
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/17395/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Домусчі Л.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
доповідача, судді: Димерлія О.О.
суддів: Домусчі С.Д., Єщенка О.В.
з а участю секретаря Осавуляк О.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 27 листопада 2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та стягнення недоплаченої пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
В вересні 2017 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) звернулася до суду з позовом, у якому просить суд:
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії відповідно до вимог діючого законодавства з урахуванням всіх видів належних виплат; стягнути з відповідача пенсію з 29.12.2015 року по теперішній час.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України та перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорії громадян Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області, отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.ст. 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Позивачем було отримано грошовий атестат №29 від 02 липня 2015 року, в якому вказано в графі виконання особливо важливих завдань суму коштів 386, 16 грн. та премію у сумі 1867, 97 грн. Проте, згідно довідки №4270, наданої Ліквідаційною комісією до пенсійного органу, не враховані дані складові грошового забезпечення.
За наслідками розгляду зазначеної справи Приморським районним судом м. Одеси від 27 листопада 2017 року прийнято постанову про часткове задоволення позовних вимог.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, зокрема, керувався Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII " Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей " та постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 " Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції ".
Виходячи з вказаних законодавчих норм, суд дійшов висновку, що, за наявності відповідної довідки для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських, ГУПФУ в Одеській області безпідставно не проведено перерахунок і виплату призначеної пенсії, з урахуванням змінених видів грошового забезпечення.
Не погоджуючись з даним судовим рішенням, ГУПФУ в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, з посиланням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а також на невідповідністю висновків, викладених у рішенні суду, обставинам справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що задовольняючи позов по суті, суд не звернув уваги на те, що у компетенцію органів Пенсійного фонду не входить визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовця, з яким фактично не погоджується позивач, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є інвалідом 2-ї групи та знаходиться на обліку як інвалід війни 2 групи та користується пільгами згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позивач отримує пенсію за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно грошового атестату №29 від 02.07.2015 року, позивача звільнено з посади прапорщика міліції наказом №309 о/с від 29.05.2015 року з вислугою років 15 років 09 місяців 22 днів.
Згідно довідки №4270 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області, виданої ОСОБА_2, розмір грошового забезпечення становить всього 4588, 14 грн. та включає:
- посадовий оклад 2470 грн.;
- оклад за військовим званням - 1000 грн.;
- надбавка за стаж служби -30% - 1041 грн.;
- премія - 1,71% - 77, 14 грн..
Згідно грошового атестату №29 від 02.07.2015 року розмір грошового забезпечення складає:
- посадовий оклад 580 грн.;
- оклад за спеціальним званням - 60 грн.;
- 30% надбавки за вислугу років - 192 грн.;
- 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань - 192 грн.;
- 160% премія - 1996 грн. 80 коп.
Усього - 3 244 грн. 80 коп.
Листом від 11.07.2017 року №9/135 зі ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області повідомила позивача, що грошовий атестат був направлений до ГУ ПФУ в Одеській області.
Пенсійне забезпечення позивача здійснюється відповідно до положень Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262).
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року.
У зв'язку з набранням чинності даного закону, з 01 січня 2016 року колишні працівники органів внутрішніх справ України мають право на перерахунок пенсії.
Із заперечень на позовну заяву та апеляційної скарги ГУ пенсійного фонду України в Одеській області вбачається, що перерахунок пенсії позивачу з розміру грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських проведено не було.
З листа ГУПФУ в Одеській області від 18 жовтня 20147 за №19969/03 (а.с. 57 ) вбачається, що довідка №4270 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії повернута до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області, у зв'язку з тим, що неправильно складена.
Щодо права позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з встановленням грошового забезпечення поліцейським Постановою КМУ№ 988 від 11.11.2015 року колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ (зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до пункту 1 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в статті 102 Закону № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до положень п.2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п.3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Таким чином, Порядком № 45 чітко визначений алгоритм дій проведення перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ, а саме, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, в свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії органам, з яких особи були звільнені із служби.
Як вбачається з матеріалів справи, визначену вказаним Порядком процедуру було дотримано, довідку було складено державним органом, з якого особа була звільнена зі служби та направлено на адресу ГУПФУ в Одеській області.
З матеріалів позовної заяви встановлено, що позивач фактично не погоджується із складовими довідки №4270 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області, однак з відповідними позовними вимогами до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_2 не звертався, а позов заявлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Колегія суддів зазначає, що органи Пенсійного фонду не проводять перерахунку пенсії самостійно, а виключно після виникнення такого права та отримання документів з уповноважених органів, оскільки до компетенції органів Пенсійного фонду не входить визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців.
До того ж, апеляційний суд звертає увагу, що особа, яка звертається з заявою про перерахунок пенсії повинна враховувати вимоги Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою ПФУ від 30.01.2007 № 3-1, якою передбачена процедура та строки подання і розгляду заяви, а в додатках до неї є бланк заяви про призначення/перерахунок пенсії.
Однак, як встановлено судом апеляційної інстанції, в матеріалах даної справи відсутні відомості про звернення позивача із заявою до відповідача про перерахунок пенсії, передбаченою Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також відсутнє будь-яке рішення пенсійного органу з цього приводу.
Натомість, з листа ГУПФУ в Одеській області від 18 жовтня 20147 за №19969/03 (а.с. 57 ) вбачається, що довідка №4270 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії повернута до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області, у зв'язку з тим, що неправильно складена. Також в апеляційній скарзі пенсійний орган зазначає, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після надходження доопрацьованої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області.
Отже, зважаючи на те, що у позовній заяві ОСОБА_2 не просив зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС в Одеській області включити до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії певних виплат, із заявою про перерахунок пенсії колишнього співробітника міліції не звертався та відмови у вказаному перерахунку від пенсійного фонду не отримував, вимоги позивача про зобов'язання органу Пенсійного фонду здійснити перерахунок його пенсії відповідно до вимог діючого законодавства з урахуванням всіх видів належних виплат та стягнути з відповідача пенсію з 29.12.2015 року по теперішній час задоволенню не підлягають.
Крім того, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Таким чином, апеляційний суд вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, а тому оскаржена постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови суду.
У відповідності до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема неправильне застосування норм матеріального або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242, 308, 315, 317, 321, 325, 329, 361 КАС України, апеляційний суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 27 листопада 2017 року - скасувати та прийняти нову постанову суду.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та стягнення недоплаченої пенсії - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови суду складено 12.03.2018 року.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Головуючий суддя Димерлій О.О.Судді Домусчі С.Д. Єщенко О.В.