
243/1039/18
1-кс/243/423/2018
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2018 року м. Слов'янськ
Слідчий суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Старовецький В.І.
за участю:
секретаря судового засідання Каліух К.М.
слідчого Сімейко Ю.В.
розглянувши в судовому засіданні в залі № 17 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області клопотання слідчого СВ Слов’янського ВП ГУНП в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 щодо надання дозволу посадовим особам головного управління Держпраці у Донецькій області на проведення інспекційного відвідування суб’єкта господарювання за матеріалами досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 42018051720000028 від 07.02.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 175 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
До Слов'янського міськрайонного суду звернувся слідчий СВ Слов’янського ВП ГУНП в Донецькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_1 з клопотанням в якому просить надати дозвіл посадовим особам головного управління Держпраці у Донецькій області провести інспекційне відвідування суб'єкта господарювання – Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця».
З клопотання видно, що станом на 01.01.2018 року посадовими особами Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792), безпідставно, в порушення законодавства України, яким визначається оплата найманих працівників, не виплачується заробітна плата 340 працівникам вказаного підприємства.
Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України, трудовий договір - це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Сторонами трудового договору є працівник та власник підприємства, установи організації або уповноважений ним орган чи фізична особа.
Згідно ст. 24 Кодексу законів про працю України, трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим у таких випадках:1) при організованому наборі працівників; 2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я; 3) при укладенні контракту; 4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі; 5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім; 6) при укладенні трудового договору з фізичною особою; 7) в інших випадках, передбачених законодавством України.
Відповідно до п.2, 6, 9, 12 ч.4 Положення Про Державну службу України з питань праці», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, Головне управління Держпраці відповідно до покладених на неї обов’язків готує та подає в установленому
порядку пропозиції щодо формування державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства про працю, зайнятість населення в чистині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи, дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гігієни праці у тому числі нагляд (контроль) за дотримання вимог санітарних норм та правил.
Відповідно до п.2, 6 ч. 4 вказаного Положення, Головне управління Держпраці відповідно до покладених на неї завдань готує та подає в установленому порядку пропозиції щодо формування державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Крім того, відповідно до п.п. 5, 51 ч.6 зазначеного Положення, Головне управління Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об’єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Головного управління Держпраці; безперешкодно, без попереднього повідомлення проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень юридичних осіб (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичних осіб, які використовують найману працю.
Відповідно до п.2, 3 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №295, державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспектора праці Головного управління Держпраці та її територіальних органів, інспекторами праці є посадові особи Головного управління Держпраці та її територіальних органів, виконавчих органів рад (далі - органи контролю), посадовими обов’язками яких передбачено повноваження щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю.
Частиною четвертою пункту п’ятого вказаного Порядку передбачено, що інспекційні відвідування проводяться за рішенням суду, повідомленням правоохоронних органів про порушення законодавства про працю.
Пунктом 11 вказаного порядку Інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно, без попереднього повідомлення мають право: під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин за наявності підстав, визначених пунктом 5 цього Порядку, самостійно і в будь-яку годину доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об’єкта відвідування, в яких використовується наймана праця; ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об’єктом відвідування їх копії або витяги;
Окрім того, відповідно до п. 12 вказаного порядку вимога інспектора праці про надання об’єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій чи витягів з документів, пояснень, доступу до приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень, є обов’язковою для виконання.
В своєму клопотанні слідчий зазначає, що в ході проведення досудового розслідування, виникла необхідність в ініціюванні проведення перевірки спеціалістами Головного управління Держпраці у Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445) Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів
Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792) в частині дотримання законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення застрахованих осіб, а також дотримання вимог санітарних норм та правил.
Вислухавши в судовому засіданні пояснення слідчого, яка підтримала клопотання, дослідивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання слідчого про надання дозволу посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області на проведення перевірки суб'єкта господарювання підлягає задоволенню.
Згідно до ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, інспекційне відвідування інспекторами праці в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК України, а відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий та прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки чи інспекційного відвідування.
Згідно з п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Крім того, відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік Державною фіскальною службою України та її територіальними органами, Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Норми зазначеного пункту із змінами, внесеними Законом України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №2246-VIII від 07.12.2017, відповідно до ч.1 ст. 7 Прикінцевих положень зазначеного Закону, діють до 31 грудня 2018 року включно.
Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.
Матеріали інспекційного відвідування головного управління Держпраці у Донецькій області з питань дотримання вимог законодавства про працю відносно Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця», мають суттєве доказове значення в рамках досудового розслідування. Можливість провести вказаного інспекційного відвідування без дозволу слідчого судді відсутня, оскільки вказане положення передбачено частиною четвертою пункту п’ятого Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №295, та в подальшому може призвести до істотного порушення прав людини і основоположних свобод.
Приймаючи до уваги, що у ході судового розгляду даного клопотання, слідчим та прокурором доведено, що для швидкого розслідування кримінального провадження, досягнення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння та встановлення матеріальної шкоди, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення необхідно отримати результати інспекційного відвідування додержання законодавства про працю Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця», слідчий суддя вважає, що клопотання обґрунтоване та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись керуючись, п.10, ч.2 ст. 36, п.5, ч.2 ст.40, ч.2 ст.93 КПК України, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 року №408 та п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року; слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого СВ Слов’янського ВП ГУНП в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 щодо надання дозволу посадовим особам головного управління Держпраці у Донецькій області на проведення інспекційного відвідування суб’єкта господарювання - задовольнити.
Надати дозвіл посадовим особам головного управління Держпраці у Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445, юридична адреса: 85300, Донецька обл., місто Покровськ, вулиця Прокоф’єва, будинок 82) зареєстрована 14.05.2015 року в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, номер запису: 1 271 102 0000 001810, в період з 20.03.2018 року по 09.04.2018 рік (з врахуванням терміну продовження у разі виникнення необхідності) провести інспекційне відвідування суб'єкта господарювання – Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792), зареєстрованого за адресою: 84110, Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Пушкінська, 2, за період з 01 січня 2017 року по теперішній час, з використанням матеріалів кримінального провадження № 42018051720000028 від 07.02.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 175 КК України.
На вирішення інспекторів поставити такі питання:
1)чи дотримується вимог законодавства про працю Дочірнє підприємство «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792), що використовує найману працю, зайнятості населення;
2)чи дотримується вимог законодавства про працю Дочірнє підприємство «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792) в частині нарахування та виплати заробітної плати, допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення застрахованих осіб, при цьому прошу надати розгорнуту відповідь щодо невиплати заробітної плати та інших нарахувань по кожному працівнику підприємства окремо.
Зобов’язати посадових та службових осіб Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця», які здійснюють господарську діяльність за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Пушкінська, буд. 2, забезпечити допуск інспекторам праці Головного управління Держпраці у Донецькій області для проведення інспекційного відвідування, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, які необхідні для проведення вказаного відвідування.
Строк дії ухвали встановити один місяць до 16.04.2018 року.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Ухвала складена в одному екземплярі в нарадчій кімнаті.
Слідчий суддя
Слов'янського міськрайонного суду ОСОБА_2