Постанова № 72803960, 13.03.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2018
Номер справи
826/9414/16
Номер документу
72803960
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/9414/16 Суддя (судді) першої інстанції: Федорчук А.Б.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Федотова І.В.,

суддів: Карпушової О.В. та Сорочка Є.О.,

за участю секретаря Часник А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом Головного управління державної служби України з надзвичай ситуацій у Полтавській області до Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування", третя особа - Філія бурове управління "Укрбургаз" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИЛА:

Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" (далі - відповідач) третя особа - Філія бурове управління "Укрбургаз" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" про застосування заходів реагування до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері технологічної та пожежної безпеки роботи об'єкту - автозаправної ситуації Полтавського цеху технологічного транспорту і спецтехніки Філії бурового управління «Укрбургаз» Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування", розташованої за адресою: м. Полтава, вул. Ковалівська, 1 (Затуринський промвузол).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 вересня 2017 року адміністративний позов було задоволено.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на неповне з'ясування обставин справи, порушення норм матеріального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Свої вимоги апелянт мотивує тим, що на час винесення оскаржуваної постанови, порушень законодавства України у сферах техногенної та пожежної безпеки з боку Полтавського цеху технологічного транспорту і спецтехніки філії БУ «Укрбургаз», які б несли загрозу життю та здоров'ю людей, не існувало.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч.4 ст.229, ч. 1 ст. 310, ч. 2 ст. 313 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Яв свідчать матеріали справи, Головним управління ДСНС України у Полтавській області згідно план-графіка проведення планових перевірок суб'єктів господарювання Полтавської області на II квартал 2016 року, затвердженого наказом ГУ ДСНС України у Полтавській області 18.03.2016 року №96 видано 21.04.2016 р. Наказ №140 «Про проведення планових перевірок у сфері техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту», яким в період з 4 по 25 травня 2016 року передбачено провести планову перевірку Полтавського цеху технологічного транспорту і спецтехніки (надалі - Полтавський ЦТТ і СТ) Філії бурового управління «Укрбургаз» Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» (надалі - БУ «Укрбургаз» ПАТ «Укргазвидобування»), розташованого за адресою: м. Полтава, Затуринський промвузол, вул. Ковалівська, 1. Предметом перевірки визначено - перевірку додержання (виконання) вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту (надалі - Наказ №140).

Повідомлення про проведення планової перевірки від 20.04.2016 р. за №04-3420/08.02, направлено рекомендованим листом на ім'я керівника філії БУ «Укрбургаз» ПАТ «Укргазвидобування», яке отримано уповноваженою особою БУ «Укрбургаз» ПАТ «Укргазвидобування» 27.04.2016 р.

На підставі Наказу №140 оформлено 5 травня 2016 року посвідчення на проведення перевірки №60, яке перед початком проведення перевірки пред'явлено начальнику Полтавського цеху технологічного транспорту і спецтехніки БУ «Укрбургаз» ПАТ «Укргазвидобування» Павлову Г.А.

У період з 23 по 25 травня 2016 року уповноваженими на перевірку посадовими особами Головного управління та Полтавського МРУ Головного управління ДСНС України у Полтавській області здійснено планову перевірку Полтавського цеху технологічного транспорту і спецтехніки БУ «Укрбургаз» ПАТ "Укргазвидобування", розташованого за адресою: м. Полтава, Затуринський промвузол, вул. Ковалівська, 1. Перевірка проводилась у присутності уповноважених осіб: начальника Полтавського цеху технологічного транспорту і спецтехніки Павлова Г.А. та в.о. старшого інженера з охорони праці та пожежної безпеки Полтавського цеху технологічного транспорту і спецтехніки Романченка В.В.

За результатами проведеної перевірки начальнику Полтавського цеху технологічного транспорту і спецтехніки і спецтехніки БУ «Укрбургаз» ПАТ "Укргазвидобування" Павлову Г.А. під підпис вручено один примірник Акту від 25 травня 2016 року №60/2, складеного за результатами проведення планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (далі - Акт перевірки).

В Акті перевірки зазначено порушення вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, які мають місце на автозаправній станції (надалі - АЗС) Полтавського цеху технологічного транспорту і спецтехніки БУ «Укрбургаз» ПАТ «Укргазвидобування», розташованої за адресою: м. Полтава, вул. Ковалівська, 1 (Затуринський промвузол): не проведено ідентифікацію автозаправної станції як потенційно-небезпечного об'єкту (пункт 10 Методики ідентифікації ПНО, затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 року № 98, зареєстрованого у Мін'юсті України 20.03.2006 року за № 286/12160); не проведено паспортизацію потенційно - небезпечного об'єкту АЗС (пункт 5 Положення про паспортизацію ПНО, затвердженого наказом МНС України від 18.12.2000 року №338, зареєстрованого у Мін'юсті України 01.09.2005 року за N 970/11250); не затверджено в органах виконавчої влади, місцевого самоврядування номенклатуру та обсяги матеріального резерву (пункт 4 Порядку створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 775); на в'їздах і виїздах з території АЗС не влаштовано похилі підвищення висотою не менше як 0,2 м або дренажні лотки для відведення забруднених нафтопродуктами атмосферних опадів в очисні споруди (Розділ VI п.10.1 "Правил пожежної безпеки у Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417, зареєстрованого у Мінюсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, далі - НАПБ А.01.001-2014 та п. 2.1.1. Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій, затвердженої наказом МНС України від 6 грудня 2005 р. № 376, зареєстрованого у Мінюсті України за № 291/12165, далі - НАПБ Б.05.019-2005); не надано затверджену у встановленому порядку проектну документацію на технічне переоснащення АЗС із заміною паливо-роздавальних колонок (Розділ II п. 21 НАПБ А.01.001-2014); паливо-роздавальні колонки АЗС не забезпечено пересувними вогнегасниками (Розділ VI п.10.1 НАПБ А.01.001-2014, п. 4.12 НАПБ Б.05.019-2005); існуючі пристрої блискавкозахисту не забезпечують захист дихальних клапанів та паливо-роздавальних колонок автозаправної станції від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б.В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (додаток В) (Розділ IV п.1.21 НАПБ А.01.001-2014).

28.10.2016 року на адресу Головного управління ДСНС України у Полтавській області надійшло звернення начальника Полтавського цеху технологічного транспорту і спецтехніки БУ «Укрбургаз» ПАТ "Укргазвидобування" Павлова Г.А. про проведення позапланової перевірки з метою контролю за усуненням порушень, виявлених під час планової перевірки додержання виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки автозаправного пункту по вул. Ковалівській, 1 у м. Полтаві.

На підставі вказаного звернення у період з 9 по 12 грудня 2016 року позивачем була проведена позапланова перевірка вказаної автозаправного пункту (автозаправної станції). За результатами перевірки був оформлений Акт, складений за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 12 грудня 2016 року №110 (далі - Акт №110).

Під час перевірки було встановлено, що частина порушень, на яких ґрунтується поданий адміністративний позов, а саме: пункти 4, 6, 8, 9 Акту планової перевірки від 25.05.2016 року №60/2 відповідачем усунуто.

Невиконаними залишилися 3 порушення, згідно опису порушень Акту планової перевірки від 25.05.2016 року №60/2, а саме: не проведено ідентифікацію автозаправної станції як потенційно-небезпечного об'єкту (пункт 10 Методики ідентифікації ПНО, затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 року №98, зареєстрованого у Мін'юсті України 20.03.2006 року за №286/12160); не проведено паспортизацію потенційно - небезпечного об'єкту АЗС (пункт 5 Положення про паспортизацію ПНО, затвердженого наказом МНС України від 18.12.2000 року №338, зареєстрованого у Мін'юсті України 01.09.2005 року за N 970/11250); не надано затверджену у встановленому порядку проектну документацію на технічне переоснащення АЗС із заміною паливо-роздавальних колонок (Розділ II п. 21 НАПБ А.01.001-2014).

Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.

Пунктом 12 частини 1 статі 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

У відповідності до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно п.1 ч.1 ст.69 Кодексу посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у межах своїх повноважень видають відповідно приписи, розпорядження чи постанови, зокрема, з питань пожежної безпеки у раз, поміж іншого, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Положеннями статті 70 Кодексу передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного або часткового зупинення роботи застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду.

В той же час, колегія суддів зазначає, що матеріали справи містять копії погоджених ГУ ДСНС України в Полтавській області матеріалів ідентифікації потенційно - небезпечного об'єкта - Автозаправгого пункту Полтавського цеху технологічного транспорту і спецтехніки (а.с.215-227), що безпідставно не враховано судом першої інстанції.

Щодо проведення паспортизації потенційно-небезпечного об'єкта, то як зазначає відповідач, провести таку паспортизацію можливо лише після погодження матеріалів ідентифікації потенційно - небезпечного об'єкта. При цьому, під час апеляційного розгляду справи апелянтом надано належним чином завірену копію свідоцтва про реєстрацію потенційно небезпечного об'єкта.

Також, колегія суддів звертає увагу на те, що матеріали справи містять наряд-замовлення ПАТ «Укргазвидобування» на технічне переоснащення АЗП зі зміною паливно-роздавальних колонок на базі Полтавського цеху ТТіСТ в с.Затурине, Полтавської області, що підтверджує вжиття відповідачем необхідних заходів для усунення зазначеного порушення.

Крім того, під час апеляційного розгляду справи відповідачем надано Акт перевірки від 02.03.2018 № 2, згідно з яким порушення вимог техногенної та протипожежної безпеки, які стали підставою для застосування заходів реагування - усунуто.

Враховуючи все вищевикладене в сукупності, колегія суддів вважає, що відповідачем у встановленому порядку усунуто виявлені Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області порушення, на підтвердження чого надано докази, які відповідають вимогам статей 73-76 КАС України, що є підставою для задоволення апеляційної скарги, скасування оскаржуваної постанови та відмови в задоволенні позовних вимог.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення не у відповідності до норм матеріального та процесуального права, а тому наявні підстави для його скасування.

Керуючись ст. ст. 229, 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 вересня 2017 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову Головного управління державної служби України з надзвичай ситуацій у Полтавській області до Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування", третя особа - Філія бурове управління "Укрбургаз" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" про застосування заходів реагування - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Федотов І.В.

Судді: Сорочко Є.О.

Карпушова О.В.