ

Суддя Генічеського районного суду Херсонської області Берлімова Ю.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України, не одруженого, молодший інспектор прикордонної служби І категорії відділу прикордонної служби «Чонгар» ІІ категорії (тип Б) Бердянського прикордонного загону, сержанта, військослужбовця ДПС України, до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 172-18 КпАП України,

ВСТАНОВИВ:

Проведеним військовою прокуратурою Херсонського гарнізону вивченням стану додержання військовими службовими особами Бердянського прикордонного загону порядку несення прикордонної служби у контрольному пункті в'їзду-виїзду «Чонгар» (далі - КПВВ «Чонгар», контрольний пункт), що знаходиться біля с. Чонгар Генічеського району Херсонської області, у діях окремих його військовослужбовців виявлені ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Встановлено, що з жовтня 2017 року сержант ОСОБА_1 проходить військову службу за контрактом на посаді молодшого інспектора прикордонної служби І категорії відділу прикордонної служби «Чонгар» II категорії (тип Б) Бердянського прикордонного загону.

Будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), сержант ОСОБА_1 зобов’язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов’язки, бути готовим до виконання завдань, пов’язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.

Відповідно до ст. 1, ч. 1 ст. 2 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні. До основних функцій Державної прикордонної служби України зокрема відноситься охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму.

Також з аналізу положень пункту 1 глави 1 розділу 1 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261 (даті - Інструкція) випливає, що вищезазначені функції Державної прикордонної служби України реалізуються на місцях прикордонними нарядами з охорони державного кордону.

Пунктом 17 Статуту передбачено, що на військовослужбовця під час перебування на бойовому чергуванні, у внутрішньому і гарнізонному наряді, а також під час виконання інших завдань покладаються спеціальні обов'язки. Ці обов’язки та порядок їх виконання визначаються законами і статутами Збройних Сил України, а також іншими нормативно-правовими актами, що приймаються на основі законів і статутів Збройних Сил України.

Згідно п. З Р. 1 Г. І Інструкції прикордонним нарядом є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених Законом України «Про Державну прикордонну службу України».

Згідно п. 20 Р. 5 Г. II Інструкції, перевірка документів - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для перевірки документів у осіб з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі, встановлювати законні підстави для перетинання державного кордону особами, в'їзду та перебування на визначеній території, де Державна прикордонна служба України здійснює прикордонний контроль, інші службові дії з охорони державного кордону.

До того ж в наведеній нормі вказані обов'язки зазначеного виду прикордонного наряду. Зокрема, перевіряти документи громадян України, які перетинають державний кордон (в’їжджають/виїжджають та перебувають на визначеній території), з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі, при цьому з’ясовувати наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону (в’їзду/виїзду та перебування на визначеній території) виявляти осіб, яким заборонено в’їзд в Україну або стосовно яких є доручення уповноважених органів державної влади.

Проте, сержант ОСОБА_1, всупереч наведеним статутним обов’язкам та викладеним положенням нормативно-правових актів, діючи необережно, всупереч інтересам служби, будучи особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України (лінії розмежування з ТОТ України АР Крим) вчинив адміністративне правопорушення за наступних обставин.

22 грудня 2017 року на адресу управління Бердянського прикордонного загону надійшов лист від заступника начальника відділу внутрішньої безпеки по Бердянському прикордонному загону капітана ОСОБА_2 від 22 грудня 2017 року № 16/134 «Щодо виявлених порушень у впс «Чонгар», яким повідомлено, що 21 грудня 2017 року у КПВВ «Чонгар» виявлено, що 18 грудня 2017 року молодшим інспектором прикордонної служби 1 категорії сержантом ОСОБА_1 (п/н «Перевірка документів»), внесено до обліків бази даних «Гарт-1/П» (далі БД «Гарт-1/П») інформацію щодо перетину адміністративної межі з ТОТ України АР Крим на виїзд 13 осіб та 8 транспортних засобів, які фактично прослідували на в’їзд до з материкової частини України.

Так, за результатами моніторингу підсистеми «Ризик» та журналу в’їзду-виїзду програмно-технічних комплексів автоматизації прикордонного контролю (далі - ПТК АПК) «Гарт - 1/П» встановлено, що адміністративну межу між Херсонською областю та ТОТ України АР Крим на виїзд з материкової частини України в контрольному пункті в’їзду-виїзду «Чонгар» перетнули 13 осіб та 8 транспортних засобів.

Проте, за результатами моніторингу записів з камер відеоспостереження в контрольному пункті в’їзду-виїзду «Чонгар» встановлено, що вищевказані транспортні засоби та особи, які в них слідували, перетнули адміністративну межу між Херсонською областю та ТОТ України АР Крим на в’їзд до материкової частини України.

Крім того, за результатами перевірки контрольних талонів, які видавались на транспортні засоби, встановлено, що вищезазначені транспортні засоби прослідували в напрямку з ТОТ України АР Крим на в’їзд до материкової частини України.

В своїх поясненнях, ОСОБА_1 зазначає, що виконуючи обов’язки у прикордонному наряді «Перевірка документів» він був один на двох напрямках «в’їзд» та «виїзд», саме тому останній помилково вніс до бази даних на «виїзд» декілька транспортних засобів які фактично слідували на в’їзд до материкової частини України. Причиною цього, зі слів, ОСОБА_1, стала втома та навантаження через щільний графік несення служби.

Відповідно до вимог пункту 2.5 розділу II «Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон», затверджено наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 05.06.2012 № 407, під час проведення стандартної перевірки документів прикордонний наряд «Перевірка документів» повинен:

оглянути паспортний документ, що пред'являється, визначити його вид і відповідність установленому зразку;

звірити фотокартку в паспортному документі з особою пред'явника;

перевірити візуально, а за потреби з використанням технічних засобів, чи немає у паспортному документі підробок або їх ознак;

перевірити правильність заповнення паспортного документа;

перевірити, чи всі особи, вписані в паспортний документ, прямують через державний кордон;

здійснити пошук необхідної інформації у відповідних базах даних Державної прикордонної служби України;

ввести інформацію про особу до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України» (відповідно до Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України», затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25 червня 2007 № 472, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 липня 2007 року за №765/14032).

Відповідно до вимог пункту 2.5 вищевказаної Інструкції, прикордонний наряд «Перевірка документів» повинен внести інформацію про особу до бази даних «Відомості про-осіб, які перетнули державний кордон України - (відповіло до Положення про базу даних „Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України», затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25 червня 2007 року № 472, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 липня 2007 року за № 765/14032).

Згідно з вимогами пункту 20 глави 5 розділу ІІ «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 19 жовтня 2015 року № 1261, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1391/27836, під час виконання завдань прикордонний наряд з перевірки документів зобов’язаний:

перевіряти документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон (в’їжджають/виїжджають та перебувають на визначеній території), з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі, при цьому з’ясовувати наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону (в’їзду/виїзду та перебування на визначеній території);

здійснювати реєстрацію іноземців, осіб без громадянства V їх паспортних документів у випадках, передбачених чинним законодавством;

виявляти недійсні документи, а також документи, що не належать їх пред’явникам, затримувати осіб, які пред'явили такі документи, і негайно доповідати про них по команді;

виявляти осіб, яким заборонено в’їзд в Україну або стосовно яких є доручення уповноважених органів державної влади;

здійснювати ідентифікацію автомобільних транспортних засобів з метою виявлення серед них викрадених.

Також прикордонний наряд з перевірки документів виконує інші завдання та обов’язки, визначені нормативно-правовими актами та актами організаційно-розпорядчого характеру Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України.

Відповідно до вимог п.п. 3.5 п.3 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 14 січня 2010 року № 7/дск «Про затвердження порядку доступу до інформації, що обробляється в ІТС прикордонного контролю «Гарт-1», на період відсутності на робочому місці користувачі зобов’язані закривати доступ до інформації.

Вказана бездіяльність сержанта ОСОБА_1 призвела до внесення недостовірної інформації про осіб та транспортних засобів до баз даних щодо порядку в’їзду - виїзду з/на ТОТ України АР Крим та залишенні відкритого доступу до інформації ПТК АПК «Гарт-1/П» на робочому місці.

При складенні протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вину у скоєному правопорушенні визнав, пояснивши, що скоїв правопорушення через втому та навантаження у зв’язку із щільним графіком несення служби.

До судового засідання ОСОБА_1 не з’явився, був належним чином повідомленим про дату, місце і час розгляду справи, крім того у матеріалах справи є його заява про розгляд справи у його відсутність.

Вiдповiдно до ст.268 КУпАП, за таких обставин, справа може бути розглянута за відсутності правопорушника.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів, винність ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення підтверджується:

- протоколом про адміністративне правопорушення № 21 від 25 січня 2018 року;

- витягом з наказу про призначення ОСОБА_1 на посаду сержанта від 03 березня 2017 року;

- витягом з інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України;

- рапортами про результати охорони державного кордону та здійснення прикордонного контролю зміною прикордонних нарядів ВПС «Чонгар»;

- висновком службового розслідування за фактом перевірки інформації, викладеної в листі заступника начальника відділу внутрішньої безпеки по Бердянському прикордонному загону капітана ОСОБА_2 від 22 грудня 2017 року №16/134 «Щодо виявлених порушень у впс «Чонгар», яким пропоновано сержанту ОСОБА_1 зменшити розмір щомісячної грошової винагороди у розмірі 20 %, а також скласти відносно нього протокол про адміністративне правопорушення за ст. 172-18 КУпАП.

Заступник військового прокурора Херсонського гарнізону Південного регіону України С.Додурич кваліфікує адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме що, 18 грудня 2017 сержант ОСОБА_1, будучи військовослужбовцем, що проходить військову службу за контрактом та виконуючи обов’язки в прикордонному наряді «Перевірка документів», який здійснював охорону лінії розмежування в КПВВ «Чонгар» (місцезнаходження: район біля с. Чонгар, Генічеського району, Херсонської області), діючи необережно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, приписів законів та інструкцій, порушив правила несення прикордонної служби в умовах особливого періоду.

Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення на момент вчинення адміністративного правопорушення (18 грудня 2017 року) особливий період не діяв, що свідчить про те, що дії ОСОБА_1 безпідставно кваліфіковані за вказаною ознакою, передбаченою ч. 2 ст. 172-18 КУпАП України.

Так, згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Цією ж статтею передбачено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Отже, в даному випадку необхідно виходити з того, що особливий період розпочинається з моменту оголошення мобілізації та охоплює час мобілізації, оскільки воєнного стану в Україні немає.

Так, на підставі Указів Президента України: від 17 березня 2014 року № 303/2014, від 06 травня 2014 року № 454/2014, від 21 липня 2014 року № 607/2014 та від 14 січня 2015 року № 15/2015 в Україні діяла часткова мобілізація з 18 березня 2014 року по 01 травня 2014 року, з 07 травня 2014 року по 20 червня 2014 року, з 24 липня 2014 року по 06 вересня 2014 року та з 20 січня 2015 року по 17 серпня 2015 року відповідно.

Указом Президента України № 411/2016 від 26 вересня 2016 року «Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних під час третьої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15» фактично здійснено демобілізацію останньої черги мобілізованих, оскільки згідно даного Указу у жовтні закінчилося звільнення в запас військовослужбовців за призовом під час мобілізації на особливий період.

Інших Указів про мобілізацію Президентом України не видавалось.

Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

В законодавстві України не має чіткого визначення поняття «час мобілізації» та не визначено чіткого порядку припинення особливого періоду.

На підставі вищевикладеного, суддя вважає, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 172-18 КупАП, та його вина у скоєнні вказаного правопорушення доведена повністю.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, ставлення до скоєного, суддя вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави.

Крім того, враховуючи положення ст.40-1, ч. 5 ст.283 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в дохід держави в сумі 352,40 грн.

На підставі наведеного, керуючись ч. 1 ст.172-20, ст.ст.283, 284 КупАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-18 КпАП України та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу 1190,00 (одна тисяча сто дев’яносто) гривень, на користь держави (р/р 31114106700112, код ЄДРПОУ 37934859, МФО 852010 УК у Генічеському районі/ Генічеський район, банк отримувача ГУДКСУ у Херсонській області).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп. на користь держави (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 379993783, банк отримувача ГУ Державної казначейської служби України у м. Києві, МФО 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106).

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Херсонської області через Генічеський районний суд Херсонської області на протязі десяти днів.

Строк пред’явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.

Постанова набрала чинності «____»___2018 року.

Суддя Генічеського районного суду ОСОБА_3