
Справа № 368/1719/17
Рішення
Іменем України
"09" березня 2018 р. Кагарлицький районний суд
Київської області в складі: головуючого судді Кириченка В.І.
при секретаріМарчук Н.М.
представника позивача адвоката ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кагарлику справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання незаконними дій, зобов’язання призначити пенсію,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду та просив визнати неправомірними дії ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, код ЄДРПОУ:41248147 (адреса: м. Кагарлик, вул.. Паркова,14), щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.. 26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, на 10 років.
Зобов’язати ОСОБА_4 об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області,код ЄДРПОУ:41248147 (адреса: м. Кагарлик, вул.. Паркова,14), призначити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 з моменту звернення пенсію за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.. 26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на 10 років на підставі ст. 55 ч.1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Мотивував позов тим, що він маючи статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС звернувся до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення йому пенсії на підставі ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачає право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, оскільки він досяг 50 років.
За результатами розгляду заяви позивача ОСОБА_4 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області було прийнято рішення №1083 від 04.10.2017р. про відмову в призначенні пенсії. Підставою для відмови у призначенні пенсії було те, що Позивачем не було надано первинних документів за 1986 рік, які б підтверджували період його участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Отже, підставою для відмови у призначенні пенсії було те, що позивачем не було надано первинні документи, що стверджують перебування позивача в зоні відчуження.
Проте, відмова відповідача в призначенні пенсії позивачу є незаконною, так як в 1986 році позивач працював на роботі в ОСОБА_4 автопідприємстві №11032 (правонаступник ВАТ «ОСОБА_4 АТП №13255») на посаді водія та з 13.08.1986р. по 31.08.1986 р. був направлений для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (наказ №149-ком від 13.08.1986 р.).
У зв’язку з тим що ВАТ «ОСОБА_4 АТП №13255» було ліквідовано звернутися за наданням первинних документів за 1986 рік, які б підтверджували період його участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Позивач не має можливості.
Позивачем було направило запит до Запорізької обласної державної адміністрації. У відповідь на запит Запорізькою обласною державною адміністрацією було направлено на адресу Позивач листа та витяг з протоколу №24 засідання комісії від 10.07.1997 р., відповідно до якого підтверджено правильність видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії (серія А).
Відповідно до довідки ОСОБА_4 АТП №13255 №300 від 11.11.1992 р. позивач в період з 13.08.1986 р. по 31.08.1986 р. виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль Чорнобильського району та йому нарахована додаткова заробітна плата в розмірі 162 крб. 11 коп.
Відповідно до довідки ОСОБА_4 АТП №13255 №51 від 11.11.1992 р. позивач працював в 3-ти кілометровій зоні в Чорнобилі з 13.08.1986 р. по 31.08.1986 р. та його заробітна плата за вказаний період становила 162 крб. 11 коп.
Так, як позивач виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 13.08.1986 р. по 31.08.1986 р., про що свідчить наказ №149-ком від 13.08.1986 р. та довідки ОСОБА_4 АТП №13255 №300 та №51 від 11.11.1992 р., тому відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
Представник відповідача пояснив, що позов не підлягає задоволенню, так як відсутні первинні документи які підтверджують період участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Це також вказано у відзиві на адміністративний позов.
Судом встановлено, що позивач маючи статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС звернувся до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення йому пенсії на підставі ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачає право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, оскільки він досяг 50 років.
За результатами розгляду заяви позивача ОСОБА_4 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області було прийнято рішення №1083 від 04.10.2017р. про відмову в призначенні пенсії. Підставою для відмови у призначенні пенсії було те, що Позивачем не було надано первинних документів за 1986 рік, які б підтверджували період його участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Отже, підставою для відмови у призначенні пенсії було те, що позивачем не було надано первинні документи, що стверджують перебування позивача в зоні відчуження.
Проте, відмова відповідача в призначенні пенсії позивачу є незаконною, так як в 1986 році позивач працював на роботі в ОСОБА_4 автопідприємстві №11032 (правонаступник ВАТ «ОСОБА_4 АТП №13255») на посаді водія та з 13.08.1986р. по 31.08.1986 р. був направлений для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (наказ №149-ком від 13.08.1986 р.).
У зв’язку з тим що ВАТ «ОСОБА_4 АТП №13255» було ліквідовано звернутися за наданням первинних документів за 1986 рік, які б підтверджували період його участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Позивач не має можливості.
Позивачем було направило запит до Запорізької обласної державної адміністрації. У відповідь на запит Запорізькою обласною державною адміністрацією було направлено на адресу Позивач листа та витяг з протоколу №24 засідання комісії від 10.07.1997 р., відповідно до якого підтверджено правильність видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії (серія А).
Відповідно до довідки ОСОБА_4 АТП №13255 №300 від 11.11.1992 р. позивач в період з 13.08.1986 р. по 31.08.1986 р. виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль Чорнобильського району та йому нарахована додаткова заробітна плата в розмірі 162 крб. 11 коп.
Відповідно до довідки ОСОБА_4 АТП №13255 №51 від 11.11.1992 р. позивач працював в 3-ти кілометровій зоні в Чорнобилі з 13.08.1986 р. по 31.08.1986 р. та його заробітна плата за вказаний період становила 162 крб. 11 коп.
Згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Частиною 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів 10 років.
Як зазначалось вище Позивач виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 13.08.1986 р. по 31.08.1986 р., про що свідчить наказ №149-ком від 13.08.1986 р. та довідки ОСОБА_4 АТП №13255 №300 та №51 від 11.11.1992 р., тому відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Відповідно п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Абзацом сьомим підпункту "ґ" пункту 7 Порядку, встановлюється, що документами, які засвідчують особливий статус особи є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Отже, у разі відсутності довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122 засвідчуючим документом є ОСОБА_4 АТП №13255 №300 та №51 від 11.11.1992 р. та наказ №149-ком від 13.08.1986р., в яких зазначено період роботи, населений пункт де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Що свідчить про те, що підстави на які посилалось ОСОБА_4 об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, відмовляючи в призначенні Позивачу пенсії на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.
Відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року №21-1048во06 та від 4 вересня 2015 року №690/23/15-а.
Вимагаючи надання первинних документів та довідок про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідач фактично створює умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішенні питання щодо надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач звернувшись до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, враховуючи що надані документи підтверджують особливий статус позивача, а саме те, що він в період з 13.08.1986 р. по 31.08.1986 р. брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження та має право на призначення пенсії відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то дії ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, щодо відмови Позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Керуючись ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, ст. ст. 242 -246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
вирішив:
Позов задоволити.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, код ЄДРПОУ:41248147 (адреса: м. Кагарлик, вул.. Паркова,14), щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.. 26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, на 10 років.
Зобов’язати ОСОБА_4 об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області,код ЄДРПОУ:41248147 (адреса: м. Кагарлик, вул.. Паркова,14), призначити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 з моменту звернення пенсію за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.. 26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на 10 років на підставі ст. 55 ч.1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України Повний текст рішення виготовлено 19 .03.2018 року.
Суддя: В.І. Кириченко