Рішення № 72795986, 16.03.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2018
Номер справи
806/207/18
Номер документу
72795986
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/207/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, стягнення компенсації за втрачене нерухоме майно в сумі 82170,14 грн. та 3% річних компенсації в сумі 13709,02 грн.,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила:

- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області щодо невиплати компенсації ОСОБА_1 неправомірними;

- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, на користь ОСОБА_1, 10005 АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, кошти, в сумі 82170,14 (вісімдесят дві тисячі сто сімдесят) грн., компенсації за втрачене нерухоме майно у зв'язку з переселенням з радіоактивної території з урахуванням індексації, а саме: житловий будинок, що знаходиться в смт. Народичі по вул. Свердлова, 161, Житомирської області;

- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, на користь ОСОБА_1, 10005 АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, кошти в сумі 13709,02 грн. - 3% річних компенсації, у відповідності до ст. 5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень.

В обґрунтування позову зазначає, що 31.07.2009 ОСОБА_2 (покійна мати позивача) було передано на баланс Народицької райради житловий будинок з господарськими спорудами. На виконання рішення Народицького районного суду ОСОБА_2 поставлено на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння. Відповідно до свідоцтва на право на спадщину за законом, ОСОБА_1 є спадкоємцем ОСОБА_2 В серпні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про виплату компенсації за втрачене на радіоактивній забрудненій території майно. Однак, вона отримала відмову у проведенні таких виплат, незважаючи на те, що 31.07.2009 зазначене домоволодіння було прийнято на баланс Народицької селищної ради. До цього часу компенсація їй не виплачена та на неї не нарахована відповідна індексація її вартості, в тому числі ця вартість не приведена до ринкової, у зв'язку з тривалим часом невиконання судового рішення та несплати компенсації вона зазнає матеріальних збитків.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 15 січня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено відкрите судове засідання на 08 лютого 2018 року.

Копію ухвали відповідач отримав 18 січня 2018 року.

19 лютого 2018 року за вх. №3689/18 від Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації до суду надало заяву (№01-51/04/471 від 14.02.2018) про розгляд справи в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 22 лютого 2018 року в задоволенні заяви відмовлено.

21 лютого 2018 року за вх. №3996/18 від Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації до суду надало заяву (№01-51/04/531 від 21.02.2018) про розгляд справи в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 16 березня 2018 року в задоволенні заяви відмовлено.

07 березня 2018 року до суду від ОСОБА_1 надійшла заява в якій вона просить закрити провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 коштів в сумі 13709,02 грн - 3% річних компенсації у відповідності до ст. 5 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" у зв'язку з відмовою від позову в цій частині.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 16 березня 2018 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 коштів в сумі 13709,02 грн - 3% річних компенсації у відповідності до ст. 5 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

07 березня 2018 року позивач надала до суду заяву за вх. №5159/18 про розгляд справи в порядку письмового провадження.

26 січня 2018 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №1670/18). Проти позову заперечує. Зазначає, що починаючи із 2013 року по даний час Законами України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік не були передбачені бюджетні асигнування для взяття зобов'язань за судовими рішеннями по вказаних заявах постраждалих громадян, тому Міністерством соціальної політики не доведені розпорядникам коштів нижчого рівня кошторисні призначення на ці цілі. Окрім того, 06 березня 2018 року до суду надійшов лист від відповідача за вх. №5135/18 в якому він зазначає, що вимога позивача про стягнення компенсації за втрачене нерухоме майно в сумі 82170,14 грн, яка включає індексацію із застосуванням коефіцієнту 1.34 є неправомірним та вказує, що вартість об'єктів житлового фонду у довідках-характеристиках, які вдаються бюро інвентаризації зазначаються із урахуванням індексації.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що Рішенням виконавчого комітету Народицької селищної ради Житомирської області від 31.07.2009 №136 вирішено прийняти на баланс Народицької селищної ради житловий будинок та господарські будівлі в смт. Народичі по вулиці Свердлова, 161 вартістю 61321 грн., які належали ОСОБА_2 (а.с.43).

Постановою Народицького районного суду від 07.12.2009 у справі №2а-3081/09р за позовом ОСОБА_2 було зобов'язано УПСЗН Народицької РДА Житомирської області поставити ОСОБА_2 на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння №161 по вул. Свердлова смт. Народичі Житомирської області в сумі 61321 грн. Постанова набрала законної сили, а 18.12.2009 видано виконавчий лист. (а.с. 58, 63).

Постановою головного державного виконавця від 21.12.2009 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-3081/09 (а.с. 48).

30 червня 2010 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції у Житомирській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з отриманням від боржника повідомлення про виконання рішення суду (а.с. 65).

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.12.2016, ОСОБА_1 є спадкоємцем ОСОБА_2 (а.с. 16, 17-18). Спадщина, на яку видано свідоцтво, складається, зокрема, з компенсації вартості житлового будинку по вул. Свердлова, 161 в смт. Народичі, Житомирської області.

У позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що в серпні 2017 року звернулась до відповідача із заявою про виплату компенсації за втрачене на радіоактивній території домоволодіння.

Листом від 29.08.2017 №01/51/04/1846 Управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА Житомирської області повідомило заявника, що здійснити виплату компенсації за 2017 рік управління не має змоги, оскільки розділом видатків за бюджетною програмою 2501200 "Соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи" за напрямом "Виплата компенсації за втрачене майно та здійснення витрат у зв'язку з переїздом на нове місце проживання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" кошти управлінню на поточний рік не передбачені (а.с. 15).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання постанови Народицького районного суду Житомирської області від 07.12.2009 у справі "2а-3081/09р, ОСОБА_2, спадкоємцем якої є ОСОБА_1 поставлено на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння. Відповідно до постанови державного виконавця від 30.06.2010 про закінчення виконавчого провадження, рішення Народицького районного суду Житомирської області виконано у повному обсязі.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи базується, в тому числі, на принципах соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до частин 6, 8 статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом. Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 цього Закону майно включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Як вбачається з листа за підписом начальника Управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА Житомирської області від 14.02.2018 №01-51/04/472 станом на14 лютого 2018 року номер черги позивача 378 (а.с. 46).

Відповідно до пункту 7 Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року за №755, грошова компенсація перераховується на особистий рахунок переселенця (спадкоємця) у порядку черги, встановленої місцевими органами виконавчої влади.

У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 18 листопада 2009 року №1243 «Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території» (набрала чинності 28 листопада 2009 року) визнана такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 755 "Про затвердження Положення про порядок виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій" та затверджено Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території.

Згідно з пунктом 1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009року № 1243, цей Порядок визначає механізм виплати громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, компенсації за майно, втрачене у зв'язку з їх відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Згідно з пунктом 5 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243, сума компенсації перераховується за рішенням райдержадміністрації (виконавчого органу ради міста обласного значення), що прийнято на підставі документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку, відділенням Державного казначейства місця відселення на особистий рахунок переселенця або спадкоємця, відкритий ним у будь-якому банку України, у порядку черговості, встановленої райдержадміністрацією (виконавчим органом ради міста обласного значення) з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі. Контроль та відповідальність за дотриманням черговості покладається на райдержадміністрацію (виконавчий орган ради міста обласного значення).

Таким чином, питання щодо виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території законодавчо урегульовано. Виплата даної компенсації не обмежена будь-яким терміном чи періодом.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 17.03.2016 у справі №К/800/41543/15 (286/2220/15-а).

Враховуючи те, що позивач, як спадкоємець за законом ОСОБА_2, перебуває у черзі для отримання грошової компенсації за здане, відповідно до статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", домоволодіння із червня 2010 року під №378 особи, які перебувають у зазначеній черзі перед позивачем не отримали грошову компенсацію (індексацію) за втрачене майно, тому суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Щодо індексації вартості втраченого домоволодіння, суд зазначає наступне.

Судом безспірно встановлено, що покійна мати позивача була поставлена на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння 17.06.2010 року, тобто, після набрання законної сили Порядком №1243.

Згідно Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затверджений постановою КМУ від 18 листопада 2009 року №1243, дія якого поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації, не передбачено здійснення нарахування та виплати індексації вартості домоволодінь громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій.

Враховуючи викладене, суд, не враховує норми Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою КМУ №755 від 15.07.1997, на які посилається позивач, оскільки на час виникнення правовідносин (поставлено на чергу в червні 2010 року) вказане Положення втратило законну силу.

Отже, враховуючи ту обставину, що ОСОБА_2 ( спадкоємцем за законом якої є ОСОБА_1В.) була поставлена на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння 17.06.2010, тобто, після набрання законної сили Порядком №755, суд вважає, що позовна вимога про проведення індексації вартості втраченого домоволодіння не підлягає задоволенню.

За змістом положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє певні дій чи утримується від їх вчинення.

Порушення хоча б одного із зазначених вище критеріїв є підставою для визнання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень протиправними.

Суд переконаний, що оскаржувана відмова та позиція відповідача у спірних правовідносинах вказаним критеріям відповідає, а тому позовні вимоги є необґрунтованими.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 10005, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації (вул. Леніна, 136, смт.Народичі, Народицький район, Житомирська область,11400, код ЄДРПОУ 3192750) про визнання дій неправомірними, стягнення компенсації за втрачене нерухоме майно в сумі 82170,14 грн. та 3% річних компенсації в сумі 13709,02 грн, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя О.В. Лавренчук