Рішення № 72802927, 12.03.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
825/1196/17
Номер документу
72802927
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 березня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1196/17

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу і зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1М.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (далі - Управління ДСНС України у Чернігівській області) про визнання протиправним та скасування наказу Управління ДСНС України у Чернігівській області від 06.07.2017 № 238тр «Про звільнення зі служби цивільного захисту», яким ОСОБА_1 звільнено із служби цивільного захисту у запас (з постановкою на військовий облік) та виключено з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій з 06.07.2017, і зобов’язання Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області поновити ОСОБА_1 на раніше займаній посаді та виплатити грошове забезпечення за час відсторонення від посади, визначеного у відповідності до пункту 1 Розділу XIII Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.04.2015 № 475.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що наказом Управління ДСНС України у Чернігівській області від 06.07.2017 № 238тр «Про звільнення зі служби цивільного захисту» капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1, колишнього начальника рятувального відділення групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернігівській області, було звільнено зі служби цивільного захисту у запас (з постановкою на військовий облік) за підпунктом 1 пункту 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (у зв’язку із закінченням строку контракту) та виключено з кадрів ДСНС України з 06.07.2017. Однак, вищевказаний наказ позивач вважає протиправним та таким, який підлягає скасуванню, оскільки відповідачем було порушено процедуру проведення атестування позивача, на підставі якої винесено оскаржуваний наказ, та порядок його винесення.

Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та зазначив, що у оскаржуваних правовідносинах Управління ДСНС України у Чернігівській області діяло у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, оскільки оскаржуваний позивачем наказ був винесений відповідачем у відповідності до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та Порядку проведення атестування осіб рядового і начальницького складу в органах і підрозділах цивільного захисту.

Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у судовому засіданні підтвердили факт виїзду 13.06.2017 о 10, 14 та 20 годинах за адресою місця проживання ОСОБА_1 (вул.Г. Полуботка, 80/99, м. Чернігів) для ознайомлення останнього з вимогами листа від 09.06.2017 № 15-06/3671. Разом з тим, двері їм ніхто не відчинив, а тому зміст листа до позивача доведено не було. У телефонному режимі о 14:00 год. позивач повідомив, що він знаходиться у приватній лікарні. Також, зазначили, що 16.06.2017 після 9 та 15 годин вони виїжджали за адресою місця проживання ОСОБА_1 (вул.Г. Полуботка, 80/99, м. Чернігів) для вручення позивачу попередження про закінчення строку контракту про проходження служби цивільного захисту. Разом з тим, двері їм ніхто не відчинив, а тому зміст листа до позивача доведено не було. Крім того, свідок ОСОБА_4, який є прямим начальником ОСОБА_1, у судовому засіданні позитивно охарактеризував позивача.

Аналогічна правова позиція була висловлена відповідачем і у відзиві на позовну заяву, поданому на виконання ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.01.2018.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, його представника та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що капітан служби цивільного захисту ОСОБА_1 з 01.07.2014 проходив службу в органах і підрозділах цивільного захисту за контрактом на посаді начальника рятувального відділення групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернігівській області, що підтверджується послужним списком позивача, наявним у матеріалах справи (а.с.56-63).

У зв’язку із закінченням строку контракту про проходження служби цивільного захисту ОСОБА_1, відповідачем призначено проведення атестування позивача на 15.06.2017, що підтверджується листом Управління ДСНС України у Чернігівській області від 09.06.2017 № 15-06/3671 (а.с.188,189).

Як вбачається з протоколу засідання атестаційної комісії Управління ДСНС України у Чернігівській області від 15.06.2017 № 17, комісією, за результатами розгляду атестаційного листа позивача (а.с.54,55), одностайно прийнято висновок про невідповідність ОСОБА_1 займаній посаді та звільнення останнього, у зв’язку з закінченням строку контракту. Укладення нового контракту є недоцільним, у зв’язку із неналежним виконанням позивачем службових обов’язків за посадою та наявністю дисциплінарних стягнень (а.с.183,184).

Наказом Управління ДСНС України у Чернігівській області від 30.06.2017 № 232 тр (по особовому складу) «Про кадрові питання» ОСОБА_1, на підставі рапорту позивача від 06.06.2017, звільнено із займаної посади та зараховано у розпорядження начальника Управління ДСНС України у Чернігівській області (а.с.64).

Наказом Управління ДСНС України у Чернігівській області від 06.07.2017 № 238 тр (по особовому складу) «Про звільнення зі служби цивільного захисту» капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1, колишнього начальника рятувального відділення групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернігівській області, який перебуває у розпорядженні начальника Управління ДСНС України у Чернігівській області, на підставі протоколу атестаційної комісії Управління ДСНС України у Чернігівській області від 15.06.2017 № 17, було звільнено зі служби цивільного захисту у запас (з постановкою на військовий облік) за підпунктом 1 пункту 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (у зв’язку із закінченням строку контракту) та виключено з кадрів ДСНС України з 06.07.2017 (а.с.65).

Вважаючи оскаржуваний наказ протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Так, відносини, пов’язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та повноваження органів державної влади, ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов’язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, регулюються Кодексом цивільного захисту від 02.10.2012 № 5403-VI (далі – Кодекс № 5403-VI).

У свою чергу, у відповідності до частини 1 статті 101 Кодексу № 5403-VI служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом ОСОБА_6 України (частина 2 статті 101 Кодексу № 5403-VI).

Відповідно до частини 1 статті 103 Кодексу № 5403-VI щодо проходження служби цивільного захисту може бути укладено контракт про проходження служби цивільного захисту - з особою, яка призначається на посаду рядового або начальницького складу служби цивільного захисту.

Форма, порядок і правила укладення контракту, припинення (розірвання) контракту та наслідки припинення (розірвання) контракту визначаються положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (частина 4 статті 103 Кодексу № 5403-VI).

Так, у відповідності до пункту 45 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_6 України від 11.07.2013 № 593 (далі – Положення № 593) контракт про проходження служби цивільного захисту - це письмова угода, що укладається на добровільній основі між громадянином та державою, від імені якої виступає ДСНС, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження такої служби.

Для проходження служби цивільного захисту можуть бути укладені, зокрема, такі контракти: про проходження служби цивільного захисту - з особою, яка призначається на посаду рядового і начальницького складу служби цивільного захисту в порядку, встановленому цим Положенням (підпункт 1 пункту 46 Положення № 593).

Контракт укладається, зокрема, про проходження служби цивільного захисту на строк від трьох до п’яти років - з особами, які приймаються на службу за контрактом на посади, що заміщуються особами рядового і молодшого начальницького складу (підпункт 1 пункту 47 Положення № 593).

Згідно з пунктом 51 Положення № 593 після укладення контракту видається наказ по особовому складу про прийняття на службу цивільного захисту і призначення на посаду.

Строк дії контракту обчислюється з дня набрання ним чинності. Про день набрання чинності контрактом робиться відповідний запис в усіх примірниках контракту (пункт 53 Положення № 593).

Водночас, пунктом 56 Положення № 593 встановлено, що днем припинення строку дії контракту вважається, зокрема, день закінчення строку дії контракту.

Відповідно до підпункту 1 пункту 176 Положення № 593 контракт про проходження служби цивільного захисту припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту, у зв'язку із закінченням строку контракту, про що особи рядового і начальницького складу попереджаються за два тижні.

При цьому, як передбачено пунктом 5 Розділу I Порядку проведення атестування осіб рядового і начальницького складу в органах і підрозділах цивільного захисту, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 10.09.2014 № 929 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.10.2014 за № 1192/25969 (далі – Порядок № 929), у разі закінчення строку контракту про проходження служби цивільного захисту - не пізніше ніж за два тижні до закінчення строку дії чинного контракту, незалежно від строку попереднього атестування, проводиться атестування осіб рядового і начальницького складу.

Для проведення атестування осіб рядового і начальницького складу утворюються атестаційні комісії (пункт 1 Розділу II Порядку № 929).

Організаційні заходи з підготовки та проведення атестування оголошуються наказами відповідних керівників і передбачають: створення (оновлення персонального складу) атестаційних комісій; складання списків осіб, які підлягають атестуванню; доведення до осіб рядового і начальницького складу планів проведення атестування; проведення інструктивних нарад з відповідними керівниками, головами та членами комісій, а також посадовими особами підрозділів персоналу; проведення з особами, які підлягають атестуванню, індивідуальних бесід; ретельне опрацювання отриманої інформації щодо осіб, які атестуються, та врахування її при складанні атестаційних листів; складання у разі необхідності заліків із службової та фізичної підготовки, проходження медичного обстеження (пункт 2 Розділу IV Порядку № 929).

Комісія шляхом відкритого голосування приймає один з таких висновків: займаній посаді відповідає; займаній посаді не відповідає; гідний присвоєння спеціального звання (із зазначенням, якого спеціального звання) - для випускників навчальних закладів цивільного захисту.

Одночасно з висновком комісія може приймати одну з таких рекомендацій: заслуговує просування по службі на вищу посаду (із зазначенням назви посади); заслуговує зарахування до кадрового резерву для призначення на вищу посаду; потребує направлення до вищого навчального закладу для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня (із зазначенням відповідного рівня); потребує направлення на навчання (перепідготовку, підвищення кваліфікації тощо) за відповідною посадою або напрямом службової діяльності; доцільно залишити на службі понад граничний вік перебування на службі цивільного захисту (із зазначенням строку, на який рекомендовано залишити особу на службі); доцільно укласти новий контракт про проходження служби; підлягає переведенню до іншого підрозділу із зазначенням його мотивів; підлягає переміщенню з вищої посади на нижчу з викладенням причин і зазначенням того, на яку саме посаду доцільно призначити; підлягає звільненню із служби у зв’язку із закінченням строку контракту із зазначенням причин неукладення нового контракту; підлягає звільненню із служби у зв’язку із скороченням штатів; підлягає звільненню із служби у зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу (пункти 7, 8 Розділу IV Порядку № 929).

У свою чергу, як встановлено у судовому засіданні та вбачається з протоколу засідання атестаційної комісії Управління ДСНС України у Чернігівській області від 15.06.2017 № 17, комісією, за результатами розгляду атестаційного листа позивача (а.с.54,55), одностайно прийнято висновок про невідповідність ОСОБА_1 займаній посаді та звільнення останнього, у зв’язку з закінченням строку контракту. Укладення нового контракту є недоцільним, у зв’язку із неналежним виконанням позивачем службових обов’язків за посадою та наявністю дисциплінарних стягнень (а.с.183,184).

У подальшому, на підставі вищевказаного протоколу комісії Управління ДСНС України у Чернігівській області, наказом Управління ДСНС України у Чернігівській області від 06.07.2017 № 238 тр «Про звільнення зі служби цивільного захисту» ОСОБА_1 було звільнено за підпунктом 1 пункту 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (у зв’язку із закінченням строку контракту) (а.с.65).

Таким чином, у оскаржуваних правовідносинах дослідженню та аналізу підлягають питання щодо правомірності/протиправності проведення Управлінням ДСНС України у Чернігівській області процедури атестування позивача та винесення, за результатами такого атестування, оскаржуваного наказу.

Відповідно до підпунктів 2,3 пункту 4 Розділу IV Порядку № 929, при атестуванні потрібно дотримуватися такого порядку: атестаційний лист розглядається на засіданні атестаційної комісії у присутності особи, яка атестується. Атестаційна комісія має право робити запити про надання необхідних матеріалів і документів, що стосуються службової діяльності особи, яка атестується; якщо особа рядового і начальницького складу, яка атестується, не з’явилася на засідання атестаційної комісії без поважних причин, то комісія може провести атестування за її відсутності, про що робиться відповідний запис у протоколі засідання атестаційної комісії та атестаційному листі. Витяг з протоколу разом з атестаційним листом долучається до особової справи.

З аналізу вищевказаної норми Порядку № 929 вбачається елемент обов’язковості особистої присутності особи, яка атестується, а у разі її відсутності без поважних причин -зазначення цього факту у протоколі засідання атестаційної комісії та у атестаційному листі.

У свою чергу, під поняттям «поважні причини» розуміються обставини, які не залежать від волі особи і перешкодили їй виконати певні дії, зокрема, обставини непереборної сили (епідемії, стихійні лиха), хвороба або перебування у закладі охорони здоров’я, у зв’язку з лікуванням, смерть близьких родичів, інші обставини, які об’єктивно унеможливлюють вчинення певних дій.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 06.06.2017 по 05.07.2017 перебував на амбулаторному лікуванні у Чернігівській міській лікарні № 2 Чернігівської міської ради, що підтверджується довідками про тимчасову непрацездатність особи рядового і начальницького складу від 06.06.2017 № 90 та від 23.06.2017 № 96 (а.с.42).

Факт обізнаності відповідача про перебування ОСОБА_1 на амбулаторному лікуванні, під час засідання атестаційної комісії Управління ДСНС України у Чернігівській області 15.06.2017, був підтверджений представником Управління ДСНС України у Чернігівській області у судовому засіданні, з підтвердженням вказаної причини відсутності позивача поважною.

Отже, з урахуванням поважності причин неможливості прибуття ОСОБА_1 на засідання атестаційної комісії Управлінням ДСНС України у Чернігівській області 15.06.2017 та факту обізнаності щодо вищевказаної обставини відповідача, суд дійшов висновку про порушення Управлінням ДСНС України у Чернігівській області підпунктів 2,3 пункту 4 Розділу IV Порядку № 929 у частині проведення засідання атестаційною комісією без участі ОСОБА_1

Відповідно до статті 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Водночас, суд зазначає, що, у зв’язку із відсутністю позивача на засіданні атестаційної комісії, його думку щодо важливого для нього питання про право на працю не вислухано, що свідчить про прийняття оскаржуваного рішення відповідачем непропорційно, зокрема, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване оскаржуване рішення.

За таких обставин та з урахуванням встановлення судом факту порушення Управління ДСНС України у Чернігівській області процедури проведення атестування позивача та порядку винесення оскаржуваного наказу, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування наказу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області від 06.07.2017 № 238тр “Про звільнення зі служби цивільного захисту” та задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у цій частині.

Крім того, судом не приймаються до уваги посилання позивача на ігнорування Управлінням ДСНС України у Чернігівській області положень статті 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», у частині неможливості звільнення ОСОБА_1 без попередньої згоди виборного органу, оскільки, на час винесення оскаржуваного наказу, відповідача вже було звільнено із займаної посади згідно з наказом від 30.06.2017 № 232 тр (по особовому складу) «Про кадрові питання», який позивачем у судовому порядку не оскаржувався та є чинним, станом на момент розгляду даної справи судом.

Також, судом спростовуються і твердження представника відповідача щодо того факту, що рішення атестаційної комісії повинно було бути оскаржуване позивачем окремо, а оскільки ОСОБА_1 вищевказаним правом не скористався, то останнє, у відповідності до норм чинного законодавства України, є чинним, станом на момент розгляду даної справи, з огляду на наступне.

Так, окреме оскарження рішення атестаційних комісій передбачено пунктом 9 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, який набрав чинності з 15.12.2017.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, ще у серпні 2017 року, що, у свою чергу, виключало можливість окремого оскарження позивачем висновку атестаційної комісії до адміністративного суду.

У свою чергу, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_6 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов’язання Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області поновити ОСОБА_1 на раніше займаній посаді та виплатити грошове забезпечення за час відсторонення від посади, визначеного у відповідності до пункту 1 Розділу XIII Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.04.2015 № 475, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

По-перше: під поняттям «поновлення на посаді» розуміється відновлення становище особи, яке існувало до звільнення останньої з посади.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, наказ Управління ДСНС України у Чернігівській області від 30.06.2017 № 232 тр «Про кадрові питання», яким ОСОБА_1 було звільнено із займаної посади та зараховано у розпорядження начальника Управління ДСНС України у Чернігівській області, позивачем у судовому порядку не оскаржувався та є чинним, станом на момент розгляду даної справи судом.

Отже, вищевказана обставина, у свою чергу, виключає можливість поновлення ОСОБА_1 на раніше займаній посаді.

По друге: позовна вимога ОСОБА_1 щодо виплати йому грошового забезпечення за час відсторонення від посади також не підлягає задоволенню, оскільки матеріали справи не містять жодних наказів щодо відсторонення позивача від посади.

При цьому, факт відсутності вищевказаних наказів підтверджено і самим позивачем у судовому засіданні.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Г. Полуботка, 80/99, м. Чернігів, 14013, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області від 06.07.2017 № 238тр “Про звільнення зі служби цивільного захисту”.

У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду у повному обсязі виготовлено 16.03.2018.

Суддя В.В. Падій