
Дата документу 13.03.2018
Справа № 334/844/18
Провадження № 3/334/472/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2018 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Добрєв М.В., за участю представника Запорізької митниці ДФС ОСОБА_1, розглянувши адміністративний матеріал за фактом порушення митних правил у відношенні громадянина України ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, студент Бердянського Державного Педагогічного університету, НОМЕР_1 виданий 23.09.2015 органом 2317, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2)
за ст. 471 Митного кодексу України,
в с т а н о в и в :
14.09.2017, о 16 год. 15 хв. рейсом 2430 «Тіват (Чорногорія) - Запоріжжя», громадянин України ОСОБА_2 прибув до аеропорту м. Запоріжжя. Громадянин України ОСОБА_2 самостійно обрав форму проходження митного контролю у спрощеному порядку “Зелений коридор” без заповнення митної декларації. Після перетину “білої смуги”, яка позначає закінчення “зеленого коридору”, у багажу громадянина ОСОБА_2, окрім особистих речей, посадовою особою Запорізької митниці ДФС було виявлено 2 (два) кастети, які мають ознаки холодної зброї, виготовлені з металу сірого кольору покритого фарбою чорного кольору, з гладкою зовнішньою поверхнею, на кастетах наявні по чотири отвори під пальці поєднані з утиком, що розміщуються у долоні.
Відповідно до ст. 515 МК України в справі про порушення митних правил № 0312/11200/17, з метою визначення належності кастетів до холодної зброї, було призначено криміналістичну експертизу. Згідно висновку експертного дослідження № 2-7 від 19.09.2017 Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України значиться, що надані на дослідження: кастет габаритними розмірами 108х71,8х15 мм та кастет габаритними розмірами 108х72х15,1 мм є контактною холодною зброєю, ударно-дробильної дії, які виготовлені з використанням промислового обладнання.
На підставі ст. 558 МК України, Запорізькою митницею ДФС до Управління СБУ в Запорізькій області направлено повідомлення про протиправне діяння (лист № 1738/94/08-70-20-38 від 27.09.2017), що містить ознаки злочину, передбаченого ст. 201 Кримінального кодексу України. 13.10.2017 року в Запорізьку митницю ДФС надійшов лист від Управління СБУ Запорізької області в якому зазначено, що слідчим відділом УСБУ проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженню № 22017080000000078 від 29.09.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 201 КК України. Ухвалою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя, за клопотанням слідчого в ОВС СВ УСБУ в Запорізькій області, були надані дозволи на тимчасовий доступ до предметів і документів з можливістю подальшого їх вилучення. Протоколами тимчасового доступу до речей від 19.10.2017 вилучено 2 (два) кастети, які знаходились на зберіганні в ГУ ДФС у Запорізькій області та матеріали справи про порушення митних правил № 0312/11200/17, яка знаходилась в відділі провадження у справах про ПМП УПМП та МВ Запорізької митниці ДФС.
30.01.2018 року до Запорізької митниці ДФС надійшов лист УСБУ в Запорізькій області від 09.01.2018 № 59/14/40 з матеріалами адміністративної справи № 0312/11200/17.
В листі УСБУ в Запорізькій області від 09.01.2018 № 59/14/40 значиться, що 28.12.2017 слідчим відділом Управління закрито кримінальне провадження № 22017080000000078 від 29.09.2017, за фактом вчинення гр. ОСОБА_2 закінченого замаху на контрабанду двох кастетів 14.09.2017 під час проходження митного контролю в зоні митного поста «Запоріжжя-аеропорт» Запорізької митниці ДФС, тобто за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 201 КК України, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв’язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.
Відповідно до ст. 496 МК України, у разі закриття кримінального провадження про контрабанду за наявності в діях особи ознак порушення митних правил матеріали про таке порушення передаються до органу доходів і зборів або до суду для притягнення зазначеної особи до адміністративної відповідальності
Відповідно до ч. 3 ст. 467 МК України, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях правопорушника ознак порушення митних правил, адміністративні стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження, але не пізніше ніж через два роки з дня вчинення правопорушення.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 576 «Про затвердження Положення про дозвільну систему» виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення, використання предметів, матеріалів і речовин, відкриття підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система відноситься холодна зброя.
У відповідності з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 серпня 1998 року N 622 «Про затвердження інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів», а саме пунктом 12.14., вогнепальна мисливська зброя, основні частини зброї, бойові припаси до неї, пневматична, холодна, охолощена зброя, пристрої, патрони до них громадянами України перевозяться через митний кордон України на підставі дозволів на право перевезення зброї територією України, які видаються УП ЦОУП, ГУНП (уповноважений підрозділ з контролю за обігом зброї та дозвільної системи центрального органу управління поліцією та уповноважений підрозділ з контролю за обігом зброї та дозвільної системи головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві).
Згідно вимог ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
Згідно із ст. 366 МК України:
1. Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
2. Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
3. Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян.
4. Громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.
5. Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
6. Громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов’язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_2, який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме перемістив 14.09.2017 через митний кордон України (Запорізька митниця ДФС) товар – 2 (два) кастети, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України.
Громадянин ОСОБА_2 у судове засідання не з’явився, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином у письмових поясненнях наданих 14.09.2017, повідомив, що придбав за кордоном металічні вироби схожі на кастети в якості сувенірів.
Представник Запорізької митниці, у судовому засіданні, просила визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.
Згідно п.5 ст. 366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до положень п. 6 ст. 366 МК України громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Але, таке звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Таким чином, громадянин ОСОБА_2В, переміщуючи через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор» предмети, переміщення яких через митний кордон України є обмеженим.
Стаття 471 МК України передбачає відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, і тягне за собою накладення покарання у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Вина громадянина ОСОБА_2 у вчиненні даного правопорушення є доведеною, і тому до нього необхідно застосувати стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів правопорушення.
Відповідно до ст. 515 МК України в справі про порушення митних правил № 0312/11200/17 було призначено товарознавчу експертизи. Вартість предметів правопорушення, відповідно до висновку № 142005901-0280 від 23.02.2018 Управління товарознавчої, інженерно-технічної та криміналістичної експертизи Департаменту податкових та митних експертиз ДФС, складає 792,00 грн.
Згідно вимог ч. 1 ст. 520, ст. 541 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладання стягнення. Відповідно до довідки про витрати митного органу в справі про порушення митних правил № 0312/11200/17, обрахована вартість за добу зберігання предметів порушення митних правил на складі митного органу з 15.09.2017 становить – 0,000192 Євро.
Кошти на відшкодування витрат на зберігання майна у справі про порушення митних правил № 0359/11200/17, необхідно перерахувати на рахунок: 31258250189086 в УДКСУ у м. Києві, МФО банку 820172, одержувач – Запорізька митниця ДФС, код ЄДРПОУ 39477764.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На пiдставi ст.471 та керуючись ст.ст. 461, 462, 467, 522, 524, 525 Митного Кодексу України,
п о с т а н о в и в :
Громадянина України ОСОБА_2, визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України і призначити йому покарання у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00коп.
Конфіскувати у громадянина України ОСОБА_2 на користь держави товари: кастети чорного кольору, які мають ознаки холодної зброї, виготовлені з металу, з гладкою зовнішньою поверхнею, на кастетах наявні чотири отвори під пальці поєднані з утиком, що розміщуються в долоні, вагою 185 гр. у кількості 2 шт., які були вилучені протоколом про порушення митних правил від 14.09.2017 року № 0312/11200/17 та знаходяться у Запорізькій митниці ДФС.
Стягнути з громадянина ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у сумі 352 (триста п’ятдесят дві) гривні 00коп.
На підставі ст. 519, 520 МКУ стягнути з громадянина України ОСОБА_2 на користь Запорізької митниці ДФС понесені митним органом витрати в сумі 1 (одна) гривня 10 копійок.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Добрєв М. В.