Рішення № 72800173, 19.03.2018, Славутицький міський суд Київської області

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
377/977/17
Номер документу
72800173
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

Справа №377/977/17

Провадження №2/377/22/18

19 березня 2018 року Славутицький міський суд Київської області у складі: головуючої - судді Малишенко Т.О., при секретарі - Ахутіній А.А., за відсутності учасників справи, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Славутичі цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовною заявою управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірну одержаної суми державної соціальної допомоги одиноким матерям,

У С Т А Н О В И В:

06 грудня 2017 року до суду надійшла позовна заява, у якій позивач просить стягнути з відповідача на його користь переплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям у розмірі 1878 гривень 66 копійок. В обґрунтування позову позивач послався на те, що за заявою відповідача ОСОБА_1 від 12.01.2017 року № 33 та відповідних документів їй була призначена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року (зі змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку призначення і виплати допомоги сім»ям з дітьми» № 1751 від 27.12.2001 року (із змінами та доповненнями) на сина ОСОБА_2 10.03.2005 року з січня 2017 року по червень 2017 року включно. До заяви від 12.01.2017 року № 33 для призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг ОСОБА_1 додала заповнену декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги її сім»ї за період з 01.07.2016 року по 31.12.2016 року, в якій відповідач вказала, що за цей період вона отримала допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, а її син ОСОБА_3 стипендію з Чернігівського національного технологічного університету, та зазначила, що за вказаний період інших доходів не було. Проте, під час перевірки виявлено, що ОСОБА_1 надала неповну інформацію про доходи за липень - серпень 2016 року. За інформацією відділення у м. Славутичі Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_3 у ІІІ кварталі 2016 року було нараховано дохід від ТОВ «Компанія «Вітава» в розмірі 7514,53 гривень. В зв'язку з поданням ОСОБА_1 неповної інформації про доходи сім'ї, яка вплинула на право отримання допомоги одиноким матерям, виникла переплата державних коштів. Оскільки сума переплати ОСОБА_1 не повернута, то позивач просить стягнути з відповідача зазначені кошти.

Ухвалою судді від 13 грудня 2017 року відкрито провадження у справі і призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 22 лютого 2018 року було відкладено розгляд справи на 19 березня 2018 року, згідно п.1 ч.2 ст.223 ЦПК України в зв'язку з відсутністю відомостей про вручення відповідачу судової повістки.

В призначене судове засідання представник позивача не з'явилася, про час та місце судового засідання була повідомлена належним чином, надала до суду заяву, в якій просила розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечувала.

На адресу зареєстрованого місця проживання відповідача двічі надсилалися судові повістки рекомендованими листами з повідомленням про вручення відповідно до правил ст. ст. 128-130 ЦПК України, однак всі вони були повернуті до суду за закінченням терміну зберігання, причини неявки відповідача до суду не відомі, клопотання про розгляд справи за її відсутності відповідач до суду не направила, відзиву на позов не подала.

За наявністю умов, передбачених ст. ст. 280 - 282 ЦПК України, відповідно до ухвали суду від 19.03.2018 року суд ухвалив заочне рішення у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, відповідач у справі, 12.01. 2017 року подала до управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області заяву № 33 про призначення державної допомога на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року (зі змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми» № 1751 від 27.12.2001 року (із змінами та доповненнями), а також декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за формою, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 року № 204.

Як вбачається із вказаної декларації, членами сім'ї відповідача, які проживають та зареєстровані з нею в житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1, є її сини: ОСОБА_3, ОСОБА_2 та ОСОБА_4.

В розділі ІІ цієї декларації відповідачем зазначено доходи членів сім'ї за період з 01.07.2016 року до 31.12.2016 року відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 №486/202/524/455/3370, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 року за № 112/6400.

Як вбачається з даного розділу декларації, за вказаний період своїми доходами ОСОБА_5 вказала державну допомогу на дітей одиноким матерям доходами ОСОБА_3 стипендію в Чернігівському національному технологічному університеті. Також ОСОБА_1 зазначила, що інших доходів немає.

Відповідно до п.35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу соціального захисту населення подаються такі документи: заява про призначення допомоги, що складається за формою затвердженою Мінсоцполітики; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку; копія свідоцтва про народження дитини; довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. Також до заяви подається декларація про доходи та майновий стан, де заявник має декларувати всі доходи, наявність іншого житлового приміщення, автотранспортного засобу, тощо.

Згідно ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців та обчислюється за методикою обчислення сукупного доходу сім»ї для всіх видів соціальної допомоги затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного к5омітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370. До складу сім»ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-VI рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства 1 та ІІ групи або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв»язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім»єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.

20 січня 2017 року управлінням соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги одиноким матерям, відповідно до якого розмір соціальної допомоги з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року складає 560, 96 гривень.

Розпорядженням управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області від 20.04.2017 року ОСОБА_1 зроблено перерахунок державної соціальної допомоги, за результатами якого розмір державної соціальної допомоги з 01.05.2017 по 30.06.2017 року складає 648,96 гривень.

В позовній заяви зазначено, що розрахунок державної соціальної допомоги одиноким матерям ОСОБА_1 з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року проводився із врахуванням таких доходів:

ОСОБА_1:

- державна соціальна допомога малозабезпеченим сім»ям в розмірі - 23297,89 гривень;

ОСОБА_3:

- стипендія в розмірі - 3775,05 гривень.

Розмір допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 з врахуванням вищевказаних доходів становив:

- з 01.01.2017 року по 30.04.2017 року - 560,96 гривень;

- з 01.05.2017 року по 30.06.2017 року - 648,96 гривень.

Відповідно до абз. 1 п. 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

В абз. 2 п.27 Порядку зазначено, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Абзацом 3 п.27 Порядку визначено, що для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Згідно копії відповіді на запит відділення у м. Славутичі Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області № 33 від 17.02.2017 року, ОСОБА_3 у ІІІ кварталі 2016 року було нараховано дохід від ТОВ «Компанія «Вітава» в розмірі 7514,53 гривень.

24 липня 2017 року позивач звернувся з листом № 10-05/1742 до ТОВ «Компанія «Вітава» про надання довідки про нараховану заробітну плату та інші доходи ОСОБА_3 за період з квітня 2016 року по грудень 2016 року включно.

Згідно довідки про доходи, виданої 28 липня 2017 року ТОВ «Компанія «Вітава», ОСОБА_3 працює в ТОВ «Компанія «Вітава» на посаді різальника металу на ножицях і пресах, загальна сума доходу за період з 28 липня 2016 року по 31 серпня 2016 року складає 7514,53 гривень.

Згідно п. п. 5.1 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі дні та за роботу за сумісництвом.

Надана ОСОБА_1 неповна інформація про доходи членів сім'ї призвела до надмірно виплаченої суми державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 1878,66 гривень.

Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Позивачем 02.08.2017 року та 12.10.2017 року направлялися повідомлення на адресу відповідача про повернення надмірну виплачених їй коштів.

Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

З урахуванням викладеного, беручи до уваги, що державна допомога на дітей одиноким матерям у розмірі 1878 гривень 66 копійок була виплачена позивачу надміру внаслідок свідомого подання нею документів з недостовірними відомостями, і вона відмовляється добровільно її повертати, то ця сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в судовому порядку.

За таких обставин позов необхідно задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до ст.141 ЦПК України, ст. ст. 1-3 Закону України «Про судовий збір» стягненню з відповідача на користь держави підлягає судовий збір, від сплати якого звільнений позивач.

Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 280-281 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_2, на користь управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області, юридична адреса: Київська область, м. Славутич, Центральна площа, 7, код ЄДРПОУ 22208706, р/р: 35412074053932 переплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 1878 гривень 66 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_2 на користь держави судовий збір в сумі 640 гривень.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається через Славутицький міський суд Київської області до Апеляційного суду Київської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя Т. О. Малишенко