
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Коренюк В.П.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"15" березня 2018 р. Справа № 279/3183/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Житомирі апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "13" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними щодо відмови у призначенні пенсії за віком та зобов'язання вчинити дії , -
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2017 р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними щодо відмови у призначенні пенсії за віком та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 13.11.2017р. позов ОСОБА_3 задоволено частково. Визнано протиправними дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відмові в призначенні пенсії за віком ОСОБА_3. Зобов'язано Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення із заявою про призначення пенсії за віком, тобто з ІНФОРМАЦІЯ_1. В задоволенні решти позову ОСОБА_3 - відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач звернувся до суду зі скаргою, в якій просить постанову суду від 13.11.2017р. скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 має статус потерпілого від аварії на ЧАЄС - 3 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 23 вересня 1994 року Житомирською облдержадміністрацією (а.с.5).
З довідки виданої виконкомом Коростенської міської ради №134 від 8 червня 2016 року вбачається, що ОСОБА_3 проживав в зоні гарантованого добровільного відселення з 6 жовтня 1979 року по 18 листопада 1987 року та з 20 грудня 2013 року по 8 червня 2016 року (а.с.22).
Даними довідки виданої ПП "Коростенський житловий сервіс №5" № 517 від 15 квітня 2017 року підтверджується факт проживання ОСОБА_3 з 18 листопада 1987 року по 22 листопада 2001 року АДРЕСА_1 (а.с.9).
Відповідно до довідки, виданої ПАТ "Коростенський шляхзалізобетон" № 46 від 14 квітня 2017 року ОСОБА_3 працював з 1 липня 1983 року по 10 липня 1991 року на підприємстві, яке знаходиться по вул.Т.Кралі, 130 у м. Коростені Житомирської області (а.с.21).
З листа Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області №3814/02 від 16 травня 2017 року та письмового заперечення на адміністративний позов слідує, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з тим, що ОСОБА_3 проживав в різних зонах радіоактивного забруднення, а діючим законодавством України не передбачено сумування періодів проживання при визначенні права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, крім того Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України від 28 грудня 2014 року №76, що набув чинності з 1 січня 2015 року виключено статтю 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щодо визначення категорії зони посиленого радіологічного контролю.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено частково, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
За статтею 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що особі, яка має право на різні види пенсії, призначається одна із видів пенсії за її вибором. А ст.26 цього ж Закону регулює умови призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Статтями 44 і 45 закону передбачено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного Фонду і пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" умови надання пенсії за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. Зокрема визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Умови зменшення пенсійного віку для призначення пенсій за віком розподіляється по категоріям осіб, які постраждали в розумінні ст.9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка в свою чергу передбачає, що до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать: учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тобто громадяни, які брали безпосередньо участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи, тобто громадяни, включаючи дітей, які зазнали радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За нормами ст.55 ч.2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію із зниженням пенсійного віку мають потерпілі від Чорнобильської катастрофи, зокрема особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 01.01.1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років. Для таких осіб пенсійний вік зменшується початково на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років. Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31.07.1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Стаття 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає вичерпний перелік категорії осіб, яким надано право на зниження пенсійного віку, а саме особам, потерпілим від Чорнобильської катастрофи 2,3 та 4 категорій.
За приписами п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (робити) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, передбачено, що до заяви про призначення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, що видасться органами місцевого самоврядування.
Статтею 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Матеріалами справи, встановлено, що позивач ОСОБА_3 проживав з 26.04.1986 року по 18.11.1987 року (1 рік 06 місяців) в зоні гарантованого добровільного відселення, а з 18.11.1987 року по 20.12.2013 року (26 років 01 місяць), проживав в зоні посиленого радіологічного контролю. При цьому, відповідач не заперечує того, що загальний період проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю - 26 років 01 місяць, а станом на 01.01.1993 року - 5 років 1 місяць ( а.с.18)
Враховуючи, що позивач має статус потерпілого від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, то б то посвідчення яке посвідчення якого долучено до матеріалів справи (а.с.5).
Тож позивач, як потерпілий від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, маючи документальне підтвердження достатнього періоду проживання в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 року, як для визначення статусу потерпілого 4-ї категорії, останній, з визначеної дати проживаючи в зазначеній зоні більше як 6 років, має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку строком на 5 років, що є пільгами потерпілого від ЧАЕС в обрахуванні документально підтвердженого періоду проживання в 4-й зоні.
В даному випадку не застосовується сумування періодів проживання позивача в різних зонах забруднення при визначенні права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, а зазначаються пільги для позивача як для потерпілого з меншим статусом (4-ї категорії)
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відмова Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні позивачу пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 ч.2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не є обґрунтованою та не відповідає вимогам чинного законодавства.
Частиною 1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно пунктів 1, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що про призначення пенсії подається заява та днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що порушене право позивача підлягає поновленню з 30 травня 2017 року, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 10 травня 2017 року, але 55 років позивачу виповнилось лише 29 травня 2017 року.
Відповідно до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "13" листопада 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
І.Г. Охрімчук
Повне судове рішення складено "15" березня 2018 р.